Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Imbunatatire usi metalice

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,
de cel putin un an vreau sa va scriu despre ideea mea. Timpul, lenea si altele s-ar parea ca m-au intarziat. In speranta ca optimizarea mea sa nu fi e perimata (mai bine mai tarziu decat niciodata), incerc sa va scriu pe scurt despre ce e vorba. Normal ar fi sa mai astept si sa fac un articol mai bun dar frica mie ca datorita motivelor din propozitia a doua s-ar putea sa nu-l mai scriu niciodata ! Deci fiti ingaduitori si daca aveti rabdare poate mai vin cu completari.
Ca multi din voi am cautat o usa de intrare de calitate, aspectuoasa si la un pret decent. Nu am gasit ceva care sa intruneasca cele 3 conditii. Credeti-ma ca am cautat ca un maniac si am vazut suficiente modele dar nu am fost multumit. Recunosc ca nu sunt din Bucuresti unde POATE as fi gasit ceea ce caut.
In final m-am oprit la usile metalice Maco Civica, trecand peste calitati, sa ajungem rapid la cel mai mare defect care este aspectul estetic !
Asa plata cum e arata naspa rau, gama de culori a autocolantului poate nu e pe gustul tau, nu mai zic de tocul usii (oribil !) care e potrivit mai degraba pentru un cavou. Intradevar au cei de la Maco si alte modele (gama Nobila) care arata bine, dar sunt nerusinat de scumpe ! Am plecat de la aceasta nemultumire a mea si m-am gandit, se poate face ceva ? Istoria si absolvirea al unei facultati tehnice (in urma cu mult timp) mi-au dat si raspunsul: normal ca da.
Foarte bine atunci sa vedem daca este rentabil si se merita.  
Am sa incep cu prima idee. Am vazut la Dede…n, o usa cu autocolantul zgariat si atunci m-am gandit daca ofera o reducere, se poate cumpara (eu am vazut parka la Bau...x, dar cred ca asta nu are importanta prea mare de unde cumperi), MDF il debitezi la dimensiunile usii si il lipesti pe usa. Ce avantaje ai, alegi tu culoarea (eu am vazut o nuanta de cires care imi placea, dar nu era singura) si textura materialului, ce am gasit eu sunt superioare estetic modelelor Maco Civica.  Avantaj 2, prin adaugarea facuta pe langa aspectul estetic, se imbunatateste si izolarea termica si fonica, (stratul de MDF suplimentar va creste garantat coeficientul de izolatie termica). Ca orice lucru care are avantaje, exista si devantaje dar sunt minore, vi-l semnalez pe cel mai important, trebuie data o gaura perfect centrata pentru vizor, pe de alta parte se poate profita de acest lucru si inlocui vizorul cu unul mai performant.  
Ma opresc momentan aici, nu vreau sa plictisec cu prea multa informatie deodata.

Daca un moderator considera ca postarea trebuia facuta la “despre usi metalice” si am gresit deschizand un subiect nou, il rog pe el sa mute comentariul meu acolo.
Promit sa revin si sa dezvolt subiectul. Mai sunt si alte avantaje si imbunatatiri de facut.

#2
linxo

linxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.11.2009
Nu cred ca gaura pt vizor ar fi problema... Indiferent de grosimea MDF-ului pe care il vrei, ar trebui sa umbli la balamale...

#3
paganelus

paganelus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.01.2009
Sigur vei avea o mare problema: cum ai sa inchizi usa daca acoperi toata foaie de usa cu mdf?

#4
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
Probabil acoperi numai partea care nu se suprapune pe toc ,ca oricum sta inchisa 98% din timp si vad ca se refera mai mult la aspect .

#5
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
merge efectuat daca umbli la prinderea de balamale.
Maco are la usile bune mdf dar pe cant are un profil metalic ce ascunde imbinarile. Cam greu sa faci asa ceva...

Dar de ce mdf si nu furnir? De ce mdf si nu hpl? MDF inseamna la tine PFL ?

Vrem poze cu rezultatul final. Intr-adevar usa este groaznica, nu as mai cumpara alta acum... bani aruncati.

#6
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Vezi ca au la Practiker usi in oferta cu 299 de lei, arata foarte bine imita lemnul exceptional

si la Dedeman au aceeasi usa dar ii cu 309 lei ...

Edited by EASTERN_TIME, 05 April 2011 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate