Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Răsaduri la lumină artificială

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Bună ziua,

Dispun de un spațiu încălzit dar care nu are lumină naturală. Întrebarea mea este daca pot produce răsaduri de tomate la lumină artificială. Dacă da, ce intensitate a luminii ar trebui ? Vor avea aceeași calitate ca cele produse în solar ?

Mulțumiri anticipate pentru răspunsuri !

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Cred ca e e idee ciudata, dar lumina naturala poate fi adusa prin cabluri de fibra optica. Am citit ca in multe hoteluri din Japonia se foloseste metoda asta.

#3
rchiritoiu

rchiritoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.04.2008
Cauta dupa dome skylight. Cam scump. Si eu caut in RO dupa asa ceva, dar nu gasesc dome. Solutii mai sunt de la  velux. Se numesc tunele solare. Le gasesti la ei pe site. Fibra lumineaza si pe lungimea ei, sau numai la capete?

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 cxd, on 29th December 2010, 08:30, said:

Bună ziua,

Dispun de un spațiu încălzit dar care nu are lumină naturală. Întrebarea mea este daca pot produce răsaduri de tomate la lumină artificială. Dacă da, ce intensitate a luminii ar trebui ? Vor avea aceeași calitate ca cele produse în solar ?

Mulțumiri anticipate pentru răspunsuri !


Da, poti produce, dar nu vor fi competitive cu cele care vor creste cu soarele in cap.
Daca vrei sa cresti rasaduri pentru consum propriu  :naughty: , poti folosi becuri cu vapori de Na, sodiu.
Daca le vei fertiliza cu gainat fermentat si vei folosi doar apa de ploaie sau din lacuri, iar pamantul va fi de padure cu un adaos de 10-15% nisip de rau, vei avea ce fuma 1 an dintr-un lot de 3-4 plante. ;)

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 rchiritoiu, on 29th December 2010, 12:47, said:

Fibra lumineaza si pe lungimea ei, sau numai la capete?
numai la capete. daca ar lumina pe lungimea ei n-am mai ajunge informatia la celalalt capat.

 trestie-de-balta, on 29th December 2010, 13:46, said:

.... vei avea ce fuma 1 an dintr-un lot de 3-4 plante. ;)
tot la asta ma gandeam si eu ca are nevoie... :)

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Trebuie ceva care sa imite lumina naturala. Cel mai ieftin o fac tuburile Osram 965 T8. Costă vreo 20 de lei bucata unul de 24W, îți trebuie cam 20 de d-astea la o suprafață de 30 mp.

#7
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 trestie-de-balta, on 29th December 2010, 13:46, said:

... vei avea ce fuma 1 an dintr-un lot de 3-4 plante. ;)
Te gindesti prea departe !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate