Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Google Earth

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Poti folosi cu incredere Historical Imagery :) Poti vedea imaginea anterioara in Google Earth daca calitatea e mai ok. Ei pun aproape intotdeauna imaginea mai noua ca cea principala, chiar daca calitatea e mai scazuta. Dar din fericire le poti vedea si pe anterioarele.

#38
blackmilk

blackmilk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.04.2007
E, da. Stiu asta :). Supararea mea venea din principiu. Am lucrat ani buni in domeniu si ma enerveaza cand vad lipsa asta de profesionalism sau probabil mai mult un mi-se-rupism. Poate ca trebuie sa isi faca si ei norma...

Edited by blackmilk, 18 July 2011 - 08:57.


#39
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Pai, si ei iau imaginile de la GeoEye. La care calitatea din cate am observat eu e mult mai mica decat la DigitalGlobe. Si iti dai seama, ca din moment ce se ofera serviciul gratuit, nu e asa importanta calitatea pentru ei. Sunt convins ca au si ei imagini de o calitate mult mai buna decat ce pun in Google Earth, dar le pastreaza pentru servicii platite.

#40
odob

odob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.02.2008
Noile imagini din Baia Mare sunt facute in plina iarna, cand totul era acoperit de zapada :|

#41
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Inainte in Baia Mare nu existau deloc imagini de rezolutie inalta. Deci e un pas inainte :)

#42
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Salut ! Am reusit sa conectez un modul gps (HOLUX M1000) cu google earth , exista vreo posibilitate sa folosesc google earth si modulul pentru a crea ruta cu indicatii? sau realtime position este singura facilitate?

#43
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Imagini noi in Google Earth (curand si in Google Maps) pentru Romania:

Bucuresti, Targu Mures, Transalpina Ski Resort (jud. Valcea) si Margina, Faget, Dumbrava (jud. Timis)

#44
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mi se pare mie sau sunt mai slabe claitativ decat anterioarele?

In zona magazinului Uniriea se vede decat un nor urias.

Edited by gumball3000, 21 January 2013 - 12:49.


#45
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Sunt. In ultima vreme s-au obisnuit sa tot adauge imagini proaste nu stiu din ce motiv. In Targu Mures e o imagine atat de intunecata ca abia poti vedea ceva. La fel in Mioveni. Si sunt multe cazuri prin tara.

#46
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Ultimul update s-a actualizat si pe Google Maps.

#47
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Linkul oficial de la Google cu ultimele actualizări. Destul de consistent pentru România. Din păcate cu imagini groaznice (acoperire mari cu nori) pentru București. În rest pare destul de OK, cu mențiunea că Tulcea și-a primit și ea imaginile de rezoluție foarte înaltă după cum era și normal. Urmează probabil Constanța și București, pentru că ambele dispun de imagini la 45 de grade.

http://mw1.gstatic.c...gery_Update.kmz

#48
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Au aparut imagini noi in Pitești (era cel mai mare oras din Romania care inca nu avea imagini de rezolutie mare) si zona de vest a judetului Hunedoara.
Probabil mai sunt si altele prin tara, dar inca nu le-am descoperit.

#49
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
A fost actualizat și fișierul kmz cu toate locatiile care au primit imagini noi. Romania are multe :)
http://mw1.gstatic.c...gery_Update.kmz

#50
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. Incerc sa gasesc si eu o aplicatie PC in care sa-mi planific concediile (avion, masina, barca, pe jos...) si pana acum am incercat cu google maps (imposibil de salvat si oricum nu poti pune mai mult de 10 puncte) si cu google earth. In google earth am creat in my places un folder cu trip-ul in cauza si am adaugat punctele de interes, urmand sa trasez rute intre ele (unele sunt cu masina, altele pe jos). Ciudatenia e ca desi in trecut mi-a mers, acum cand dau directions from X to Y isi da singur zoom out si se duce prin oceanul atlantic, langa Sao Tome & Principe !?! Chiar nu exista nici un soft pentru PC in care sa-ti poti trasa un amarat de itinerariu pentru concediu ? (puncte de interes, rute intre ele cu diferite mijloace de transport, distante...)

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
iGO8 PC

#52
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Multam. Din ce vad este nevoie de un receptor gps. Poate fi folosit si in mod offline ? Il voi instala pe desktop doar pentru a face un itinerariu, nu il voi lua cu mine !

#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, il poti folosi si offline si fara receptor GPS.
Nu are functia asta:
(rute intre ele cu diferite mijloace de transport)
Si nici nu am auzit de vreun program care sa aiba asa ceva, poti crea un traseu numai pe un singur mod auto/pieton/bicicleta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate