Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mercedes C180 kompressor 2008

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Madalinscarlet

Madalinscarlet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.06.2010
M-ar interesa sa cumpar un c180 kompressor din 2007-2008,as dori pareri legate de acest model la intretinere,costuri service,defecte de fabricatie,anumite probleme,etc.
Rog a se posta anunturile a celor care au detinut sau detin aceasta masina!

#2
Aleksy

Aleksy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 19.04.2008
Pai... masina este una foarte buna, clasa lux.

Eu am alergat-o si pe pista si in circuit si printre jaloane sa vad cat si ce poate si in cateva liniute. Deci la capitolul agilitate, sport, frane, viraje, desi prezinta o directie cam rigida, e o masina excelenta.
O masina ferma, in treapta 1 si 2 se aude motorul cum huruie si ai impresia ca decolezi insa este normal la o masina in genul, inseamna putere, dar de la treapta 3 in sus o simti cum fuge de sub tine.

Ca impresia cand o conduci, imagineaza-te intr-un tanc-macheta, comparativ cu un Audi A6 (model 1998) in care chiar te simti ca intr-un tanc.

Ca si preturi de mentenanta este o masina scumpa, foarte scumpa. Gasesti si piese ieftine pentru ea insa aftermark si de o calitate inferioara celor originale. Dar nu lua in calcul numai pretul pieselor ci si manopera care in general este de minim 200 lei pentru o "chichitza".

Ca si tabla sunt oarecare probleme la "buzele" aripilor din spate (exact unde avea si Dacia 1310), in rest nu am vazut alte locuri cu probleme, nici nu am cautat prea mult.

Defecte de fabricatie... verifica-i directia inainte sa o cumperi.

Acum parerile sunt impartite, eu am spus ce cunosc, ce am vazut, ce am simtit.

Vrei sfatul meu... ia un Audi A6 model 1998, cutie automata, motor peste 2.4... e si mai ieftin si mai bun...
Diferenta intre ele este ca si cum ai compara un tanc cu o macheta si un Ferrari cu o Prius.

INSA daca totusi vrei neaparat masina asta, zi-mi si pretul la care o iei, pune si niste poze cu ea aici si mai discutam.
Oricum de preferat este ca inainte sa o cumperi sa ii faci o diagnoza, sa o duci la spalatorie sa ti-o spele bine pe sub ea, pe deasupra ei, prin ea, asa ii vezi defectele. Du-o si la o diagnoza a caroseriei unde iti vor spune daca a fost lovita, revopsita etc.

#3
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Cum sa compari un A6 de 12 ani cu un C Klasse de 2 ani? :confuzzled:
Stiu ca generatia veche de A6 era 'beton' dar hai sa nu exageram.La 12 ani e veche si nu stiu ce mare lucru poti sa compari la ele.A6 ala e mai spatios,da ok.Dar:e mai greu,are motor mai mare,consuma pe masura,emai greu de manevrat,e o masina cu sute de mii de km la care pot pica multe.Acum te rog sa nu-mi zici ca astea nu se strica. :)
Ai vazut tu un Mercedes,generatie noua cu rugina la aripi? :rolleyes: Ma mir...
Nici la interior nu se pot compara masinile astea doua,Mercedesul castiga clar! -_-

Pentru initiator:
daca ai bani ia-ti acel Mercedes.E incomparabil mai bun decat un A6 din 1998. ;)

#4
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

 Aleksy, on 14th December 2010, 03:54, said:

Pai... masina este una foarte buna, clasa lux.

Eu am alergat-o si pe pista si in circuit si printre jaloane sa vad cat si ce poate si in cateva liniute. Deci la capitolul agilitate, sport, frane, viraje, desi prezinta o directie cam rigida, e o masina excelenta.
O masina ferma, in treapta 1 si 2 se aude motorul cum huruie si ai impresia ca decolezi insa este normal la o masina in genul, inseamna putere, dar de la treapta 3 in sus o simti cum fuge de sub tine.

Ca impresia cand o conduci, imagineaza-te intr-un tanc-macheta, comparativ cu un Audi A6 (model 1998) in care chiar te simti ca intr-un tanc.

Ca si preturi de mentenanta este o masina scumpa, foarte scumpa. Gasesti si piese ieftine pentru ea insa aftermark si de o calitate inferioara celor originale. Dar nu lua in calcul numai pretul pieselor ci si manopera care in general este de minim 200 lei pentru o "chichitza".

Ca si tabla sunt oarecare probleme la "buzele" aripilor din spate (exact unde avea si Dacia 1310), in rest nu am vazut alte locuri cu probleme, nici nu am cautat prea mult.

Defecte de fabricatie... verifica-i directia inainte sa o cumperi.

Acum parerile sunt impartite, eu am spus ce cunosc, ce am vazut, ce am simtit.

Vrei sfatul meu... ia un Audi A6 model 1998, cutie automata, motor peste 2.4... e si mai ieftin si mai bun...
Diferenta intre ele este ca si cum ai compara un tanc cu o macheta si un Ferrari cu o Prius.

INSA daca totusi vrei neaparat masina asta, zi-mi si pretul la care o iei, pune si niste poze cu ea aici si mai discutam.
Oricum de preferat este ca inainte sa o cumperi sa ii faci o diagnoza, sa o duci la spalatorie sa ti-o spele bine pe sub ea, pe deasupra ei, prin ea, asa ii vezi defectele. Du-o si la o diagnoza a caroseriei unde iti vor spune daca a fost lovita, revopsita etc.

Daca ar fi sa votez cel mai idiot sfat ever, ai castiga detasat!
Ce probleme la aripile spate ( ca si dacia 1310 :lol: ) ai auzit tu la un Mercedes de 2 ani. Rugina sau ce? Ca nu ai explicat.
Iar sfatul cu Audi de 12 ani in detrimentul unul Mercedes.. m-a lasat fara replica. Si il mai si sfatuiesti un motor peste 2.4, care este euro 2 ( ca in '98 nu era euro 3), in detrimentul unuia fara doar si poate cel putin euro 4.

Tu nu aveai o Dacie 1310?

#5
Laci_84

Laci_84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2018
Mar interesa sa cumpar un Mercedes c180 an 2008 pe benzina , am găsit una in Italia la 147000 km la pret de 7000€ ce părere aveți despre aceste mașini au anumite defecte probleme de serie ceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate