Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#4915
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

 taxi1234, on 07 iulie 2016 - 19:22, said:

cred ca am exagerat cu greutatea totala.probabil avea undeva pe la 20kg...
N-ar fi elegant ca să modifici și pe blog acest pasaj:

Quote

Trag de mine cu bagaje in jur de 45-50kg dupa estimarile mele
pentru a nu se crea impresia că ai picioare asemănătoare cu cele de aici:

[ https://i.imgur.com/DWUoDQB.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4916
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
123321......am sa modific si acolo..."RAULE"...atasez cateva poze aici poate ochiometric apreciati voi greutatea.

Attached Files


Edited by taxi1234, 08 July 2016 - 11:05.


#4917
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Apropo..azi am fost sa o las pentru revizie..1600 km in 5 luni.A evaluat-o putin si trebuie schimbat doar lantul.50 roni +10 roni manopera..eu zic ca e fiabila daca doar atat trebuie inlocuit ca si piese auxiliare.Mi-au zis ca or sa demonteze si sa spele pinioanele si apoi ceva reglaje,nu am retinut ce...asa ca pana luni merg pe sandale..hi hi....
Si referitor la cel din poza prezentata....ala e o bomba plina de proteice si energizante...daca il i-au la anduranta vreo 16 ore doar cu apa nu il vad prea bine....

Edited by taxi1234, 08 July 2016 - 11:51.


#4918
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 taxi1234, on 07 iulie 2016 - 19:22, said:

In coburi am carat haine,scule,apa,butelie+arzator,set de gatit de camping,medicamente,sampoane,sapunuri,spray uri,si mancare la conserva vreo 5-6 conserve diverse plus mancare proaspata pe care o luam zilnic(branza,rosii,castraveti,paine).
Hihihih, dar dealu`, cum e cu dealu`? :) Cel putin acum cand e cald, cand voiajez cativa zeci de km si sunt ceva dealuri, nici rucsacul nu il iau cu mine. Camera si scule sunt in gentuta de la sa. Apa gratis se gaseste in orice sat la fantani. Fructe pe marginea drumului.

Ma intreb la ce iti trebuie scule de gatit. Nu ma pricep, calatorii de cateva zile nu am facut, dar nu gasesti ceva comestibil pe unde mergi? Pensiuni sunt destule iar in orase gasesti chestii gourmet. Tu cari toata casa dupa tine? :) Un sapun ar fi suficient, restul mai gasesti pe parcurs. Hai, cateva conserve ar fi utile, dar sa cari toata ziua painea si rosiile dupa tine nu prea merge. Le cumperi, le mananci, salvezi din spatiu.

#4919
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
lucifer76........Nu pretind sa fiu inteles pentru modalitatea cum am plecat la drum.Am vrut sa ma detasez pe cat posibil de civilizatie..Ceea ce am facut eu a fost o alegere a mea,nu trebuie sa faca toti la fel...Lumea poate pleca si cu 2kg dupa ei si cu bani multi si isi pot cumpara orice de pe drum.Cu apa insa te contrazic...daca nu gasesti un magazin sau un izvor pe drum apoi ma tem ca o sa ai o problema mare.....daca tu zici ca apa o gasesti peste tot asa o fi...Eu m-am abatut de la sosea pentru a vedea sau vizita diverse locuri....sper ca nu compari tura mea cu o cursa cu o cursiera in care tragi sa ajungi in 18 ore Bucuresti-Mangalia...eu am facut cu totul altceva...
Tin sa-ti mentionez ca nimic din ce am avut in coburi nu mi-a fost indispensabil...Trebuie sa accepti si tu si altii ca nu facem toti turele la fel...eu unul am ales sa o fac asa...daca tu vrei sa stai la pensiuni sau sa mananci doar la restaurante este alegerea ta...EU am ales sa fac tura asta pentru a vedea sau afla mai multe despre Dobrogea,nu despre pensiuni si restaurante...
Sa-mi spui si mie cum lasi bicicleta singura si intrii in supermarket si iti cumperi Gurmeturi....poate aflu si eu ceva nou.

Edited by taxi1234, 08 July 2016 - 14:41.


#4920
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

 taxi1234, on 08 iulie 2016 - 11:23, said:

Si referitor la cel din poza prezentata....ala e o bomba plina de proteice si energizante...daca il i-au la anduranta vreo 16 ore doar cu apa nu il vad prea bine....
Dă-i un mesaj și vezi ce-ți zice!

#4921
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
omule...este o bomba de proteine...sunteti asa blocati pe niste imagini ale unor expusi la sport incat nu vreti sau refuzati sa credeti ca exista si altceva in afara de bombasticii astia.

REPET.....il iau intr-o tura de anduranta de 16-18 ore doar cu apa....cu greutate si cu urcari nu cu plat....oare ce zic acei muschi?

Comparam mere cu pere......asta compari tu....

#4922
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Nu-i nevoie să repeți nimic, s-a înțeles esențialul el: este o bombă de proteine, tu însă faci parte din altă ligă:

Quote

s a uitat asa la mine 5 minute cat am fumat eu o tigara

Quote

Mai opresc langa un lac,mai fumez o tigara,mai asez o bluza pe sea,mai casc ochii.

 taxi1234, on 08 iulie 2016 - 15:07, said:

cu greutate si cu urcari nu cu plat....oare ce zic acei muschi?
Tu ce crezi?

Edited by 123321, 08 July 2016 - 15:08.


#4923
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
CUm te-ai detasat, cand ai carat toata civilizatia dupa tine... Habar nu am cat de dese sunt satele pe unde ai mers tu, dar prin Moldova satele sunt dese, la 5, maxim 10 km intre ele, desi de obicei sunt si mai apropiate.  Deci, apa chiar nu are rost sa fie plimbata. Iar magazine cu mancare sunt in fiecare sat. Painea costa la fel, fructe, legume si preparate din carne se gasesc. Dar cum ziceam, nu ma pricep, nu am facut ture lungi ca sa am experienta in astea. Am fost anul trecut pana la Botosani, dar a durat o singura zi, cu o pauza de cateva ore pentru masa pranz. Eram 8 oameni, destul de usor sa pazeasca cineva bicicletele cand intram in magazine, chiar si in cele satesti. Am luat pulpe de pui si 2 cutii de mici dintr-un sat, le-am aranjat rapid intr-o padure, cat ne-am mai odihnit.
Anul asta am ratat plimbarea din iunie pana la Barlad, dar in 2 saptamani se organizeaza o tura spre Piatra Neamt, poate si Bicaz pentru care ma pregatesc de pe acum. Dar iti zic din ce am vazut la altii, bagaje cat mai usoare, nu prea e distractiv sa urci un deal cu 20kg dupa tine. Si daca se tot reped dealurile astea, e crima.

18 ore Bucuresti-Mangalia? Sunteti incepatori prin Bucale, stiu cativa din Iasi care au facut traseul pana in Constanta mult mai rapid. 470 km de dimineata devreme pana seara. Da, viteza, fara sa se uite in stanga sau dreapta. Cam aiurea, dar daca asta e pasarica lor :). Eu prefer un ritm mai domol, dar oricum cu MTB-ul nu pot mentine prea mult 25-30 km/h nici daca as vrea.

#4924
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
exact...fac parte din liga ciclistilor amatori care doresc sa vada,sa descopere,sa viziteze,sa afle....nu sa faca muschi.....

Nici nu stiu la cine sa mai raspund....In primul rand tura am facut-o SINGUR...apoi 300 km nu reprezinta o problema prin Moldova...Poate nu stii vantul care l-am avut eu din fata,apoi nu m a intereseaza cati mititei ai mancat tu luati din magazin,eu nu am putut lasa bicla in fata unuia......Ce vorbim aici?
Km totali sunt 460....sper ca nu tre sa explic tot ca imi i-a mult
Poate asa iti imaginezi tu...cum ca apa a fost plimbata...insa apa a fost bauta...
Nu este prima tura...dar nustiu de ce v a casunat pe tura asta....

Edited by taxi1234, 08 July 2016 - 15:33.


#4925
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Apropo, relieful din Moldova e extrem de pacatos, terenul plat e o raritate. Nu stiu ce esti atat de inversunat in a lasa bicla in fata unui magazin satesc, cine dracu sa o fure, cand de obicei nu vezi tipenie de om? Poti sa stai cu ochii pe ea si din magazin, in 5 minute te descurci sa iti faci cumparaturile. Lemne de foc gasesti in orice padure, si sunt destule prin zona. Acum e treaba ta ce cari dupa tine, eu doar ti-am aratat ca te poti descurca si cu bagaje mai putine.
Dupa ture singur nu ma omor, parca e mai distractiv cand merg in grup. Mai o gluma, mai o intepatura prieteneasca cand terenul e dificil, timpul trece mai repede. Ca sa zic drept, primul traseu de 10 km in panta l-am urcat prima data fara pauza cand eram 3 oameni. Daca eram singur, mai faceam pauza, dar cand am vazut ca ceilalti nu se opresc, m-am ambitionat si eu. Poate ca si ei gandeau ca mine, nu vroiau sa se faca de ras oprindu-se :).

#4926
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Prin Dobrogea veche pe unde am fost eu sunt dealuri cu inclinatie serioasa....cred ca stie si alta lume....distantele intre izvoare sunt cam maricele cand mergi cu greutate si in ritm de cicloturism..adica sa mai si te abati ca sa vizitezi ceva...Eu aveam ce aveam la mine ca sa nu raman undeva fara mancare,iar mancarea zilnica cea proaspata o luam in bagaje.Poate nu intelegi insa daca vizitezi multe obiective nu trebuie sa iti mai pui problema pensiunilor,rezervarilor...etc...
Mergi si fa acea Dobroge....si mai vorbim....

Da este frumosa si Moldova....din Buzau pana in Suceava este frumoasa...insa nu cum o faci tu...

Lucifer....eu nu fac foc in padure....iar referitor la lasarea bicicletei in fata unui magazin satesc ....iti propun sa incerci singur...

Edited by taxi1234, 08 July 2016 - 15:48.


#4927
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pai nu stiu cum sa iti explic, dar pe traseul Iasi Botosani, elevation gain e de 1500 metri. Numai dealuri si vai. Intr-o singura zi, e ceva.

Dobrogea e cam departe, slabe sanse sa ajung pe bicla prin zona aia.

Iti faci grija sa lasi 5 minute bicla in fata unui magazin satesc, dar dormi noaptea sub cerul liber. Hmm, asta chiar nu as incerca. Mult prea periculos pentru gustul meu. Nu ti-era frica ca ramai si fara bicicleta si fara cort?

#4928
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Momentan o sa fac TransAlpina si TranFagarasanul tot wild asa ,imi aloc 1 saptamana pentru asta ....Curtea de Arges-Obarsia Lotrului-Sebes-Cartisoara-Balea-Curtea de Arges..
Apoi vreau neaparat sa fac Suceava-Vatra-Dornei-Pasul Tihuta-apoi iar spre nord pana la Satu Mare...

#4929
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Periculoase zonele. La urcus treaca mearga, dar coborarile pe trasee necunoscute cu viteza nu sunt pasiunea mea.

#4930
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Da..am auzit ca TransAlpina e periculoasa pe coborari......am hidraulice cu discuri,din ce am testat-o eu vad ca rezista bine chiar si cu greutate pe ea...
Zonele le-am mai facut...dar cu masina...

Edited by taxi1234, 09 July 2016 - 11:13.


#4931
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
uite o coborare de pe Transalpina.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bwIyJXeaFT4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4932
taxi1234

taxi1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 22.12.2015
Da super...acum e asfaltata toata...pe care parte este filmarea pe cea nordica sau pe sudica?...Daca ar fi dupa mine sa cataloghez as spune ca TransAlpina este Dumnezeul lor(al urcarilor si coborarilor).De altfel este si singura de care imi este spaima..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate