Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ciresarii

- - - - -
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#37
Dracula

Dracula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.10.2003
Daca televiziunilor romanesti (se aude, ProTV?) nu le-ar umbla gargaunii doldora prin creier, in loc sa produca idiotenii de telenovele sau "Baieti buni", ar putea sa puna mina si sa traga un serial "Ciresarii" asa cum trebuie, fara sa mai faca genul de compromisuri idioate pe care le-au facut cei responsabili pentru mizeriile de filme din timpul lui Ceasca.

Pentru a putea face lucrurile un pic mai palatabile in ziua de azi, ar putea, eventual, sa modernizeze unele lucruri (de exemplu Dan ar putea fi "calculatorist"), dar fara sa sara capra... esentialul ramine ca grupul de adolescenti vine dintr-un orasel mic, sper ca mai exista inca astfel de locuri in Romania, unde modernitatea nu se manifesta atit de strident, cu celulare si manele...

#38
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
le-as citi a 6-a oara pe fiecare daca m-as apuca din nou de ele :)

Nu se mai scrie asa ceva, s-a pierdut printre Coihelio si Curtarescu totul....bleah...

Imi placeau cel mai mult Tic si Ursu dupa care Dan de care imi aduce aminte shobi :D A fost delectarea copilariei, stateam cu lanterna sub patura si citeam de zor :)
Ehehhe...ce vremuri...
Roata norocului, castelul fetei in alb, drum bun ciresari (cea mai dureroasa din toate), cavalerii florii de cires si desigur aripi de zapada...

Au disparut asemenea capodopere... :(

Edited by angel, 10 January 2006 - 13:37.


#39
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004

 angel, on Jan 10 2006, 13:36, said:

cavalerii florii de cires si desigur aripi de zapada...

Au disparut asemenea capodopere... :(

Inițial "teroarea neagră" și desigur "teroarea albă" (așa le-am citit și recitit eu!)
Personaje: Tic cu Țombi și poate Lucia!

Edited by valaur, 10 January 2006 - 15:37.


#40
sandudobghi

sandudobghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.12.2005
E cartea pe care i-o recomand lui fii-mea de vreo doi ani. (inca nu s-a apucat) Credeti ca mai e ceva de facut cu copii din ziua de azi?

#41
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Dracula, on Jan 10 2006, 10:02, said:

Daca televiziunilor romanesti (se aude, ProTV?) nu le-ar umbla gargaunii doldora prin creier, in loc sa produca idiotenii de telenovele sau "Baieti buni", ar putea sa puna mina si sa traga un serial "Ciresarii" asa cum trebuie, fara sa mai faca genul de compromisuri idioate pe care le-au facut cei responsabili pentru mizeriile de filme din timpul lui Ceasca.
Daca tin eu bine minte, inainte de Revolutie s-a facut un film dupa prima cartevu Ciresarii. Macar  ala ar putea sa-l difuzeze.

Dar precum spune altcineva, copii nu mai sunt interesati in ziua de azi de carti (iar sa vezi filmul fara sa citesti cartea e...... parca pierzi ceva)
Probabil ca noi eram interesati pe "vremea noastra" de astfel de carti si pentru simplul fapt ca nu prea aveam activitati alternative (televiziune - principalul dusman al cartilor, calculator - al mare dusman, la rivalitate cu televiziunea, etc)

Sper ca cititul cartilor sa nu intre vreodata la categoria "a fost odata, ca daca n-ar fi nu s-ar povesti....."

#42
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 aztec, on Aug 31 2005, 16:09, said:

"fistii-cacao-vaniiiilllll......."


asta era replica liu mihailescu-braila din "misterul lui herodot" nu din ciresarii

#43
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 14.11.2003

 bogwol, on Feb 6 2006, 15:21, said:

Probabil ca noi eram interesati pe "vremea noastra" de astfel de carti si pentru simplul fapt ca nu prea aveam activitati alternative (televiziune - principalul dusman al cartilor, calculator - al mare dusman, la rivalitate cu televiziunea, etc)

Dap asa e..Mie cel mai rau imi pare ca nu mai vad copii jucand folbal, preferând sa joace cantăr in vreo sală de net.

#44
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Citit, recitit si iar recitit. Extraordinare! Si acum mi-ar placea. Putine sunt cartile citite in primii 20 ani din viata  si pe care le pot compara cu Ciresarii.

#45
florinz

florinz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 31.05.2003
Ciresarii... Tic, Maria, Lucia, Dan, Victor, Ionel si Teodoru Teodor(Ursu) De cate ori nu i-am imitat pe ciresari in tinerete. Ne regaseam in fiecare personaj, in fiecare aventura a ciresarilor. Era ceva super. La nivelul nostru de atunci. Tinerii din ziua de azi sunt convins ca nu sunt atrasi de asa ceva. Dar pentru mine au locul lor... bine stabilit.

Toate cele bune,

Florinz

#46
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Putini stiu ca in afara miniseria TV Ciresarii (alb negru) din anii '70, ulterior,  in 1987, a aparut o ecranizare color mai reusita a operei lui Constantin Chirita. Filmul se numeste Cetatea Ascunsa si este ecranizarea volumului 4 daca nu ma insel(cel care se petrece iarna).
  Enjoy it !

PS Mai exista si o ecranizare a volumului 3 tot din 87-88 daca nu ma insel, insa nu-mi vine in minte acum numele filmului :(

#47
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 27.08.2005
ah, ce dor mi-e de Ciresari. pacat ca generatiile care vin se afunda tot mai mult in d'alde harry potter. bunicul a fost bun prieten cu c. chirita, asa ca ma laud ca i-am citit cu autograf :D

#48
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu am vazut un film in care era prezentat volulul I, cel care se intampla in pestera

#49
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
in ciuda sentimentului de nostalgie si placere de mult apusa si desi mi-au placut si mie.
nu cred ca daca acum ati avea varsta de atunci v-ar mai placea.
ati sesizat raspunsurile politizate de la inceputul threadului?
ele se adresau unui public (noi) intr-un context (comunist)
zilele trecute au fost toate panzele sus!
desi l-am vazut aproape an de an dupa revolutie (va amintiti ca il dadeau an de an si filmul ala cu racheta alba sau nu stiu cum) acum nu m-am putut uita.
la fel si cu ciresarii nu cred ca i-as mai putea citi. mai ales ca am evoluat cu totii nu? nu poate sa iti produca aceeasi placere si acum. sunt alte carti care iti produc placere acum. acelea se adresau unei varste. e varsta la care nu distingi ideile politice (cum spunea cineva ca lupta impotriva comunismului si si altul ca era un timp idilic non capitalist)

#50
Georgy@

Georgy@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.12.2005

 adizaha, on Mar 10 2006, 00:03, said:

in ciuda sentimentului de nostalgie si placere de mult apusa si desi mi-au placut si mie.
nu cred ca daca acum ati avea varsta de atunci v-ar mai placea.
ati sesizat raspunsurile politizate de la inceputul threadului?
ele se adresau unui public (noi) intr-un context (comunist)
zilele trecute au fost toate panzele sus!
desi l-am vazut aproape an de an dupa revolutie (va amintiti ca il dadeau an de an si filmul ala cu racheta alba sau nu stiu cum) acum nu m-am putut uita.
la fel si cu ciresarii nu cred ca i-as mai putea citi. mai ales ca am evoluat cu totii nu? nu poate sa iti produca aceeasi placere si acum. sunt alte carti care iti produc placere acum. acelea se adresau unei varste. e varsta la care nu distingi ideile politice (cum spunea cineva ca lupta impotriva comunismului si si altul ca era un timp idilic non capitalist)
Buna!
Aici ai intr-un fel dreptate.
Cu alti ochi citim si traim o carte in copilarie,si cu altii la maturitate.Traim o alta senzatie.Nu mai e aceeasi ca atunci cand eram copii. :rolleyes:
Desi nu am o varsta cine stie ce inaintata...(doar 17 ani:))pot sa confir acest lucru.Sunt carti pe care le citeam si aveam o alta senzatie atunci...Acum,cand le recitesc,e total diferit.Dar nu e cazul Ciresarilor!Aceatsa carte as citi-o si reciti-o la infinit!!! :coolspeak:

#51
moxdey

moxdey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 10.01.2005
Buna serie, se faceau si la noi lucruri de calitate in multe domenii.

De cate ori le-am citit? Habar nu am. De cate ori am avut ocazia.

Ma bucur ca s-au reeditat in forma de colectie si nu separat (poate voi reusi sa le si cumpar :w00t: )

Acum o intrebare pentru voi toti: de ce nu se poate introduce asa ceva in programa scolara? Doar exista o gramada de "alternative" nu un singur tip de manuale ca pe vremea in care unii dintre noi au studiat.

In Aripi de zapada a fost atat de subtila treaba cu Susteni si Binaia incat abea cand m-am mai marit le-am putut si identifica pe harta ca localitati nu tocmai imaginare  :lol: A fost si cartea care mi-a deschis apetitul pentru munte, cabane, aer...

Un personaj favorit: Ursu Forever

#52
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 27.08.2005
Georgy@

Quote

Desi nu am o varsta cine stie ce inaintata...(doar 17 ani:))pot sa confir acest lucru.
... si totusi, cati se mai ating macar de Ciresari la varsta noastra, daca nu de Maupassant si ce vedeam prin alte threaduri ca mai citesti. :P uf, ce ne facem draga ca incet, incet, Ciresarii nostri devin "Jm3k3rii din K`rtieru C1r3shului".

Edited by 1109unique, 11 March 2006 - 01:57.


#53
Georgy@

Georgy@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.12.2005

 1109unique, on Mar 11 2006, 01:50, said:

Georgy@  ... si totusi, cati se mai ating macar de Ciresari la varsta noastra, daca nu de Maupassant si ce vedeam prin alte threaduri ca mai citesti. :P uf, ce ne facem draga ca incet, incet, Ciresarii nostri devin "Jm3k3rii din K`rtieru C1r3shului".
Ai dreptate...In ziua de azi nu se mai citeste ca altadata.Din diverse cauze...Pe care nu vreau sa le comentez acum.Iar eu citesc pentru ca imi face o mare placere.:P Iar Ciresarii nu vad de ce nu ar mai fi cititi!!!Este o carte minunata...Care chiar merita sa fie citita...Daca o citesti,retraiesti intr-un fel copilaria...Asta e parerea mea! :D

Edited by Georgy@, 11 March 2006 - 15:34.


#54
laviandra_2005

laviandra_2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2006

 santorini, on Oct 18 2005, 12:05, said:

Mie mi-au placut mai ales Tic si Victor si din celelalte personaje Laura.
Ursu era cel mai tare... :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate