Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Hematom sub-unghial

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.01.2011
Acum 4 zile, in timp ce jucam un fotbal, am cazut chiar pe degetul mare(piciorul drept) pe unghie. S-a innegrit instant si m-a durut 1-2 zile. Acum nu ma doare decat cand o apas un pic sau merg. Precizez ca 90% din unghie e neagra. Nu as vrea sa ma duc la doctor deoarece mi-e frica sa nu mi-o scoata. Oare faza cu acul incins merge daca au trecut mai multe zile?



Ceva ajutor?, ati mai patit?

Sper ca e categoria corecta.



Multumesc

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am patit-o si eu prin vremea liceului. Din fericire am mers mult in papuci, asa ca incaltamintea nu m-a jenat foarte tare. La un moment dat, cand a crescut cam jumatate, unghia mi s-a despreins dintr-o parte si am taiat-o cu unghiera. Nu m-a durut. Trebuie sa fii atent ca in timp ce creste, sa nu se incarneze (sa fie acoperita de carne- nu cunost termenul medical), caci astfel vei avea dureri si nu vei putea face mai nimic pana cand unghia degetului mare de la picior (care creste relativ greu, ppate si din cauza grosimii, dar si pentru rolul ei fizic) nu isi va crea cale normal.

-!

#3
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Nu merge faza cu gauritul unghii pentru ca sangele s-a inchegat. Ai varianta cu medicul sau sa induri cateva zile pana se desprinde .

#4
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

 bambucea76, on 12th March 2011, 20:22, said:

Nu merge faza cu gauritul unghii pentru ca sangele s-a inchegat. Ai varianta cu medicul sau sa induri cateva zile pana se desprinde .

la mine a mers faza cu gauritul si a fost instant relief. daca simti pulsul acolo ai nevoie sa eliberezi din presiune. succes!

#5
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.01.2011
Asta m`am gandit si eu, ca s`a inchegat si n`am fost pe faza. Am simtit pulsatii in prima zi, si a doua un pic, da` acum nu ma mai doare. Sper doar sa nu fac infectie...

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Si eu m-am lovit cam acum vreo 5 saptamani. S-a innegrit, ba chiar a fost si deformata unghia din cauza presiunii sangelui din zona aceea.

Am zis ca o sa cada, dar nu. Creste incet in continuare exact cum era inainte de lovitura. Abia astept sa scap de "unghia neagra".

#7
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.01.2011
@crysty2k5, toata? sau doar o parte mica?
Si eu am avut demult o mica particica, la aia nu patesti nimic, creste normal..

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Toata. M-am lovti la munca. Pe moment am simtit o durere puternica, dar in cateva minute mi-a amortit zona si nu m-a durut. Cand am am ajuns acasa, am vazut ca s-a innegrit si deformat. Am zis ca o sa cada, chiar aveam planuri sa merg la doctor ca sa o indeparteze...dar se pare ca si-a revenit. Acum creste normal si zona neagra dispare incet incet la fiecare taiere saptamanala.

Mergi mai bine la un doctor.

#9
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.01.2011
Ma, mie mi frica sa nu mi`o scoata, acum chiar nu ma mai doare deloc, si nu prea da semne c`o sa cada.
Nu stie careva cum as putea sa fac unghile sa creasca mai repede, ceva vitamine care ajuta?




Multumesc!

#10
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Si eu mi-am ars un ciocan peste degetul mare de la mana stanga,ieri dupa-masa.Era sa ma urc pe casa de durere.Azi a mai cedat durerea si azi noapte chiar am putut dormi,cu mici zvacniri care le simt in deget.Faza e ca e umflat bine degetul,si in partea cealalta,opusa unghiei,asa ca azi merg sa fac un film sa vad daca e rupt sau fisurat.Am incercat si faza cu gaurirea unghiei insa sangele se inchegase deja,asa ca singur nu am reusit nimic.Am niste intrebari:1.Unghia va cadea pana la urma singura? 2.E absolut necesara extractia unghiei? Ca mi-e foarte groaza de treaba asta,mai ales ca durerea s-a mai ameliorat de ieri si cred ca intr-o saptamana scap de durere(nu si de unghia neagra).

#11
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 vladul_care_este, on 20th November 2011, 10:28, said:

Si eu mi-am ars un ciocan peste degetul mare de la mana stanga,ieri dupa-masa.Era sa ma urc pe casa de durere.Azi a mai cedat durerea si azi noapte chiar am putut dormi,cu mici zvacniri care le simt in deget.Faza e ca e umflat bine degetul,si in partea cealalta,opusa unghiei,asa ca azi merg sa fac un film sa vad daca e rupt sau fisurat.Am incercat si faza cu gaurirea unghiei insa sangele se inchegase deja,asa ca singur nu am reusit nimic.Am niste intrebari:1.Unghia va cadea pana la urma singura? 2.E absolut necesara extractia unghiei? Ca mi-e foarte groaza de treaba asta,mai ales ca durerea s-a mai ameliorat de ieri si cred ca intr-o saptamana scap de durere(nu si de unghia neagra).
cade singura in timp

#12
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

 bilibistrocizel, on 20th November 2011, 23:01, said:

cade singura in timp


Mersi pt raspuns.Intre timp am fost la spital sa fac un film sa vad daca nu e rupt osul sau fisurat,si din fericire,totul e ok. ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate