Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

incontinenta?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
monomusique

monomusique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 03.11.2009
salut, am 23 de ani. de 3 saptamani, trebuie sa merg la toaleta foarte des. problema nu ar fi asta, am nisip la rinichi, deci band apa ar trebui sa merg la toaleta pentru a elimina. problema ( jenanta ) este ca urinez pe mine cand merg pe strada, cand stau pe scaun etc. am urmat un tratament de la un doctor din bucuresti ( mama l-a intrebat prin telefon ce sa iau, deci nu m-a vazut la cabinet ). tratamentul consta in buscopan si urinex + un ceai renal. e a 4 a zi de cand iau, iar acum noaptea urinez foarte mult. alaltaseara m-am trezit in pat urinand ca si cum as fi fost la toaleta. ma trezesc ud fleasca. m-astept sa se si rada p-aici, dar e o problema ce-mi da batai de cap ingrozitoare. am decis sa mai iau pastilele astea vreo 3 zile, dupa care ma duc la doctor. ar putea fi infectie sau incontinenta urinara ? sau ma rog, ce-ar putea fi !? multumesc.

Edited by monomusique, 30 January 2011 - 14:38.


#2
vladtud

vladtud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 31.07.2010
Nu-i de ras, intradevar! :)
Mai bine ai astepta sa te duci la doctor, si vei vedea ce va zice el! :thumbup:

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
pai asa ceva nu se trateaza prin telefon..dute la doctor imediat! daca zici ca-ti da batai de cap si mai ales la varsta asta nu inteleg de ce stai acasa cu toate aceste probleme..! fugi la medici ! Bafta si multa sanatate

#4
monomusique

monomusique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 03.11.2009
bun. mai am o intrebare pentru cei ce stiu. eu nu sunt din bucuresti ( doar locuiesc, sunt student ) si nu am trimitere de la doctorul de familie. la ce spital m-as putea duce ( sa ma si primeasca ) fara sa ma coste un milion ca la medsana ?

#5
linxo

linxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.11.2009
La urgenta, la Floreasca, la orice ora.

#6
monomusique

monomusique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 03.11.2009
am fost la Sf. Ioan. mi-au pus sonda vezicala sau asa ceva ( pana-n vezica am inteles ca merge, o simt prin penis ). intrebare, trebuie s-o scot pe 14, cum se scoate ? stiu ca la spital, dar doare la fel ca cistoscopia ? sau pur si simplu trage de ea pana iese ? :<<

#7
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
sonda respectiva are un balonas la capat, care e umflat. nu te-as sfatui sa trag de ea, ca tragi degeaba.
la scos nu prea doare, ramii citeva zile cu o jena uretrala, si cam atit.

#8
monomusique

monomusique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 03.11.2009
luni trebuie sa fac o incizie pentru prostata. toata lumea se mira ca am prostata mare la 23 de ani :< sper ca nu simt nimic cu laserul ala, sunt mai fricos din fire. de fapt, sper sa faca bine anestezia ...apoi inca 2 saptamani cu sonda..si n-am decat sa sper ca ma fac  bine.

Edited by monomusique, 11 March 2011 - 14:26.


#9
monomusique

monomusique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 03.11.2009

 monomusique, on 11th March 2011, 14:25, said:

luni trebuie sa fac o incizie pentru prostata. toata lumea se mira ca am prostata mare la 23 de ani :< sper ca nu simt nimic cu laserul ala, sunt mai fricos din fire. de fapt, sper sa faca bine anestezia ...apoi inca 2 saptamani cu sonda..si n-am decat sa sper ca ma fac  bine.


ok, m-a cuprins frica. stie cineva, doare prostia asta de operatie cu laserul ? trebuie sa fac doar o incizie, rejectie din cate am inteles. presupun ca n-o sa ma doara, dar o sa simt cum trag p-acolo chestiutele alea?

#10
pirgioana

pirgioana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2016
Buna ziua, as dori sa imi dati un sfat. Mama mea sufera de incontinenta urinara chiar si cand urca scarile. Ce imi puteti recomanda? Exista medicamente care se pot lua direct din farmacie? Multumesc mult!

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
În ideea că are o problemă cu musculatura locală, ajută exercițiile de contracție a planșeului pelvin aka strânsul din buci.
Altfel este o serie întreagă de aspecte care țin de fortificarea imunității.
  • Flora intestinală. Stim că atunci când dăm strugurii la morișcă, mâinile devin lipicioase. Deci tot ce are zahăr favorizează formarea unui biofilm pe mucoasa intestinală, ceea ce nu e deloc bine pentru imunitate. La fel când mâncăm fasole sau orice altceva care perturbă digestia (intoleranța la lactoză?), alterează flora intestinală. În ultimă instanță constipația are același rezultat, fiindcă bolul fecal sau tot ce este pe tractul digestiv stagnează și produce disbioză. Pot fi folosite enzime digestive, prebiotice și probiotice.
  • Are surse serioase de magneziu? Dar glutamină? Dacă știi cât și cum să administrezi, imunitatea are de câștigat enorm de pe urma ei, caz particular în infecțiile urinare.
  • EI bine, mai sunt și suplimentele de merișor, dar sunt și branduri infinit mai eficiente și convenabile ca preț decât Urinalul de la noi.
  • Uva Ursi poate că este eficientă, dar nu poate fi luată prea mult timp (3 zile) fiiindcă dă probleme hepatice.

Edited by NelsonMandela, 29 February 2016 - 12:21.


#12
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014

 pirgioana, on 28 februarie 2016 - 14:10, said:

Buna ziua, as dori sa imi dati un sfat. Mama mea sufera de incontinenta urinara chiar si cand urca scarile. Ce imi puteti recomanda? Exista medicamente care se pot lua direct din farmacie? Multumesc mult!
Mama ta ar fi bine sa mearga la un medic.Exista medicamente pentru aceasta afectiune, dar sunt cu prescriptie.
Celelalte sunt suplimente alimentare

#13
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Nu trebuie ignorat că tocmai pe baza suplimentelor și altor câteva idei simple, se poate evita sau reduce consumul de medicamente.
Îmi aduc aminte că am fost cu ani în urmă la laborator, iar o femeie care venise după rezultatul la urocultură, zicea că rezolvase de mult timp infecția urinară, a făcut mișcare și a mâncat citrice. Iar antibiograma zicea totuși că bacteria era sensibilă la câteva antibiotice. Norocul sau ghinionul ți-l mai faci și cu mâna ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate