Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

intrebare despre TBC

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
florynnn_92

florynnn_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 09.04.2009
Salut , am si eu o intrebare .

Daca , cand eram mic , am facut BCG`ul , acum la varsta de 17 ani , pot lua TBC`ul ? sau pot face TBC?

multumesc , ma cam grabesc , o sa discutam mai tarziu.
Nu am nicio simptoma , doar sunt interesat.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Poti "lua" oricand bacilul tuberculozei!

Quote

BCG provides some protection against severe forms of pediatric TB, but has been shown to be unreliable against adult pulmonary TB, which accounts for most of the disease burden worldwide. Currently, there are more cases of TB on the planet than at any other time in history and most agree there is an urgent need for a newer, more effective vaccine that would prevent all forms of TB?including drug resistant strains?in all age groups and among people with HIV.


#3
florynnn_92

florynnn_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 09.04.2009

View PostCourage, on 11th January 2011, 15:51, said:

Poti "lua" oricand bacilul tuberculozei!

am inteles... deci pot lua ... pentru ca zilele astea o colega de la mine din clasa a fost internata in spital , a facut TBC , si azi au venit doctorii din scoala , ne-au facut IDR , etc... si mi-e cam frica..

#4
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Buna ziua. Doresc sa adresez o intrebare privitoare la efectele secundare/reactii adverse ale tratamentului contra TBC. Tatal meu se trateaza pentru tuberculoza de 4 luni. In urma cu 3 saptamani a inceput sa i se umfle piciorul drept. Am alergat la ortopedie, a incercat mai multe geluri si medicamente antiinflamatoare fara nici un rezultat. Ne-am adresat medicului pneumolog, acesta da vina pe circulatie sau pe reumatism. In urma cu o saptamana a inceput sa i se umfle si celalt picior, iar in dimineata aceasta s-a trezit cu mana dreapta umflata. A facut o analiza a sangelui, acidul uric in special, crezand ca este vorba de guta. Doctorul de medicina interna a dat un diagnostic prezumtiv - reactie adversa la tratamentul de lunga durata. In acest moment suntem intr-un impas, practic declaratia celor doi cotori se contrazic, si nu stim ce cale de actiune sa luam pentru picioarele si mana umflata.
Daca cineva s-a mai lovit de aceasta problema sau cunoaste o solutie, va rog sa ma ajutati. Multumesc.

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View Postflorynnn_92, on 11 ianuarie 2011 - 17:28, said:

deci pot lua ...
Usurel , depinde de mai multi factori , nu chiar treci pe linga un bolnav si hopa ai si luat-o .
Ai stat mai mul;t de 3 zile impreuna cu bolnavul, ai mincat aceeasi mincare si din aceeasi farfurie, ti-a tusit in fata , ai folosit aceleasi prosoape s.a. asa ca stai calm !
Daca esti cit de cit dezvoltat si rezistent la raceli inseamna ca ai anticorpi care mai lupta si ei , daca esti barbatul ceapa care cind te dezbraci plingi atunci esti foarte expus.

Edited by lex404, 17 June 2015 - 13:06.
Uita-te putin si la data cand raspunzi cuiva :D


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate