Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Icoanele in Biserica Ortodoxa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25793 replies to this topic

#127
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaltul, on 2nd February 2011, 10:13, said:

Sfarsitul i-a venit din faptul ca a necinstit lucrurile sfintite din Templu.
Icoanele nu sunt sfinte. Scriptura spune clar ca este schimbarea adevarului in minciuna.

Romani 1

    23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

    25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, și au slujit și s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Despre lucrurile sfinte nu scrie asa ceva, stimabile.

#128
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postfreekidro, on 2nd February 2011, 10:11, said:

apropo știai că nu este deloc igienic să le pupi.
Nu-s igienice lucrurile sfinte, da sa te pupi cu diavolul e igienic? si sa stati imbratisati.
Apa sfintita nu e igienica daca nu putrezeste. Aia pe care o bei si care se'mpute in cateva ore aia ti se pare igienica?

View Postfreekidro, on 2nd February 2011, 10:11, said:

De ce icoanele nu sunt gratuite? că așa ar fi normal după cum spui tu,
Pentru ca realizarea lor costa.
Daca nu ai ce manca, poti sa te duci linistit sa te rogi in fata icoanelor din biserica, nu te costa nimic.

Edited by altul, 02 February 2011 - 10:37.


#129
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postaltul, on 2nd February 2011, 10:13, said:

Nu stiu daca vrei sa fii glumet, ca sa fiu sincer cred ca atat ai inteles.
Deci si pana atunci tot la idoli se inchina regele Baltazar, deci nu asta i-a adus sfarsitul.
Sfarsitul i-a venit din faptul ca a necinstit lucrurile sfintite din Templu.
Regele "Baltazar" a murit pentru ca a slavit idoli in loc sa Il slaveasca pe Dumnezeu (deci a facut aceeasi greseala ca voi, cu rugaciunile voastre la morti). Vad ca nu ai cum sa pricepi diferenta intre Templul de la Ierusalim si cel(e) din zilele noastre, deci nu mai incerc sa explic.

Dar te intreb altceva... in VT se vede ca  dezgroparea unui cadavru era o pangarire a amintirii celui decedat, uita-te la imparatul Iosia ce a facut mormintelor celor idolatri. Dar cand a ajuns la mormantul omului lui Dumnezeu, a poruncit ca nimeni sa nu-i atinga oasele.

Cadavrele nu erau expuse nicaieri decat in semn de batjocura (uita-te la oamenii care au luat oasele lui Saul si ale lui Ionatan de pe zidul cetatii unde fusesera expuse de filisteni si le-au ingropat...iar David le-a multumit).
Intrebarea e: voi de ce expuneti cadavrele descompuse ale "credinciosilor"  ?

#130
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postkruger, on 2nd February 2011, 10:36, said:

Regele "Baltazar" a murit pentru ca a slavit idoli in loc sa Il slaveasca pe Dumnezeu (deci a facut aceeasi greseala ca voi, cu rugaciunile voastre la morti). Vad ca nu ai cum sa pricepi diferenta intre Templul de la Ierusalim si cel(e) din zilele noastre, deci nu mai incerc sa explic.
Adica ce sa explici, ca n-ai inteles ce facea Baltazar inainte de a fi osandit.
Asta facea:
Daniel 5.3 Și au adus vasele de aur și de argint care fuseseră aduse din templul lui Dumnezeu Cel din Ierusalim; și au băut din ele regele și dregătorii săi și țiitoarele lui și nevestele lui;

View Postkruger, on 2nd February 2011, 10:36, said:

Intrebarea e: voi de ce expuneti cadavrele descompuse ale "credinciosilor"  ?
Deci acolo unde nu exista sfintenie exista putregai, asa cum e in protestantism.
Unde este sfintenie, evident ca Duhul lui Dumnezeu care da viata, le face nestricacioase. Deci de ce nu cinstesti pe Duhul  Sfant si Harul lui Dumnezeu prezent in moastele sfintilor?

View Postzexelica, on 2nd February 2011, 10:20, said:

Icoanele nu sunt sfinte. Scriptura spune clar ca este schimbarea adevarului in minciuna.
Romani 1
23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.
Despre lucrurile sfinte nu scrie asa ceva, stimabile.
Hristos si-a schimbat chipul intr-un chip de om muritor, fiind evident sfant inseamna ca nu de sfinti si nici de icoanele lor nu scrie acolo.

#131
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postaltul, on 2nd February 2011, 10:32, said:

1.Nu-s igienice lucrurile sfinte, da sa te pupi cu diavolul e igienic? si sa stati imbratisati.
Apa sfintita nu e igienica daca nu putrezeste. Aia pe care o bei si care se'mpute in cateva ore aia ti se pare igienica?


2.Pentru ca realizarea lor costa.

Icoanele nu sunt sfinte deci nu este igienic să le pupi. Apropo de apa sfințită asta este încă o făcătură popească. Singurul motiv pentru care nu se împute apa sfințită este pentru că este busuioc în ea. Busuiocul acționează ca un conservant. Nu mă crede pe cuvânt, caută pe net și vei vedea că așa este. Și eu numai de curând am aflat acest lucru, este dovedit științific . Acum vorbesc serios nu la bășcălie. Spre exemplu iau o cană de apă, îi adaug conservant apoi în fața lumii spun două trei rugăciuni, câteva mătănii și vreo două trei cruci și dau acea apă la mai multă lume, acele persoane vor vedea că apa nu se împute și mai mult ca sigur vor zice că am sființit-o. Acum spune-mi cinstit , dacă ai fi între acei oameni, pe deasupra să am și haine preoțești, nu ai crede că este apă sființită? Cel mai simplu lucru ca să sfințești o apă este să o fierbi bine de tot și apoi să o pui într-un recipient sterilizat și ai să vezi că acea apă stă mult și bine fără să se împută. Dacă nu știai,  ce împute apa sunt bacterile și microorganismele din ea, iar dacă ele sunt neutralizate apa nu se mai împute. Iar dacă apa ta se împute după câteva ore ar trebuii să încetezi să o mai consumi și să o duci la analize, apa de la mine stă și câteva zile și nu are probleme, poate că este sființită :)


2. Iisus de ce a făcut toate realizările și minunile fără să perceapă vreun ban, mai ales când s-a răstignit, cred că după mentalitatea: "totul să fie cu bani, chiar și lucrurile sfinte  și mântuirea" Iisus trebuia să aibă la piciorele lui un coș mare de tot în care să strângă banii de la toată lumea, că doar pentru toată lumea s-a sacrificat, dar cred că nu ajungeau coșurile, atunci mai bine se plătea cu cardul. Acum spune-mi tu, care dintre realizări este mai mare: cea de creare a unei icoane sau faptul că Iisus s-a răstignit și a pătimit pentru noi?

#132
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postaltul, on 2nd February 2011, 11:18, said:

Deci acolo unde nu exista sfintenie exista putregai, asa cum e in protestantism.
Unde este sfintenie, evident ca Duhul lui Dumnezeu care da viata, le face nestricacioase. Deci de ce nu cinstesti pe Duhul  Sfant si Harul lui Dumnezeu prezent in moastele sfintilor?
Clar, uite ce "nestricata" s-a pastrat Minodora, ince i se mai vede zambetul ei fermecator...numai unii bolnavi rau de tot ar considera astfel de cadavre "sfinte" si "nestricacioase" ... necrofiliaaa  (inca odata, moastele sunt tot icoane, nu? Ca sa nu vreau sa fiu off-topic)

[ http://img269.imageshack.us/img269/729/54minodora.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#133
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007
E cel putin dezgustator! Dar se explica necrolatria, psihologic.

Edited by artom, 02 February 2011 - 22:35.


#134
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaltul, on 2nd February 2011, 11:18, said:

Hristos si-a schimbat chipul intr-un chip de om muritor, fiind evident sfant inseamna ca nu de sfinti si nici de icoanele lor nu scrie acolo.

Romani 1
23și au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și tîrîtoare.

Maria aia shashie din icoane, cu cine seamana? Nu cu omul muritor?
Dar asa-zisul hristos din icoane? Chiorul acela bleg cu farfurie in cap, nu este reprezentat ca OM?

#135
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postkruger, on 2nd February 2011, 15:55, said:

Clar, uite ce "nestricata" s-a pastrat Minodora, ince i se mai vede zambetul ei fermecator...
Frate sac de viermi (viermi top model vreau sa zic) deci tie ti s-ar fi propus postul de pres in fata imparatului, daca poti sa realizezi:

O, fecioarelor frumoase! pe voi marii noștri zei v-au iubit și cu frumu-sețe ca aceasta v-au cinstit, iar încă și cu mari bogății a vă cinsti pe voi sînt gata, numai voi să le dați lor cinste și cu noi să le aduceți jertfă și închinăciune. Iar eu înaintea împăratului vă voi lăuda pe voi și cînd vă va vedea împăratul vă va iubi, și cu multe daruri vă va cinsti și după cei mai mari ai săi vă va căsători pe voi și veți fi mai mult decît alte femei cinstite, slăvite și bogate

Iar după patru zile prigonitorul punînd pe Mitrofora și pe Nimfodora înaintea sa la judecată, a adus lîngă picioarele lor trupul cel mort al surioarei lor cea mai mare. Și zăcea acel trup cinstit al sfintei Minodora gol, neacoperit cu nimic, și nu era pe dînsul nici un loc nerănit, toate mădularele sfărîmate de la picioare pînă la cap, nu era nimic întreg

#136
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postaltul, on 3rd February 2011, 09:54, said:

Frate sac de viermi (viermi top model vreau sa zic) deci tie ti s-ar fi propus postul de pres in fata imparatului, daca poti sa realizezi:

O, fecioarelor frumoase! pe voi marii noștri zei v-au iubit și cu frumu-sețe ca aceasta v-au cinstit, iar încă și cu mari bogății a vă cinsti pe voi sînt gata, numai voi să le dați lor cinste și cu noi să le aduceți jertfă și închinăciune. Iar eu înaintea împăratului vă voi lăuda pe voi și cînd vă va vedea împăratul vă va iubi, și cu multe daruri vă va cinsti și după cei mai mari ai săi vă va căsători pe voi și veți fi mai mult decît alte femei cinstite, slăvite și bogate

Iar după patru zile prigonitorul punînd pe Mitrofora și pe Nimfodora înaintea sa la judecată, a adus lîngă picioarele lor trupul cel mort al surioarei lor cea mai mare. Și zăcea acel trup cinstit al sfintei Minodora gol, neacoperit cu nimic, și nu era pe dînsul nici un loc nerănit, toate mădularele sfărîmate de la picioare pînă la cap, nu era nimic întreg

Nu imi povesti mie istorioare necrofile, ca nu ma intereseaza. Povesteste-mi de ce zici ca "moastele sfintei minodora" sunt pastrate neputrezite de Dumnezeu, cand ele arata oribil, stricate de tot?  Tu vezi puterea lui Dumnezeu in craniul si oasele alea?

P.S. E  Minodora Lipan, aia din Baltagu'  ca sunt mare fan?

#137
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Întrebare pentru @altul: de unde știți voi, cei care credeți în icoane cum arătă Dumnezeu, Iisus și ceilalți sfinți? deoarece nimeni nu i-a descris undeva așa bine încât să îi poată desena cineva. De exemplu Iisus, în toate icoanele, filmele și cărți El arată aproape la fel peste tot, de unde se știe cum arată Iisus? Garantez că el nu arată așa, în primul rând în icoane și peste tot ele are pielea albă așa ca noi, dar gândește-te că el era din Orientul Mijlociu și cei de acolo au o altă nuanță la ten. S-a gândit vreunul din voi, adică iconiștii, că poate figura unui sfânt dintr-o icoana este printr-o coincidență chiar cum arată aghiuță? Iar la moaște este și mai și, de exemplu de unde se știe că  oasele  sunt ale unui sfânt?cum se demonstrează acest lucru?

Edited by freekidro, 03 February 2011 - 23:01.


#138
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postfreekidro, on 4th February 2011, 00:00, said:

Întrebare pentru @altul: de unde știți voi, cei care credeți în icoane cum arătă Dumnezeu, Iisus și ceilalți sfinți? deoarece nimeni nu i-a descris undeva așa bine încât să îi poată desena cineva. De exemplu Iisus, în toate icoanele, filmele și cărți El arată aproape la fel peste tot, de unde se știe cum arată Iisus? Garantez că el nu arată așa, în primul rând în icoane și peste tot ele are pielea albă așa ca noi, dar gândește-te că el era din Orientul Mijlociu și cei de acolo au o altă nuanță la ten.
Giulgiul din Torino e cel care consfinteste icoana ortodoxa a lui Hristos. Deci garantat, asa arata Hristos cum e prezent in icoana ortodoxa.

View Postfreekidro, on 4th February 2011, 00:00, said:

S-a gândit vreunul din voi, adică iconiștii, că poate figura unui sfânt dintr-o icoana este printr-o coincidență chiar cum arată aghiuță? Iar la moaște este și mai și, de exemplu de unde se știe că  oasele  sunt ale unui sfânt?cum se demonstrează acest lucru?
Da de unde stii cum arata aghiuta?
Moastele au fost pastrate de Biserica exact la fel cum a fost pastrat cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Traditie si Biblia), deci daca se stie ca Biblia e adevarata se stie si ca moastele sunt adevarate.

#139
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postaltul, on 4th February 2011, 08:11, said:

Giulgiul din Torino e cel care consfinteste icoana ortodoxa a lui Hristos. Deci garantat, asa arata Hristos cum e prezent in icoana ortodoxa.


Da de unde stii cum arata aghiuta?
Moastele au fost pastrate de Biserica exact la fel cum a fost pastrat cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Traditie si Biblia), deci daca se stie ca Biblia e adevarata se stie si ca moastele sunt adevarate.

Pai si de ce sunt putrezite moastele?
Uita-te la Minodora, e scofalcita toata. ..nu ziceati ca sfintele cadavre nu putrezesc?

#140
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postkruger, on 4th February 2011, 09:13, said:

Pai si de ce sunt putrezite moastele?
Uita-te la Minodora, e scofalcita toata.
Da am scris mai sus, mutilarea au facut-o prietenii tai.
Da nici nu pricepi (sau te faci ca nu pricepi) lui Hristos i-au pus spini in cap si l-au impuns cu sulita tot prietenii tai, cu semnele astea a si inviat.

#141
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postaltul, on 4th February 2011, 08:11, said:

1.Giulgiul din Torino e cel care consfinteste icoana ortodoxa a lui Hristos. Deci garantat, asa arata Hristos cum e prezent in icoana ortodoxa.


2.Da de unde stii cum arata aghiuta?
3.Moastele au fost pastrate de Biserica exact la fel cum a fost pastrat cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Traditie si Biblia), deci daca se stie ca Biblia e adevarata se stie si ca moastele sunt adevarate.

1. Tocmai asta e problema, de unde se știe că giulgiul este cel în care a fost învelit Iisus. Spune-mi o singură dovadă că este autentic, înafară că zic popii că acela este giulgiul lui Iisus. Iddea e că nimeni nu poate spune că este adevărat. Sunt numai mituri.
2. Păi nimeni nu știe cum arată, dar de unde se știe cum arată Dumnezeu? că are acele trăsături cum este arătat în multe picturi. Și printr-o întâmplare se poate ca așa să arate aghiuță, dar să nu spun aghiuță, poate așa arată un om de pe Pământ.
3. Nu pun problema că moaștele nu sunt păstrate cu grijă, eu întreb că de unde se s-a știut în momentul când s-au descoperit anumite moaște că ele aparțin unui anumit sfânt. În bibilie nu cred că se dau date exacte despre locul unde au fost îngropați anumiți sfinți, dar ce să zic despre sfinții ăștia mai noi care sunt o mare vrăjeală.

Pănă la urmă această discuție nu o să ajungă nicăieri, niciodată nu o să mă poți convinge că icoanele sunt sfinte și că pot ajuta oamenii, iar eu nici nu îmi bat capul ca să-ți mai spun sunt abureli, că doar tu așa ai fost învățat de mic de la bunici și părinți, este exact faza când erai foarte mic, dacă îți spuneam că nu există moș crăciun nu te puteam convinge că nu există, tu credeai din toată inima că există și îmi dădeai tot felul de exemple și explicații aiurea. Dacă așa ai fost îndoctrinat nimeni nu are ce să-ți facă, dar îți garantez că există o mulțime de întrebări cu privire la icoane la care nu ai răspuns și singura explicație pe care o dai este cea pe care o dau popii, dar un răspuns gândit de tine nu o să ai.

Edited by freekidro, 04 February 2011 - 12:40.


#142
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postfreekidro, on 4th February 2011, 13:31, said:

1. Tocmai asta e problema, de unde se știe că giulgiul este cel în care a fost învelit Iisus. Spune-mi o singură dovadă că este autentic, înafară că zic popii că acela este giulgiul lui Iisus. Iddea e că nimeni nu poate spune că este adevărat. Sunt numai mituri.
Are exact ranile facute lui Hristos: coroana de spini pe cap, impunsatura de lance in coaste, urme de bici de flagelare roman (facut din fasii de piele cu plumbi in capete), urmele cuielor de rastignire, si mai recent apare vizibil numele intiparit pe Giulgiu.

View Postfreekidro, on 4th February 2011, 13:31, said:

3. Nu pun problema că moaștele nu sunt păstrate cu grijă, eu întreb că de unde se s-a știut în momentul când s-au descoperit anumite moaște că ele aparțin unui anumit sfânt. În bibilie nu cred că se dau date exacte despre locul unde au fost îngropați anumiți sfinți, dar ce să zic despre sfinții ăștia mai noi care sunt o mare vrăjeală.
Sfanta Filoftea de la Curtea de Arges, a fost omorata. Cand au vrut sa-i ridice trupul mort nu au reusit. Intelegand ca se petrece o minune, s-au citit numele a mai multor manastiri, cand s-a ajuns la pomenirea Manastirii Curtea de Arges, atunci moastele sfintei s-au lasat ridicate si au fost aduse in Romania. Deci lucrurile s-au petrecut destul de simplu.

#143
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postaltul, on 4th February 2011, 12:47, said:

1.Are exact ranile facute lui Hristos: coroana de spini pe cap, impunsatura de lance in coaste, urme de bici de flagelare roman (facut din fasii de piele cu plumbi in capete), urmele cuielor de rastignire, si mai recent apare vizibil numele intiparit pe Giulgiu.


2.Sfanta Filoftea de la Curtea de Arges, a fost omorata. Cand au vrut sa-i ridice trupul mort nu au reusit. Intelegand ca se petrece o minune, s-au citit numele a mai multor manastiri, cand s-a ajuns la pomenirea Manastirii Curtea de Arges, atunci moastele sfintei s-au lasat ridicate si au fost aduse in Romania. Deci lucrurile s-au petrecut destul de simplu.
1.Te-ai gândit că poate și alții au fost crucuficați în mod similar ca Iisus? doar știai că răstignirea era foarte practicată în acele timpuri. În legătură cu numele Lui care apare pe giulgiu, nu mai știu ce să facă popii ca să mai creadă lumea.
2. Dacă ai ajuns să crezi mai mult în unele povestiri și cărți popești decât în biblie ai ajuns rău. Spune-mi de ce înainte de Iisus sau în timpul Lui nu se închinau oamenii la icoane? de ce nu i-a făcut nimeni o icoană la Iisus după care el să o sființianscă și oamenii să îl aibă pe El tot timpul în casă? Și de ce înaintea Lui oamenii nu i-au făcut icoane la Dumnezeu s-au îngeri?

Edited by freekidro, 04 February 2011 - 13:02.


#144
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postfreekidro, on 4th February 2011, 14:00, said:

1.Te-ai gândit că poate și alții au fost crucuficați în mod similar ca Iisus? doar știai că răstignirea era foarte practicată în acele timpuri. În legătură cu numele Lui care apare pe giulgiu, nu mai știu ce să facă popii ca să mai creadă lumea.
Da binenteles ca m-am gandit, da uite ca nu s-a dovedit ca ar mai exista un caz similar, ce poti sa faci daca dovezile sunt coplesitoare.
Vorbesc din ideea normalitatii la cap, cum ar putea "fenta" adevarul dovezilor un om integru?
Aia care se cred avioane e clar, le pui dovezile in fata si ei incep sa-si tureze motoarele.

View Postfreekidro, on 4th February 2011, 14:00, said:

de ce nu i-a făcut nimeni o icoană la Iisus după care el să o sființianscă și oamenii să îl aibă pe El tot timpul în casă? Și de ce înaintea Lui oamenii nu i-au făcut icoane la Dumnezeu s-au îngeri?
Pentru ca s-a facut Giulgiul de unul singur, deci ce nevoie sa fie de mana omeneasca.
Pentru ca au facut heruvimi pe care i-au asezat in Sfanta Sfintelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate