Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

DVI -> VGA

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Am un calculator cu placa de baza GA-H55M-S2H(clic pt specs). Vreau ca pe langa monitor, sa folosesc si tv-ul Sony Bravia. In spate calculatorului am gasit trei optiuni pentru iesire semnal video:

Attached File  IMAG0122m.jpg   332.62K   126 downloads

1. VGA
2. DVI
3. HDMI

M-am decis sa las monitorul pe VGA si sa conectez televizorul pe DVI prin cablu VGA. Am comparat adaptor DVI->VGA si cablu VGA 5m+3m. Cand am ajuns acasa am observat ca adaptorul DVI-VGA nu se potriveste cu iesirea mea DVI adica, dupa cum se vede in imagini, adaptorul are in lateralele lamelei 4 pini iar iesirea din calculator nu are patru gauri corespunzatoare.

Attached File  adaptor2.jpg   364.92K   107 downloadsAttached File  IMAG0122m2.jpg   376.62K   84 downloads

Am mai cautat la cateva magazine de specialitate si nu am gasit adaptorul de care aveam nevoie. Un consultant de la Media-Galaxy mi-a sugerat sa rup pinii cu pricina ca sa se potriveasca :confuzzled: . Banii erau dati asa ca am procedat la ruperea acestora. Am cuplat apoi adaptorul(nu fara greutati) la calculator si celalalt capat(VGA) la tv si surpriza: nu se vede nimic! Am cuplat apoi de proba tv-ul la iesirea VGA a calculatorului si e totul ok, se vede la rezolutie maxima.
M-am gandit ca nu merge iesirea DVI si am vrut sa iau un cablu HDMI si sa termin povestea dar am deschis carcasa si am observat ca mufa HDMI nu e conectata la nimic sau asa mi se pare mie si nu vreau sa mai risc cateva sute de mii.

Attached File  IMAG0124m.jpg   337.12K   113 downloads

Acum va intreb:
1.Iesirea DVI nu functioneaza din cauza adaptorului "castrat" sau am eu acolo o problema? Daca functioneaza, se gaseste cablu DVI-DVI fara pinii aia ca sa pot conecta monitorul?
2.Iesirea HDMI este intr-adevar neconectala la placa sau asa ar trebui sa arate?
3.Este vreo diferenta de calitate a imaginii intre tv-ul direct prin HDMI vs. tv-ul prin VGA?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. :arigato:

Edited by misu_d, 20 January 2011 - 01:48.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Acei patru pini, sunt pentru translatarea digital-analog. DVI-I la VGA.
Placa ta, pe portul DVI scoate doar digital. DVI-D.

Nu știu sã existe cabluri DVI-D la VGA.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Aici explica ce rol au pinii de la dvi: http://en.wikipedia....isual_Interface
VGA = semnal video analogic
HDMI = semnal video digital + sunet

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
1. conexiunea dvi este de mai multe tipuri: http://en.wikipedia....isual_Interface
dupa cum vad in poza, cele doua mufe nu sint la fel, deci e posibil sa nu se potriveasca.

2. nu am intilnit pina acum vreo conexiune dvi sau hdmi neconectata (la placa video).

3. prin cablu hdmi poti trimite semnal tv de inalta definitie spre tv, si, in functie de model, chiar si semnal audio. conexiunea se va face in mod digital, fara conversie in placa video si apoi in tv. prin mufa vga se va trimite semnal analogic spre televizor, apar in plus 2 conversii: din digital in analogic in placa video si invers, in tv. e drept, nu stiu cit de vizibil este rezultatul (acestor conversii).

Edited by tEo, 20 January 2011 - 02:05.


#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mufa DVI din PC-ul tau este digital-ONLY, nu are pinii aia de analogic. De aia nu merge vrajeala care ai incercat-o tu. Si tampitul ala de vanzator trebuia sa stie asta in loc sa iti zica sa rupi degeaba pinii aia.
Mufa HDMI se pe placa ta de baza este conectata, se vede si din avion :)
Acum ori iei un adaptor DVI-HDMI (merge ca sunt amandoua digitale) si folosesti cablul actual ori iei un cablu HDMI-HDMI. Probabil ca sunt cam la fel de scumpe...

Edited by SuperDuper, 20 January 2011 - 02:04.


#6
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Chiar nu doarme nimeni la ora asta? Multumesc pentru raspunsurile rapide.

View PostSuperDuper, on 20th January 2011, 02:03, said:

Acum ori iei un adaptor DVI-HDMI (merge ca sunt amandoua digitale) si folosesti cablul actual ori iei un cablu HDMI-HDMI. Probabil ca sunt cam la fel de scumpe...

Sugerezi sa cumpar un adaptor maleHDMI->femaleDVI care sa intre in calculator la HDMI si care sa se conecteze cu celalalt adaptor si sa transmit semnalul prin cablul VGA?

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nuuu...
Ai zis ca ai intrare HDMI la TV. Ori iei un cablu HDMI-HDMI, ori iei un adaptor DVI-HDMI si folosesti cablul DVI chinuit de tine - DVI inspre PC si HDMI spre TV.
Nu ai ce sa faci cu VGA-ul de la TV in situatia ta.

Edited by SuperDuper, 20 January 2011 - 03:52.


#8
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010
Ia un cablu HDMI -> HDMI cum a zis si SuperDuper, e cel mai sigur si simplu de folosit decat sa cumperi alt adaptor care nu stii sigur cum va functiona cu cablul DVI pe care l-ai luat. Doar sa fi atent sa nu iei cel mai ieftin HDMI. Pe distante mai mari de 2 m poti avea probleme cand cablul nu e de calitate. Gasesti prin media galaxy pana intr-un milion cablu de 3-5 m lungime cu specificatii de HDMI 1.3C  (ProfiGold sau Belkin sunt ok) si care duc in rezolutie 1080p. Si bineinteles sa setezi in windows Tv-ul ca al doilea monitor cazul in care nu ti-l recunoaste automat.

PS: Pe un Sony Bravia se vede parfum prin HDMI, mai ales un film Bluray   B)

Edited by fux, 20 January 2011 - 04:10.


#9
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Cred ca raman la HDMI-HDMI. Ma gandisem sa iau un cablu DVI-DVI prin care sa conectez monitorul la calculator si sa folosesc iesirea VGA pentru tv ca tot am cablul cumparat, dar cablul DVI e 60 lei si HDMI 1.3 de 10m e 100lei asa ca o sa il iau pe al doilea ca nu e diferenta asa mare. Prin HDMI am si sunet in tv?

P.S. - vand cablu VGA ecranat de 5 m si extensie de 3 m  :D

Edited by misu_d, 20 January 2011 - 14:43.


#10
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postmisu_d, on 20th January 2011, 14:42, said:

Cred ca raman la HDMI-HDMI. Ma gandisem sa iau un cablu DVI-DVI prin care sa conectez monitorul la calculator si sa folosesc iesirea VGA pentru tv ca tot am cablul cumparat, dar cablul DVI e 60 lei si HDMI 1.3 de 10m e 100lei asa ca o sa il iau pe al doilea ca nu e diferenta asa mare. Prin HDMI am si sunet in tv?

P.S. - vand cablu VGA ecranat de 5 m si extensie de 3 m  :D

Daca sunt instalate corect driverele si toate setarile facute bine atat pe PC cat si la tv atunci in mod normal poti avea sonorul direct pe TV prin HDMI (de obicei apare o iesire digital audio HDMI mixerul din windows si trebuie selectat ca iesire audio default in video player)
Mare atentie la cablul HDMI mai ales de 10 m. Sunt multe cabluri chinezarii (se mai gasesc prin magazine gen Carrefour) si care nu sunt ecranate corect si merg doar pe rezolutii mici. Deci mai bine iei un cablu mai scurt, cat sa iti ajunga de la pc la tv de 5 sau 7 m decat 10 m. Daca totusi te hotaresti sa iei cablu de 10 m asigura-te cum am zis mai sus ca are una din urmatoarele specificatii: 1080p, duce un trafic de 10 Gbps sau HDMI 1.3C Succes :)

#11
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Am nevoie de 8 metri asa ca nu imi ajung celelalte. Pe ambalaj scria HDMI 1.3 dar nu stiu daca scria si C. Era produs de Hama parca si l-am gasit la MediaGalaxy.

#12
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postmisu_d, on 21st January 2011, 02:21, said:

Am nevoie de 8 metri asa ca nu imi ajung celelalte. Pe ambalaj scria HDMI 1.3 dar nu stiu daca scria si C. Era produs de Hama parca si l-am gasit la MediaGalaxy.

Ce culoare aveau mufele in capat ? Daca nu erau rosi ci negre nu suporta full rezolution HD (asta daca planuiesti sa folosesti rezolutie 1920 x 1080 pe TV.)  Cauta bine si nu te risca sa iei ceva care nu scrie clar una din specificatile de mai sus,  altfel la 10 m de cablu vei avea mari surprize neplacute.  Mai cauta prin magazine gen Media Galaxy, Altex, Domo sau chiar Dioda , sigur e si prin Constanta vre-un magazin de piese electronice. In ultima instanta vezi  pe net, de exemplu asa ceva:  http://www.digitalwo...10m-profesional   sau    http://www.elfast.ro...--c-550410.html   Daca il iei de pe net ai avantajul ca iti poti recupera banii in cazul in care nu functioneaza.

Edited by fux, 21 January 2011 - 03:47.


#13
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postfux, on 21st January 2011, 03:46, said:

Ce culoare aveau mufele in capat ? Daca nu erau rosi ci negre nu suporta full rezolution HD (asta daca planuiesti sa folosesti rezolutie 1920 x 1080 pe TV.)
Eu am cabluri hdmi cu capete negre si merg full hd fara probleme pe 3 televizoare. de unde ai scos ideea ca numai cele cu capete rosii suporta fullhd

#14
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postonlyone, on 21st January 2011, 04:11, said:

Eu am cabluri hdmi cu capete negre si merg full hd fara probleme pe 3 televizoare. de unde ai scos ideea ca numai cele cu capete rosii suporta fullhd

Din burta am scos, ok ?  :naughty:  Acuma serios, poate nu ai inteles, ma referam specific la cablurile HAMA si nu alta firma. Am si eu cabluri hdmi negre de la alte firme si normal ca merg, dar la HAMA sunt diferentiate diferite modele cu diferite specificati dupa culori, tocmai ca sa fie mai usor de deosebit. Cele cu capatul rosu suporta full HD, cele negre nu. Testat personal asa ca stiu ce vorbesc.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postfux, on 21st January 2011, 14:18, said:

Din burta am scos, ok ?  :naughty:  Acuma serios, poate nu ai inteles, ma referam specific la cablurile HAMA si nu alta firma. Am si eu cabluri hdmi negre de la alte firme si normal ca merg, dar la HAMA sunt diferentiate diferite modele cu diferite specificati dupa culori, tocmai ca sa fie mai usor de deosebit. Cele cu capatul rosu suporta full HD, cele negre nu. Testat personal asa ca stiu ce vorbesc.
Sunt fericitul posesor al unui cablu HDMI-HDMI HAMA NEGRU, iaca asa:
http://www.smartbuy....512~133256.html
Si merge perfect pe full HD ,ba chiar duce 1440p dupa specificatii.
E pentru prima data cand aud gogoritza asta cu culoarea cablului si rezolutia ,cine si-a batut joc de tine si ti-a zis aberatia asta?

#16
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postedigee, on 21st January 2011, 14:33, said:

Sunt fericitul posesor al unui cablu HDMI-HDMI HAMA NEGRU, iaca asa:
http://www.smartbuy....512~133256.html
Si merge perfect pe full HD ,ba chiar duce 1440p dupa specificatii.
E pentru prima data cand aud gogoritza asta cu culoarea cablului si rezolutia ,cine si-a batut joc de tine si ti-a zis aberatia asta?


Frate, numai eu sunt obosit la ora asta ? CABLUL TAU ARE 1,5 M !!! Eu vorbeam de cablu de 10 m. Este o mare diferenta tradus in semnal util transmis pe cablu si ecranarea lui pentru a permite un transfer de minim 5 Gbps atat cat este necesar pentru specificatiile HDMI 1.3C  Mai bine citeste de sus de la inceput ca sa intelegi ce am zis. (de parca e asa greu de inteles ca o anumita firma, in cazul nostru HAMA, are nspe mi de cabluri si s-au gandit ei ca e mai usor de deosebit un tip de alt tip prin codificare a culorii. Similar la mufele audio din PC - verde = boxe, roz = microfon, etc. Este doar o conventie si doar atat. Si e folosita doar la acel set de cabluri de la HAMA. Si se traduce prin faptul ca iti dai seama de la o posta cand te uiti in raft si vazand culoarea in ce categorie se afla respectivul cablu. Nu mai trebuie sa stai ca boul sa citesti literele mici de pe eticheta ca sa afli parametri cablului. Vezi culoarea, stii ca e este ok. Asta bineinteles daca esti deja familiarizat cu toate tipurile de cabluri si diferitele firme. SI E VALABIL DOAR LA ANUMITE MODELE DE LA HAMA ACEASTA DIFERENTIERE PE CULORI.  Uite aici pentru clarificare:  http://www.hama.de/p...925/action*2563

Edited by fux, 21 January 2011 - 15:11.


#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ca se impart in 4 categorii asta se stie ,dar nu specifica nimic ,nimeni de vreo diferentiere in culori. Categoria 1 am impresia ca nici nu se gasesc ,si nu cred ca HAMA face cabluri ,chiar de 10-15 m care sa nu transmita semnal  la rezolutii si frecvente corespunzatoare. Nici din link-ul pe care l-ai dat nu rezulta ca "rosu" ii da acelui cablu certificarea de categorie 4.

Edited by edigee, 21 January 2011 - 16:07.


#18
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postedigee, on 21st January 2011, 16:06, said:

Ca se impart in 4 categorii asta se stie ,dar nu specifica nimic ,nimeni de vreo diferentiere in culori. Categoria 1 am impresia ca nici nu se gasesc ,si nu cred ca HAMA face cabluri ,chiar de 10-15 m care sa nu transmita semnal  la rezolutii si frecvente corespunzatoare. Nici din link-ul pe care l-ai dat nu rezulta ca "rosu" ii da acelui cablu certificarea de categorie 4.


Atunci iti spun eu ca am si negru si rosu de 10 m. Daca vrei ti le trimit  prin posta ca sa le testezi si sa vezi diferentele dintre ele.  Nu mai are rost sa-mi racesc gura degeaba cu specificatile cablurilor.

Pentru misu_d,  poti sa ignori partea cu culorile, era doar o atentionare strict la un anumit model si firma. Normal ca nu culorile, limba sau marimea fontului scris pe cablu dedermina calitatea lui (dar cum mai sunt oameni care cred ca 1000 W PMPO = 1000 W RMS, ce sa mai zic).  Doar sa aiba clar scris ca suporta HDMI 1.3c sau 1.4 si sa fie o firma cat de cat cunoscuta nu no name.

Edited by fux, 21 January 2011 - 18:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate