Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Austria iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
am sa fac un preambul pt intrebarea care va urma si va face subiectul acestui post.

in Romania poti merge in statiunile montane si sa mai faci si altceva decit schi si anume poti face drumetii montane, de ex. poti pleca din predeal si sa urci pe poteca marcata pina la cabana susai, pina la cabana piatra mare, pina la cabana rentea, pina la cabana girbova, pina pe vf. postavaru prin poiana 3 fetite iar astea sint doar citeva optiuni, nu toate

din Busteni la fel ai la dispozitie trasee turistice marcate de diferite grade de dificultate, din sinaia idem si aceeasi poveste din poiana brasov

INTREBARE : renumitele statiuni austriece ofera si altceva decit un paradis pt schiori si gurmanzi? deci ceva similar cu ce ofera statiunile montane romanesti, sa nu-mi spuneti ca pot vizita orase ca nu ma intereseaza.

astept raspunsurile expertilor

#2
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 rottweiler2007, on 16th December 2010, 13:45, said:

INTREBARE : renumitele statiuni austriece ofera si altceva decit un paradis pt schiori si gurmanzi? deci ceva similar cu ce ofera statiunile montane romanesti, sa nu-mi spuneti ca pot vizita orase ca nu ma intereseaza.
mi-a zis un austriac odata ca lui nu-i trebuie cort ca sa se plimbe cu zilele pe munte la +2500m.
sunt cabane la 2-3 ore de mers una de cealalta.

fii fara grija ca nu suntem inaintea lor la nici un capitol.

#3
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 Raduceanu, on 16th December 2010, 13:13, said:

mi-a zis un austriac odata ca lui nu-i trebuie cort ca sa se plimbe cu zilele pe munte la +2500m.
sunt cabane la 2-3 ore de mers una de cealalta.

fii fara grija ca nu suntem inaintea lor la nici un capitol.
vreau exemple, ce pot face din statiunea x, ce pot face din statiunea Y...s.a.m.d. dar trasee turistice nu balaureala la ghici cu busola in mina
nu am scris ca sintem inaintea lor, desi gindesc asta  :naughty:

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In vest sint trasee (marcate si dotate cu tot felul de cabane/birturi) pina si in padurile de trei lulele unde in Romania nu te-ai duce nici macar sa faci un gratar. Ai in vedere o zona anume ca poate a fost cineva pe acolo (si in cel mai rau caz google stie)?

#5
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 f300, on 16th December 2010, 13:17, said:

In vest sint trasee (marcate si dotate cu tot felul de cabane/birturi) pina si in padurile de trei lulele unde in Romania nu te-ai duce nici macar sa faci un gratar. Ai in vedere o zona anume ca poate a fost cineva pe acolo (si in cel mai rau caz google stie)?
hai sa lasam generalitatile si sa concretizam, vino cu exemple din austria ca vest poa sa insemne si slovacia cu ai ei munti tatra unde e tatranska lomnica de unde se pot face multe trasee turistice marcate

repet, intrebarea mea este ce pot face din renumitele statiuni montane austriece, veniti cu exemple.
in pozele atasate acestui post sint marcaje din alpi si marcaje din piatra craiului, ale noastre au pe ele timpi de mers si marcaj, cele din alpi nu au nimic

Attached Files


Edited by rottweiler2007, 16 December 2010 - 13:46.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai sa concretizam ce? UNDE vrei sa te duci? Asa la intimplare: http://www.schladmin.../SD_DRWW_en.pdf
Daca te intereseaza asa la general daca nemtii si austriecii au carari marcate, munti, paduri (+pesteri, ghetari, lacuri sau ce mai poate fi misto prin zona) eventual combinate raspunsul e ca au. La general. Daca te duci intr-un loc unde sint 7 sate/statiuni adunate in jurul unui munte care a fost taiat pe toate partile sa se faca pirtii de schi normal ca n-o sa ai mare lucru.

EDIT: vad ca ai adaugat poze cu indicatoarele - e una si in pdf-ul meu - cu distante in km.

Edited by f300, 16 December 2010 - 13:55.


#7
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 f300, on 16th December 2010, 13:53, said:

Pai sa concretizam ce? UNDE vrei sa te duci? Asa la intimplare: http://www.schladmin.../SD_DRWW_en.pdf
Daca te intereseaza asa la general daca nemtii si austriecii au carari marcate, munti, paduri (+pesteri, ghetari, lacuri sau ce mai poate fi misto prin zona) eventual combinate raspunsul e ca au. La general. Daca te duci intr-un loc unde sint 7 sate/statiuni adunate in jurul unui munte care a fost taiat pe toate partile sa se faca pirtii de schi normal ca n-o sa ai mare lucru.

EDIT: vad ca ai adaugat poze cu indicatoarele - e una si in pdf-ul meu - cu distante in km.
eu nu am zis ca vreau sa ma duc in vreun loc anume, eu doar am intrebat daca pot sa fac si altceva in afara de schi, sint habarnist in materie de austria deci vreau exemple de zone/statiuni/orase de unde pot sa imi iau rucsacul in spate dimineata si sa fac un traseu in circuit sau daca exista cabane de altitudine la care sa ajung pe jos si nu cu cabina si unde pot ramine peste noapte etc...d-aia am facut un preambul, destul de clar, deci asa exemple vreau

sa vina userul X expert in Austria si sa zica : uite din kaprun sau din innsbruck sau din kkburg poti sa faci IARNA urmatoarele trasee turistice marcate.

omule, traseele montane, nu se masoara in km ci in ore, altfel parcurgi un km pe drum drept si altfel pe munte in panta...deci a scrie nr de km pe un indicator e nul

Edited by rottweiler2007, 16 December 2010 - 14:03.


#8
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
In primul rand poti sa ajungi usor: autostrada, drum national curatat (eventual uscat), gara feroviara (cu timetable si punctualitate la fractiune de minut, aeroport in apropiere - toata Austria nu e prea mare).

Pe langa partii si instalatii de transport de aprox 22.000 km, cu scoala de schi, inchiriere echipament integral, punct de urgenta medicala peste tot, loc de joaca pentru lasat copii supravegheati si animati non-stop, cabane schi la orice altitudine, cu toalete mai curate decat absolut orice peco din RO, poti sa:

- practici schi fond pe trasee lungi si amenajate
- funpark-uri (snowpark-uri) amenajate pentru snowboarderi
- catarari pe ghetari
- patinoare
- sporturi pe gheata, gen bowling
- drumetii pe trasee amenajate (harti la tot pasul) cu sau  fara rachete de zapada
- sporturi indoor, tenis, sqash, golf
- bai termale centrale in aproape toate statiunile, plus centru wellnes specific fiecarui hotel mai mare
- exista si aquapark-uri indoor
- cluburi seara/nopatea
- vizite culturale/tematice in zona (asta nu tine de sezon)
- excursii la ferme locale, fabrici de ciocolata/bere/echipamente sportive - brand-uri locale)
- sanius pe partii speciale sau trase de cai

- n-am auzit de parapante, sau alte obiceiuri aeriene

De servicii nu mai vorbesc, de la parcare auto si pana la spatii incalzite de depozitare echipament montan.

Asa cum si in Turcia se merge de regula in sejur si nu in circuit sau aventura, la fel Austria iarna este o destinatie de sejur si nu de alergare maraton ! Vara este altceva.

#9
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
vladut v ai scris un post lung in care nu ai spus nimic on topic.
esenta postului tau e ca iarna in austria nu pot face ce am descris eu in preambulul postului.
exact cum am banuit si eu dealtfel.

cit despre Turcia sa stii ca poti face si altceva decit sejur in statiunile de pe malul marii, au si trasee montane dar si la ei la fel ca si la austrieci nu exista trasee turistice marcate dar nu despre turcia e vorba aici, vino pe aria despre turcia si discutam acolo despre ce altceva poti face in turcia .

Edited by rottweiler2007, 16 December 2010 - 14:21.


#10
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 rottweiler2007, on 16th December 2010, 12:45, said:

INTREBARE : renumitele statiuni austriece ofera si altceva decit un paradis pt schiori si gurmanzi? deci ceva similar cu ce ofera statiunile montane romanesti, sa nu-mi spuneti ca pot vizita orase ca nu ma intereseaza.
Da.
Alege-ti zona unde vrei sa mergi si apoi cauta ce se poate face in zona.
Uite un exemplu mai aproape de ce vrei tu: http://www.oetztal.c...trek/index.html

Edited by biscatrix, 16 December 2010 - 15:48.


#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Uite un exemplu http://www.soelden.c...rweg/index.html iar harti bune au, stiu pentru ca am eu una a zonei Oetztal, foarte detaliata, cu coordonate geografice si tot ce trebe, gasibile la orice benzinarie din zona.

#12
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@BISCATRIX & ABANCOR

in sfirsit 2 raspunsuri on-topic, multumesc frumos.

#13
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004
De ex., in februarie o sa mergem la ski in Germania aici: (http://en.berchtesga...75,nodeid,.html), fiind mai ieftin decat in Austria, dar ne intereseaza o zona unde sa mergem obligatoriu seara la bai termale.

Dar daca ne-ar fi interesat excursii montane, am fi gasit in zona:

http://en.berchtesga...e,domid,53.html

sau chiar ceva interesant pentru ce cauti,

http://en.berchtesga...ue,domid,7.html

Desi este mult mai scump, turismul vestic este in acelasi timp si mult mai rafinat si mai dezvoltat decat in Turcia, este imposibil sa nu gasesti ceva interesant de facut intr-o vacanta de vara/iarna, cu conditia sa dispui de banii necesari.

Pentru turism montan de iarna trebuie sa nu uiti ca la peste 1800 metri altitudine traseele sunt f. dificile, deseori sunt interzise pe perioada rece, ar fi o explicatie pentru preferinta pentru un ski sau datul cu sania pe partie amenajata si intretinuta.

Eu zic "on topic" ca te poti orienta pe www.bergfex.com catre o zona din Austria, Germania si o sa gasesti link catre website-urile regionale, unde sunt mentionate sigur locuri cu trasee de munte (ca in Romania).

In iarna am fost la BKK, daca ar fi fost sa facem trasee cred ca am fi gasit aici :  http://www.badkleink...in_winter.shtml

Urcare usoara!

Edited by mutual, 16 December 2010 - 16:58.


#14
jazz7787

jazz7787

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2010
Cu toate ca imi displace profund tonul tau de a cere ajutorul, am sa imi trec peste instinct si am sa te ajut.

Daca vrei trasee montane SPECTACULOASE, exista cateva zone. Depinde de nivelul tau de pregatire.

Daca ar fi sa recomand ceva, as recomanda Tirol-ul, bineinteles, unde de la Kitzbühel te poti duce in orice parte iarna. Pe langa Kitz, mai e, pentru incepatori, Voralrberg, cu St. Anton, de fapt oriunde in zona Montafon poti urca linistit. Fii oricum pregatit pentru cateva ore de mers serios, orice intre 4 si 10.

Imagineaza-ti asa. In Romania traseele montane sunt ca mersul pe autostrada cu un Volvo pe langa slackline in Grand Canyon, cum ar fi traseele din Austria. Asa ca nu te aventura cu lipsa de respect si infatuarea caracteristica romanului pe munte. Au murit niste alpinisti polonezi de un oarecare renume saptamanile trecute pe Großglöckner(pe ruta normala, nu pe Stüdlgratli).

Mai ai un punct de plecare. Daca tot esti asa de bine informat, nu asculti toti ''prostii'' de aici de pe forum, cauta zona in care vrei sa mergi, si scrie pe google ''Tourismusverbände :land-ul in care e zona:''.

Nu te poti astepta sa stie toata lumea toate traseele. Sunt peste 600 de Tourismusverbände (organizatii de turism) in toata Austria.

Spor la cautat !

#15
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 jazz7787, on 16th December 2010, 17:28, said:

Cu toate ca imi displace profund tonul tau de a cere ajutorul, am sa imi trec peste instinct si am sa te ajut.

Daca vrei trasee montane SPECTACULOASE, exista cateva zone. Depinde de nivelul tau de pregatire.

Daca ar fi sa recomand ceva, as recomanda Tirol-ul, bineinteles, unde de la Kitzbühel te poti duce in orice parte iarna. Pe langa Kitz, mai e, pentru incepatori, Voralrberg, cu St. Anton, de fapt oriunde in zona Montafon poti urca linistit. Fii oricum pregatit pentru cateva ore de mers serios, orice intre 4 si 10.

Imagineaza-ti asa. In Romania traseele montane sunt ca mersul pe autostrada cu un Volvo pe langa slackline in Grand Canyon, cum ar fi traseele din Austria. Asa ca nu te aventura cu lipsa de respect si infatuarea caracteristica romanului pe munte. Au murit niste alpinisti polonezi de un oarecare renume saptamanile trecute pe Großglöckner(pe ruta normala, nu pe Stüdlgratli).

Mai ai un punct de plecare. Daca tot esti asa de bine informat, nu asculti toti ''prostii'' de aici de pe forum, cauta zona in care vrei sa mergi, si scrie pe google ''Tourismusverbände :land-ul in care e zona:''.

Nu te poti astepta sa stie toata lumea toate traseele. Sunt peste 600 de Tourismusverbände (organizatii de turism) in toata Austria.

Spor la cautat !
1. nu am cerut ajutor, am cerut informatii despre o tara prea mult laudata
2. in romania sint trasee montane pe care se poate muri de nici nu stii cum ai murit, daca vrei musai am sa le insir
3. nu imi sta in obicei sa ma inclin in fata cuiva sau a ceva doar asa ca se inclina multi
4. imi plac raspunsurile date la obiect nu la hai sa ne bagam in seama
5. nu am scris nicaieri ca as fi bine informat in ceea ce priveste subiectul acestui topic, nu stiu de unde ai tras tu concluzia
6. ai amintit ceva de kitzbuhel, ca ma pot duce in orice parte iarna, poti fi mai explicit ? da exemplu de traseu cum am facut eu in preambulul acestui topic, nu stiu lb germana
7. linkurile date de abancor si bisatrix (sic!) sint intr-adevar on-topic, postul tau e off topic.
8. pace tie

#16
Sternenstaub

Sternenstaub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2007

 rottweiler2007, on 16th December 2010, 12:35, said:

in pozele atasate acestui post sint marcaje din alpi si marcaje din piatra craiului, ale noastre au pe ele timpi de mers si marcaj, cele din alpi nu au nimic


Ti-ai gasit sa pui niste table ruginite si mazgalite ca exemplu pentru indicatoare in munti...

Uite aici indicatoare cu distante exacte:

http://view.stern.de...aft-510x510.jpg

Alege-ti un traseu si o sa primesti o descriere exacta a acestuia. ;) ;)


Mai serios:

un indicator de trasee in regiunea Pustertal:

[ http://www.pustertal.org/images/cms/1254145566D-IMG_0627-WegweiserRauhtaljoch.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau unul din Elvetia:

[ http://www.wandersite.ch/Tageswanderung/567_wegweiser.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi acum diferenta dintre ceea ce ai oferit tu ca exemplu de indicator de calitate (romaneasca) si doua exemple alese la intimplare din mii de fotografii cu indicatoare (vestice)?

Linkuri cu trasee (descriere exacta, cu fotografii, distante, timp, marcaj, cabane) ar fi cu miile, google gaseste pentru "bergwanderwege österreich" (trasee montane Austria) 395.000 de situri, nu prea are rost sa punem linkuri catre fiecare.

Dar totusi uite un exeplu pentru drumetii:

http://www.austria.i...v/-1161101.html

#17
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
@Sternenstaub

multumesc pt raspunsul tau, eu am ales la intimplare 2 tipuri de marcaje, unul era din piatra craiului si celalalt din regiunea chamonix, sincer sa fiu ala ruginit romanesc e mai folositor drumetului decit ala frantuzesc
dar ce ai atasat tu este exact ce voiam eu si intareste ce am spus mai sus ca traseul pe munte se masoara in ore de mers nu in km.
voi studia saitul dat de tine, inca o data multumesc.

#18
Sternenstaub

Sternenstaub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.05.2007
Fiecare iubitor de munti si drumetii montane stie ca distantele se masoara acolo in timpul necesar parcurgerii si nu in kilometri. Dar chiar daca acolo scie ceva de genul "1h 30 min", acest timp este numai un reper si difera in funtie de multe variabile, cum ar fi vremea, conditia fizica a unei persoane etc.

Cat despre indicatorul din Franta, asa ceva gasesti peste tot in imprejurimile statiilor de teleferice (si nu numai in Franta); aceste indicatoare arata numai directia spre diferite destinatii, fie in apropiere, fie in departare, urmind ca la inceputul drumului sa gasesti indicatoare cu indicatii mai precise (timp, marcaj, cabane etc.), pe cand pentru drumul la telecabina aflate la 30 de metri n-ai nevoie de timpul necesar parcurgerii.

Pe de alta parte, n-ai de ce sa-ti faci griji, prin alpi gasesti trasee peste tot, fie circuite de o zi, fie de durata mai lunge, bineinteles marcate, asigurate si cu cabane la distante relativ mici. Pe timpul iernii vor fi mai putine, deoarece cele la inaltimi mai mari s-ar putea sa fie inchise din cauza zapezii, pericolului de avalanse etc.

Dar trasee gasesti. Trebuie sa stii numai in ce regiune vrei sa cauti.

De exemplu, regiunea Wilder Kaiser:

http://www.wilderkai...urenplaner.html

Este in limba germana, dar distanta, timpul si hm (metri altitudine) sint in cifre. Pentru fiecare traseu ai o harta si diferite indicatii.

Acesta este numai un exemplu die multe mii de trasee.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate