Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Coacazul

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
geosibiu

geosibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.11.2010
Salutare iubitori ai pomiculturii ! Eu sunt nou in acest domeniu si intetionez sa ma perfectionez cat mai curand posibil !
Intentionez sa cultiv coacazul negru , si zmeura  , in judetul Sibiu , dar nu prea am multe informatii si nici nu stiu pe nimeni in judet care se ocupa de cultivare la modul profesionist .
Am o suprafata de aprox 1000mp pe care vreau sa cultiv coacaz si zmeur dar ce ma preocupa pe mine acum este daca am unde sa vand fructele , ca nu am gasit pana acum o firma care se ocupa de asa ceva !
Pana acum m-am documentat serios despre plantare , intretinere si  sper sa am rezultate bune (intentionez sa plantez la primavara )
Ma poate ajuta cineva cu informatii despre soiurile potrivite , cu pareri si indrumari de la cei experimentati in acest domeniu ?
Ore e rentabila investitia?!
Bafta tuturor si o iarna usoara !

#2
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 geosibiu, on 22nd November 2010, 16:17, said:

Salutare iubitori ai pomiculturii ! Eu sunt nou in acest domeniu si intetionez sa ma perfectionez cat mai curand posibil !
Intentionez sa cultiv coacazul negru , si zmeura  , in judetul Sibiu , dar nu prea am multe informatii si nici nu stiu pe nimeni in judet care se ocupa de cultivare la modul profesionist .
Am o suprafata de aprox 1000mp pe care vreau sa cultiv coacaz si zmeur dar ce ma preocupa pe mine acum este daca am unde sa vand fructele , ca nu am gasit pana acum o firma care se ocupa de asa ceva !
Pana acum m-am documentat serios despre plantare , intretinere si  sper sa am rezultate bune (intentionez sa plantez la primavara )
Ma poate ajuta cineva cu informatii despre soiurile potrivite , cu pareri si indrumari de la cei experimentati in acest domeniu ?
Ore e rentabila investitia?!
Bafta tuturor si o iarna usoara !
Dupa 1 decembrie te pot ajuta cu ceva informatii.Trimite pm daca uit.

#3
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

 geosibiu, on 22nd November 2010, 16:17, said:

Salutare iubitori ai pomiculturii ! Eu sunt nou in acest domeniu si intetionez sa ma perfectionez cat mai curand posibil !
Intentionez sa cultiv coacazul negru , si zmeura  , in judetul Sibiu , dar nu prea am multe informatii si nici nu stiu pe nimeni in judet care se ocupa de cultivare la modul profesionist .
Am o suprafata de aprox 1000mp pe care vreau sa cultiv coacaz si zmeur dar ce ma preocupa pe mine acum este daca am unde sa vand fructele , ca nu am gasit pana acum o firma care se ocupa de asa ceva !
Pana acum m-am documentat serios despre plantare , intretinere si  sper sa am rezultate bune (intentionez sa plantez la primavara )
Ma poate ajuta cineva cu informatii despre soiurile potrivite , cu pareri si indrumari de la cei experimentati in acest domeniu ?
Ore e rentabila investitia?!
Bafta tuturor si o iarna usoara !

Salut   ! Ai finalizat ceva cu coazacul ?
Vreau sa fac si eu o mica plantatie, am gasit butasi pe net dar, nu stiu mai nimic despre soiurile respective. Ma gandeam la coacaz rosu si alb.

#4
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
ce vrei sa vinzi de pe 1000 m2?pui in caserole si vinzi la piata.....de unde cumperi drajonii de zmeura?

#5
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
De pe 1000mp se poate obtine o recolta atat de mare incat nu o vei putea vinde toata la piata.Din ce ai scris pe forum am dedus ca te ocupi in mod serios cu pomicultura si agricultura in general.Probabil pentru 1,5ha de zmeura va trebui sa faci un contract cu o firma care face dulceata,bautura racoritoare sau lichior,altfel n-ar avea rost sa te apuci.Nu ai avea unde sa vinzi sutele de kilograme de fructe.Cred ca de pe 1000mp poti recolta suficient pentru piata,pentru familie,prieteni si toti vecinii,obtinand un profit destul de frumos.
Eu am un teren de 1200mp pe care il cultiv de 2 ani cu cartofi.Singurul lucru care ma impiedica sa-l cultiv cu zmeura este ca nu stiu daca am unde sa-mi vand productia.

Edited by Neuronul_ganditor, 25 April 2011 - 21:59.


#6
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
Eu am inceput mai ciudat,am cautat clientul,am cautat modalitatile de culegere si dupa aceea incep plantarea(cu vanzarea,te pot ajuta si pe tine pe acei 1200 m).Acum mai e necesar sa cumpar drajonii,1200 de drajoni ii am plantati ,dar mai am nevoie de 3-4000 pt inceput.Daca ma poate ajuta cineva cu drajoni si certificat....dar nu ma trimiteti in dedeman sau ceva de genul.Merci

Edited by dydan, 26 April 2011 - 20:49.


#7
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011

 Neuronul_ganditor, on 25th April 2011, 21:58, said:

Probabil pentru 1,5ha de zmeura va trebui sa faci un contract cu o firma care face dulceata,bautura racoritoare sau lichior,altfel n-ar avea rost sa te apuci.Nu ai avea unde sa vinzi sutele de kilograme de fructe.

sutele de kg?productia de zmeura/ha este de 5000-12000kg :thumbup: ideal ar fi sa vinzi in piata cat mai multa pt ca acolo iei pret mult mai bun decat daca ai vinde-o la o fabrica de sucuri/dulceturi.Oricum cererea este mult mai mare decat oferta,deci nu cred sa ai dificultati in a vinde fructele

faza e ca din ce am citit eu pe net nu e prea bine sa plantezi zmeura pe un teren unde s-au cultivat cartofi in anul precedent

#8
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Ca sa ai o astfel de productie trebuie sa ai numai soiuri clasa 1 si sa bagi ingrasamant la greu.Nu prea cred eu ca de pe un hectar scoti mai mlt de 2000kg,cel putin nu cu soiuri obisnuite care se gasesc la oameni in curte.

Crezi ca e cererea mai mare decat oferta?Pana acum nu m-a intrebat nici dreaq cu cat o vand.Nu stiu daca am fost intrebat de 2-3 persoane pentru zmeura.Cu piata nu ma ocup.Nu am posibilitatea(program,masina cu consum mic,taxe piata)sa vand in piata.Eu vand de acasa.

Crezi ca zmeura nu merge intr-un pamant in care au fost cultivati cartofi?Stai linistit,merge fara probleme,apa sa fie! :)

#9
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
@neuronul am vazut intre timp pe alt thread ca deja ai demarat plantatia.bravo

cat despre soiuri,eu am presupus ca daca vrei sa faci o treaba de calitate,normal ca plantezi numai soiuri cal 1 si ca pui si ingrasaminte pe teren.probabil ca ai dreptate ca nu scoti mai mult de 2t/ha cu soiuri obisnuite si fara prea mult ingrasamant.

daca nu mergi in piata probabil ca e mai greu sa obtii un profit frumos insa ai putea sa cauti vreun asociat care vinde deja in piata si tu doar sa ii duci marfa.oricum..in sezonul de culegere mai cauta pe net ca sunt destule anunturi cu oameni care cumpara la en gross(pretul normal ca este mai mic,insa macar stii ca scapi de ea),desi chiar nu cred sa ai probleme in a distribui zmeura tinand cont ca nu ai suprafata f mare.

despre plantatul zmeurei pe un teren ce in anii trecuti a fost cultivat cartof citisem ca nu e bine pt ca risti sa dea rugina in ea.la fel si cu solurile unde au fost plantate rosii sau vinete.cica au boli comune si de aia nu e bine.Oricum eu vb doar din teorie deci stii tu mai bine ce merge si ce nu.

#10
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
eu caut sa plantez doar soi cu certificat,iar de ingrasamant nu e problema,deocamdata nu doresc eco sau bio...iar cu piata de desfacere,cauta sa o dai la revanzatori(engro) si sa o vinzi(culegi) direct cu caserola.O caserola am vazut si la 0,19 bani de 350 grame.

#11
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Da,cam ala-i pretul.Oricum o sa le culeg direct in caserole.De vandut,vad eu.Nu voi avea o cantitate foarte mare de fructe.Daca imi fac putina reclama cred ca scap de ea.De asta am pus anuntul si aici.

#12
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011

 Neuronul_ganditor, on 29th April 2011, 18:59, said:

Da,cam ala-i pretul.Oricum o sa le culeg direct in caserole.De vandut,vad eu.Nu voi avea o cantitate foarte mare de fructe.Daca imi fac putina reclama cred ca scap de ea.De asta am pus anuntul si aici.

ce nu vinzi,aduc eu alcoolul si facem zmeurata....

#13
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Da,da!!Am uitat,zmeurata! :rolleyes: Excelenta!!! :naughty:

#14
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

 dydan, on 29th April 2011, 16:34, said:

eu caut sa plantez doar soi cu certificat,iar de ingrasamant nu e problema,deocamdata nu doresc eco sau bio...iar cu piata de desfacere,cauta sa o dai la revanzatori(engro) si sa o vinzi(culegi) direct cu caserola.O caserola am vazut si la 0,19 bani de 350 grame.

tu esti sigur de 0,19 bani pe 350 grame ? mi se pare oleaca putin. chiar daca ar fi 19 bani la 350 grame, sa dai cu 60 de bani kg, mai putin decat la porumb, cand ala il faci doar mecanizat... un om ar trebui sa recolteze cu sutele de kg pe zi ca sa iti ramana si tie ceva. zic si eu

Andrei
http://www.cosuldelegume.ro

#15
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011

 use_le_ss, on 1st May 2011, 10:01, said:

tu esti sigur de 0,19 bani pe 350 grame ? mi se pare oleaca putin. chiar daca ar fi 19 bani la 350 grame, sa dai cu 60 de bani kg, mai putin decat la porumb, cand ala il faci doar mecanizat... un om ar trebui sa recolteze cu sutele de kg pe zi ca sa iti ramana si tie ceva. zic si eu

Andrei
http://www.cosuldelegume.ro

doar caserola de plastic,GOALA,cu zmeura ajunge intre 6-8 ron,iar zmeura se culege in medie cu 3-4 kg per ora

#16
mihai_vlad1911

mihai_vlad1911

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.04.2012
Salut.Sunt Mihai si intentionez si eu sa-mi fac o plantatie de zmeura.
Ai mai reusit sa plantezi? si de unde ai luat drajoni.

Mersi

#17
delia79

delia79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2012

 mihai_vlad1911, on 26th April 2012, 14:14, said:

Salut.Sunt Mihai si intentionez si eu sa-mi fac o plantatie de zmeura.
Ai mai reusit sa plantezi? si de unde ai luat drajoni.

Mersi
Buna tuturor. Sunt noua pe aici. Daca vreti drajoni de zmeur puteti cumpara cu incredere de la pepiniera hida. De acolo am luat si eu coacaz si sunt foarte multumita

#18
marandi

marandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.02.2014
stie cineva de unde pot cumpara butasi de coacaza neagra?daca se poate sa fie din judetul Mures

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate