Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Proiect Vacanta in Italia romantica -10 ani de casatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Jacal

Jacal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2010
Buna ziua la toata lumea.

Am un proiect in lucru...vreau sa merg in Italia anul viitor, prin martie, deoarece inplinim 10 ani de casatorie si vreau o vacanta romantica de neuitat ( ultima de neuitat a fost in luna de miere,...)
1. Avem un buget limitat (stiu ca unii pot sa zica ca nu se vor potrivii socotelile de acasa cu cele de acolo , dar chiar nu se poate pune problema depasirii bugetului ,- avem doi copii , cheltuieli intretinere,scoala,gradinita,... .)

2.Nu se pune problema urmariri de obiective turistice,poate 1 maxim 2 obiective foarte importante care sa aiba si conotatie romantica si nu ca valoare artistica( nu ca nu as aprecia eu , dar nevasta mea lasa 2 copii acasa la care tinem ca ochii din cap si mai mult de 2-3 zile, cand ii lasam la bunici ,care sunt in oras cu noi ,la o distanta de jumate de ora si pe care ii suna de 10 pe zi nu i-am lasat singuri, asa ca nevasta mea trebuie sa vada ceva chiar romantic si de neuitat ca sa nu regrete si sa nu se transforme dintr-un concediu romantic aniversar intr-un cosmar , deci fara prea multa arta ca o sa imi puna Mona Lisa in cap , nu are rabdare sa stea mult intr-un loc , per exemplu daca sta 5 minute in fata la Gioconda, trebuie sa chemati carabinierii sigur se gandeste cum sa ii dea foc...no joke)

3. Nevastamea e tipu care ii plac peisajele , in special cele de gen Obcinele Bucovinei( in fiecare an mergem cu familia prin muntii Romaniei,mai cu cortul mai cu pensiuni agroturistice, asa ca ... daca stiti ceva romantic ieftin maxim 40 euro /noapte/camera ...nu ma iertati ...cu amanunte.

4. Inca oscilez intre 3 si 4 zile( gen:Treviso - Venetia-Bologna-Florenta-Forli ...in varianta de 4 zile si Forli-Rimini-Bologna-Florenta-Forli...in varianta de 3 zile), asa cum am zis mai mult de 2 -3 zile nu am fost fara copii fara sa o ia razna ( nu e nebuna...desi uneori......inteleg ca iubeste copii...ea crescand fara mama o perioada...asa ca e de inteles ca sentimentu matern... Rocks), revenind la oitele mele...credeti ca este de vazut ceva atat de memorabil cat sa ne ocupe 4 zile fara sa fiu lasat in vre-un muzeu ca “sculptura moderna” , nu de alta da nu cred ca m-as potrivi in peisaj ...

5. Mai exist si eu...da imi iubesc nevasta si o respect mult pentru tot ce a facut pentru mine si copii...(asta asa doar sa nu credeti ca sunt vre-un papa lapte... ), vreau sa stiu ( ca vreau sa imi fac si eu un mic hatar , daca cineva a vizitat vre-un muzeu de arme , stiu ca este unu Beretta da nici despre asta nu am gasit prea multe detalii, m-as multumi si cu unul gen sali de arme din mai multe decade ...)....din nou detalii...fara mila...

6.Titlul topicului e Bologna si Florenta , dar 99% din discutii dupa 12 pagini de forum citite sunt despre Florenta si imprejurimi si nu despre Bologna, n-am inteles de ce, nu e asa renumita ca Florenta si mai frumos suna am fost la Florenta si Pisa decat la Bologna...?Vreau cat mai multe detalii despre Bologna cine a fost, orar muzee, ce este mai romantic de vizitat , o cazare mai romantisch da nu scumpa, locuri pe unde ati mancat...

7. Vremea in martie cum e desi c-am difera de la un an la altu...dar totusi...asa ca idee aproximativa ne imbracam ca ursii polari sau doar ca ciobanii mioritici (suntem mai frigurosi din fire si de obicei din cauza emotiilor cand calatorim ne scade imunitatea si racim mai repede)...mergem doar cu bagaj de mana ...maxim 10kg de persoana dintre care 1kg va tehnica,asa ca o recomandare nu ar strica.

8. Panoramice cat cuprinde , locatii pe unde ati fost ...nu ma iertati cu detalii...si orare daca sunt cu plata si costul...

9. Un mare multumesc pentru toti cei care se obosec sa citeasca tot ce am scris...si pentru cei care se mai si obosesc sa imi raspunda...

Stima si respect la toata lumea.

#2
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Parerea mea de plimbareata prin Italia de mai multe ori: si mie imi plac peisajele, si pot sa-ti spun ca eu cred  ca i-ar placea mai mult sotiei tale zona Costei Amalfitana + ins. Capri (zbor la Napoli), decat ce ai enumerat tu. Mi se pare mai romantic acolo, desi luna martie nu este cea mai potrivita, depinde de noroc. Sau Cinque Terre mai la nord (zbor la Pisa). Sau Sicilia (statiunea Taormina; zbor la Catania), ai mai multe sanse de vreme frumoasa.

Edited by Phx', 09 December 2010 - 14:52.


#3
Jacal

Jacal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2010

View PostPhx', on 9th December 2010, 14:51, said:

Parerea mea de plimbareata prin Italia de mai multe ori: si mie imi plac peisajele, si pot sa-ti spun ca eu cred  ca i-ar placea mai mult sotiei tale zona Costei Amalfitana + ins. Capri (zbor la Napoli), decat ce ai enumerat tu. Mi se pare mai romantic acolo, desi luna martie nu este cea mai potrivita, depinde de noroc. Sau Cinque Terre mai la nord (zbor la Pisa). Sau Sicilia (statiunea Taormina; zbor la Catania), ai mai multe sanse de vreme frumoasa.


esti foarte draguta....din pacate am uitat sa precizez ca sunt din Timisoara, deci napoli cade....multumesc oricum...

#4
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Eu nu-mi imaginez loc mai romantic decât Veneția, dar dacă vouă vă trebuie peisaje ca-n Obcinele Bucovinei...
Poate în Toscana? o plimbare prin zona Chianti, oare-s înflorite pajiștile în martie? habar n-am...

Veneția.

#5
Jacal

Jacal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2010

View Poststlx, on 9th December 2010, 17:43, said:

Eu nu-mi imaginez loc mai romantic decât Veneția, dar dacă vouă vă trebuie peisaje ca-n Obcinele Bucovinei...
Poate în Toscana? o plimbare prin zona Chianti, oare-s înflorite pajiștile în martie? habar n-am...

Veneția.


In primul rand multumesc inca o data tuturor care s-au obosit sa imi citeasca randurile si sa imi scrie....

In al doilea rand actualizare la proiect...ieri stateam linistit la lucru si faceam calcule in ce data sa merg ca peste tot erau oferte superbe de la wizz de 16 lei dus intors 2 persoane Timisoara -Forli...azi pe la pranz cand mi-am terminat si eu  treaba si faceam o pauza ....panica...nu mai gaseam oferte...in fine am card wizz deci fara taxa de rezervare....am prins 16 lei dus intors Timisoara Forli doua persoane in 18-21 februarie si 116 lei - Timisoara Venetia dus intors doua persoane in perioada 30 martie -03 aprilie ...mai incolo nu m-am dus ca nu mai merita bugetu pentru deplasare, au crescut preturile de ma ia cu vartej de ieri pana azi, daca stiam ieri ce o sa fie azi...asta e...bine si asa....deci continuam cu rezervari hosteluri,hoteluri,apartamente sau alte sugestii si locuri de vizitat...in continuare nu am primit si nici gasit vre-un muzeu dedicat armelor...mai sap...acu ca trecut nebunia cu rezervarea...pfiu 2 ore am transpirat sa gasesc ceva decent....

Deci rezervarile la date si avion sunt facute...

Edited by Jacal, 09 December 2010 - 18:24.


#6
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostJacal, on 9th December 2010, 18:23, said:

....am prins 16 lei dus intors Timisoara Forli doua persoane in 18-21 februarie si 116 lei - Timisoara Venetia dus intors doua persoane in perioada 30 martie -03 aprilie ...

Deci rezervarile la date si avion sunt facute...

Ambele? Precizeaza ca sa stim la ce zona ne gandim.

Am ajuns cam tarziu pe-aici, insa, citindu-ti doleantele,  eu tot la Costa Amalfi si Capri m-a dus gandul din prima clipa! Problema va fi anotimpul, mai ales daca discutam de februarie.... (Cinque Terre merge mai mult vara pentru ca include mers pe munte).    

Venetia, 4 zile, la inceput de primavara, fara sa intri in muzee.... cam mult! Nici macar carnavalul nu-l prindeti...  

Sincer, chiar daca sunt fan Italia, nu as zice ca Bologna poate fi o destinatie ultraromantica (been there, done that), stiu ca avionul este ieftin, dar.... s-ar fi gasit variante mai incitante. De exemplu Timisoara - Roma, iar orasul celor 7 coline ar fi avut mai multe sanse sa va incante, cu toate ca, daca ati fi zburat la Roma (sa zicem 17-22 martie sau 22-26 au 8-12), cu un tren ieftin ajungeati in Napoli in 1-2 ore..... Capri este la o aruncatura de vapor de Napoli, puteati petrece o zi pe insula, una in Napoli si 2 pe coasta Amalfi (plus eventual o tura prin Roma daca erau 5 zile). Ati fi avut o droaie de chestii interesante de vazut (mai toate legate de peisaj) si v-ati fi amintit etern de aceasta vacanta.....

Edited by fly_dream, 10 December 2010 - 13:12.


#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Eu m-as gindit, ca sa fie in nord, unde se cere, la Dolomiti sau lacurile de la nord de Milano. Cred ca si peisajele montane si lacustre intra la romantice. Uite un parc national montan, accesibil dinspre Venetia http://www.dolomitip...en/arrivare.php

#8
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Si ca sa ma bag si au in seama vin cu doua variante: prima ar fi Roma, mie mi s-a parut cel mai frumos si romantic oras din Italia si nu numai. Aici ai de toate si romantism, si cultura, si obiective notabile si mai poti sa mergi si la Vatican pentru o vorba buna la doamne doamne :notangel: .
Cea de a doua varianta ar impaca mai mult dorintele doamnei si ar insemna nordul Italiei. Am inteles ca poti planifica aceasta iesire in 3 sau 4 zile, si atunci ar fi : 1 Milano - opera Scala, oras, dom etc; 2. Lacul Como cu o plimbare prin Belagio, 3. Verona, 4. Bergamo.

Sper sa alegi bine.

P.s: Cred ca doamna o sa aprecieze in primul rand ideea ta si faptul ca stati o perioada doar voi doi, asa ca principala atractie turistica ar trebui sa fii chiar tu.......

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Buna asta cu Scala, cauta deja in ce seri sint spectacole, poate gasesti si bilete.

#10
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postabancor, on 10th December 2010, 15:30, said:

Eu m-as gindit, ca sa fie in nord, unde se cere, la Dolomiti sau lacurile de la nord de Milano. Cred ca si peisajele montane si lacustre intra la romantice. Uite un parc national montan, accesibil dinspre Venetia http://www.dolomitip...en/arrivare.php

Pentru orice varianta in afara oraselor, fie ca vorbim de lacurile din nord, fie de peisajele montane (Dolomiti, de exemplu), este nevoie de masina.... ori domnul ne-a spus ca bugetul este extrem de restrans.... Cum si doamna isi doreste peisaje naturale, nu stiu daca Roma ar fi o idee buna, poate in trecere.... Ideea este ca pentru peisaje lunile februarie-martie nu prea se potrivesc.... Interesant ar fi fost la Venetia la sfarsitul lui februarie pentru carnaval, dar pretul la cazare s-ar putea sa sara semnificativ. Din Venetia se poate face segmentul Cortina d'Ampezzo - Bolzano, insa nu cred ca este recomandabil pe vreme de iarna. Ar mai fi Verona.... si poate Como, cu trenul din Milano, dar in acest caz mai bine ar fi luat avion Timisoara - Venetia cu retur Milano - Timisoara....

Ideal ar fi sa se amane un pic excursia, macar spre sfarsit de aprilie.... Pe 8 aprilie am prins o ploaie teribil de rece si o vreme mohorata in Venetia, imi imaginez cum o fi in februarie....

#11
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
San Marino. Peisaje, maxim 1-2 obiective importante mai mult romantice decât cu valoare artistică, muzeu de arme.
Habar n-am, însă, cum poate fi vremea acolo în februarie. Primăvara am auzit că-i ceață, așa că mai ușor cu peisajele.

#12
Jacal

Jacal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.12.2010
Cateva precizari:  da, la ambele dati sunt rezervate biletele de avion si sper ca o sa mergem in ambele variante...da, am fost neispirat sa nu rezerv cu o zi inainte cand aveam de unde alege...imi este invatare de minte pe viitor...acum asta este...

1. Nevestei mele nu ii place galagia, aglomeratia, ...asta ca sa fie clar ca Roma si Milano ( desi Milano ca baza pentru Como era ok) ,  ...Vaticanu hmmm...ma abtin ...vorba la Doamne Doamne o spun  zilnic nu tre sa merg pana acolo si nici nu sunt de parere ca daca mergi la Vatican , Ierusalim sau Popa(mic sau mare) te va scapa careva de pacate ...e o problema intre sine si Dumnezeu pentru care fiecare v-om da socoteala individual , da asta e alta poveste...
2. Eram o perioada curios de Carnaval dar preturile sunt exagerat de mari in acea perioada.
3. E prima iesire din viata nevestei cu avionu ( sper sa nu faca atac de panica...no joking)....eu am mai mers cu ceva ani in urma dar tot am emotii numai la gandul...da cu Dumnezeu inainte...
4. Cati-va au prins un pic din idee... toata stima pentru cei cu bani...asta e unii au, atii spera sa aiba ...eu  ma multumesc cu ce am ...si ma adaptez la situatia mea... da ar fi fost frumos Carnavalul,Roma-Istorica, Milano-Teatru (dar 200 euro pe persoana/spectacol.... wauuuuu de banii aia iau o gramada de lucruri la copii) e o aniversare nu o uitare de copii.
5. Astea sunt datele si astea raman fixe, doar in caz de doamne fereste, in rest nu ma schimb nu e genu meu...18-21 februarie  poate mai prindem un pic de zapada , 30  martie -3 aprilie sper sa fie mai cald sau destul de cald ca sa permita mersu pe jos...:)
6. Mi-ar fi placut Dolomiti ... Gran Paradiso ,e buna ideea si poate intr-o zi cine stie,... , daca stiti exista autobuse sau tren pana parcul national Dolomiti-Bellunesi cu plecare din Treviso, ...trebuie sa studiez problema mi-am cumparat azi de la ziarul Adevarul un ghit turistic cu Italia facut sub indrumarea National Geographic...nu e prea detaliat dar are totusi cateva harti si indrumare bune...nu imi vine sa cred ca si ei doar spre arta si cultura s-au axat ,putine informatii turistice concrete si exacte care le pot valorifica.
7. M-am gandit daca nu reusesc sa obtin mai multe informatii despre  parcul national Dolomiti-Bellunesi , sa mergem 2 zile la Lago di Garda cu o urcare poate pe Monte Baldo dar pana acum nu am strans nici despre asta multe detalii si daca este tren in directia aia

Trebuie sa plec la copii revin luni...stima

Edited by Jacal, 11 December 2010 - 18:47.


#13
auriciu

auriciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 08.04.2008
In februarie e foarte frumos la munte si nu ar fi greu de ajuns cu trenul in nordul Italiei. Eu m-am intors de putin timp dintr-o excursie foarte romantica pe traseul Forli - Trento( doua zile) - Innsbruck ( 3 zile)- Budapesta (2 zile) - Cluj . Aveam cumparat bilet de intoarcere tot de la Forli la Cluj insa cu citeva saptamini inainte de plecare m-am razgindit si m-am intors cu trenul ( si nu am regretat).
Dar eu am ajuns foarte dimineata la Forli , inainte de 9 iar voi , din cite vad, ajungeti la amiaza si nu are rost sa pierdeti timp pe drumuri si prin gari ( noi am stat o ora in gara de la Forli si aproape doua ore in gara de la Bologna).
La Rimini am fost la sfirsitul lui septembrie, imediat dupa terminarea sezonului turistic. Avantaje : ajungi foarte repede cu trenul de la Forli, marea e frumoasa indiferent de anotimp, gasesti cazare ieftina ( eu am avut o camera cu mic dejun , la 50 de metri de mare, cu 34 euro / noapte), si mincare la pret acceptabil . E usor de ajuns la San Marino unde e frumos si ai ce face o zi intreaga si, daca vrei, iti pune si viza pe pasaport( asta ne-a facut fericiti... :) ). Mai sunt prin apropiere si alte obiective turistice ( parca San Leo si inca un castel faimos dar mai fa sapaturi). Intr-o zi ne-am plimbat prin oras, prin parcuri, pe strazi si prin portul cu nave pescaresti si ne-a placut. Sunt si muzee ( sigur e unul legat de Fellini, pentru ca s-a nascut la Rimini ) dar noi nu prea mergem prin muzee, nu as putea sa iti spun prea multe. Daca as mai fi avut o zi la dispozitie, as fi mers sa vad cum arata Catolica si Milano Maritima ( unde e o statiune mai de fite daca am inteles eu bine).
Dezavantaje: in afara sezonului turistic se inchid o multime de hoteluri si restaurante si e cam prea linistit, ca sa nu spun pustiu.  Hotelurile sunt ieftine dar - cel putin asa mi s-a parut mie - cam obosite, fara prea mare rafinament. Cel mai deranjant a fost ca era o adevarata invazie de lucruri chinezesti de proasta calitate dar poate ca in februarie inca nu isi intind chinezii tarabele.
La sfirsitul lui martie am fost in Toscana ( la Florenta si Montecatini Terme) dar era destul de racoare , copacii abia incepeau sa infrunzeasca si peisajele nu erau inca atit de minunate cum urmau sa fie mai peste o luna-doua.
In februarie - martie in nordul Italiei s-ar putea sa fie destul de frig. Cind mergeti la Venetia, daca se prevad ploi, puteti sa va luati si cizme de cauciuc . Nu te speria, oricum va fi foarte, foarte romantic...
Daca nu ati fi cumparat deja biletele, eu as fi mers tot spre sudul Italiei. Napoli, Sorento, Capri ( ooof !) sau Sicilia.

#14
flaviaa

flaviaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2010
O destinatie foarte draguta si linistita mi s-a parut Lacul Como, iar alta zona mai departe, pe langa Ancona, in Genga, este o regiune cu peisaje foarte frumoase unde se poate vizita Grotte di Frasassi, o pestera foarte mare, o manastire veche si un sanctuar in munti.

#15
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008
salut,
dupa parerea mea, in italia, mai romantic decat venetia... nu vad altceva.

#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
+1 pt. Venetia.
In Venetia au "muzeul marinei" sau ceva de genul. Este destul de mare si frumos (vezi ca au un program "interesant", pe la 13:00 inchid daca retin bine).
In 3-4 zile nu cred ca are rost sa te mai plimbi si prin alte parti, dar voi stiti ce va place :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate