Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Fractura maleola externa

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Mulţumesc, voi povesti aici toate "păţaniile", pentru a fi de folos şi altora... Posted Image.

Edited by rsumy, 24 August 2013 - 19:55.


#20
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Am fost operat pentru extragerea şurubului de diastazis pe 03.09.2013, la cca.7 săptămâni de la operaţia principală. Internat dimineaţa, plecat la amiază. M-am speriat degeaba: operaţia în sine a durat mai puţin de 15 min., anestezie locală, şrurub scos cu şurubelniţa... Posted Image. Nu am simţit absolut nimic. 5 zile, preventiv, un antibiotic, Augmentin.

Am scăpt de ghips după 6 săpt.şi 5 zile de la operaţie, 7 săpt.şi 4 zile de la accident. Cică voi putea să pun piciorul în pământ peste încă 3 săpt.(trimaleolară, totuşi Posted Image).

Sunt din ce în ce mai hotărât să las restul "fiarelor" la locul lor: fiecare nouă operaţie reprezintă un traumatism care afectează vascularizarea fină a oaselor.

Edited by rsumy, 07 September 2013 - 17:00.


#21
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
ma bucur ca ai scapat usor  !acum poti sa mergi?
eu mi-am scos ghipsul la 30 de zile si acum mai astept sa treaca 2 sapt ca sa calc .oare sa incerc mai devreme? ca nu mai stare ?ai intrebat daca si placav se poate scoate cu anestezie locala?

#22
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Nu pot sa merg, adica nu am incercat Posted Image. Mai am de asteptat 3 saptamani. Glezna o pot misca tot mai mult, pe zi ce trece. Nu e bine sa incerci mai devreme, fractura poate recidiva.

Nu am intrebat de placa, dar... avand in vedere ca, capetele suruburilor se sprijina pe ea, e putin probabil ca ea sa poata fi scoasa separat.

Suruburile ar putea fi scoase individual, pe rand, prin operatii locale. La mine a facut o taietura noua de cca.3 cm pt.un singur surub. Problema cred ca o reprezinta placa si eventualele sarme, care sunt "paralele" cu epiderma (suruburile aprox."perpendiculare")... Posted Image.

 clayre, on 07 septembrie 2013 - 19:56, said:

ai intrebat daca si placa se poate scoate cu anestezie locala?
Voi intreba la urmatoarea vizita. Acum nu doream decat sa plec mai repede de-acolo... Posted Image.

Edited by rsumy, 07 September 2013 - 20:18.


#23
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
Ideea era nu sa o scoata separat de sruburi(!) ci daca se poate sau nu  cu anestezie locala .

#24
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Cred ca raspunsul e diferit de la caz la caz. La mine nu merge: mai am o placa lunga + 4 suruburi + o sarma mare.

Tu ai numai (Posted Image) o placa + un surub + o brosa. S-ar putea sa ai noroc.

Edited by rsumy, 07 September 2013 - 20:32.


#25
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
eu am o placa semitubulara prinsa cu 7 suruburi la ext iar la int un surub si o scoaba . ce fel suna .............am mai vazut ca mai sunt medici pe aici .nu ne aude nimeni .........?

#26
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
ptr rsumy :cum te descurci cu mersul ?eu am stat 1 luna in ghips si 2 sapt nu am pus piciorul jos si la 3 luni de la op tot mai schopat putin .in cat timp mergem normal?

#27
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Deja umblu cu ambele !!! Am renuntat la carje cam de 3 saptamani.

Istoric:
*18 iulie 2013 - operatie;
*03 septembrie - scos ghips + surub de diastazis;

"Deci" am stat in ghips 7 saptamani si 4 zile = ~ 2 luni fara 3 zile !!!

Nu mai folosesc deloc carjele, nici n-am fost la kinetoterapie, am facut exercitii singur acasa, "șontâc-șontâc"... Posted Image
Mai schiopatez putin, dar cel mai tare ma enerveaza faptul ca mi se umfla piciorul de parca as avea elefantiaza... din ce am mai citit pe net va mai dura ceva pana la dezumflare, cca.1an !!!

PS. Pe 31 oct 2013 am 15 saptamani de la operatie = 3 luni si 3 saptamani... (asta daca luna se calculeaza la 4 saptamani Posted Image).
PS2. Si acum problema cea mai grava: nu pot indoi laba piciorului, in sus, fata de picior decat la maximum, sa zicem, 15 grade... fata de piciorul celalalt care merge la dublu. Dar, in fiecare zi, vad o diferenta de 0,000x grade (vorbesc serios, se observa o imbunatatire, de la o zi la alta, dar foarte lent).
PS3. ... si da, mai schiopatez, imperceptibil (:)). Nu ma doare nimic, cred ca mai mult m-am invatat sa schiopatez...

Edited by rsumy, 29 October 2013 - 20:01.


#28
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
si eu nr tot in saptamani .....eu am 10 de la operatie .eu nu am putut merge cu carje si am preferat cadrul ,apoi bastonul .am mers o sapt cu cadrul si una cu bastonul si apoi sontac cu durere uneori destul de naspa.si la mine s-a vazut o imbunatatire de la o zi la alta la mobilitate .dar inca schiopat si am crezut ca va fi mai usor si eu am avut umflat piciorul in zona articulatiei dintre tibie si talpa dar mi-a trecut acum cam la 1 luna dupa ce am inceput  sa merg .la tine daca a fost imobilizarea mai lunga e normal sa dureze mai mult umflatul piciorului !o sa treaca intr-o zi ....

#29
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
@clayre

Dimineața, timp de 15-20 min., până se obișnuiește piciorul, am probleme... în sensul că doare.
La fel și la tine ? :)

Edited by rsumy, 30 October 2013 - 14:14.


#30
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
si la mine era mai scazuta dimineata se cunoatea diferenta fata de restul zilei .dar pe mine nu ma durea doar ca mergeam mai greu.m-a durut in primele zile cand am onceput sa merg dar toata ziua nu doar dim.

#31
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Stimati colegi de suferinta, mi-am facut curaj sa ma duc sa-mi scot fiarele si am intrebat vraciu ce presupune interventia. Raspuns sec: operatia inversa montarii! Adica rahianestezie, taiat, desurubat, cusut si carje vreo 2 saptamani. Sa innebunesc, am fugit mancand pamantul, ba ma si uitam inapoi sa nu vina sa ma prinda. Mi-e groaza sa-mi bage iar acoiu' ala in spinare sa ma faca leguma, nu mai vreau. Am hotarat sa raman cu ele asa, poate or inventa astia alta metoda sa le scoata.

#32
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
mi e mi-au spus a dupa ce iti scoate metalul poti sa te duci dupa cateva zile la munca .chestia cu carjele e logica sa se prinda rana .o sa mai intreb si eu cand ma mai duc .

#33
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Nu cred că e chiar atât de simplu. E totuşi o operaţie.
Nu cumva trebuie făcute din nou antibiotice, de stat minim o săptămână în spital ?

Şi în locul şuruburilor, nu rămâne o gaură-n os ? Posted Image.
Poate de aceea sunt necesare 2 săptămâni în cârje, până la refacerea osului...

Edited by rsumy, 03 November 2013 - 15:50.


#34
clayre

clayre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2013
mi am scos placa si restul metalelor si sunt tare fericita !...................................

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate