Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Intermediarii in comertul cu cereale

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 informatorul, on 4th February 2011, 12:59, said:

Si nu ai variante pentu ca nu exista concurenta intre ei, pentu ca sunt intelesi.
Aici trebuie sa intervina statul (oficiul concurentei)si administratia locala (sa creeze locuri/piete unde adevaratii producatori sa poata vinde)!

 informatorul, on 4th February 2011, 12:59, said:

este posibil ca, consumatorul sa isi poate schimba preferintele si anume sa consme alte produse vegetale de exemplu in cantitati mai mari... si ar putea ramne cu marfa nevanduta negustori deci este posibil ca pe limba lor sa piar.
Unde o da Domnu! Dar pana una, alta, nu ai loc de ei la supermarket-uri!

 informatorul, on 4th February 2011, 12:59, said:

suntem in tabere adverse
Suntem in aceeasi tabara, dar le vedem diferit! Decat sa ma plang si sa astept ajutoare si mai stiu eu ce, prefer sa fac ce pot!

#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Samsarii de cereale sunt una dintre problemele acestui sistem. Samsarii sunt si ei de doua categorii: unii care se implica, cat de cat, adica au camioane pentru transport, eventual spatii pentru depozitare. Si mai sunt cei care au doar bani, si care fac doar facturi. Aia sunt cei mai rai.
Pe masura ce te indepartezi de producator, pretul creste, calitatea scade. Si totul numai din cauza ca statul e prea incapabil si nepasator, ca sa faca o conexiune intre cele doua extremitati, si sa elimine toti intermediarii.

#21
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 masterd6ib6, on 5th February 2011, 09:21, said:

Crezi ca nu e nimic rau in a fi comunist ?
Ai scuza ca erai mic pe vremea lor si nu ai informatia la prima mana. In acelasi timp poti fi acuzat de ignoranta ca sa nu zic mai mult.
E RAU ... E FOARTE RAU sa fii comunist !
Presupune o gandire de pitecantrop si o inclinatie criminala spre simplificarea relatiilor umane.
Nimic din ceea ce gandesti sa faci, sau admiri la altii ca realizare, nu este posibil daca gandesti, actionezi si respiri ca un comunist.
Intreaba-ti batranii ... da' nu pe aia care erau multumiti ca pot fura de la CAP.

Ce a fost la noi din analiza personala si din exemple povestie de cunoscuti ala nu a fost comunism, un soi de fanatism, o adavarata neneorocire pentu o societate , pentu ca nu sa urmat principiile comuniste. Comunismul insemna protectie sociala, pentu cei care nu au capacitati de a se descurca, la un moment dat, iar pentu cei, priceputi libertate pentu a se dezvolta cat doresc ei . Companiile de sat sa concureze cu companiile private, nu se pot dezvolta in felul asta clanuri mafiote pe industrii, pentu ca pierd piata, cred ca este una din chei. La noi ce exista doar idea ca statul este cel mai prost administrator, asa ca sa privatizam pe nimic daca se poate, de ce oare ? Pt mafioti?. Da poate ca este si dur, dar oameni nu se educa cu vorba buna ci doar prin sanctiuni. Singura tara care se apropie de aceste pricipii este China, unde si acolo sunt probleme, dar nu legate de coruptie in sitemul public, adica ei nu au interlopi publici si sitemul lor este foarte bine controlat, la ei nu pot exista mafii ale cerealelor pentu ca sunt legi extrem de dure, si nu merita. Sa nu credeti ca sunt ganduri de om frustrat, nu nici gand eu ma descurc bine, castig bine, traiesc bine . Dar ma uit la oameni din Bucuresti sunt pe zi ce trece mai nervosi si mai stresati.... ce sa mai vorbim bolnavi cu capu' din cauza sitemului care cere mult si da putin inapoi. Nu face subiectul acestui topic dar se pare ca creeaza mereu controverse. Deci inapoi la inaripatele noastre. :))) Sa auzim numai de bine.

Edited by informatorul, 05 February 2011 - 11:30.


#22
freenolf

freenolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 28.03.2009

 informatorul, on 5th February 2011, 11:21, said:

Ce a fost la noi din analiza personala si din exemple povestie de cunoscuti ala nu a fost comunism, un soi de fanatism, o adavarata neneorocire pentu o societate , pentu ca nu sa urmat principiile comuniste. Comunismul insemna protectie sociala, pentu cei care nu au capacitati de a se descurca, la un moment dat, iar pentu cei, priceputi libertate pentu a se dezvolta cat doresc ei . Companiile de sat sa concureze cu companiile private, nu se pot dezvolta in felul asta clanuri mafiote pe industrii, pentu ca pierd piata, cred ca este una din chei. La noi ce exista doar idea ca statul este cel mai prost administrator, asa ca sa privatizam pe nimic daca se poate, de ce oare ? Pt mafioti?. Da poate ca este si dur, dar oameni nu se educa cu vorba buna ci doar prin sanctiuni. Singura tara care se apropie de aceste pricipii este China, unde si acolo sunt probleme, dar nu legate de coruptie in sitemul public, adica ei nu au interlopi publici si sitemul lor este foarte bine controlat, la ei nu pot exista mafii ale cerealelor pentu ca sunt legi extrem de dure, si nu merita. Sa nu credeti ca sunt ganduri de om frustrat, nu nici gand eu ma descurc bine, castig bine, traiesc bine . Dar ma uit la oameni din Bucuresti sunt pe zi ce trece mai nervosi si mai stresati.... ce sa mai vorbim bolnavi cu capu' din cauza sitemului care cere mult si da putin inapoi. Nu face subiectul acestui topic dar se pare ca creeaza mereu controverse. Deci inapoi la inaripatele noastre. :) )) Sa auzim numai de bine.

Bine mah ca va bagati coada si aici! Tipic activist: nu-i in stare nici sa bage ata in ac dar ii da cu principiile si cu lupta de clasa! Dar este explicabil ce spune si de ce o face: este un forum despre o ferma FAMILIALA de pasari iar tovii nu suporta ideea de proprietate. Asa ca fac pe dracu in patru ceea ce au invatat: "daca nu-i poti convinge, zapaceste-i" si uite asa discutia a degenerat de la ferma familiala la mafia cerealelor si apoi la apologia comunismului! Mai lipseste o camasa verde sa fie tacamul complet!
:thumbdown:  :thumbdown:  :thumbdown:

Edited by freenolf, 05 February 2011 - 13:26.


#23
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 freenolf, on 5th February 2011, 13:25, said:

Bine mah ca va bagati coada si aici! Tipic activist: nu-i in stare nici sa bage ata in ac dar ii da cu principiile si cu lupta de clasa! Dar este explicabil ce spune si de ce o face: este un forum despre o ferma FAMILIALA de pasari iar tovii nu suporta ideea de proprietate. Asa ca fac pe dracu in patru ceea ce au invatat: "daca nu-i poti convinge, zapaceste-i" si uite asa discutia a degenerat de la ferma familiala la mafia cerealelor si apoi la apologia comunismului! Mai lipseste o camasa verde sa fie tacamul complet!
:thumbdown:  :thumbdown:  :thumbdown:
Ai dreptate aici se vorbeste despre o afacere de familie. Imi cer scuze ca am deviat. Am fost provocat. O sa va urmaresc incontinuare cu interes. Numai bine si idei inovatoare :)

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 informatorul, on 6th February 2011, 11:43, said:

cumpararea unui ha de teren agricol dar aproximez in jur la 2000 eur cu cadastru si taxele notariale cu tot.
Acum depinde si de zona!
Daca vrei sa cultivi ceva pe acele pamanturi, sa nu uiti sa pui in calcul si paza (porumbului, cartofilor,etc), deoarece multi au ramas cu mentalitatea ca "proprietatea e a tuturor" si s-ar putea sa nu mai gasesti nimic la recoltare!

#25
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 dorel232004, on 6th February 2011, 16:25, said:

Acum depinde si de zona!
Daca vrei sa cultivi ceva pe acele pamanturi, sa nu uiti sa pui in calcul si paza (porumbului, cartofilor,etc), deoarece multi au ramas cu mentalitatea ca "proprietatea e a tuturor" si s-ar putea sa nu mai gasesti nimic la recoltare!
Ai dreptate, m-am gandit si la asta. Am 1 ha si stau pe ganduri daca merita sa il pun cu lucerna si sa imi fure jumatate din ea... asta e. Sta de vreo 12 ani parloaga.

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 informatorul, on 6th February 2011, 17:08, said:

pun cu lucerna si sa imi fure jumatate din ea...
Asta e un caz fericit! Daca e lucerna o ia pe toata!

#27
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

 informatorul, on 5th February 2011, 10:21, said:

Ce a fost la noi din analiza personala si din exemple povestie de cunoscuti ala nu a fost comunism, un soi de fanatism, o adavarata neneorocire pentu o societate , pentu ca nu sa urmat principiile comuniste. Comunismul insemna protectie sociala, pentu cei care nu au capacitati de a se descurca, la un moment dat, iar pentu cei, priceputi libertate pentu a se dezvolta cat doresc ei . Companiile de sat sa concureze cu companiile private, nu se pot dezvolta in felul asta clanuri mafiote pe industrii, pentu ca pierd piata, cred ca este una din chei. La noi ce exista doar idea ca statul este cel mai prost administrator, asa ca sa privatizam pe nimic daca se poate, de ce oare ? Pt mafioti?. Da poate ca este si dur, dar oameni nu se educa cu vorba buna ci doar prin sanctiuni. Singura tara care se apropie de aceste pricipii este China, unde si acolo sunt probleme, dar nu legate de coruptie in sitemul public, adica ei nu au interlopi publici si sitemul lor este foarte bine controlat, la ei nu pot exista mafii ale cerealelor pentu ca sunt legi extrem de dure, si nu merita. Sa nu credeti ca sunt ganduri de om frustrat, nu nici gand eu ma descurc bine, castig bine, traiesc bine . Dar ma uit la oameni din Bucuresti sunt pe zi ce trece mai nervosi si mai stresati.... ce sa mai vorbim bolnavi cu capu' din cauza sitemului care cere mult si da putin inapoi. Nu face subiectul acestui topic dar se pare ca creeaza mereu controverse. Deci inapoi la inaripatele noastre. :))) Sa auzim numai de bine.
  

Deja simt ca vreau sa te iert pt stii tu ce. Comunismul si capitalismul sunt doua doctrine, din pct de vedere teoretic, superbe! Singura lor hiba e aceea ca sunt aplicate de oameni si nu de robotii lui Asimov supusi legilor roboticii!

#28
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 omnitera, on 6th February 2011, 20:37, said:

Deja simt ca vreau sa te iert pt stii tu ce. Comunismul si capitalismul sunt doua doctrine, din pct de vedere teoretic, superbe! Singura lor hiba e aceea ca sunt aplicate de oameni si nu de robotii lui Asimov supusi legilor roboticii!
Nu mai comentez pe acest subiect. Si nu va suparati, aici este vorba de un proiect zootehnic... deci stiti cu animale cu lucruri dintrastea nu prea filozofice. Deci... Toate cele buna.

#29
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Vlladimir, on 4th February 2011, 10:42, said:

...
Acum despre silozuri, ce ar fi mai bun si la un pret convenabil, constructie (tip hala) de ciment, siloz de fibra de sticla(face o firma din brasov) sau alea de tabla(dar sunt prea mari pentru ce am eu nevoie).
...

Silozuri construite din zidarie nu se mai utilizeaza la ora actuala, pentru ca implica niste costuri foarte mari si o flexibilitate "Zero", in sensul ca - daca vrei sa-l muti in caz de re-proiectare / re-tehnologizare dupa cativa ani - nu mai ai cum ...

Acuma, exista o diferenta intre silozurile din fibra de sticla si cele de tabla. Cele din fibra de sticla se utilizeaza in special pentru macinisuri (uruieli) sau furaje finite (nutreturi combinate). Ele au partea de jos in forma tronconica, cu varful in jos, pentru a facilita golirea. De obicei, astfel de silozuri se monteaza la capatul halei si se umplu prin transportoare elicoidale cu furajul corespunzator categoriei zootehnice respective - din ele se alimenteaza liniile de furajare.

Silozurile din tabla au niste tubulaturi de aerare pe interior, facute dintr-un grilaj sau tabla perforata, prin care circula aerul. Ele se preteaza stocarii cerealelor - sub forma de boabe. In general, stocarea materiilor prime ar trebui sa aiba in vedere perioada de un an de zile (de la un treierat la altul).
Aceste silozuri au de obicei fundul plat.


 wiseguy76, on 4th February 2011, 16:46, said:

...
Si mai sunt cei care au doar bani, si care fac doar facturi. Aia sunt cei mai rai.

Ohohoooo... e mare lucru sa ai cash in ziua de azi. Una din problemele economiei mondiale este "foamea de cash".

Da, cel care are cashu', dicteaza. Matale n-ai face la fel ? "Banu-i la mine, marfa la matale. Nu-ti convine, vinde-o la altu ...".

 Akomar, on 6th February 2011, 15:57, said:

Da, se poate face culoarea galbena a pielii prin introducerea unor pigmenti (xantofili) - naturali- pana nu imi sare in cap vre-un activist :)
Sunt si produse de sinteza care fac asta, dar in cazul tau este suficienta o dieta pe baza de porumb care sa determine acea culoare.

Nu strica si ceva morcovi si sfecla rosie in furaj ...

#30
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006

 horia66, on 6th February 2011, 22:40, said:

Ohohoooo... e mare lucru sa ai cash in ziua de azi. Una din problemele economiei mondiale este "foamea de cash".

Da, cel care are cashu', dicteaza. Matale n-ai face la fel ? "Banu-i la mine, marfa la matale. Nu-ti convine, vinde-o la altu ...".


Doctore, stii ca agricultura nu e Dragonul rosu...Nu aduci tenisi si brichete din china, le pui capac si le vinzi. E o treaba completa, trebuie sa ai conversie a productiei agricole in yootehnie, un minim de securitate alimentara, un export, etc. Nu poti sa lasi o gasca de smecheri sa dicteze preturile cum vrea muschiul lor.

#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu am senzatia ca e vorba de o proasta organizare (sau lipsa vreunei organizari), la nivel de producatori...



 wiseguy76, on 11th February 2011, 09:31, said:

... trebuie sa ai [...], un minim de securitate alimentara, un export, etc.

Hai sa fim seriosi, nu e vorba de plutoniu sau tehnologie militara...

Quote

Nu poti sa lasi o gasca de smecheri sa dicteze preturile cum vrea muschiul lor.

Dar traim, cel putin din 2007, intr-o piata europeana deschisa si libera. Sa nu-mi spui ca "gasca de smecheri" dicteaza pretul la nivel european...

Si daca nu-ti place pretul lor de vanzare, vad ca nu te opreste nimeni sa te uiti peste gard in ucraina, moldova etc. Problema care ustura nu sunt ata^t preturile lor de vanzare, ci acelea de cumparare...

Pa^na la urma, la acel moment al recoltarii (iunie-iulie), apare o oferta enorma, pe cand cererea rama^ne aceeasi - constanta. Nu-i normal sa scada pretul, chiar sub costul de productie ?

Eu nu inteleg un lucru: de aproape 20 de ani se intampla lucrul acesta in fiecare vara, si tot de aproape 20 de ani, cultivatorii protesteaza... si injura si blestema. Dar nu fac nimic (sau aproape nimic...) sa schimbe situatia.

Exista achizitii in leasing de tehnologie agricola, exista credite, exista metode de finantare. E chiar asa de greu sa te asociezi si sa-ti pui la punct niste silozuri ...?  Aaaa, dar mai bine-ar fi daca pretul cu care se vinde in februarie viitor, sa ni-l dea cumva statul acum, in iunie-iulie ! Vrabia... mihai viteazu !

#32
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,080
  • Înscris: 17.03.2005

 horia66, on 11th February 2011, 17:01, said:


Horia,tu ai discutat vreodata cu un sef de asociatie care are in ograda 2-3 mi de ha ca sa vezi cam ce inseamna "normalitatea" asta de care vorbesti tu.
Te intreb pentru ca eu ieri am fost sa imi ridic cota de grau de la asociatie , o asociatie care merge nu bine, foarte bine, chair raritate in peisajul zonei de sud a tarii..si chiar nu vrei sa stii ce inseamna creditele, garantiile, motorina, controalele si "sapard"-ul... pe scurt asa, ca sa nu scriu un cearsaf, norocul e ca n-au daramat halele vechiului CAP si mai tin acolo grau si porumb, ca sa poata vinde la un pret mai ok in primavara sa aiba bani de lucrari.
O asociatie care merge bine si de care proprietarii sunt multumiti vinde la recoltare ca sa isi poata face lucrarile de toamna, abia mai pastreaza sa nu se imprumute mult pt primavara samd...
Au luat niste utilaje, putine , cu SAPARD-ul, si oamenii spun ca nu se mai baga in asa ceva nici sa-i omori...etcetcetc...

Teoria e misto, practica e crunta... Si e treaba statului sa reglementeze si sa  bage bani pentru ca daca nu ii ajuti , nu investesti in infrastructura, nu garantezi credite samd... aia mor... la propriu...
Si stii de ce nu se face nimic? nu doar pt ca "nu sunt bani"...ca bani ar mai fi si s-ar mai gasi, bani europeni sunt destui...pentru ca aia care sunt la putere au INTERESUL ca lucrurile sa nu mearga, pentru ca ei sunt mafia si ei profita acum...si ar avea de pierdut daca producatorii ar fi ajutati sa se ridice si sa nu mai fie vulnerabili. D'aia

Deci problema e tocmai mafia si lipsa de politica agricola natioanla, 2 lucruri care se bat cap in cap dpdv al intereselor...Cei care ar trebui sa faca sunt tocmai cei care umfla burtile pe spinarea alora putini , cati mai sunt, care produc ceva.

Edited by horia66, 11 February 2011 - 21:43.


#33
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 11th February 2011, 19:55, said:

Horia,tu ai discutat vreodata cu un sef de asociatie care are in ograda 2-3 mi de ha ca sa vezi cam ce inseamna "normalitatea" asta de care vorbesti tu.
..........................................
O asociatie care merge bine si de care proprietarii sunt multumiti vinde la recoltare ca sa isi poata face lucrarile de toamna, abia mai pastreaza sa nu se imprumute mult pt primavara samd...
Au luat niste utilaje, putine , cu SAPARD-ul, si oamenii spun ca nu se mai baga in asa ceva nici sa-i omori...etcetcetc...

...

Wiseguy a rostit mai sus cateva cuvinte care definesc una din solutiile fezabile la aceasta problema:

 wiseguy76, on 11th February 2011, 09:31, said:

...
trebuie sa ai conversie a productiei agricole in zootehnie
...

Sunt situatii fericite, peste tot in tara, unde productia agricola s-a "asamblat" de minune cu cea zootehnica. Asta este o solutie. Contractarea ferma a productiei (inainte de recoltare !) cu procesatori din domeniul furajer sau panificator este o alta solutie.

Ce vreau eu, de fapt, sa spun: este foarte simplu sa te vaieti si sa invinuiesti mafia in domeniu. Nici nu-ti trebuie multa minte. E destul sa repeti ce spun altii sau ce auzi la televizor.

Este mult mai dificil si, in acelasi timp mai profitabil, sa gasesti solutii. Si unii au gasit. Nu inseamna ca cei care intra in domeniul producerii cerealelor, intra ca in "infernul" lui Dante: "lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".

In mod sigur, nu toti cei care stiu sa produca, stiu sa si vanda. Poate ar trebui sa-si angajeze pe cineva care stie cel mai bine sa vanda. Daaar, de cele mai multe ori, seful respectivei unitati considera ca le stie pe toate ...

#34
informatorul

informatorul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.06.2006

 horia66, on 11th February 2011, 22:01, said:

Wiseguy a rostit mai sus cateva cuvinte care definesc una din solutiile fezabile la aceasta problema:

OK. Asa o fi slaba organizare. Voi incerca anul asta sa cumpar 10 tone de cerale in iunie sa vedem daca o sa reusesc sa cumpar kg macar apropiat de cel al pietei, as fi multumit. O sa va spun in cateva luni daca voi reusi.
  
  Intreadevar este o mare problema si cu depozitarea care nu cred ca se rezolva. Chiar daca sunt fonduri europene sau mai stiu eu ce alte "vrajeli" este egal cu zero pentu un intreprinzator in situatia in care nu are bani de investitie, deci fondurile astea sunt bune tot pentu cei cu bani, sunt de fapt ca un fel de incurajare sa investeasca bani intr-o afacere si vor primi inapoi jumatate din suma investita.... deci pentu marea majoritate este vax. Si mai este si varianta cu banca, hai sa fim seriosi astia nu dau inprumuturi in agricultura decat cu dobanzi mari, este risc mare, prefera sa ii dea la stat inprumut. Si in tot amestecul asta mai vine si interlopii publici, care cu spunea si Parintele nu au nici un interes sa faca ceva ba chiar le convine, castiga si din specula plus prin returnari de tva. Sigur ne vom descurca sub o forma sau alta.  Si cred ca ajutorul poate venii din UE si va  constant in produse de buna calitate si la preturi mai bune ca ale noastre. Si asta o sa omoare "vaca" si asta o sa distruga piata si baietii nu vor mai avea cu cine sa speculeze.

Edited by informatorul, 11 February 2011 - 22:58.


#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,080
  • Înscris: 17.03.2005

 horia66, on 11th February 2011, 22:01, said:

Wiseguy a rostit mai sus cateva cuvinte care definesc una din solutiile fezabile la aceasta problema:



Sunt situatii fericite, peste tot in tara, unde productia agricola s-a "asamblat" de minune cu cea zootehnica. Asta este o solutie. Contractarea ferma a productiei (inainte de recoltare !) cu procesatori din domeniul furajer sau panificator este o alta solutie.

Ce vreau eu, de fapt, sa spun: este foarte simplu sa te vaieti si sa invinuiesti mafia in domeniu. Nici nu-ti trebuie multa minte. E destul sa repeti ce spun altii sau ce auzi la televizor.

Este mult mai dificil si, in acelasi timp mai profitabil, sa gasesti solutii. Si unii au gasit. Nu inseamna ca cei care intra in domeniul producerii cerealelor, intra ca in "infernul" lui Dante: "lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".

In mod sigur, nu toti cei care stiu sa produca, stiu sa si vanda. Poate ar trebui sa-si angajeze pe cineva care stie cel mai bine sa vanda. Daaar, de cele mai multe ori, seful respectivei unitati considera ca le stie pe toate ...


Da, tot teorie... Integrarea aia de care vorbesti e buna, doar ca e o problema...
Cei care au terenuri in arenda si au si ferme sunt o parte din posesorii de terenuri si lucratori in agricultura... Majoritatea , aia multi (nu si mari, e drept) sunt asociatii comunale, satesti, etc...sau mici producatori ....cu cate 1-2-3 mii de ha respectiv 50-150 de ha, uneori mai putin
Prima categorie nu se baga in altceva decat productie pentru ca nu au cum, nu are cine sa munceasca, nu au CU CE sa faca si altceva, e prea complicat...CAP-ul si specialistii, infrastructura, etc...s-a dus...si sa faca ce? sa produca lapte pe o piata si asa sufocata? sa vanda cu pret derizoriu? SA intre si in desfacere, si in dozatoare prin piete, samd? Ok, CINE sa organizeze toate astea?
Ei stiu doar sa produca , atat, sa cultive pamantul. Si pe ala il cultiva ca sa nu il lase parloaga si sa aiba ce da la animale in primul rand, pentru ca proprietarii sunt batrani si nu pot munci, nu au cu ce samd...

Cea de-a doua categorie sunt cei mici, independenti, care sunt cei mai vulnerabili.
SI cu cat vrei sa faci mai multe lucruri, cu cat complici munca, cu atat ai mai multe riscuri, mai multe de invatat, de supravegheat, mai multe controale samd...

In ce priveste contractarea..o fac deja... cu floarea soarelui, asa isi asigura cheltuielile si cu o parte din celelalte culturi, vin bani in avans, dar e si aici un dar... Pretul la care vand cioara de pe gard e unul mic, chiar sub cel la care se vinde in momentul recoltarii pe piata libera. Altfel, fabricile de ulei nu ar mai avea beneficii , altul poate decat sa-si asigure materia prima...

Ideea e sa poata sa depoziteze sa vanda la pret bun, nu la sub pretul pietei din momentul recoltarii, ideea e sa aiba un cadru organizatoric solid, o zona de accez la credite samd...astfel incat sa poata sa faca doar ce stiu, sa produca.

Da, unii au reusit... au avut si curaj, au avut si noroc, au avut foarte mare parte din ei si un start la momentul oportun, au avut si expertiza de ani de zile sau zeci de ani... si iarasi, o mare parte din ei au avut si "relatii"..... Una e sa iti faci tu, Horia66, o ferma si atat,alta e sa isi faca domnul consilier judetean, sef de filiala PSD sau PDL calarasi sau giurgiu, fratele domnului prefect sau sef al dsv  samd... Treaba cu exemplul e buna, problema se pune altfel..nu trebuie dati exemplu cei care au reusit, trebuie privit la aia foarte multi, majoritatea, care nu au reusit, care au esuat... Aia sunt de cateva ori mai multi, daca nu ar fi nu am fi unde suntem, nu ar fi atata teren nelucrat si atatea grajduri in paragina.

Treaba statului nu e sa se uite la aia care au reusit si sa zica "se poate" , e sa ii ajute, sa ii motiveze, sa creeze infrastructura pentru restul, aia care au doar munca, terenul, o bruma de expertiza (si nici aia, ca de aia e directie judeteana de specialisti, de aia mananca lefuri...)etc...

Eu sunt de acord ca sa te vaiti nu e o solutie, dar trebuei spus ca la noi nu exista nici cadrul in care sa merite sa risti ...

Infrastructura agricola a romaniei este cu mult, mult mai rau decat cea rutiera...la drumuri, de bine de rau, au mai si manjit ceva ca paravan la furturile colosale...in agricultura nici macar asta nu au facut, spoiala...absolut nimic, jungla....

Si una din resursele necesare cele mai importante, carburantul, care a crescut cu 25 % de anul trecut pana acum, si probabil va mai creste, inseamna doar o lumanare stinsa pe coliva multora din cei care mai sunt in viata ...

#36
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 parintele, on 12th February 2011, 10:32, said:

...
Cei care au terenuri in arenda si au si ferme sunt o parte din posesorii de terenuri si lucratori in agricultura... Majoritatea , aia multi (nu si mari, e drept) sunt asociatii comunale, satesti, etc...sau mici producatori ....cu cate 1-2-3 mii de ha respectiv 50-150 de ha, uneori mai putin
.........................................................................
Ei stiu doar sa produca , atat, sa cultive pamantul.
........................................................
Cea de-a doua categorie sunt cei mici, independenti, care sunt cei mai vulnerabili.

Tocmai despre asa ceva s-a comentat ieri, la "viata satului". In judetul Bihor s-au format "grupuri de producatori". Pe diferite specialitati, unii dintre ei fiind cultivatori de cereale.

Concluzia (deocamdata): celor care au aderat la "grupul de producatori", le merge mai bine. Si, se pare ca-si livreaza marfa direct la procesatori. Au shuntat intermediarii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate