Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Sinbad

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cred ca va aduceti aminte de toate desenele copilariei noastre ( aici ma refer la cei mai in "varsta" ca mine - 32 ani ): Aventurierii Spatiului, Testoasele Ninja, Ratonii, Sabdy Belle, Transformers, si altele care au rulat in anii 90 dupa revolutie.
Nu stiu daca va amintiti de Sinbad. A fost difuzat foarte, foarte demult, prin anii 80, cred ca aveam vreo 3 sau 4 ani, pe TVR2. ( TVR 2 inca exista pe timpul ala, apoi dupa un timp a fost desfiintat si a aparut din nou abia dupa revolutie. )
Desenul Sinbad a fost difuzat apoi, cred ca prin 87 sau 88 pe bulgari, unde iar il urmaream desi nu intelegeam nimic. Atat pe tvr2 cat si pe bulgari a fost difuzata varianta originala japoneza.
Dupa revolutie parca a fost difuzata numai stiu ce pe post, parca pe tvr, o varianta in germana, dar era foarte mult taiat din ea. Tinea mult mai putin, avand cenzurate foarte multe faze, muzica era schimbata ( in rau ). Si atunci a fost ultima data cand l-am mai vazut.
Dupa multe sapaturi pe net,  am aflat ca se numeste Arabian naitsu: Shinbaddo no bôken. Am cautat peste tot, poate, poate il gasesc. Era pe un torrent, nu neg, o varianta, dar nu am reusit sa iau decat un episod, era trasa binisor, dar era o varianta in araba deci nu originalul. Ma rog pana la urma un amic de al meu l-a gasit de vanzare pe un site japonez destul de convenabil ca pret. L-a comandat si in aceste zile i-a venit comanda. Ciudat totusi ca dvd-urile nu sunt dvd-uri normale, sunt trase intr-un format mai ciudat si anume  .ogm. Dvd-urile sunt originale luate de la un magazin online japonez, deci nu se pune problema de piraterie sau mai stiu eu ce. Totusi ciudat ca nu sunt trase in format dvd si e singurul loc in care le-a gasit.
Dvd-urile au si titrare in engleza. Ar fi bine daca ar putea fi extrase cumva si traduse in romana, poate se gasesc doritori pe aici. ) M-am uitat pe dvd-uri contin fisiere ogm si niste fisiere txt dar nu e titrare in ele, sunt niste linii de programare cred.  Atata timp cat in romana nu se gasesc, vorba aia de abia se gasesc si asa, nu cred ca e vreo problema sa le traducem noi in vreun fel.

Am uitat sa specific ca fisierele de pe dvd nu pot fi copiate pe calculator, da o eroare pe la jumatate. Probabil are vreo protectie ceva.

Attached Files


Edited by gerbil, 02 December 2010 - 13:57.


#2
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009
Din filmele ce le-am vazut stiam ca Sinbad era un marinar ,un fel de pirat. Apropo cel din poza nu e cumva Alladin ?

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Nu e Alladin. Acest serial de desene animate era o combinatie practic intre mai multe povesti. Apare si Alladin la un moment dat.

Attached Files


Edited by gerbil, 02 December 2010 - 14:11.


#4
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Varianta data la inceputul anilor 80 pe TVR a fost cea japoneza = nu stiu daca dublata, parca avea subtitrare.
Ce a fost la bulgari si la TVR in 1990 era varianta germana - in toate cazurile de versiuni localizate filmele aveau alt generic, colaj de momente din unul sau mai multe episoade (clauza de licenta?)
Muzica originala e mai vesela, pe cand cea a nemtilor e mai dura, insa in tema serialului
Vinovati de varianta germana sunt cei de la UFA Berlin' nu stiu cine sunt cei care interpreteaza melodia de generic.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Da iata 3 versiuni de generic:

germana [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f8-wENWCwas?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

araba ( identica cu cea japoneza, difera doar limba ):  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jomaSD4_PEQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

japoneza ( doar melodia ): [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2os-5dUQIII?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am totusi o curiozitate, poate stie cineva. Pe un site am vazut ca acest serial este de fapt un remake/continuare la acest film http://www.animenews...ime.php?id=3528    
A fost difuzat vreodata undeva ca eu nu imi aduc aminte sa il fi vazut ?

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am reusit sa extrag subtitrarile si le-am urcat pe titrari. Daca se incumeta cineva sa le traduca, eu nu ma pricep la editat subtitrari ca m-as apuca. Dar oricum trebuie sa faca mai multi ca sunt 52 episoade totusi.

#7
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Episoadele se pot vedea si pe youtube [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CCP2uzNx0sI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (e partea a 2-a din ep 43 - n-am cautat unde incepe cu primele - e in araba). Marele necaz cu desenele vechi este desincronizarea, daca acestea au apucat sa treaca prin postsincron in diferite variante. Ca grafica sunt destul de reusite - in perioada respectiva erau doi jucatori principali pe piata de animatie japonezxa - Toei si Nippon, fiecare cu desenatorii sai (seriile cu Tom Sawyer sau Peter Pan nu sunt asa de reusite). E aceeasi echipa de desenatori care a participat si la seria Aventurierii Spatiului (acelasi stil). [legat de Aventurierii Spatiului, gasisem pe unul care avea pe youtube majoritatea episoadelor, tot din sfera araba - la doua saptamani dupa ce-l gasiem, l-amu mazilit de acolo si nu stiu daca a mai revenit].

#8
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
http://bakabt.me/156...-1975-riva.html


Attached File  www-titrari-ro-88140-Arabian_naitsu__Shinbaddo_no_boken_(The_Arabian_Nights__Adventures_of_Sinbad)_(1975)-23_97_FPS.rar   285.15K   27 downloads

Edited by Socrate1970, 08 June 2014 - 17:23.


#9
mariandex

mariandex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.07.2008
Salut , cu toate ca a trecut ceva timp de cand nu s-a mai scris pe aici , dar am gasit un site unde sunt toate episoadele in acelasi format adica .omg la o calitate buna fara subtitrare si cel mai bun lucru e ca sunt in japoneza exact cum au fost difuzate in anii '80 . Eu m-am apucat sa le descarc chiar daca nu au subtitrare , doar asa ca sa-mi aduc aminte de copilarie Posted Image

Site :  http://anime.thehyli...ndbad-no-bouken

PS : o sa incerc sa vad daca e ok cu subtitrarea pusa aici , daca nu asta e , e bine si asa .

#10
mariandex

mariandex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.07.2008
Deci , sunt fericit , am acum toata seria sindbad marinarul cu sonor original in japoneza si cu traducere , e super ok si traducerea , singura chestie ce am facut-o a fost sa copiez numele fiecarui episod si sa schimb numele de la traducerea fiecarui episod ,  pentru ca sa poata playerul sa ia automat si traducerea .

Edited by mariandex, 09 July 2015 - 23:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate