Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

SEO Quick Review

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
iosif.peterfi

iosif.peterfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2005
Primul meu SEO este http://www.fortesys.ro/ .

Acum lucrez pentru vaildare HTML 4.01 (www.w3c.org).
De asemenea intentionez sa adaug mod_rewrite odata cu introducerea detaliilor la fiecare produs.

Ce altceva credeti ca mai este necesar din punct de vedere SEO ?

#2
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
dpdv seo este necesar un layout cu cât mai puține tabele...

#3
iosif.peterfi

iosif.peterfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2005
crezi ca daca renunt la <table> si folosesc <div> voi obtine o pozitie mai buna ?

din cate am inteles indexarea face abstractie de tabele continutul fiind doar text.

#4
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
vei avea o sursa mai ușoară, mai corect categorizată cu <ul><li> etc. în loc de <tr><td> și astfel vei fi mult mai corect interpretat iar site-ul va urma o structura mai contemporană.

și aici nu e vorba neapărat de div. css per ansamblu pe fiecare element poți avea rezultate foarte frumoase cu minim de efort, încărcare rapidă și vizualizare corectă de către motorul de căutare.

dacă vrei să vezi cum îți vede google site-ul încearcă să navigi pe el cu lynx.

#5
iosif.peterfi

iosif.peterfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2005
aha, mersi pentru pont. Ai dreptate .. arata execrabil in lynx, desi este vaildat de w3c (prima pagina).  Aranjarea in pagina e cam aiurea, si mai toate sunt date peste cap. Probail de asta nu ma puncteaza google prea mult, desi este destul de optimizat pt anumite keyword-uri.

#6
iosif.peterfi

iosif.peterfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2005
Alte sugestii mai aveti ?! IBL-urile sunt asa de importante ? credeti ca ar trebui sa investesc mai mult timp pentru inscrierea in direcotare(cele care pun link-ul direct) ? da roade chestia asta ? sau ar trebui sa-mi caut niste parteneri pt link exchange ?

#7
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
1. Cat mai multe link-uri.

2. Chestia cu table si div: cu cat este sursa mai putin incarcata cu atat mai bine. In cazul tau nu prea ai text asa ca pur si simplu nu conteaza care dintre ele le folosesti.

3. Incearca sa pui text cat mai mult pe pagina - ar trebui sa fie cel putin 2 treimi din codul sursa!

Off topic: pe prima pagina in casuta unui produs nu este decat un singur link - cel spre categoria in care se afla produsul respectiv. De ce? Poate vreau sa vad descrierea pe larg a placii wireless fara sa umblu dupa ea ca nebunul!

Inca o chestie: lasati fratilor div-urile in pace ca nu o sa imi dispara site-ul de pe google daca e facut cu tabele. Cat timp nu vor fi suportate cum trebuie div-urile de toate browserele de pe net, eu nu voi lucra cu ele - cel putin nu vor fi baza site-urilor mele!

Pana si Google are tabele pe langa div-uri!

#8
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
1. In primul rand trebuie sa faci ceva cu codul sursa.
Cum a spus si @gangboy, e MULT prea stufoasa: http://www.fortesys....oduse.php?cat=2 are 55.16 KB (56479 bytes) - fara imagini. E exagerat de mult.
2. Rezolva problema de incarcare... Poate e doar vina conexiunii mele, dar site-ul se incarca greu. Incearca o alta firma de hosting (eventual). Daca ai face ceva cu 1) ai rezolva partial si 2).
3. Asta e mai mult pe partea de accesibilitate: nu ai pagini cu detaliile produselor. Incearca sa gandesti site-ul cat mai simplu si mai eficient pentru utilizator. Tu ai mare nevoie de utilizatori care se intorc la tine pe site.
4. Nu ai alt-uri pe imagini, cuvintele cheie sunt "ciudat" alese.
5. Scoate scriptul trafic.ro din tabelul principal si pune-l undeva jos de tot. Mareste considerabil timpul de incarcare al paginilor.

Numai bine!

#9
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003

preacher, on Aug 26 2005, 15:00, said:

Inca o chestie: lasati fratilor div-urile in pace ca nu o sa imi dispara site-ul de pe google daca e facut cu tabele. Cat timp nu vor fi suportate cum trebuie div-urile de toate browserele de pe net, eu nu voi lucra cu ele - cel putin nu vor fi baza site-urilor mele!

Pana si Google are tabele pe langa div-uri!

<{POST_SNAPBACK}>

asta și e ideea. să le folosești împreună. informația care este destinată să fie tabelată (liste de produse, etc. -- eu pe site-ul meu am un singur tabel la script-ul poll-ului) iar în rest nu. de când si până unde nu sunt div-urile suportate? :rolleyes:

pe un site cum este acesta poți reduce foarte mult timpul de încărcare dacă produsele stau în tabele iar header-ul și meniul sunt poziționate cu div-uri prin css.

#10
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

de când si până unde nu sunt div-urile suportate?

Sunt suportate dar nu fiecare browser le intelege la fel. Ce se vede bine in Firefox si Netscape nu se vede bine in IExplorer si invers. Prefer sa bag tabele decat sa incerc 150 de artificii in CSS si apoi sa vad ca tot nu a iesit cum trebuie.

Quote

asta și e ideea. să le folosești împreună.

Aici sunt de acord cu tine. Scuze daca am parut prea drastic, dar tot aud de la multi ca nu ar trebui sa folosesc deloc tabele pentru ca fie 1. Google ma va deindexa (wtf?!?  :cursing: ); 2. In curand nu vor mai fi renderate bine de catre nici un browser (same sh*t as above); 3. Naiba stie ce motive stupide si/sau inexistente.

Chiar gasisem la un moment dat un articol (nu mai tin minte adresa) din partea unei firme care se ocupa de web usability ca a inceput sa se insiste prea mult pe standarde si nu pe folosirea paginii in sine.

In orice caz, problema site-ului pus aici e ca nu are text aproape deloc si din cauza asta o sa stea cel mai probabil ingropat in rezultate.

#11
iosif.peterfi

iosif.peterfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2005
Mersi tuturor pentru feedback.
Stiu ca lipsesc detalii despre produse, nu apar nicaieri pe site, asta e o problema de backend, pe care nu o pot schimba chiar asa de usor. Nu depinde numai de mine.
Oricum aveam de gand sa refac layout-ul ca sa fie mai mic, sa se incarce mai repede, tocmai de asta am intrebat ce ar mai trebui modificat.


Mai am inca o intrebare...
Sa zicem ca sunt 2 site-uri cu acelasi ranking (conform google), numai ca unul este din taiwan si unul din romania. Link-ul de pe site-ul romanesc este mai important decat cel de pe siteul taiwanez ? :D

#12
iosif.peterfi

iosif.peterfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2005
Am tinut cont de sugestiile voastre.

http://www.fortesys.ro/

Am restructurat codul html. O pagina ajuge la maxim 30k iar scriptul de la trafic.ro nu mai este in tabelul principal.

Am adugat continut "ascuns" in meniul din stanga, sper sa nu se supere nea` gugal pe mine :). Apar doar subcategoriile din categoria de produse curenta. S-ar intinde prea mult pe verticala site-ul daca sunt toate subcategoriile vizibile.

Opera IE si FF afiseaza site-ul corect. Cu Netscape nu ma uit ca sigur e ceva aiurea... cand o sa am timp poate.
Am vizualizat pagina si cu lynx si acum pare mai ordonata :D

Astept sa treaca in vizita googlebot .. sper sa am o surpriza placuta :)

#13
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Poate ai rezolvat tu codul sursa (nu stiu. nu m-am uitat) dar tot nu ai pus legatura la produse. Daca vine omul sa cumpere ceva si nici nu poate vedea descrierea poti sa-ti iei la revedere de la vanzari!

#14
iosif.peterfi

iosif.peterfi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.05.2005
Da ai dreptate, asta este urmatorul pas :), impreuna cu mod_rewrite pt niste url-uri mai friendly :D
Am vizualizat si cu Netscape site-ul si se vede bine.

#15
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Sa iti spun si motivul, sa nu crezi ca am tampit: de descrieri ai nevoie pentru ca astea sunt content, si dupa cum bine stii "Content is King!"

Daca vine Google si vede ca in afara de imagini si aproape tot textul in link-uri nu o sa aiba o parere prea buna. Ai nevoie de descrieri neaparat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate