Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

[CSS]Cascading Style Sheets

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009
Va salut din nou , ma confrunt cu o problema de ceva zile , si nu stiu cum sa o remediez .Cu ceva zile in urma am gasit un site , care iti genereaza niste texte (CSS, HTML etc .). Textul fiind generat , ma duc sa il aplic pe site , cand sa ii dau Update textul ramane neschimbat nici`o schimbare , aici ma refer la o imagine  .Acel text presupun ca este menit sa iti genereze o imagine , un chenar , un tabel , un link etc ceva de genul , introduc eu gresit textul sau care este problema .

Multumesc frumos , o zi buna numai bine .

#2
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Ce ar trebui sa faca codul caruia ai dat copy/paste ? Pentru css, in general se foloseste sub forma de fisier, si mai putin direct in pagina (cod sursa). Il atasezi cu <link rel="stylesheet" href="path/to/file.css" type="text/css" >
Explica-ne ce vrei sa faci si ce ai facut pana acum si vei putea primi rezolvari.

#3
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009
Deci uitati , am intrat pe acest site ( in caz de reclama ) , si am vazut acolo o optiune la CSS->CSS Styling->Styling Tables
Si acolo imi arata un text care il genereaza intr`o imagine asa as vrea sa fac si eu prin siteul meu , de exemplu la contacts sa nu apara obisnuit Adresa email locatie etc . , sa apara intr`un chenar generat de CSS intelegeti ?

#4
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Acolo ti se dau exemple despre cum sa folosesti functiile (tags) respective. Le combini dupa cum ai nevoie/vrei si le salvezi in style.css pe care il legi (link) in html-ul tau dupa formula de mai sus <link rel..>. Asta trebuie introdusa intre <head> si </head> iar fisierul .css sa fie in root foder, unde este si indexul.

#5
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009
Va multumesc frumos penru timpul acordat , dar nu inteleg  , puteti sa imi dati un exemplu , si sa imi spuneti unde sa il amplasez , sa vad daca functioneaza , multumesc frumos ,o zi buna numai bine .

#6
secretalex92

secretalex92

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 28.12.2008
Tu folosesti gresit termenul de "generat". CSS nu genreaza nimica, CSS este un limbaj care te ajuta sa aranjezi obiectele intr-o pg html.
Pt a folosi creezi un fisier .css care contine codul, iar intre tagurile head introduci <link rel="stylesheet" href="path/to/file.css" type="text/css" >, asa cum ti-a sugerat @CuteGuy

Edited by secretalex92, 28 December 2010 - 20:17.


#7
dutescua

dutescua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.08.2009
Imi puteti explica ce smnifica acest cod "<link rel="stylesheet" href="path/to/file.css" type="text/css" >" ?nu inteleg , si cum aranjez o imagine in pagina , pixeli ?

#8
secretalex92

secretalex92

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 28.12.2008
Pe w3schools  sau google o sa gasesti raspunsurile dorite

Edited by secretalex92, 28 December 2010 - 21:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate