Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Amenda RATP - uitat abonamentul acasa si pierdut dupa depunere contestatie proces verbal

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Salutare tuturor, sper ca am postat corect pe aceasta arie. In Octombrie anul trecut am uitat sa imi iau abonamentul la mine pentru transportul in comun. Am luat amenda si nu am fost de acord sa o platesc pentru ca eu aveam abonamentul. Asadar am fost la tribunal sa depun o contestatie a procesului verbal. Am procedat conform procedurii, cu cere, xerox dupa abonament, legitimatie, buletin si toate cele cuveninte. Mi-au dat un numar de dosar si trebuie sa ma prezint in martie. Treaba e, ca eu am pierdut abonamentul zilele trecute, stiu, greseala mea. Este necesara prezenta abonamentul? Cu toata ca am facut acele copii xerox? Cum trebuie sa procedez? Va multumesc in avans.

#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
La mine in familie se lucreaza la RATP,deci am liber tot ce inseamna transport in comun! Mi-am uitat portofelul acasa si am luat amenda,ba chiar am si platit( nu s-a avut ce face pt ca intrase deja la contabilitate..la ei acolo ) !

Seful controlorilor mi-a zis asa: ai abonament il tii la tine nu,,nu face el voodoo sa vada ce-ai acasa! .[punct]

#3
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Alte raspunsuri, care sa-mi raspunda la intrebare are cineva? Va multumesc.

#4
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
eu ce incerc sa-ti explic! era o lege chiar citisem si`n monitorul oficial despre "acordarea" amenzilor! Daca judecatorul respecta legea,ce zicea ceva de pastrarea la purtator a documentor oficiale..ceva de genu nu prea ai ce face!

#5
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Din fericire se pot anula amenzile. Insa problema este ca eu dupa ce am depus contestatia, am pierdut abonamentul.

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ai pierdut abonamentul cu care puteai să faci dovada că ai luat amendă aiurea???
Sau nici nu ai avut abonament, dar ai aruncat-o la plezneală și n-a ținut?
Dacă totuși ești om serios și ai avut un abonament, încearcă la regia de transport să vezi dacă au cumva o evidență.
Dacă nu au, NU ai nici o șansă să câștigi contestația și va trebui să plătești valoarea amenzii!   :D

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Copiile xerox nu au valoare daca nu sunt autentificate de un notar. Oricine poate scana un abonament de la altcineva si suprascrie numele lui pe el.

#8
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007

 copjob2000, on 23rd January 2011, 01:00, said:

Ai pierdut abonamentul cu care puteai să faci dovada că ai luat amendă aiurea???
Sau nici nu ai avut abonament, dar ai aruncat-o la plezneală ?i n-a ?inut?
Dacă totu?i e?ti om serios ?i ai avut un abonament, încearcă la regia de transport să vezi dacă au cumva o eviden?ă.
Dacă nu au, NU ai nici o ?ansă să câ?tigi contesta?ia ?i va trebui să plăte?ti valoarea amenzii!   :D

Am avut abonament, la depunerea de contestatie am facut copii xerox dupa el pentru dosarul de acolo, inclusiv dupa legitimatie... buletin etc.
Ei chiar incepusera, stii, ca dai putin acum pe loc si scapi... asta sa faca si ei un ban. Si le-am zis, nu domnule, da-mi cum e normal si daca spuneti ca se poate anula, eu o anulez. Treaba e ca decand am depus contestatia, pana cand trebuie sa fie procesul, e vreme de 6 luni... si cum am zis, greseala mea a fost ca l-am pierdut. Nu mai conteaza cum. Eu intreb: cand ma voi duce la proces, se vor uita doar pe actele din dosarul acela, sau mi-l vor cere si in original?

Edited by cristutzu, 23 January 2011 - 08:49.


#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 cristutzu, on 23rd January 2011, 08:46, said:

Am avut abonament, la depunerea de contestatie am facut copii xerox dupa el pentru dosarul de acolo, inclusiv dupa legitimatie... buletin etc.
Ei chiar incepusera, stii, ca dai putin acum pe loc si scapi... asta sa faca si ei un ban. Si le-am zis, nu domnule, da-mi cum e normal si daca spuneti ca se poate anula, eu o anulez. Treaba e ca decand am depus contestatia, pana cand trebuie sa fie procesul, e vreme de 6 luni... si cum am zis, greseala mea a fost ca l-am pierdut. Nu mai conteaza cum. Eu intreb: cand ma voi duce la proces, se vor uita doar pe actele din dosarul acela, sau mi-l vor cere si in original?




Teoretic ar trebui sa ți-l ceară în original, dar acum nu o să te ia cineva la rost ca nu-l mai ai, mai ales dacă copiile xerox sunt  ușor lizibile!

#10
mnlu

mnlu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2011
Faci o solicitare la ratb si trebuie sa-ti elibereze o adeverinta sau altceva care sa ateste faptul ca ai abonament, ca orice abonament are un numar de unregistrare si automat e luat in evidenta, dupacare urmezi caile legale de depunere a contestatiei in termen de 15 zile din momentul primirii procesului verbal. Succesuri depline :peacefingers:

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
In 99% din cazuri, nu se solicita de catre instanta confruntarea originalului cu copia iar atunci cand se face, este ca urmare a solicitarii partii adverse. Daca ai o cunostinta avocat si poate sa te reprezinte in instanta, cresti sansele ca acea copie sa nu mai fie verificata.

#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
Pai avocatul costa mai mult decat amenda :)
Legea lu' peste daca e breaza nu tine cont ca ai sau nu abonamentul. atat timp cat l-ai platit si a fost eliberat, nu prezenta cartonului cu abonament iti da dreptul sa calatoresti ci faptul ca ai platit acel serviciu si esti in perioada de valabilitate a lui. Asta intr-o legislatie normala in care daca i se ia datele cuiva care pretinde ca are abonament, respectivul poate fi lesne verificat daca nu pe loc, la sfarsitul zilei. Daca nu are, plateste amenda, daca are abonament (adica l-a platit si l-a uitat) atunci marii controlori sunt, profesional, LA DISPOZITIA clientului si au datoria sa verifice ca nu minte. Nu sunt calatorii PLATITORI la dispozitia lor. Odata cumparat biletul sau abonamentul, calatoria devine un DREPT, NU un PRIVILEGIU. Nu anuleaza ratp calatoria si arunca-n strada calatorul ca asa vrea. Cu conditia sa nu deranjezele pe ceilalti sau sa nu devasteze autobuzul,tramvaiul,etc.
Dar deh...in ce tara ne trezim...

#13
denisas

denisas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2009

 cristutzu, on 22nd January 2011, 21:16, said:

Salutare tuturor, sper ca am postat corect pe aceasta arie. In Octombrie anul trecut am uitat sa imi iau abonamentul la mine pentru transportul in comun. Am luat amenda si nu am fost de acord sa o platesc pentru ca eu aveam abonamentul. Asadar am fost la tribunal sa depun o contestatie a procesului verbal. Am procedat conform procedurii, cu cere, xerox dupa abonament, legitimatie, buletin si toate cele cuveninte. Mi-au dat un numar de dosar si trebuie sa ma prezint in martie. Treaba e, ca eu am pierdut abonamentul zilele trecute, stiu, greseala mea. Este necesara prezenta abonamentul? Cu toata ca am facut acele copii xerox? Cum trebuie sa procedez? Va multumesc in avans.

Important este sa faci dovada ca la momentul in care a fost facut procesul-verbal de contraventie era achitat contravaloarea abonamentului pe linia respectiva.

Existenta efectiva a cartonasului nu are nicio valoare daca in luna respectiva nu ti-ai platit abonamentul. Se poate intampla ca intr-o luna, din diverse motive - esti plecat din oras, sa nu-ti achiti abonamentul chiar daca ai cartonasul de la RATB.

Scria cineva ca trebuie sa legalizezi la notar fotocopiile depuse la notar, FALS. In instanta fotocopiile se certifica de parte "conform cu originalul", se scrie numele in clar si se semneaza. Nici nu vreau sa ma gandesc cati bani ar trebui sa platim la un notar pentru legalizarea fiecarui inscris.

Mai scria cineva ca in 99% din cazuri in instanta nu se confrunta fotocopia cu originalul, ceea ce este ADEVARAT.

Ca sa castigi acest proces trebuie sa depui la dosarul instantei o fotocopie de pe bonul fiscal eliberat la data achitarii abonamentului in luna respectiva. Pe acest bon fiscal este precizata perioada de valabilitate.

Daca, asa cum banuiesc, nu mai ai acel bon fiscal incearca sa faci o adresa in scris la RATB prin care sa-ti comunice in scris daca in perioada respectiva ai achitat abonamentul. In situatia in care acestia nu raspund, solicita instantei sa faca aceasta adresa. Adresa pe care o trimiti trebuie sa fie o scrisoare cu valoare (te poti informa la posta ce inseamna si tot de acolo poti lua formularele necesare) la care anexezi o confirmare de primire.

PS. revino cu informatii ref. la solutia instantei.

Sper ca informatii;e mele sa-ti fie de folos.
Numai bine.

Av. Denisa Stanca

#14
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Am revenit. Am facut rost de evidenta ca am avut abonamentul. Dar asta dupa 4 zile de mers la ratp. Multe angajate, care stau degeaba si se misca in reluare. Prima zi am fost si mi s-a spus sa revin cand e sefa. Am revenit a doua zis, a zis sa ma caute pe caietele alea ale lor, si da-i si dai, ca n-am laut abonament, pana la urma m-a gasit. Am depus cererea. A treia zi cand ma duc, cica trebuie sa iau eu cerera personal s-o depun peste drum de unde erau cucoanele. A patra zi, voila... Am luat-o. RATP nu se dezminte. Asa cum se misca autobuzele, vechi de 30 de ani, care miros a urina si in care daca iarna pui mana pe ingheti, si in care nu se stie de caldura in autobuze, chiar daca unele sunt noi si unii soferi sunt niste porci.... Asa se misca si doamnele de la casierii. Multumesc pentru raspunsuri, sanatate multa. Salut.

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
În situația asta ai șanse reale să câștigi procesul de anulare a amenzii!
Să ne ții la curent cu soluția acestuia!

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io zic ca tre sa fii dilimache sa platesti amenda daca ai abonament dar l-ai uitat acasa. eu n-as fi dat actele si as fi mers atunci pe loc la sediu ca sa se clarifice. amenda este pentru calatorie fara abonament, nu pentru calatorie fara dovada abonamentului :D

#17
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Scuze ca am intarziat cu deznodamantul.
M-am infatisat la tribunal calm ca un mielut, am mai dat ca proba si dovada ca am avut abonament. Acum astept sa imi vina ceva notificare ca nu mai trebuie sa platesc amenda... Pentru ca in martie mi-a venit amenda acasa... nu stiu de ce asa tarziu.
Ca o concluzie, daca stiti ca aveti abonament si l-ati uitat, nu le mai dati spaga controlorilor (asa cum mi s-a cerut mie) sa scapati mai repede.

#18
Flegmatic

Flegmatic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 24.06.2008
Eu am o intrebare, chiar merita sa te agiti 34562 de zile cu drumuri tribunale etc pt 100-200 lei?


Eu ma gandesc asa - merg 4 zile la rand la ratb - ma enervez fumez 4 pachete de tigari beau 4 sucuri - deja cheltui 50 ron, mai pui drumul sa ajungi acolo etc si iesi la aceiasi suma cu amenda

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate