Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Solutii curatare mobilier bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005
O problema pe care oricine dintre noi o intalneste. Dupa o perioada de utilizare, chiar cu atentie sporita, mobilierul de bucatarie, in special cel din apropierea hotei / aragazului, devine usor patat de la vaporii de grasime. Daca pentru aragaz, cuptor  si alte suprafete metalice sau de plastic exista multe produse de curatare eficiente, bazate mai ales pe substante ce contin ceva soda caustica, pentru lemn nu am reusit sa gasesc ceva eficient si care sa nu dauneze.
Cunoaste cineva vreun produs de curatare pentru lemn, intradevar eficient ?
Rog opinii. Multumesc.

#2
G05

G05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.01.2005
Chiar nu stie nimeni nimic ?!

#3
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
pentru mobila nu stiu exact ce sa-ti recomand,dar pentru aragaz,microunde si gresie eu folosesc ,,,ASEVI cu pulverizator.... e foarte bun ,iar pretul e aprox. 9 ron. eu am spalat si bufetul de bucatarie cu el ,a functionat manevra,dar eu am bufete albe...tu daca ai alta culoare poti incerca sa pulverizezi substanta intr-un loc mai ascuns sa vezi daca nu cumva iti strica culoarea bufetului....incearca....


raspunsul e de la ticu mihaela care din greseala mi-a dat mie report
sper ca ai curatat mobila aia ca sint totusi 2 ani deja.....


#4
dididido

dididido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.01.2007
Incearca cu Mr Muscolo.La mine functioneaza.

#5
alessya20

alessya20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2008
Incearca cu produsele pentru curatat, calitatea 2M de la ABC. Sunt produse de calitate superioara, biodegradabile, nu polueaza apele si mediul inconjurator. Detalii pe site-ul de mai jos...

Edited by alessya20, 26 September 2008 - 11:27.


#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Unul din hoby-urile mele este electronica si avind o multime de substante chimice de curatat intr-o zi ma intreaba sotia axact acelasi lucru , m-am gindit imediat cu ce curat eu telecomenzile de grasimea tactila care este mult mai agresiva ca cea de ulei din bucatarie si i-am dat alcool izopropilic - din ziua aceea nu am mai vazut sticla , a trebuit sa-mi cumpar alta  :lol: . Stiu ca suna anapoda denumirea , dar va dau citeva indicii - se gaseste la magazine cu specific piese electronice ( nu in farmacii) , imbuteliat la 100ml , 250ml si 500ml cu un pret intre 2,5 ron-8ron , este incolor cu miros de alcool pur , necomestibil . De ce este bun : curata absolut tot ce tine de grasimi , pete de pe suprafete diverse , nu duce scrisul de pe aparatura electrocasnica . Dintre toate produsele dedicate curatirii in bucatarie gasite in magazine alcoolul izopropilic a iesit invingator . Mobila din pal dupa o curatare devine ca noua iar cind privesti pe cirpa daca este alba te speri , se poate curata hota sau aragazul daca doresti sa-i dai luciu si sclipirea aceea de oglinda , alcoolul fiind puternic agresiv asupra grasimilor de orice natura preia mult din munca gospodinei de a freca inutil : rapid-eficient-fara efort.
Alt pont pentru achizitionarea acestui produs , daca in zona unde locuiti nu se gasesc astfel de magazine este sa cumparati kit de curatare ecrane lcd , compozitia din sticla este de 98% alcool izopropilic numai ca pretul de achizitie este in jur de 20 ron/100ml alcool.
numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate