Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Sisteme supraveghere video, camere over IP softuri supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
M-am gandit sa initiez acest subiect in ideea ca este din ce in ce mai des necesar sa ne conectam remote pe un DVR si in consecinta trebuiesc discutate urmatoarele probleme:
Tipuri de codare si bandwidthul necesar, imbunatatirile aduse de codecul H264 din acest punct de vedere
Tipuri de DVR cu posibilitati de conectare la internet sau NVR (network video recorder) folosit pentru camere IP
Tipuri de conexiuni la internet si diverse probleme, conectare DVR peste ADSL, XDSL, peste o conexiune GPRS,etc
Mai nou au aparut si NAS-uri care se pot folosii si pentru functia de DVR (o chestie foarte utila in special pentru home use aducand o economie de investitii)
Tipuri de camere si functii utile (ma refer la autofocus de ex care este foarte util atunci cand camerele sunt montate in locatii greu accesibile, e dificil sa trebuiasca o data la doua trei luni sa te cateri la o camera montata la inaltime sa ii reglezi focalizarea)
Evident putem discuta si despre surse de aprovizionare si preturi (in masura in care sa nu se transforme evident in reclama acest lucru), o sa atasez si o oferta de echipamente de la un importator la care apelez eu ocazional, preturile de acolo sunt negociabile in functie de cantitate si sunt pentru firme autorizate pentru montaj echipamente securitate, pentru celelalte sunt cu 30% mai mari.
Si nu in ultimul rand ar fi interesanta o discutie despre softuri folosite pentru captura video over network si probleme specifice.

Edited by mufa, 18 February 2011 - 19:49.
Parcă ai zis fără reclamă.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Si acum sa trecem la probleme de natura tehnica, peste ce lungime de cablu credeti ca este eficient economic sa treceti semnalul  de camera supraveghere prin baloon transformator de impedanta si sa il trimiteti prin cablu de date clasic UTP, FTP, care este mai ieftin decat cablul RG58 si se poate trimite si alimentarea prin el.
Chestia asta implica costuri suplimentare pentru doua baloonuri dar se compenseaza ca pret pe costul mai scazut al cablului se poate trimite alimentarea prin acelasi cablu deci inca o economie.

later edit: la naiba se vede marca pe eticheta de la apa minerala iar o sa zica astia ca fac reclama!!!

Edited by mufa, 19 February 2011 - 21:39.


#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005
Ca fapt divers cel puțin la nivel de CCTV analogic aproape toată marfa e făcută în China. CCD-uri produce SONY și cam toată lumea ia de la ei. Chipseturi fac SONY, Avtech și NetxChip. Lentile Fujinon n-am prea văzut pe camere de 50 USD, nu de alta dar i s-ar dubla brusc prețul.

Referitor la partea cu BNC vs UTP, avînd în vedere că diferența între RG6 și UTP CAT 5E e cam de 10 cenți, nu prea văd nici o justificare în a folosi CAT5E. Decît poate dacă se are în vedere un upgrade la camere IP în viitorul apropiat. Dar mă rog, aici e chestie de gusturi și de cît de bune balunuri găsești.

Edited by mufa, 19 February 2011 - 21:45.


#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
nu toate sunt jucarii dar alea ieftine sunt sigur, am un prieten care importa componente IT din china si stiu o poveste veche de la el, a avut un contract cu niste placi video care il costau 5$/buc la chinezi si dupa ce le-a vandut ca painea calda sa dus si a mai luat un transport dar la negociat ceva mai bine 3$/buc, dupa semnarea contractului la masa la restaurant la intrebat pe partenerul chinez de ce ia oferit un pret asa bun fiindca a fost peste asteptari si stii ce ia spus chinezul?
(-Data trecuta ai cumparat din alea de 5 acum ai vrut de alea de 3 si deastea ti-am dat)
Acuma eu stiu ca produsele americane, rusesti sau nemtesti daca le desfaci e imposibil sa nu gasesti ceva pe care scrie made in china, pacaleala o iei atunci cand cumperi o placa din aia de 3 cu 5, revenind pe discutia tehnica e bine sa facem diferenta aici chiar si la clienti.
Sunt clienti care cumpara din mall (aici dau un nume generic ca sa nu fac o lista), o prastie de sistem video la super oferta, si iti vin apoi pe cap sa le montezi caracatita, de regula eu ii expediez rapid pe astia.
Alti clienti vin sa te intrebe cat i-ar costa un echipament de genul asta si merg cu ei sa vedem locatia si cerintele apoi le fac o lista de recomandari de echipamente ca tip si evident si ca furnizori si ei hotaresc in functie de bugetul alocat.
Asta ca activitate auxiliara pe care o am in timpul liber
La servici se schimba politica, eu ma ocup doar de partea tehnica nu decid de unde se cumpara echipamentele si nu trebuie sa vin cu idei de solutii ieftine, dimpotriva sunt agreate solutii scumpe, care se exprima in zeci de mii sau sute de mii de E fiindca suntem firma mare nu umblam cu maruntisuri.
Revenind acum la problema care o expuneam in postul anterior ma gandesc ca se poate aplica la o vila pentru camere de exterior,  adica pentru amplasari de trasee scurte in magazine mici sau apartamente solutia optima este cu cablu coaxial, daca se pune problema asigurarii din sursa secundara a alimentarii pe camere (UPS), atunci mai trebuie tras alaturat si cablu de alimentare pentru camere, pentru vile mari si sisteme de camere exterioare unde traseele ajung la 5-6 sute de metrii devine interesanta folosirea transformatoarelor de impedanta totusi pentru a justifica manopera montarii de cablu pe lungimile respective poate e mai bine de a folosii doua cabluri separate coaxial si alimentare fiindca da mai bine la deviz.
Sunt o gramada de probleme care apar la lucrari mari doar din experienta le rezolvi rapid altfel te doare capul, de pilda te poti pricopsii cu brum intercarrier de la o instalatie de sonorizare pusa pe acelasi traseu pe langa cablurile video (ambele sunt pe traseul de curenti slabi) si nu ti se vede data si ora pe imagine, sau poti sa ai condens pe camera de interior montata in sectorul de mezeluri deasupra la rafturile frigorifice, sau ai o camera montata intr-o pozitie dificila unde trebuie sa montezi o schela de acces si camera respectiva se vede neclar pentru ca nu are autofocus si datorita variatilor de temperatura sa dereglat intr-o luna, pe cine suna clientul??? pe smecherul care ia vandut marfa la superoferta? sau pe tine care ai montat-o ?? si ce faci dupa aia? vi luna de luna sa reglezi prastiile moca, din cauza asta nu tot ce e ieftin este si bun.

Edited by eugeniusro, 19 February 2011 - 16:56.


#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Posteugeniusro, on 19th February 2011, 16:40, said:

pe cine suna clientul??? pe smecherul care ia vandut marfa la superoferta? sau pe tine care ai montat-o ?? si ce faci dupa aia? vi luna de luna sa reglezi prastiile moca, din cauza asta nu tot ce e ieftin este si bun.
Lucrurile nu funcționează așa. Sunt prea rare cazurile cînd beneficiarul cumpără marfa dntr-o parte și apoi caută un instalator. De regulă e treaba instalatorului să vină cu o soluție tehnică fiabilă și cu ce echipamente consideră necesar ca să fie clientu' mulțumit.

View Posteugeniusro, on 19th February 2011, 16:40, said:

nu toate sunt jucarii dar alea ieftine sunt sigur, am un prieten care importa componente IT din china si stiu o poveste veche de la el, a avut un contract cu niste placi video care il costau 5$/buc la chinezi si dupa ce le-a vandut ca painea calda sa dus si a mai luat un transport dar la negociat ceva mai bine 3$/buc, dupa semnarea contractului la masa la restaurant la intrebat pe partenerul chinez de ce ia oferit un pret asa bun fiindca a fost peste asteptari si stii ce ia spus chinezul?
(-Data trecuta ai cumparat din alea de 5 acum ai vrut de alea de 3 si deastea ti-am dat)
Da, știu și eu povestea cu chinezul. Tocmai de aia nu e indicat să negociezi la sînge cu ei. Da, vei obține prețul solicitat, dar în mod cert ți se va face rabat la calitate. Și problema nu e că dai 3$ pe o piesă de 5$, ci că ai senzația că vinzi o marfă de 5 cînd de fapt ea e de 3. Te păcălești pe tine, dar mai ales îți păcălești clienții.

#6
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View Posteugeniusro, on 19th February 2011, 10:59, said:

Nu te aprinde asa ca nu intentionez sa iti iau clientii, nu lucrez pentru secpral sau kmw dar iau echipamente de la ei, e bine sa faci diferenta intre jucariile chinezesti care le ai tu pe raft si echipamentele profesionale, evident nu au acelasi pret.
Poate m-am grabit punand lista aia de preturi oricum preturile nu sunt preturi de raft ca in magazin ci se negociaza la fiecare contract.
Si acum sa trecem la probleme de natura tehnica, peste ce lungime de cablu credeti ca este eficient economic sa treceti semnalul  de camera supraveghere prin baloon transformator de impedanta si sa il trimiteti prin cablu de date clasic UTP, FTP, care este mai ieftin decat cablul RG58 si se poate trimite si alimentarea prin el.
Chestia asta implica costuri suplimentare pentru doua baloonuri dar se compenseaza ca pret pe costul mai scazut al cablului se poate trimite alimentarea prin acelasi cablu deci inca o economie.

later edit: la naiba se vede marca pe eticheta de la apa minerala iar o sa zica astia ca fac reclama!!!
Tot ce este pe piata in materie de supraveghere video provine din China! Inclusiv echipamentele importate de catre Secpral mai putin sistemele de alarma DSC care, cica sunt "inca" produse in Canada ............ insa realitatea este cu totul alta

Edited by cielo, 24 February 2011 - 09:29.
Renunta la apelative de genul, nu-si au locul aici


#7
mumuex

mumuex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.01.2010
apropo de solutia cu balunuri,
cred ca merita puse asemenea echipamente pentru situatii unde ai 4 camere de trecut pe un cablu sau mai multe, exista pe piata si balunuri de 4, 8 si 16 camere, si efortul de a trage aceste 1,2 sau 4 cabluri utp, nu se compara cu a trage 16 cabluri coax,
pentru distante scurte m-as duce cu cabluri coax+ alimentare deobicei merg pe cabluri camset rg59, mai exista cabluri cu alimentare care sunt microcoax si pe care nu reusesti sa pui nici o mufa......
La utp este problema cu alimentarea, fire subtiri = cadere de tensiune si fara o sursa reglabila nu ajungi cu nimic la camera

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate