Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

Mita in vama !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

Poll: credeti ca se poate stopa mita la frontiera? (69 member(s) have cast votes)

credeti ca se poate stopa mita la frontiera?

  1. da (18 votes [26.47%])

    Percentage of vote: 26.47%

  2. nu (40 votes [58.82%])

    Percentage of vote: 58.82%

  3. nu stiu (3 votes [4.41%])

    Percentage of vote: 4.41%

  4. chiar se da mita la vama? (5 votes [7.35%])

    Percentage of vote: 7.35%

  5. nu ma pronunt (2 votes [2.94%])

    Percentage of vote: 2.94%

Vote Guests cannot vote

#1
semtexc67

semtexc67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.08.2005
se poate stopa mita in vamile romanesti? exista asa ceva sau este doar un mit? ce ar trebui sa fac politicienii, mai exact ministrul justitie , fata de acest "flagel"?


http://www.hotnews.r...i-la-Nadlac.htm

   credeti ca meritam sa intarm in ue cu asemenea "obiceiuri"?

#2
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004
Cred ca nu exista in Romania vreo institutie mai corupta decat ceaa ce se numeste cu termenul generic de "vama". Am lucrat aproape 2 ani, cand eram student, la o firma care facea import si export prin vama Bors, Bihor. IN toti acesti 2 ani, ABSOLUT foecare trasport, cu toate documentele in regula, trebuia sa plateasca 10 marci (pe vremea aia) altfel astepta o zi sau doua, pana se ocupa cineva de el.

E un sistem f bine pus la punct. Vamesul nu se intalneste cu "clientul", totul se face prin comisionarii vamali. Si "dreptul" se da inclusiv cand documetele sunt perfect legale. Nimanui nu-i convine sa stea cu trasportul 2 zile in vama. Asta inseamna bani pierduti etc.

In cazul in care aparea vreo problema, pretul crestea exponential. Orice chichita era exploatata pt a mai scoate niste bani.

Asta era la vama Bors. Ma gandesc ca nici la celelalte nu era altfel.

Daca s-ar aplica intocmai codul penal riscam sa ramanem fara vamesi  :naughty:  nu cred  sa existe vreunul care sa nu fi luat mita.

Daca cumva gresesc si acuz pe nedrept, imi cer scuze anticipat. :worthy:

#3
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

HotNews said:

O importanta suma de bani (920 de Euro, 5.000 de forinti si 7 milioane de lei) a fost descoperita, la Vama Nadlac in biroul sefului de tura, care nu a putut justifica provenienta acesteia.
Importanta? Aia erau bani marunti :D
Acuma pe bune... solutia va fi UE, no vami => no vamesi. Simplu, nu??

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
am avut și eu de a face cu vămile din bucurești, și într-adevăr, mita era obligatorie, chiar dacă aveai documentele în regulă. Vameșii se îmbogățesc pur și simplu, fără să facă nimic în plus, decât meseria pentru care sunt plătiți. Ãia cred că au câștiguri de sute de dolari zilnic. și eu cred că vama e o hoție generalizată în românia.

#5
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
atat timp cat salariile agentilor vamali romani sunt in jur de 4-5 milioane, nu se poate stopa nimic!

#6
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
nu are legatura cu salariul ...era sa ma aleg cu dosar penal dupa ce un gunoi de vames mi-a luat pur si simplu pasaportul fara explicatii ,mergeam in grecia atunci si replica lui a fost "daca vrei mare si soare trebuie sa platesti pentru asta "....dar macar l-am scos din vama definitiv pe jegul ala

bah ce pata am pe gunoaiele astea ....acum 2 ani mi-au blocat 20 zile in vama un transport perfect legal pe toate motivele din lume si treceau altii granita cu orice si eu aveam si acte pe tot ...

dar nu numai la noi este asa ...la bulgari e dezastru bagami-as **** in ei si la unguri mi-au cerut 10 euro ca sa fie ok si sa nu ma retina si imi zicea un gunoi de politist  intr-o engleza stricata " uite sefu ce masina ai ...10 euro e un fleac " de parca am facut impreuna banii ....bah ce pata am pe ei ....

uite asa as reintroduce pedeapsa cu moartea pentru asta ...... :death:  :death:  :death:  :death:  :

#7
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

Sima2k, on Aug 14 2005, 18:21, said:

atat timp cat salariile agentilor vamali romani sunt in jur de 4-5 milioane, nu se poate stopa nimic!

<{POST_SNAPBACK}>


umpic oftopic:

la radio, europa fm, era un politist care spunea ca a gasit ascunsi in vama nu stiu cati euro, forinti si "7 milioane lei RON"... (adica pe la 70.000.000.000 lei vechi)...  :cursing:
mare captura au realizat...

#8
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
daca un vames ar avea salariu de 20 de milioane de ex, s-ar mai fura in halu asta ? eu cred ca nu.....dar atat timp cat un vames are o familie cu 2 copii si aduce acasa pe luna 5 milioane... (legal) .... ar muri toti de foame, ganditi`va numai cat costa intretinerea, mancarea, toate alea.......asa s-a invatat omul sa fure.... de nevoie, nu de placere.... ca ei acum exagereaza e partea a 2a... dar cam asa a inceput totul..., romania e o tara de kk, dar bulgaria o intrece... vamesii bulgari fura mai mult decat cei romani, pt ca 70-80% din bulgari traiesc foarte prost ! mai prost decat romanii...

sa nu-mi dati acum cu pietre in cap... e parerea mea ;)

#9
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

Sima2k, on Aug 14 2005, 19:37, said:

daca un vames ar avea salariu de 20 de milioane de ex, s-ar mai fura in halu asta ? eu cred ca nu.....

<{POST_SNAPBACK}>

eu cred ca da  :P . Daca e asa mic salariul (ceea ce ma cam indoiesc) de ce nu cauta o slujba mai bine platita? Ba chiar se inghesuie la aceste salarii de mizerie... Cam cat mai e spaga ca sa prinzi un post de vames??

Edited by Johnnywal, 14 August 2005 - 19:44.


#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

Sima2k, on Aug 14 2005, 20:37, said:

daca un vames ar avea salariu de 20 de milioane de ex, s-ar mai fura in halu asta ? eu cred ca nu.....dar atat timp cat un vames are o familie cu 2 copii si aduce acasa pe luna 5 milioane... (legal) .... ar muri toti de foame, ganditi`va numai cat costa intretinerea, mancarea, toate alea.......asa s-a invatat omul sa fure.... de nevoie, nu de placere.... ca ei acum exagereaza e partea a 2a... dar cam asa a inceput totul..., romania e o tara de kk, dar bulgaria o intrece... vamesii bulgari fura mai mult decat cei romani, pt ca 70-80% din bulgari traiesc foarte prost ! mai prost decat romanii...

sa nu-mi dati acum cu pietre in cap... e parerea mea ;)
trăiești pe lună?? tu știi câți oameni câștigă în țara asta 5 milioane pe lună, și chhiar mai puțin?? o bună parte, te asigur.
asta e mentalitate de jmecher, uite, câștig puțin, hai să fur, că am posibilitatea, și că oricum suntem o țară de hoți.
și nu știu de ce, dar am impresia că bulgarii trăiesc mai bine ca noi.

#11
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
castigul salarial mediu in luna iunie 2005

#12
SE

SE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2004

Sima2k, on Aug 14 2005, 19:37, said:

daca un vames ar avea salariu de 20 de milioane de ex, s-ar mai fura in halu asta ? eu cred ca nu.....dar atat timp cat un vames are o familie cu 2 copii si aduce acasa pe luna 5 milioane... (legal) .... ar muri toti de foame, ganditi`va numai cat costa intretinerea, mancarea, toate alea.......asa s-a invatat omul sa fure.... de nevoie, nu de placere.... ca ei acum exagereaza e partea a 2a... dar cam asa a inceput totul..., romania e o tara de kk, dar bulgaria o intrece... vamesii bulgari fura mai mult decat cei romani, pt ca 70-80% din bulgari traiesc foarte prost ! mai prost decat romanii...

sa nu-mi dati acum cu pietre in cap... e parerea mea ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Haha, sorry, ma SPARG de ras...

Sa discutam pe un caz concret: intre aproximativ 1 miliard de lei pe luna si 20 de milioane pe luna e vreo diferenta???  :w00t: Voi chiar nu stiti cat face un vames???????? Voi chiar credeti ca acest control "inopinant" la vama a fost altceva decat dorinta unora mai mari de a arata la Baselul cat de buni sunt ei, cum starpesc ei coruptia din vama cu 1200 euro si niste amarati de forinti. Pai cred ca de abia intrasera in tura aia, saracii de ei...

Ce sa mai zic, cum spunea si Nistorescu, pe vremea lui Nastase se centralizau banii la Bucuresti, acum nu mai stim... dar sigur e tot asa... Izvor de bani e vama pt o GRAMADA de oameni.

Daca Basescu sparge coruptia din vama eu ii fac statuie si il canonizez.

Edit: dupa ce am postat, am intrat pe EVZ.ro si uite mamica, de ce orice am vota noi, afacerile se fac oricand si oricum, in cadru restrans... Nimeni nu se calca pe picioare cu nimeni http://www.evz.ro/to...?news_id=194466

A venit Baselu, a strigat la Vami, au picat niste fraieri, tara il crede erou, business-ul merge in continuare.

Edited by SE, 14 August 2005 - 23:56.


#13
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Cred ca acest "control inopinat" si "marea captura" sunt praf in ochii lumii (de afara, ca in Romania nu crede nimeni ca au facut astia o mare descoperire). Coruptia la vama e ceva la fel de natural ca respiratul, din pacate. Cred ca o descoperire memorabila ar fi sa gaseasca astia un vames care sa NU ia spaga. Asta ar fi senzational, cred. Hai sa fim seriosi, cateva sute de euro? Pai asta e asa, "lunch money" pentru o zi normala in vama... Ca sa nu mai zic de marile spagi pentru tiruri cu droguri sau arme.

peace

#14
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

bitubv, on Aug 14 2005, 18:07, said:

uite asa as reintroduce pedeapsa cu moartea pentru asta ...... :death:  :death:  :death:  :death:  :

subscriu. si nu numai pentru asta! cand ti-e frica de faptul ca poate sa-ti cante popa, parca te ia cu tremurici. daca e doar parnaia, tendinta e sa furi mai mult, tocmai pentru a plati spaga de rigoare.
so... glontul

#15
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Tocmai m-am intors din Grecia, cu masina.
S-a dat mita (cereau pur si simplu) doar la zacuscarii de bulgari. Atat! Romanii si grecii n-au cerut nimic.

#16
mikedet

mikedet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.08.2005
...gandeam ca si voi, inainte, trebuie sa fie platiti mai mult, sau...trebuie sa dam si gata.
   Dar oare este asa? Dam si gata? Ei bine, nu. dam azi, noi, maine alti si asa de vine obicei national, ca si cu medicii, politistii, etc. Am o intrabare pe care am mai pus-o si in cadrul altui subiect: OARE TREBUIE SA FACA TOTUL GUVERNUL SI CEI DIN TARA? Oare noi, cei de afara chiar nu vrem si nu putem ajuta cu nimic? Ne e atat de usor sa ne plangem de asta, sa injuram, sa criticam sistemul, dar...IL ACCEPTAM SI NU FACEM NIMIC SA IL SCHIMBAM, DECI SUNTEM TOTI LA FEL.
   Astept ceva pareri care sa ma combata.

#17
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
am si eu o intrebare;

daca aderam la UE se vor schimba lucrurile astea in vama (spre UE)?

nu stiu ce prevad tratatele de aderare la capitolul circulatia marfurilor si persoanelor; dar banuiesc ca sunt mult mai putin restrictive pentru romani decat cele actuale; si atunci poate ca si "puterea" vamesilor va diminua semnificativ.

#18
jijiel2002

jijiel2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.06.2005

Sima2k, on Aug 14 2005, 19:37, said:

daca un vames ar avea salariu de 20 de milioane de ex, s-ar mai fura in halu asta ? eu cred ca nu.....dar atat timp cat un vames are o familie cu 2 copii si aduce acasa pe luna 5 milioane... (legal) .... ar muri toti de foame, ganditi`va numai cat costa intretinerea, mancarea, toate alea.......asa s-a invatat omul sa fure.... de nevoie, nu de placere.... ca ei acum exagereaza e partea a 2a... dar cam asa a inceput totul..., romania e o tara de kk, dar bulgaria o intrece... vamesii bulgari fura mai mult decat cei romani, pt ca 70-80% din bulgari traiesc foarte prost ! mai prost decat romanii...

sa nu-mi dati acum cu pietre in cap... e parerea mea ;)

<{POST_SNAPBACK}>



loooooooooooooooooool

Daca iti spun ca la Vama Nadlac sunt vamesi de 5.000 ( cincimii ) EURO pe tura ( 12 ore ) ma crezi ?  Probabil nu

Daca spaga sa te unga sef de tura la constanta pentru 6 luni e 30.000 ( treizecimii ) USD ma crezi ?? Iar nu.


Dar nu aberez.

Daca aia au atitia bani de spaga iti imaginezi cit produc ei ??? Aia fac ceva pe salariul de 20 de milioane.

Prin anul de gratie 2000 - 2001 , celebriul Dinu Vama ajuns mare si tare la sefia vamii romane a cerut spaga oficial de la comisionare suma de 5 EUR pe declaratie pe an. Orice comisionar din romanica iti poate confirma. Deci la o medie de 30 de declaratii pe zi x 300 zile x 5 EUR ( aci poate gresesc ) rezulta cam 45.000 EUR pe an spaga data onor conducerii vamilor x 30 de vami x 10 comisionari / vama = 13.500.000 EUR spaga .

Sunteti nebuni sa credeti ca cineva din conducerea statului va renunta la o astfel de sursa de bani negri.

Sau imbecil de naivi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate