Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Ce ai mancat azi?

* * * * - 31 votes
  • Please log in to reply
40948 replies to this topic

#11899
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
ficatei prajiti

#11900
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
sarmale cu mamaliga si ardei iute

#11901
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Guacamole
Lasagna iar la desert  mini-eclere
cus-cus si ceva carne de pui

#11902
LONDONER

LONDONER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.11.2014
Un tort, un pui, un sandwich cu ton si cu salata/castreveti si ceapa rosie, salam de sibiu.

#11903
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014
o napolitană joe amandină; dacă vă întrebați cum e... știți voi unde căutați.

#11904
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ne întrebăm :)

On: omleta cu brânză de capra +o roșie + habanero.

#11905
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Laturi :(. Si aseara la fel, din pacate. Adica friptura la gratar cu piure reincalzite din ziua precedenta :(. Astazi supa crema de legume ( tot din weekend) incalzita pe calorifer, cu niste resturi de mezeluri si branzeturi de prin frigider. Si o lingurita de salam de biscuiti cu gust de crema de prajitura de cofetarie :(.
Supa crema de legume, probabil fiind facuta manual ( cu instrumentul de facut piure), are textura unei ....cum a zis chef Bontea; iar gustul, desi contine multe legum potential gustoase - praz, ardei galben, conopida, morcov, pastarnac, cartofalb si cartof dulce- este doar cel de curry... sa schimb curry cu turmeric, sau e the same **it? Cate legume, maxim, se pot pune la o supa crema pt a se simti predominant sau a pune in valoare gustul uneia sau alteia?

#11906
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nu as pune mai mult de 3 și nu as pune condimente puternice, asa cum e curry. Roșii cu ardei copt și o baza de ceapa, evident călită ușor în unt, iar ca și condimente doar sare, piper și busuioc proaspăt, e o combinație fantastica. Sau ciuperci (predominant champignon, cu un 10-15% hribi)  și putina smântână de gătit și evident, aceeași baza de ceapa e alt exemplu. Cartof dulce cu dovlecel/zucchini.... Și asa mai departe :). Sau Cartof alb și morcov în loc de cartof dulce. La ultimele doua as folosi doar putina nucșoară, pe lângă sare și piper.

Edited by richelieu, 04 November 2014 - 14:03.


#11907
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Bureti de padure sotati cu usturoi. Macrou la gratar umplut cu tarhon

Edited by Xenon2006, 04 November 2014 - 14:06.


#11908
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postrichelieu, on 04 noiembrie 2014 - 14:00, said:

Eu nu as pune mai mult de 3 și nu as pune condimente puternice, asa cum e curry. Roșii cu ardei copt și o baza de ceapa, evident călită ușor în unt, iar ca și condimente doar sare, piper și busuioc proaspăt, e o combinație fantastica. Sau ciuperci (predominant champignon, cu un 10-15% hribi)  și putina smântână de gătit și evident, aceeași baza de ceapa e alt exemplu. Cartof dulce cu dovlecel/zucchini.... Și asa mai departe :). Sau Cartof alb și morcov în loc de cartof dulce. La ultimele doua as folosi doar putina nucșoară, pe lângă sare și piper.

Mama a facut sapt trecuta supa crema de dovleac ( habar nu am cu mai ce) si de ardei copt, ambele delicioase.
A, si am uitat, ieri mi-am pus in ea si putin somon afumat ( de fapt el trebuia sa fie vedeta, dar nu l-am pus de la inceput ca am zis ca poate vrea al meu doar din legume) insa nu a iesit cum trebuie fara ajutorul mixerului ( vertical) :(

#11909
gabriHell-YAh

gabriHell-YAh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.09.2014

Am mai mâncat azi o granadilla (3 lei am dat pe o bucată, dar nu merită efortul; m-am certat cu cei de la Carrefour că n-aveau cod de bare la case și eu aveam posibilitatea să-l procur mai repede ca angajații lor de la raft, dar cine era l-a cântare m-ă acuza de furt de cifre , mă amenința cu paza și n-am putut să-l procur) și să vedem ce mai pap acum după ce am mai gustat și un pic dintr-un salam de sibiu (agricola).

Dacă nu mă credeți că am dat atât pe el (fruct), vă fac poză la bon (eu le-am păstrat pe majoritatea din anumite motive).

Edited by gabriHell-YAh, 04 November 2014 - 20:31.


#11910
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Pana la urma am reusit sa mananc ceva delicios aseara, o portie de spagheti cu branza faramata de Sibiu si sos de rosii cu busuioc. Si o jumate de profiterol sau ceva asemanator, adica cateva lingurite de frisca si o alta crema.  Nu prea bune de mancar seara, dar eram starved. ( si apoi, carbohidratii șe digera cel mai usor pana la urma, carnea nici atat nu e indicata seara, de grasimi nu mai vorbim, iar cu salatele si fructele mancate seara tare am de furca....)
Si acum am mancat ceva delicios: Tortizzi cu mix de seminte. Atat de delicios ca atrebuit sa leg punga cu un elasticsi sa o arunc in fundul sertarului ca sa nu o mananc pe toata, caci intentionam sa o servesc la pranz ( tot la supa crema, desigur), nu acum, la ceai...

Edited by delores, 05 November 2014 - 10:01.


#11911
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Din intamplare  serverul m-a redirectionat la primâ pagina a acestui topic, si m-am amuzat copios sa vad cu ce isi tortura lumea stomacul in 2005 (:.
Un lucru bun e insa ca de atunci si pana acum am mai evoluat, macar cand mancam mizerii o recunoastem si nu ne mandrim. ..sau macar nu scriem ca am facut-o (:

#11912
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Posted Image

Attached File  DSC01083.jpg   662.9K   41 downloads

#11913
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Sofico,ești o fericita sa poți manca atâtea bunătati și sa rămâi asa slim fit :)

#11914
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Nu te avânta cu concluziile, că nu am parte zilnic de aşa bunătăţi. Posted Image
Sunt slim-fit fiindcă 80% din timp mănânc ca un iepure, salate de crudităţi & co. Plus mai joc badminton şi merg la cursuri de zumba. Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 05 November 2014 - 16:49.


#11915
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014
Frate, dar ce programe complexe descărcați în burtică ... unii.
Dimi trei mere, o cafea, un colț de pâine șters cu unt,
mai încolo paste cu urme de carne și trei nuci.
...și o doză de bere, recunosc abaterea... Posted Image
Îs tot slim... Posted Image

#11916
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Eu tocmai ce am mancat niste paste carbonara... si am beut si un pahar de vin.

Subscriu la slim.. si eu is slim, pentru un hipopotam Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate