Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

All in one pc

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
marianu20

marianu20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2010
Am observat ca pe piata din Romania incep sa-si faca loc, usor-usor, desktop-urile all in one. As dori niste pareri. Se merita? Stiu ca la sistemele clasice, (unitate + monitor), daca se defecteaza placa video on board, spre exemplu, poti pune una externa. La aceste sisteme desktop "all in one" nu cumva se procedeaza ca la laptopuri? Daca se duce placa video, schimbam toata placa de baza? Fiindca asa nu e convenabil deloc. Astept pareri. Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Oarecum e logic, ca daca ocupa mult mai putin spatiu, atunci exista compromisuri:
- multe sunt integrare pe o placa de baza (inclusiv cip-ul video).
- accesul la diverse componente nu e facil

#3
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
e aceeasi constructie ca la un laptop dar are aspect de monitor.

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Dar sunt placi de baza de laptop ? Sau microATX-uri normale .

#5
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
e pe principiul de laptop. nu e mini atx, fiecare placa e conceputa sa se potriveasca in modelul respectiv de all in one

#6
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Corect, daca vrei, hai sa zicem ca e un fel de ''laptop pentru birou'', sau un laptop care a luat forma de monitor.

#7
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 iulik17d, on 25th February 2011, 14:45, said:

e pe principiul de laptop. nu e mini atx, fiecare placa e conceputa sa se potriveasca in modelul respectiv de all in one
Si atunci care e avantajul fata de laptop ?

#8
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
nici unul. e un laptop fix.
se vrea a fi un pc mic, nu portabil. nu exita unitate centrala, nu mai ai o tona de cabluri. ocupa mai putin loc. mic si practic.
laptopul e pt mobilitate.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Deci costa cat un laptop , dar nu e la fel de portabil . De ce ar cumpara cineva asa ceva ? Mai ales ca nu are nici flexibilitatea unui PC normal . La care poti sa pui un mouse si o tastatura wireless si ai scapat si de fire . Parca mini pc-urile astea sunt aparute de multi ani , era inca de acum 5 sau 6 ani un articol in CHIP , dar nu au avut succes . Tocmai ca nu aveau nici avantajele laptopurilor , nici a PC-urilor .

#10
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
unele sunt performante, dar costa mai mult decat un sistem cu aceleasi specificatii.
am vazut all in one de hp, msi si clasicul imac de la apple.
sunt dragute pe birou; cine cauta asa ceva nu are nevoie de performanta extrema si de upgrade-uri pt a juca ultimele joace.

e mai simplu, iei "monitorul" si il bagi in priza. asta e toata smecheria.

Edited by iulik17d, 25 February 2011 - 17:56.


#11
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Nu sunt foarte performante, sa zicem asa, pentru ca nu sunt facute pentru aplicatii care utilizeaza intens ''puterea'', cum ar fi jocuri si alte programe de acest gen. Aceste sisteme se axeaza pe mediul office, la fel ca si nettop-urile, la PC-urile AIO ai avanjatul ca nu mai ai nimic pe masa, in afara de ''monitor''. :) Am uitat sa mentionez ca acum au aparut si PC-uri All In One cu performante mai ridicate, inclusiv cu ecrane touchscreen.

Edited by copil_Cuminte19, 25 February 2011 - 18:18.


#12
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
dar tot mai comod mi se pare mouse-ul. sa stai cu mainile in aer ca sa navighezi pe net e cam greu

#13
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Desigur, dar vezi, apar tot felul de chestii care sa-ti ia ochii si banii. :P

#14
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Dar inainte de acele sisteme all in one au existat ceva de genul UN PC slim care avea fixat pe el monitorul, prin 2006 parca. Am vazut asemenea chestii cu procesor de desktop si cu video integrat. probabil sa fi fost si cu video dedicat. Mouse ul si tastatura se atasau.

Cred ca in Romania sisteme all in one nu s-au cumparat nici in proportie de 1%. Multi nici nu stiu ce e ala , iar pretul f mare nu merita. Touchescreenul e o chestie de fite care nu cred ca va avea viitor. Sunt curios daca un ecran touchscreen rezista la atatea atingeri si zgarieturi ca tastatura si mausul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate