Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

tahicardie parosistica supraventriculara

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009
cand m-am nascut,in urma unui accident la spital(fiind micutz in fasa,am reusit sa ma intorc cu fata in jos aproape asfiixiindu-ma)am fost diagnosticat cu tahicardie parosistica supraventriculara.in copilarie urmand un tratament bazat pe propanorol.In ultimii ani(cred ca 10)nu am mai luat acest medicament si nici un alt tratament.problema mea sta in felul urmator:de cate ori am o emotie:fie nervos,speriat,obosit...inima imi bate in mod accelerat si incep sa tremur fara a ma putea controla,totodata si capatand o culoare palida.Sunt multe seri,in ultimul timp aproape zilnic,cand ma trezesc si nu pot sa respir sau sa ma misc in vreun fel,in general incerc sa-mi pastrez calmul,cu cat ma agit mai mult cu atat simt...ca ma curat.Poate parea ca vorbesc in gluma insa problema mea este serioasa si reala totodata.Sa fie aceasta problema,sau sa am ceva mai grav.si ca o ultima mentiune,la locul de munca in urma unui mic accident mi s-a luat tensiunea si pulsul iar pe  aparat am vazut ca inima mea batea cu 86 de batai pe minut.am intrebat acea asistenta daca e ceva normal(eu unu banuiesc ca e aritmie)iar ea mi-a spus ca poate fii din cauza ca venisem de afara(era cald)si ca poate fii de la aerul conditionat(adica venisem de la cald la rece).Va rog mult tratati subiectul cu seriozitate.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalex_alf17, on 6th February 2011, 03:13, said:

de cate ori am o emotie:fie nervos,speriat,obosit...inima imi bate in mod accelerat si incep sa tremur fara a ma putea controla,totodata si capatand o culoare palida.Sunt multe seri,in ultimul timp aproape zilnic,cand ma trezesc si nu pot sa respir sau sa ma misc in vreun fel,in general incerc sa-mi pastrez calmul,cu cat ma agit mai mult cu atat simt...ca ma curat.Poate parea ca vorbesc in gluma insa problema mea este serioasa si reala totodata.Sa fie aceasta problema,sau sa am ceva mai grav.si ca o ultima mentiune,la locul de munca in urma unui mic accident mi s-a luat tensiunea si pulsul iar pe  aparat am vazut ca inima mea batea cu 86 de batai pe minut.am intrebat acea asistenta daca e ceva normal(eu unu banuiesc ca e aritmie)iar ea mi-a spus ca poate fii din cauza ca venisem de afara(era cald)

Din ce spui pare sa fie mai degraba vorba de atacuri de panica.
Un puls de 86 e perfect normal (erai si agitat) poti sa uiti ce ti-a spus asistenta.
In caz de TPSV pulsul e mult mai rapid, de cele mai multe ori depaseste 160 b/min si accesul e urmat de obicei de senzatie imperioasa de urinare.
Nu ar strica sa-ti faci un control medical.

#3
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Păi du-te la un cardiolog bun, fă-ți toate analizele, testele și investigațiile necesare.

Ca stil de viață ferește-te de situații stresante (pe cât posibil), fără țigări, cafea, alcool și încearcă și cu ceai de păducel. Tatăl meu e cardiac de 25 de ani, avea tahicardie, extrasistole, o cură de câțiva ani de păducel i-a liniștit inima.

#4
alex_alf17

alex_alf17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 30.01.2009

View PostBogdan R, on 6th February 2011, 08:16, said:

Din ce spui pare sa fie mai degraba vorba de atacuri de panica.
Un puls de 86 e perfect normal (erai si agitat) poti sa uiti ce ti-a spus asistenta.
In caz de TPSV pulsul e mult mai rapid, de cele mai multe ori depaseste 160 b/min si accesul e urmat de obicei de senzatie imperioasa de urinare.
Nu ar strica sa-ti faci un control medical.

Am cautat pe google despre atacul de panica.Se pare ca asta pare a fi dupa cum ai spus.Insa vad ca e din ce in ce mai des pe timpul noptii.La ce tip de doctor ar trebuii sa ma adresez?

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalex_alf17, on 6th February 2011, 13:38, said:

Am cautat pe google despre atacul de panica.Se pare ca asta pare a fi dupa cum ai spus.Insa vad ca e din ce in ce mai des pe timpul noptii.La ce tip de doctor ar trebuii sa ma adresez?
In principiu un medic de familie ar trebui sa fie in stare sa rezolve problema.

#6
GaneJedi

GaneJedi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2017
Încearcă homeopatie, gemoterapie și acupunctură.

#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
N-a mai intrat pe forum de 1 an si jumatate, iar subiectul e deschis in urma cu 6 ani.
Asa e la inceput; ba si mai tarziu se mai intampla.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate