Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

drepturi de autor poze

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
stefanhellzone

stefanhellzone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 31.07.2008
daca vreau sa iau o poza gasite pe google, cum aflu daca are cineva drepturi de autor asupra ei? Deci daca am voie sa o pun site site-ul meu.

#2
w3room

w3room

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 22.09.2010
Cum sa afli daca are cineva drepturi de autor asupra ei ? Pai tu sti cate imagini se pot gasi prin google ? Ar trebui marcate :)) Pune-o pe site si daca plange cineva, o scoti.

#3
stefanhellzone

stefanhellzone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 31.07.2008
nu e cea mai buna varianta. unii te pot da in judecata chiar daca le scoti

#4
burghezu

burghezu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2008
Chiar acum o saptamana a trebuit sa platesc celor de la Getty Images 100 Euro pentru ca au gasit pe unul din site-urile mele o poza din baza lor ( poza luata de pe net de pe nu stiu ce site obscur )

#5
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007
Reinviu acest topic pentru ca mi se pare de foarte mare actualitate si acum in 2018:

Cel mai sigur e sa contactezi fotograful si sa ceri permisiunea. Daca dai peste unul de treaba, n-o sa-ti ceara bani, ci doar sa-l creditezi.
Contactarea autorului e si mai usoara acum pentru ca Google Images a implementat IPTC, adica afiseaza informatiile din exif despre autor si copyright (https://www.dpvue.co...metadatele.html).

Edited by wget, 10 October 2018 - 18:18.


#6
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018

View Postburghezu, on 05 august 2011 - 13:12, said:

Chiar acum o saptamana a trebuit sa platesc celor de la Getty Images 100 Euro pentru ca au gasit pe unul din site-urile mele o poza din baza lor ( poza luata de pe net de pe nu stiu ce site obscur )
Minti.

#7
AndreiDcs

AndreiDcs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2019
Eu pe site-ul meu utilizez fotografii de de Wikimedia Commons. Acolo sub fiecare poza scrie si tipul licentei, majoritatea pozelor avand licente de tipul Attribution-ShareAlike 2.0/3.0/4.0 International care permit reutizilarea pozelor inclusiv in scopuri comerciale. Folosesc si poze care fac parte din domeniul public.
Evident, cand includ o imagine intr-un articol, sub poza scriu autorul si sursa pozei + link catre ea. Normal ar trebui mentionat si tipul de licenta si link-ul catre pagina licentei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate