Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Biciclete

- - - - -
  • Please log in to reply
5967 replies to this topic

#19
Jo_jo

Jo_jo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.02.2005

maxy, on Aug 12 2005, 22:15, said:

Da, am văzut documentare. Tu nu îți imaginezi că presiunea aia, loviturile provocate de gropi sau altele, dăunează? Puțină logică...

<{POST_SNAPBACK}>

aaa, toti sportivii care practica sportu estem impotenti?  :huh:

#20
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

Jo_jo, on Aug 12 2005, 22:58, said:

aaa, toti sportivii care practica sportu estem impotenti?  :huh:

<{POST_SNAPBACK}>

Da. Am auzit de un ciclist celebru care a făcut cancer acolo.

Jo_jo, dacă ai fi în locul nostru, ai ști...  :rolleyes:

#21
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

sam, on Aug 12 2005, 22:58, said:

nu e imposibil. asta e legenda. in copilarie am pedalat de-am inebunit, iar acum o luna cind am incercat iar, n-am mai reusit.

<{POST_SNAPBACK}>


asta, cred eu, din cauza fricii dobandite de-a lungul experientelor tale de viata... de atunci si pana in prezent...
nu cred ca nu ai mai putut... pur si simplu iti era frica...
logic ca iti trebuie ceva timp pentru acomodare dar asta nu inseamna ca nu poti sa dai din pedale... nici eu nu mai pedalasem timp de 2 ani, dar nu m-a impiedicat sa ma urc pe bicicleta si sa merg ca la inceput din prima...

ad axel, nu iti recomand o sa cu gaura in schimb iti recomand o sa umpluta cu GEL, silicon or somethin' numai sa fie umpluta cu GEL, incearca sa iei saua de la alt magazin decat first bike, a mea e de la first bike (  numai acolo am gasit cu gaurica ) si mi s-a strambat...


uitati-va la lance (edit) armstrong... a avut cancer la testicule, dar e un caz singular... sutele de oameni care participa la turul frantei nu au nimic...

poti sa faci cancer si la fund stand prea mult pe scaun... asa ca...

Edited by shumilica, 12 August 2005 - 22:20.


#22
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

shumilica, on Aug 12 2005, 22:05, said:

uitati-va la louis armstrong... a avut cancer la testicule, dar e un caz singular... sutele de oameni care participa la turul frantei nu au nimic...


<{POST_SNAPBACK}>



louis armstrong nu stiu daca pedala des :lol:
dar lance armstrong din asta isi castiga banii ;)

#23
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

shumilica, on Aug 12 2005, 22:05, said:

asta, cred eu, din cauza fricii dobandite de-a lungul experientelor tale de viata... de atunci si pana in prezent...
nu cred ca nu ai mai putut... pur si simplu iti era frica...

<{POST_SNAPBACK}>

nu vad legatura intre experienta mea de viata si mersul pe bicicleta. si concluzia cum ca mi-ar fi frica......cred ca te hazardezi.

#24
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

hardvare, on Aug 12 2005, 23:09, said:

louis armstrong nu stiu daca pedala des :lol:
dar lance armstrong din asta isi castiga banii ;)

<{POST_SNAPBACK}>


eram sigur ca am incurcat ceva... na... nu-i vina mea ca au nume apropiate...

#25
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

sam, on Aug 12 2005, 23:10, said:

nu vad legatura intre experienta mea de viata si mersul pe bicicleta. si concluzia cum ca mi-ar fi frica......cred ca te hazardezi.

<{POST_SNAPBACK}>

daca nu vezi, asta nu inseamna ca nu exista  :w00t:  :P

#26
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Hai sa nu mai vorbim de cancer sichestii de-astea.O fi buna, nu o fi, mie imi place mersul pe bicicleta. :inlove: Apropo, ce scheme stiti? Eu stiu doar sa cobor scari(depinde) si de sarit scari ( nu foarte inalte). :rolleyes: Nu stiu daca astea sunt scheme, dar ma laud si eu. :D
Shumi, voi cauta. Care mai are Tips&Tricks ?

#27
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
mie imi place sa franez la limita :D, niciodata nu am menajat deloc nici cauciucul nici sabotii

nu fac cine stie ce scheme... urc borduri le cobor cu ambele roti odata, cobor si eu scarile fara frana pusa ( inainte sa ma dau am varfurile adidasilor in partea anterioara a pedalei, pana jos ajung cu calcaiele la partea posterioara a lor  :w00t: )
ceea ce imi place la bicicleta e ca imi da independenta pe care nici un ratb nu mi-ar oferi-o... asta pana vine masina... dar chiar si asa, cu masina esti limitat la bani, la benzina, cu bicicleta esti limitat la cat te tin picioarele... si desigur la viteza limitata pe la 40 de km pe ora... ( zic si eu, nu am vitezometru )

nu stiu cine se plangea ca biciclistii sunt discriminati in bucuresti....
nu mi se pare, trebuie doar sa te impui, sa le arati ca chiar vrei sa o iei inainte si sa vezi ca o sa-ti acorde prioritate ( atunci cand chiar ai prioritate )

Edited by shumilica, 12 August 2005 - 22:47.


#28
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Eu stau in Iasi si nu ma plang de circulatie. Tre sa ai grija la taximetristi si la Maxi-Taxi. Aglomeratie, nu prea, depinde la ce ora si pe unde.
Va recomand sa va montati la biciclete "bara de protectie" pt. schimbatorul de pe spate. Se gaseste la FirstBike. Costa 25.000 ROL (2,5 RON). Nu stiti cum cadeti si pac, s-a dus schimbatorul. Daca aveti de cand sa va luati picior nou, va recomand unul de metal cu blocaj si capatul care atinge pamantul sa fie din metal, nu din plastic, deoarece chestia aia de plastic se duce repede si nu stiti cand va duce-ti la munte, si vreti sa va lasa-ti bicicleta pe pamant mai moale.(asta am simtit pe pielea mea)
Va recomand sa va montati semnalizare+stop la bicicleta.ATENTIE!Nu cum ati gasit un model il cumparati, mai cautati ca poate gasiti unu mai bun.

Quote

TIP:Va sare lantu din mers? Nici o problema! Nu trebuie sa opriti sa va murdareti pe maini!Daca lantul a cazut la schimbatorul de pinioane, pur si simplu schimbati pinioanele si la fel la schimbatorul de foi!
TIP:Vreti sa mariti durata lantului? Bineinteles ca da. Pur si simplu foloiti asa vitezele:
Foaie 1->Primele 2 pinioane(viteza 1 si 2)
Foaie 2->Toate pinioanele(viteza 1,2,3,4...)
Foaie 3->Ultimile 2 pinioane(viteza 6,7 sau 7,8)
TIP:Spalati-va bicicletele cu un detergent slab!Dupa ce ati spalat sterge-ti bicicleta cu o carpa uscata si daca apa e dura folositi un spray Anti-Oxidare.Sa spalati bine jentile deoarece cauciucul de pe saboti, in exces, provoaca scartait la activarea franei.Si nu uita-ti!Unge-ti lantu, schimbatoarele si amortizoarele. Recomand folosirea uleiului de masina, nu vaselina.

Si cam atat.

P.S. Toate chestiile astea le-am incercat si eu si merg.

Edited by ad_axel, 12 August 2005 - 23:09.


#29
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Are cineva rack de transportat o bicicleta (sau 2) pe masina? Sus pe pavilion sau in spate? (merge mai bine la hatchback si van-uri).

#30
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
am avut eu... il montam pe un portbagaj banal de dacie si apoi bicicleta de el...
e foarte ciudat sa simti ca mergi cu o bicicleta pusa pe verticala deasupra ta, dar in rest nici o problema, rezistenta la vant nu se observa, este foarte sigura, nu creeaza probleme de stabilitate masinii, etc

#31
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
am mers azi cu bicicleta...
am fost in Titan si am reusit sa prind 42.2 km/h  :w00t:
oricum, am accidentat si pe cineva ca altfel nu se putea!  :lol:

Attached Files


Edited by kraMMer, 13 August 2005 - 00:26.


#32
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
e magellan  ??  :w00t:
cool shit
cat ai dat pe ea ?
baga detalii
de unde cat cum de ce pentru ce etc
fa un jurnal de bord, caci o bicicleta magellan merita  :w00t:

#33
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
pai bicicleta e a unui prieten... stiu ca a dat cam 12 milioane pe ea... e tare rau!
coboram si urcam azi prin titan si nu se simtea mare lucru!
nu prea stiu sa-ti dau detalii, imi pare rau, nu ma pricep decat sa pedalez si sa schimb viteze in speranta ca o sa prind super viteza!!!  :w00t:
in rest... poza arata destul!
cred ca o sa mai fac o poza maine... sa vad daca mai am timp...
:peacefingers:

#34
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Ce e asa de misto la bicicletele Magellan ? Am vazut azi un FirstBike de-ti pica fata!Vrei picicleta faina? Uite aici!
Cred ca pe maine bag poze cu bicla mea.

#35
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Magelan :coolspeak:.Cu a mea am prins 60 km/h pe o panta bineinteles  :P si de cand mi-am pus kilometraju am facut 3400 si ceva de  km  :w00t:

#36
ad_axel

ad_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 04.09.2004
Eu cred ca am prins vreo 50 km/h cand coboram Copoul(Iasi).Nu am kilometraj.Caut dinala fara fir. :naughty: Asteptam Tips&Trcks!

Edited by ad_axel, 13 August 2005 - 09:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate