Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#1063
cj79raa

cj79raa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.01.2010
Ar putea fi 2 motive:
Ori ai pus prea multă apă, probabil în amândouă alveolele.
Ori e prea frig în încăperea unde ai pus incubatorul și diferența prea mare între temperatura din interior față de cea din exteriorul incubatorului, produce condens.

#1064
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015
buna dimineata. am citit  toate comentariile de la 4 dimineata si inca nu am gasit ce m-ar interesa.
as vrea sa-mi spuneti si mie va rog frumos am pus la incubator 80 de oua de prepelita, mi-au iesit toate dar pui continua sa moara dupa ce i-am scos din incubator i-am pur intr-o cutie de carton cu talaj , bec infrarosu,apa si mancare si ii gasesc morti. care ar fi cauza mortii lor ? mentionez ca este prima oara cand fac acest lucru.am un incubator care are totul automat eu nu am setat nimic decat am completat cu apa cand nu mai avea inauntru  isi seteaza singur umiditatea de la zi la zi si temperatura.au iesit din a 11 zi si azi dimineata am gasit 20 de pui morti.le este prea cald in cutie sau ce se intampla ? un sfat daca puteti sa-mi dati va multumesc frumos

#1065
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
ai testat temperatura cu un termomentru ? becurile cu infrarosu sunt destul de periculoase prin modul de incalzire. cati w are ? eu am avut unul de 100w il tineam la 1m, si puii tot toropiti de caldura erau. pana la urma am trecut la bec normal.

Edited by fr0ggybv, 30 April 2017 - 08:11.


#1066
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cutia cu bec trebuie sa fie relativ generoasa.
Puii se aseaza fix la distanta fata de bec la care temperatura e optima.
Daca e prea frig se imbulzesc unii in altii fix sub bec si se vede ca nu sunt ok.
Daca le e prea cald si cutia prea mica se duc in extremitatilecutiei cat mai departe de amprenta becului, stau cu ciocurile cascate samd...
Cand se simt bine stau relativ imprastiati, adunati daca sunt foarte multi, multi din ei dorm rajghinati  de parca sunt impuscati...

Daca le e frig se coboara becul , daca le e cald se ridica becul.


#1067
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010

 florinalina, on 30 aprilie 2017 - 07:27, said:

buna dimineata. am citit  toate comentariile de la 4 dimineata si inca nu am gasit ce m-ar interesa.
as vrea sa-mi spuneti si mie va rog frumos am pus la incubator 80 de oua de prepelita, mi-au iesit toate dar pui continua sa moara dupa ce i-am scos din incubator i-am pur intr-o cutie de carton cu talaj , bec infrarosu,apa si mancare si ii gasesc morti. care ar fi cauza mortii lor ? mentionez ca este prima oara cand fac acest lucru.am un incubator care are totul automat eu nu am setat nimic decat am completat cu apa cand nu mai avea inauntru  isi seteaza singur umiditatea de la zi la zi si temperatura.au iesit din a 11 zi si azi dimineata am gasit 20 de pui morti.le este prea cald in cutie sau ce se intampla ? un sfat daca puteti sa-mi dati va multumesc frumos
Cum adica au iesit din a 11a zi?? la inceputul zilei 16 se incepe faza finala, ei ies din ziua 17 pana in 19-20, depinde de starea oualor.

Puii se lasa in incubator pana se usuca si devin pufosi. Atentie la apa, pune pietricele inauntru ca puii sa nu se innece in ea. Ce putere are becul, la ce distanta il tii? nu ai termometru in cutie?
Ai facut ceva foarte gresit, sau puii sufera de o boala necunoscuta mie.

Edited by fodur, 03 May 2017 - 13:46.


#1068
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am si eu o nedumerire.
Am o closca care si-a scos puisorii.
Un ou era ciocnit la un momet dat si dupa 24 de ore era in acelasi stadiu. Am incercat sa il ajut desfacand un pic dar curgea sange la desprinderea cojii. L-am lasat si pana la urma a iesit dupa ce l-am mai desfacut cate un pic la anumite intervale.
Problema este ca inca are matul de la spate si nu cred ca este prea sanatos.
Vreau sa precizez ca acesta era ultimul ou si inaintea lui a fost scos un pui care a fost pus la 36 de ore dupa ce a inceput clocitul (mi-a spart cateva oua si am adaugat unul)
Intrebarea mea este daca este bine sa ajutam puiul la iesire sau cei care nu au putere sa iasa chiar daca ii ajutam nu vor fi sanataosi pentru a supravetui si nu are sens sa ii ajutam.
Faptul ca, curge sange la desfacerea pielii inseamna ca nu este gata?
Multumesc.

#1069
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
curge sange -> membrana inca e vascularizata, matul nu e desprins/tras in burta. in plus sangele ala se coaguleaza si se strange pe pui cu tot cu membrana.

poti sa il ajuti cu grija si atentie. am avut multi pui ajutati sa iasa care s-au dezvoltat ok. chiar si din cei cu mebrana vascularizata si matele pe afara.

iti recomand : http://www.backyardc...sisted-hatching

Edited by fr0ggybv, 04 May 2017 - 07:55.


#1070
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc, dar complicat in limba engleza.
Intrebarea mea este: dupa cate ore de la ciocnire, daca puiul nu a iest trebuie ajutat?

#1071
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
depinde Posted Image
in articol se recomanda dupa minim 18 ore, dar depinde de mai multi factori. unii pui nici un incearca sa iasa in primele 24 de ore de la ciocnire, asa ca incerci sa ii ajuti degeaba, mai mult rau faci.

trebuie sa te uiti la membrana daca e uscata pe langa cioc, daca puiul incearca sa sparga dar nu poate, daca are gaura unde trebuie, daca nu are gatul dezvoltat stramb deci forta insuficienta... sunt cam multe de apreciat.

Edited by fr0ggybv, 04 May 2017 - 20:31.


#1072
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Vad ca incepe sa isi revina puisorul, dar cu siguranta l-am desfacut prea repede (eu am ramas surprins ca a iesit un pui pus dupa 1,5 zile inaintea acestuia si am zis ca este racit, dar el nu era inca terminat)

Edited by vdingo11, 05 May 2017 - 07:22.


#1073
valynew

valynew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
BUna ziua, poate s-a mai discutat pe acest forum despre oua de rata  muta la incubator , sunt prea multe pagini si nu am timp sa caut si as vrea niste indicatii referitor la incubatia oulelor de rata muta, de cate ori sa intorc ouale pe zi , stropiri cu apa etc , umiditate ?

#1074
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
minim 3 ori (in afara de primele 2 zile si ultimele 3 daca nu ma insel), 1 puf cu apa rece pe zi (metoda personala), umiditate conform manualului incubatorului.

https://i.dedeman.ro...u_termostat.pdf -> manual cleo.

Edited by fr0ggybv, 22 May 2017 - 20:07.


#1075
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
salut, am pus si eu 2 incubatoare duminica. unul Cleo 5x2 si unul mai vechi. Cel vechi nu facea decat vreo 36 de grade si rata de eclozare era sub 50%. Am descoperit cum sa-i cresc temperatura, asa ca m-am jucat un pic cu ea.

Problema e ca au stat ouale prima zi la aproape 39 de grade. O fi vreo problema? Am scazut temperatura dupa ce mi-am dat seama, la 37.5 grade, am intre 37.5 si 38 de grade in ambele incubatoare. miercuri o sa incep sa intorc si ouale in ele.

#1076
Sebastian36

Sebastian36

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2018
Buna, am și eu o întrebare in legătura cu umiditatea in incubator... in camera am 37% in incubator fără apa am 87% iar dacă pun in alveole apa urca la 99% . Incubatorul are 4 canale și pot pune max 50 ml apa ca sa stea undeva la 70% și nu știu cum sa procedez.Vreau sa Menționez ca am cumparat încă un higrometru sa fac comparație sa masor exact.

#1077
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Vreau sa îmi achiziționez un incubator si sunt interesat dacă a folosit cineva si cum se prezintă până acum incubatoarele de la Tehno MS si modelul puișor extra IO-203 de la electro admon.

#1078
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Nu stiu, decat atat: daca nu ii poti ajusta temperatura si daca nu are afisaj de umiditate, nu lua.

Edited by fodur, 11 March 2018 - 19:04.


#1079
Gaby1234

Gaby1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.03.2015
Buna ziua
As dori sa fac si eu un incubator , ma puteti ajuta si pe mine va rog cu niste sfaturi legate de confectionarea lui ? PS: Daca ma puteti ajuta voi reveni alta data cu "ofurile" mele . Va multumesc anticipat

#1080
niculae

niculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.02.2005
Salutare,
cum se numeste vaccinul picaturi de pus in ochi la puisori? si la ce varsta se administreaza ?

Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate