Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Ce au de zis ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
741 replies to this topic

#55
stefan24

stefan24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.01.2011

View Posttakillya, on 7th February 2011, 10:55, said:

si atunci ce rost mai are daca el stie deja unde o sa ajung?
daca tot ma nasc predestinat pentru iad, are vre-un rost sa ma mai chinui? parca era vorba de "free will".... acum nu mai e?
ce frumos va schimbati voi dupa cum va convine......
Vorbesti de parca ai fost biciuit de cand te'ai nascut .. Sau ai dus o viata prea grea si chinuita ? Daca nu crezi in el vei fi chinuit pe veci si nu de el ci de Diavol.

#56
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posttakillya, on 7th February 2011, 09:55, said:

si atunci ce rost mai are daca el stie deja unde o sa ajung?
daca tot ma nasc predestinat pentru iad, are vre-un rost sa ma mai chinui? parca era vorba de "free will".... acum nu mai e?
ce frumos va schimbati voi dupa cum va convine......

Un mecanic care îl avertizează pe un şofer cu privire la starea proastă a maşinii sale nu poate fi considerat răspunzător de producerea unui accident, nici nu poate fi acuzat că l-ar fi predestinat. În mod asemănător, Dumnezeu nu poate fi acuzat că ar fi predestinat consecinţele tragice ale acţiunilor oamenilor.
Omul a fost înzestrat cu voinţă liberă, fiind creat „după chipul lui Dumnezeu“ (Geneza 1:27). Voinţa liberă era indispensabilă dacă oamenii urmau să-l onoreze pe Dumnezeu şi să-i slujească din iubire, nu ca nişte roboţi cu fiecare mişcare stabilită dinainte. Iubirea manifestată de creaturile libere şi inteligente avea să-i dea lui Dumnezeu posibilitatea să respingă acuzaţiile nedrepte.
Dacă slujitorii lui Dumnezeu ar fi predestinaţi — sau programaţi, ca să zicem aşa — nu s-ar putea oare pune la îndoială sinceritatea iubirii lor pentru Creator? De asemenea, nu ar fi contrar imparţialităţii lui Dumnezeu ca el să facă o alegere predeterminată a persoanelor destinate pentru glorie şi pentru fericire fără să ia în considerare meritele lor personale?

Nu confunda lucrurile.  "Free will-ul" despre care vorbeai este o certitudine.  Adevărul este că atunci când acest free will este folosit într-un mod neînţelept apar şi consecinţele.

#57
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View PostStapanul_purcelelor_, on 7th February 2011, 09:12, said:

Pashol na turbinca :lol: .
:roflmaofast:

#58
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Monitox, tu esti?  :w00t:

Fara ofensa!

#59
NerrrrrrrrO

NerrrrrrrrO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.11.2010
Mai interesant ar fi de vazut ceu au de zis religiosii daca dupa moarte se intalnesc cu dumnezeu sua cu o ceata mare de zei.

Il intreaba zeii :
"Bai Gogule, de unde ai tras tu oncluzia ca exista un zeu sau mai multi? Daca te-ai luat dupa ce au zis unii acum mii de ani .... esti cam fraier. Ti-am dat creier degeaba.

Chiar daca tu presupui ca exista niste forte, niste fiinte superioare .... de undei ai tras tu concluzia ca noi vrem ca tu sa iti faci cruci sau sa dai bani la un popa gras si betiv ? De unde ai tras tu concluzia ca dupa ce mori e alba sau e neagra?

Te-ai luat dupa ce au zis unii si altii? Pai unii si altii credeau ca stelele sunt niste luminite lipite de cer? Degeaba ti-am dat creier.

De unde ai presupus tu ca noi vrem ca oamenii si fie credinciosi? Din contra noi vrem ca oamenii sa fie necredinciosi, sa fie "suspiciosi", sa isi puna intrebari ... sa cerceteze ... sa nu se increada in ce spun niste dobitoci grasi si betivi.


Asadar contrar a ce ati reusit voi "credinciosii" sa prespuneti, in rai ajung numai cei care mereu isi pun un semn de intrebare, numai cei care nu cred orbeste in ceva.

Intelegi fraiere ! Este exat pe dos  :thumbup:

Asa ca mars in iad  :thumbdown: "

Edited by NerrrrrrrrO, 08 February 2011 - 16:45.


#60
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Ai demonstrat un punct bun acolo :P , foarte bun chiar. Ceea ce oamenii religiosi fac este exact opusul a ceea ce ar trebui...

#61
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010

View PostNerrrrrrrrO, on 8th February 2011, 16:44, said:

Asadar contrar a ce ati reusit voi "credinciosii" sa prespuneti, in rai ajung numai cei care mereu isi pun un semn de intrebare, numai cei care nu cred orbeste in ceva.

Dar in Valhalla ajung doar cei ce mor in lupta, deci eu zic ca cei care cred in viata de apoi ar trebui sa-nceapa de pe-acuma sa-si dea cu cazmalele-n cap unii la altii.

#62
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Cat de subiectiv poate fi conceptul de Dumnezeu...

#63
NerrrrrrrrO

NerrrrrrrrO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.11.2010

View PostOvidiu93, on 8th February 2011, 18:27, said:

Cat de subiectiv poate fi conceptul de Dumnezeu...

Prostia cea mai mare e sa crezi ca daca exista dumnezeu ........ atunci el e sigur asa cum e descris in biblie ..... si atunci ce o sa faci? Chiar stiu o data la televizor cand a intrat pe telefon un personaj cat de cat cunoscut care isi punea intrebarea "Bine, bine .... poate dumnezeu nu exista .... dar nu e mai sigur sa cred ca exista ..... chiar daca sun sanse 0,001 % sa existe .... e mult mai bine sa ma asigur ca nu va fi suparat pe mine "

El, la fel ca 99% din populatie nu isi pune problema ca poate sa existe ....... dar sa fie cu totul altfel decat s-au gandit oamenii acum mii de ani.

1) Stelele exista. Dar sunt altceva decat si-au imaginat oamenii care au inventat religiile.
2) Pamantul exista. Dar este altfel decat au crezut oamenii care au inventat religiile.
3) Oameni schizofrenici exista. Dar explicatia este alta decat oamenii care au inventat religiile .... si anume ca sunt posedati.

4) Poate sa existe dumnezeu. Sau o infinitate de dumnezei. Dar eu pun pariu pe orice ca ei isi doresc ca oamenii sa fie exact pe dos decat spun religiile ..... si anume .... sa nu creada orbeste in nimic, sa cerceteze mereu, sa se indoiasca mereu.


Inainte sa se dezvolte stiintele .... religiosii + filozofii (chiar si cei respectabili si destepti) isi dadeau cu parerea despre orice : despre cum functioneaza organismele vii, despre cum "functioneaza" planetele si stelele, despre cum se raspandesc bolile.
Toata lumea isi dadea cu parerea ... ca la fotbal. Ba chiar erau unii care te spanzurau sau ardeau daca ii contraziceai pe aceste subiecte.


Dupa ce s-au dezvoltat stiintele si RELIGIOSII+FILOZOFII au vazut ca totul este FOARTE FOARTE FOARTE complicat : matematica, formule, calcule, fizica, medicina, genetica, experimente, atomi, teoria relativitatii, gauri negre etc ....

si ei, FILOZOFII + RELIGIOSII, nu sunt in stare nici macare sa inteleaga 1% din ce au descoperit altii .... ce sa mai vorbim de o contributie a lor .... de o descoperire facuta cu mintea lor creata.


Si atunci, RELIGIOSII+FILOZOFII, au ramas sa vorbeasca numai despre lumea cealalta .... lumea nevazuta , nestiuta .... pt ca nu ii poate COMBATE nimeni pe aceste subiecte. Nu le poate demonstra nimeni ca sunt prosti.


Daca un RELIGIOS sau FILOZOF vrea sa arate ca el se pricepe la FIZICA .... ca este cel mai destept .... atunci i se poate demonstra in 1000 de feluri ca e prost ... ca nu pricepe .... ca nu poate rezolva o problema simpla de liceu.

Pe cand asa ... daca vorbesti despre rai si iad ... nu te poate contrazice nimeni ... ai mereu dreptate. Esti un geniu orice ai spune. Vorbele tale nici macar nu iti apartin. Sunt de inspiratie divina.  :notangel:

Edited by NerrrrrrrrO, 08 February 2011 - 19:42.


#64
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010
An atheist meets god - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/urlTBBKTO68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View PostNerrrrrrrrO, on 8th February 2011, 19:39, said:

si ei, FILOZOFII + RELIGIOSII, nu sunt in stare nici macare sa inteleaga 1% din ce au descoperit altii .... ce sa mai vorbim de o contributie a lor .... de o descoperire facuta cu mintea lor creata.


Si atunci, RELIGIOSII+FILOZOFII, au ramas sa vorbeasca numai despre lumea cealalta .... lumea nevazuta , nestiuta .... pt ca nu ii poate COMBATE nimeni pe aceste subiecte. Nu le poate demonstra nimeni ca sunt prosti.


Daca un RELIGIOS sau FILOZOF vrea sa arate ca el se pricepe la FIZICA .... ca este cel mai destept .... atunci i se poate demonstra in 1000 de feluri ca e prost ... ca nu pricepe .... ca nu poate rezolva o problema simpla de liceu.

Vezi ca risti sa pici de baricada cealalta, nu zic a prostilor caci prostia este opusul inteligentei, ci de partea novicilor care sunt opusul desteptilor.

Filosofii de care aminteai unii ti'ar putea preda lectii si acum de matematica daca i-am putea scoate din mormant.

Si uite si un teolog filosof pe care pun pariu ca stii ce a facut Blaise PASCAL  http://ro.wikipedia....i/Blaise_Pascal

Edited by credit, 12 February 2011 - 20:56.


#66
NerrrrrrrrO

NerrrrrrrrO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.11.2010

View Postcredit, on 12th February 2011, 20:48, said:

Vezi ca risti sa pici de baricada cealalta, nu zic a prostilor caci prostia este opusul inteligentei, ci de partea novicilor care sunt opusul desteptilor.

Filosofii de care aminteai unii ti'ar putea preda lectii si acum de matematica daca i-am putea scoate din mormant.

Si uite si un teolog filosof pe care pun pariu ca stii ce a facut Blaise PASCAL  http://ro.wikipedia....i/Blaise_Pascal

Bineinteles ca era o generalizare grosolana cand foloseam cuvintele FILOZOFI+RELIGIOSI.

O generalizare care vroia sa sublinieze anumite aspecte.

FILOZOFI+RELIGIOSI se refera si la un anumit tip de gandire. Care poate foarte bine sa coexiste cu gandire STIINTIFICA si LOGICA in acelasi creier.


Un matematician sau fizician genial ... produce niste rezultate extraordinare in aceste domenii. Mintea lui functioneaza brici aici.

Acelasi MATEMATICIAN sau FIZICIAN este o persoana foarte complexa... cu o componenta emotioanala la fel de puternica si profunda ca si componenta rationala.

Si atunci de la aceeasi persoana care da dovada de o logica aproape perfecta, de capacitate intelectuala chiar neomeneasca te poti trezi ca :
-- nu mai tine cont de nici o logica si bun simt elementare si sustine ca Hitler
-- este un fundamentalist islamist care considera ca e bine ca niste copii sa isi puna explozibil pe ei si sa saar in aer


-- paraseste zona "dovezilor" si logicii si a incertitudinii si crede cu tarie ca teoria cuantica este gresita numai pt ca nu-i place lui sau pe considerentul ca "Dumnezeu nu arunca cu zarurile"
-- poate sustine cu tarie ca pamantul se invarte in jurul soarelui doar pt ca asa i se pare lui normal
-- construieste un adevarat arsenal de argumente pt a demonstra ca gaurile negre nu pot sa exsite


-- poate sustine orice grozavie doar asa pt ca si-a construit el niste idei in creier si i se par bune


Si daca ne uitam in istorie vedem ca oamenii prosti si oamenii geniali aveau in trecut o usurinta exagerata in a-si da cu parerea despre cum a aparut universul si cum functioneaza el. Aveau o tendinta exagerata de FILOZOFA AIUREA (a-si du ca parerea ca la fotbal)

Dupa ce lucrurile au inaintat si toata lumea a vazut cat de complicata e treaba .... nu isi mai da chiar asa oricine cu parerea aiurea in tramvai. Nici chiar cei mai avizati.

Si ce a mai ramas? Sa FILOZOFAM AIUREA despre lumea "de dincolo". Pai daca lucrurile sunt asa complicate in lumea asta fizica, in lumea asta "de jos" incat nu ai timp nici sa citesti o data macar tot ce au descoperit altii ..... cum sa iti "permiti luxul" sa spui si cea mai scurta propozitie despre nestiuta, negandita, superioara, de dincolo de materie ?

Dupa mii si mii de ani oamenii (chiar si cei geniali) credeau ca soarele se invarte in jurul pamantului. Oamenii credeau ca viermii aparuti in mancarea stricata au aparut "spontan".

Deci omenirea nu a reusit sa inteleaga niste lucuri elementare timp de mii si mii de ani. In schimb ne place sa FILOZFAM AIUREA despre o lume si mai complexa. Pt ca nu ne poate contrazice nimeni. La acest gen de FILOZOFARE ma refeream.

Edited by NerrrrrrrrO, 15 February 2011 - 14:47.


#67
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Singura certitudine despre lumea de dincolo este viata ca singura existenta absoluta. In afara vietii nu exista existenta absoluta ci totul este relativ iar viata nu exista decat in singura existenta absoluta denumita Dumnezeu, intrucat ceva absolt nu poate exista in ceva relativ. Unicitatea rezulta din faptul ca nu poate exista ceva mai absolut decat ceva absolut. Exista o diferenta fundamentala intre viata si animatie, aici este eroarea care se face. Exista oameni animati care sunt in fapt morti si invers exista oameni care si-au castigat vesnicia si nemurirea.

#68
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

View Postorlandosorin, on 15th February 2011, 14:54, said:

Singura certitudine despre lumea de dincolo este viata ca singura existenta absoluta. In afara vietii nu exista existenta absoluta ci totul este relativ iar viata nu exista decat in singura existenta absoluta denumita Dumnezeu, intrucat ceva absolt nu poate exista in ceva relativ. Unicitatea rezulta din faptul ca nu poate exista ceva mai absolut decat ceva absolut. Exista o diferenta fundamentala intre viata si animatie, aici este eroarea care se face. Exista oameni animati care sunt in fapt morti si invers exista oameni care si-au castigat vesnicia si nemurirea.


Sa te intreb (cate ) cava :

1Crezi ca peste 200 de ani v-or mai fi oameni pe pamant ?
2Unde-s acum oameni ce vor fi peste 200 de ani ? (unde-i sufletul lor?)
3Unde-s acum oameni ce au fost acum 200 de ani ? (unde-i sufletul lor?)
4Unde a fost pamantul si " legile naturi" acum un gogol ani ?
5Unde v-a fi pamantul si "legile natrurii" peste un gogol de ani ?


BUN ..... Acum te rog sa-mi zici daca exista vr-o realitate eterna alta in care-i bagata cu forta realiatetea noastra de azi marti dupamasa 2011 ?


:peacefingers:

PS: Raspunsuri cat mai simple ....nu-i nevoi e de cuantistic acii nici de alte dimensiuni spatiale ..... :naughty:

Edited by perplexmind, 15 February 2011 - 21:10.


#69
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postperplexmind, on 15th February 2011, 20:04, said:

Sa te intreb (cate ) cava[ :

1Crezi ca peste 200 de ani v-or mai fi oameni pe pamant ?
2Unde-s acum oameni ce vor fi peste 200 de ani ? (unde-i sufletul lor?)
3Unde-s acum oameni ce au fost acum 200 de ani ? (unde-i sufletul lor?)
4Unde a fost pamantul si " legile naturi" acum un gogol ani ?
5Unde v-a fi pamantul si "legile natrurii" peste un gogol de ani ?


BUN ..... Acum te rog sa-mi zici daca exista vr-o realitate eterna alta in care-i bagata cu forta realiatetea noastra de azi marti dupamasa 2011 ?

:peacefingers:

PS: Raspunsuri cat mai simple ....nu-i nevoi e de cuantistic acii nici de alte dimensiuni spatiale ..... :naughty:

Daca iti raspund la intrebarile alea imi zici si mie de ce ai chiulit de la toate orele de romana?

Edited by SnowBlack, 16 February 2011 - 16:49.


#70
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 05.04.2008

View Poststefan24, on 5th February 2011, 22:01, said:

Ce au de zis ateii dupa moarte daca dau nas in nas cu Dumnezeu ??[/b]

ceva de genu asta?  :naughty:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N_LkezUKS40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Nu am ce pierde, îi explic ca pe baza datelor avute la dispozitie am urmat calea logica, si ca cel mai probabil si Dumnezeu urma aceeasi cale.
Parca Dumnezeu trebui sa sa fie corect.
StefanU - Eu sunt convine ca omul care traieste în 2011 pe Terra = luptator, razboinic, traiesc sentimentul asta de fiecare data când urmaresc titlurile internationale, lumea s-a schimbat foarte mult în 20 de ani, eu cred ca foarte curând mai urmeaza un razboi mondial.

Edited by Aether, 16 February 2011 - 17:37.


#72
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAether, on 16th February 2011, 17:36, said:

eu cred ca foarte curând mai urmeaza un razboi mondial.
Mai sunt oameni care cred asa... are un nume treaba asta dar imi scapa acuma :) Eu unul nu cred ca o sa fie nevoie, sunt alte metode acuma.

Edited by andreic, 16 February 2011 - 18:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate