Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Creveti si homar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Azi pe la supermarket sa mai iau cate ceva. Invartindu-ma pe acolo ajung si in zona cu peste. Ca de fiecare data ma uit la fructele de mare si stau pe ganduri. Faza e in felul urmator: la TV vad pe altii cum le consuma insa nefiind specifice tarii noastre imi par putin  scarboase, de fiecare data preferam sa cumpar produsele cu care am fost crescut  :rolleyes:  Acu' sincer sa fiu nici nu prea mananc orice, doar carne de pui, iepure, porc iar dintre pesti nu-mi place decat carasul si macoul, asta e, fiecare cu gusturile lui. Totusi am zis sa incerc si am luat niste creveti congelati decorticati. Vreau sa-i fac maine insa nu prea stiu cum. Am mai citit pe aici pe forum, m-am uitat si pe net si nu prea vreau sa fac cine stie ce reteta, drept sa fiu nici nu stiu daca o sa-mi placa.

Am zis sa ii fac asa: intr-o cratita incing niste unt peste care o sa pun crevetii, ceapa, o foaie de dafin rupta, piper si o sa-i frig cam 5 minute. Daca nu este ok cum vreau sa-i fac sa-mi dea si mie careva de stire. Poate mai trebuie ceva adaugat, nush' nici nu am stiut ce sa cumpar, a fost ceva spontan toata faza.

As vrea sa mai incerc ceva, homar insa ar fi super daca cineva care stie ar posta aici reteta clasica de preparare si cand spun clasica ma refer la cea pe care o folosesc americanii de obicei.

Multumesc anticipat.

#2
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
http://www.helpwithc...rimp-prawn.html

http://www.helpwithc...ok-lobster.html

#3
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Am gatit zilele trecute niste creveti proaspeti luati de la Carrefour.

I-am spalat bine in apa rece, i-am pus cateva minute in apa clocotita ca sa se desfaca usor, i-am lasat putin sa se raceasca si apoi i-am decorticat (adica le-am taiat carapacea sub coada si i-am curatat de ce am gasit pe acolo, le-am taiat mustatile). In final i-am spalat bine in apa rece si i-am prajit 4-5 minute pe ambele parti in unt cu usturoi tocat din belsug, sare, piper.

Unii prefera sa-i opareasca in lapte, nu in apa - se pare ca asa dispare mirosul de peste.
Sunt unii care prefera sa le elimine in etapa de decorticare si capul, picioarele, ochii. Oricum astea nu se mananca.... se mananca doar carnea cozii :)

Pentru garnitura am folosit niste orez cu legume congelat fiindca n-am avut altceva..... A fost o cina usoara si delicioasa, stropita cu putin vin alb scos de la rece.

Attached Files


Edited by kmailand, 03 April 2011 - 22:14.


#4
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Sunt f. buni, eu ii mananc facuti dupa reteta asta:

Pui unt in tigaia la foc mare, apoi pui crevetii apoi deasupra amestecul asta:

#  1/2 teaspoon salt
# 1/4 teaspoon garlic powder
# 1/4 teaspoon onion powder
# 1/4 teaspoon ground black pepper
# 1/4 teaspoon chili powder
# 1/4 teaspoon granulated sugar
# 1/8 teaspoon cayenne pepper
and a bit of lemon juice if you like

pentru o jumatate de punga.

Edited by Thomas-, 03 April 2011 - 22:23.


#5
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View PostThomas-, on 3rd April 2011, 23:20, said:

Sunt f. buni, eu ii mananc facuti dupa reteta asta:

.....

Da, cred ca-ti iese bine reteta  :thumbup:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate