Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Ce configuratie mac

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alina2005

Alina2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.09.2005
Salut.
As vrea sa cumpar un mac pentru ca la firmele de Media-Grafica se cer cunostinte de mac, pe linga evident cele de grafica Photoshop, InDesign etc. Sunt in Austria si la mai toate ofertele ma "lovesc" de mac. Asa ca am zis ca trebuie sa fac pasul. Dar sunt in ceata totala.
M-am uitat pe oferte...nu vad care e diferenta intre iBook si Powerbook, nu ma refer la deosebiri mari de configuratie, caci ibok incepe cu procesor de la 1.3G iar power de la 1.5G. Una la mana.  A doua, am citit ca puterea procesoarelor nu se compara, sa nu ma speri de un amarat de 1,3G. O, asta am inteles. Dar la placa grafica, la un pret mai normal vad ca mai mult de 32MB....ceea ce la un PC as fi ales cel putin 64MB.
Am fost in dilema si cu diferenta dintre combo si superdrive, dar cred ca am descoperit diferenta. Super are burn, combo nu.
Asta vis-a-vis de notebook-uri.

O alta intrebare, in cazul unui mini, il pot conecta la orice tip de monitor (LCD), am un NEC Multisync 1550V, banuiesc ca trebuie keyboard si mouse tipic pt mac.

In concluzie, pentru uz personal, internet grafica, jocuri mai deloc ce configuratie ar fi suficienta?

Merci

#2
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
un mac mini ^_^

G5 1,25 ghz
512 ram
64 mb ati
hdd 80 gb
combo drive

#3
Alina2005

Alina2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.09.2005
Merci.
Eu inclin spre laptop din singurul motiv ca stau la curte si pot lucra cu el din orice colt al casei sau curtii. Asa cu mini trebuie sa depind de monitor, mouse si tastatura. Ca la pret imi convenea cel mai mult mini, evident.

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
PowerBook-ul este adresat pietei profesionale si are in plus fata de iBook mai multe posibilitati de extensie. pentru majoritatea aplicatiilor nu ai nevoie de toate facilitatile powerbook-ului doar daca vrei sa il folosesti ca "conversation-starter"  ;)

recomandarea mea ar fi iBook-ul nou, cu toate optiunile de conectivitate mobila


PS. Combo inseamna ca scrie doar CD-uri iar Superdrive scrie si DVD-uri (dual layer acum)

Edited by Centris, 02 September 2005 - 10:58.


#5
Alina2005

Alina2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.09.2005
Multumesc de raspunsuri.
Probabil spre un ibook G5, 1.3G, 512MB RAM cu posibiltate de unpgrade ma voi indrepta.

#6
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
congrats pt curte.

nu stiu ce mai pot adauga. a, da.. la mini merge orice kb/mouse usb, iar monitor tot la fel, orice. el are dvi, dar vine cu adaptor la vga.

#7
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
unde se gaseste tastatura normala si mouse normal pentru mac, nu pe usb sau wireless?
http://www.macgaller...gorie.php?id=57
cred ca o sa am nevoie exact de 2 usb-uri si daca le ocup cu astea....
ps: inca n-am mac, vreau unul mini in cateva luni.

#8
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
Mac-ul nu a avut niciodata o "tastatura normala", iar incepind cu G4 >400Mhz nu mai exista decit tastaturi pe USB.

tastaturile Apple au de obicei un port de USB in care sa infigi Mouse-ul. a mea are chiar doua porturi USB...

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
iar eu la powerbook folosesc un kit MS care se leaga pe un singur usb, wireless si-asta.

#10
Alina2005

Alina2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.09.2005
Intr-un final, dupa dezbateri aprinse in capsorul meu, m-am oprit la un mini. Motivul principal fiind cel bugetar, un notebook de cel putin 14" sarea cu mult din buzunarul meu. Asa ca, stand la curte dupa fundu' lu' fi-miu mai pun mana pe o carte, ca doar am carti care ma asteapta de ani de zile sa le rasfoiesc.

Inca n-am jucaria, astept sa vina zielele astea. M-am oprit la configuratia asta:  Mac mini G4 1.42Ghz 512MB 80GB COMBO CTO. Asa ca va multumesc de raspunsuri, m-au ajutat mult in alegerea facuta.
Sper sa ne revedem ... pe aceeasi baricada  :cheers:

#11
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
un mini este o solutie foarte buna pentru a invata si a te pune la curent cu industria DTP. de asemenea merge excelent ca si "digital entertainment".

felicitari si esti oricind binevenita pe forumul nostru

B)

#12
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
eu te astept cu un review ca si eu vreau mini.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate