Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Firma mea DE LA ZERO !

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Buuun.. Zilele urmatoare voi infiinta un SRL (fara asociati,doar eu).

Activitate ? Importarea produselor cosmetice si punct de desfacere(magazin). Produsele sunt de la firmele cele mai cunoscute.Ok..

Am nevoie de urmatoarele informatii + servicii CONTRA COST ! Mentionez si faptul ca sunt greu de cap zilele astea,nu prea am dormit.

Asa :

1. Informatii :

- Cat costa infiintarea unui SRL ? (preferabil cu toate codurile CAEN.Am inteles ca nu e diferenta mare)
- Ce pasi sunt de facut?
- Se mai poate aplica online?Daca DA : Cum si unde?Pasi ?
- Cat, ce si unde trebuie platit ?
Doresc sa ma ocup eu de hartogaraie + alergat, nu alta firma sau avocat !

2. Servicii :

- Bannerele am reusit sa le facem cam 90%..
- Vom avea nevoie de pliante (in cazul in care nu ma inteleg la pret cu persoana cu care lucrez acum)
- Pe la sfarsitul lunii vom avea nevoie de site. Mentionez ca nu stiu NIMIC despre siteuri. 0 cunostinte !



     In cazul in care vor aparea alte probleme sau nevoi de informatii/servicii, voi posta in continuare !

Edited by tarantula21, 07 January 2011 - 16:26.


#2
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Nimeni? Nimic?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La Registrul Comertului ai si formulare si preturi si toate informatiile.
Un SRL te costa circa 340 lei.
Eu as alege o Intreprindere Individuala in locul SRL-ului fiindca per total am costuri mai mici.

#4
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 8th January 2011, 14:00, said:

La Registrul Comertului ai si formulare si preturi si toate informatiile.
Un SRL te costa circa 340 lei.
Eu as alege o Intreprindere Individuala in locul SRL-ului fiindca per total am costuri mai mici.


Salut ! Merci pentru raspuns !

Care ar fi diferentele (avantaje/dezavantaje) intre SRL si Intreprindere Individuala ?
Despre SRL mai stiu,dar despre II nu..

P.S. : La prima "prezentare" la registrul comertului, ce mi se va cere? Am incercat sa le accesez siteul, dar imi da "temporar indisponibil".. Iar merge, iar imi da acelasi mesaj..

Edited by tarantula21, 08 January 2011 - 21:17.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
http://static.anaf.r...OUG_44_2008.htm
http://www.rubinian.com/lsc_00.php
http://static.anaf.r..._norme.2010.htm

La SRL trebuie sa ai contabil angajat sau contract cu o firma specializata. Profitul il iei "acasa" abia la sfarsit de an si platesti un impozit pe dividende de 16%.
Contabilitatea la Intreprinderea Individuala e mai simpla, poti sa o tii tu, nu exista impozitul de mai sus si ca atare dispui de bani imediat dupa ce platesti taxele. Trebuie sa ai o calificare/studii pe domeniul ales (la SRL nu trebuie).

Edited by neagu_laurentiu, 08 January 2011 - 22:14.


#6
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 8th January 2011, 22:10, said:

Trebuie sa ai o calificare/studii pe domeniul ales (la SRL nu trebuie).


Aici e problema ! Experienta practica am cam 7 ani, dar calificari nu. Deci tot pentru SRL optez :)

Merci pentru mesaj

#7
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View Posttarantula21, on 8th January 2011, 22:32, said:

Aici e problema ! Experienta practica am cam 7 ani, dar calificari nu. Deci tot pentru SRL optez :)

Merci pentru mesaj


Atentie cu calificarile astea. Este adevarat ca nu am pus in practica infiintarea unei I.I. dar scrie CLAR in lege ca se cer calificari numai in anumite domeniii guvernate de legi speciale !!:
""(3) In cazul in care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activitati economice este necesara indeplinirea unor conditii de pregatire profesionala si/sau de atestare a pregatirii profesionale, persoanele prevazute la art. 4 trebuie sa faca dovada indeplinirii acestora.""

So...comertul  cu produsele cosmetice (marea majoritate) nu este supus unor prevederi speciale.

In alta ordnde de idei as atrage atentia asupra unui punct major de diferenta intre cele 2 forme:

La S.R.L. in caz de faliment (doamne fereste, dar paza buna....) raspunzi in limita capitalului social (in masura in care administratorul, asociat unic asa cum vei fi tu nu i se va atrage raspunderea administrativa sau nu a comis fapte penale in administrarea firmei) pe cand la I.I. raspunzi cu intreaga avere(intelegand aici tot ce este pe numele tau).

In concluzie trebuie sa cantaresti facilitatile oferite de I.I. (costuri mai mici de infiintare, situatii contabile simplificate, nu te intreaba nimeni ce faci cu banii ca la srl cand nu poti lua dividende decat la sfarsitul anului , etc) cu dezavantajele I.I.

#8
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postedbica2000, on 8th January 2011, 23:19, said:

In alta ordnde de idei as atrage atentia asupra unui punct major de diferenta intre cele 2 forme:

La S.R.L. in caz de faliment (doamne fereste, dar paza buna....) raspunzi in limita capitalului social (in masura in care administratorul, asociat unic asa cum vei fi tu nu i se va atrage raspunderea administrativa sau nu a comis fapte penale in administrarea firmei) pe cand la I.I. raspunzi cu intreaga avere(intelegand aici tot ce este pe numele tau).

In concluzie trebuie sa cantaresti facilitatile oferite de I.I. (costuri mai mici de infiintare, situatii contabile simplificate, nu te intreaba nimeni ce faci cu banii ca la srl cand nu poti lua dividende decat la sfarsitul anului , etc) cu dezavantajele I.I.

Iti multumesc pentru mesaj ! Problema cu contabilitatea nu prea ma blocheaza. Avem 4 firme in familie, 2 din ele cunoscute la nivel national, si deci contabila de la una din ele, poate fi si contabila mea, doar in acte.Iar cu contabilitatea practica, o pot rezolva cu o ruda de gradul I care a fost contabila 20 ani..
Partea proasta e la partea cu banii.. :(

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi ce estimari de venituri ai, calculeaza bine si alege. Pentru SRL poti alege 3% pe venit (sa ai cel putin un angajat) si 16% dividende. Sau 16% profit si 16% dividende.
La II doar 16% profit.

Taxele pentru un angajat sunt identice.

Edited by neagu_laurentiu, 09 January 2011 - 00:05.


#10
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

Quote

Toate taxele care se platesc la Registrul Comertului si insumeaza aproximativ 300 lei
• taxa notariala pentru autentificare act constitutiv, specimen de semnatura, declaratii pe propria raspundere ale viitorilor asociati privind faptul ca nu au antecedente penale si ca indeplinesc conditiile legale prevazute de lege pentru a detine calitatea de asociati si administratori, se cifreaza la aproximativ 400 lei (in functie de notar)
In total pentru a putea infiinta o societate comerciala cu raspundere limitata, trebuie sa aveti pregatita o suma de cel putin 1.000 lei.


SURSA


Deci costa in jur de 1000 lei, nu 340 lei.. Sau s-a modificat ceva?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Parca nu mai trebuie nimic de la notar in cazul tau (dar e posibil sa ma insel):
Legea 31, Art. 5
(2) Societatea cu raspundere limitata se poate constitui si prin actul de vointa al unei singure persoane. In acest caz se intocmeste numai statutul.


#12
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 9th January 2011, 08:23, said:

Parca nu mai trebuie nimic de la notar in cazul tau (dar e posibil sa ma insel):
Legea 31, Art. 5
(2) Societatea cu raspundere limitata se poate constitui si prin actul de vointa al unei singure persoane. In acest caz se intocmeste numai statutul.

Multumesc mult pentru informatii !

Da, am gasit si eu legea aceea, dar, ca de obicei, nu se precizeaza in care cazuri trebuie si in care NU trebuie si actul notarial. Sper sa fiu lamurit macar la ONRC  :rolleyes:

#13
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
"La SRL trebuie sa ai contabil angajat sau contract cu o firma specializata. Profitul il iei "acasa" abia la sfarsit de an si platesti un impozit pe dividende de 16%.
Contabilitatea la Intreprinderea Individuala e mai simpla, poti sa o tii tu, nu exista impozitul de mai sus si ca atare dispui de bani imediat ......"





La un SRL,salon de frizerie cu asociat unic si fara angajati,banii rezultati din incasarile zilnice  pot fi cheltuiti de catre administratorul firmei dupa cum vrea el(materiale pt salon,transport,etc)sau trebuie depusi la banca in contul firmei?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pot ramane in casieria unitatii sau cheltuiti cu scopul de a ajuta la buna functionare a firmei.
Plafonul de casa a fost eliminat mai demult.

Edited by neagu_laurentiu, 13 January 2011 - 12:36.


#15
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postneagu_laurentiu, on 13th January 2011, 12:31, said:

Pot ramane in casieria unitatii sau cheltuiti cu scopul de a ajuta la buna functionare a firmei.
Plafonul de casa a fost eliminat mai demult.





Adica in buzunarul administratorului :)
Voiam sa stiu daca ma intreaba cineva ce am facut cu restul incasarilor frizeriei in decursul unei luni calendaristice dupa ce mi-am luat materiale,am platit salariul,CAS-ul,contabilul,etc?Trebuie sa se regaseasca undeva acest rest de bani,ma gindeam la vreun registru de casa ceva,in contul de la banca?Eu in contul firmei nu am niciun leu.E vreo problema?

Mersi pt. raspuns!

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Toate cheltuielile le faci si aduci acte doveditoare in firma. Tot ce cumperi trebuie sa fie in folosul firmei si conform cu CAEN-ul. Altfel vei avea cheltuieli nedeductibile, ai grija. Acasa ii vei lua doar la sfarsitul anului prin dividende.
Nu conteaza ca nu ai in contul bancar ceva.
Din contabilitate rezulta clar ce ai facut si unde sunt. Daca din acte reiese ca sunt in casa atunci la orice control trebuie sa-i arati.
La SRL nu dispui de bani cum vrei tu ca la II sau PFA.

Edited by neagu_laurentiu, 13 January 2011 - 15:06.


#17
TheNewGuy

TheNewGuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2011
Deci daca am un SRL si am profit la sfarsitul anului 1000 lei, trebuie sa platesc un impozit de 16% din 1000 lei. Apoi, daca pe cei 840 lei ramasi vreau sa-i iau din firma, sa fac ce vreau eu cu ei, trebuie sa mai platesc un impozit de 16% din acesti 840 lei??

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTheNewGuy, on 20th January 2011, 17:47, said:

Apoi, daca pe cei 840 lei ramasi vreau sa-i iau din firma, sa fac ce vreau eu cu ei, trebuie sa mai platesc un impozit de 16% din acesti 840 lei??
Da. E impozitul pe dividende.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate