Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Probleme grave cu prietena

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Jumper515

Jumper515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.04.2010
Buna dimineata! Revin aici pe forum deoarece am neaparata nevoie de ajutor. O sa detaliez pe cat posibil aceasta situatie, si sper sa primesc raspunsuri cat mai ample si complete.

Am 16 ani, si sunt impreuna cu o fata de 14 ani. Suntem impreuna de 3 luni, si ne intelegem perfect. Pot considera ca am ajutat-o mult, ea avand un trecut zbuciumat... (batuta de parinti si alte chestiuni). Am ales sa fiu alaturi de ea pentru ca avem multe in comun din aspiratii si ganduri, nicidecum din alta motive, si spun asta foarte sincer. In seara aceasta, dupa ce a iesit de la ore a plecat la o colega de clasa unde a stat vre-o 2 ore. Ea i-a spus mamei ca a terminat orele la 7 dar defapt a terminat la 6. A facut asta ca sa poata petrece mai mult timp cu aceasta colega.

Oricum, am fost, am luat-o de la colega ei, si ne-am intors acasa. In acest timp telefonul i s-a descarcat, iar mama ei a sunat-o foarte mult. Ajunsa acasa mi-a spus ceva groaznic; a fost batuta ingrozitor de catre mama ei. Mi-a spus ca lovit-o cu amandoua mainile si i-a invinetit fata si spatele, plus ca a lovit-o si in zona crestetului, iar acum avea stari de ameteala. Mama ei considera ca eu am dus-o cine stie pe unde, prin baruri ca am facut alte chestii, lucru care este total neadevarat, dar, nu il putem dovedi. Vreau sa o ajut sa isi revina, este cu moralul la pamant, se simte groaznic, chiar ea mi-a zis ca se simte un nimic. Incerc sa o incurajez, insa nu mai stiu ce sa fac. Nu pot apela la un psiholog pentru ca nu ar face decat sa inrautateasca situatia, mama ei avand un temperament mai..... intelegeti ideea.

O alta problema ar fii ca mama ei i-a interzis sa se mai vada cu mine, deci doar pe messenger mai putem discuta. Va implor, ajutati-ma; cine este binevoitor sa-mi dea un program de consiliere, niste metode sa o ajut sa-si recapete increderea de sine... Va multumesc enorm pentru ajutor!

#2
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Deci... Tu esti cu ea de 14 ani... si amandoi sunteti impreuna de 3 luni.

La 14 ani tre sa-si vada de scoala.

#3
Jumper515

Jumper515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.04.2010
ma refeream la faptul ca ea are 14 ani.

Faptul ca la 14 trebuie sa-si vada de scoala asa este, dar nu consider ca eu am tras-o in jos, ba chiar dimpotriva.

#4
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005
In necunostiinta legislatiei in vigoare in ceea ce priveste abuzurile, ti-as recomanda o reclamatie la protectia copilului sau la autoritatile ce previn abuzurile in familie! Chiar daca nu vor face nimic, o vor speria (sper) pe mama sa nu mai recurga la asemenea tratamente!

Pe ea nu o poti sustine prea mult moral fiindca totusi sunteti foarte mici ca varsta si alternative nu prea are!
Arata-i permanent partea frumoasa a vietii! Incearca sa faci lucruri care ii place/o incanta! Incearca sa o "pacalesti" sa nu se mai gandeasca la partea urata pe care o traieste!

#5
Jumper515

Jumper515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.04.2010
asta este destul de greu doarece are interdictie de a mai se intalni cu mine sau de a mai iesi pe afara.

#6
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
In principal la asa bataie, se poate obtine certificat medico-legal si merge la politie. Daca pe mama ei nu a invatat-o nimeni sa se stapaneasca, trebuie sa se gaseasca cineva.

Gresala ta este ca nu i-ai acordat suficienta atentie mamei ei. Ar fi trebuit sa incepi prin a-i face curte mamei ei. Insa acum pare ca este prea tarziu.

Apropo de pisholog, exista psiholog scolar ...

------

Ar mai fi ceva care ar putea sa incerce ca sa o faca pe mama ei sa asculte ... Sa-i spuna mamei ei cat de suparata este si cat de tare o doare cum se poarta cu ea. Insa fara sa insiste prea mult la inceput si neaparat sa nu fie formulat ca repros. Poate incepe prin a cere o alifie pentru a se da pe vanatai si sa o intrebe pe mama daca se mai vede, ca pe ea tot o mai doare putin.

La care mama poate ca va replica "da, ca ai meritat, pentru ca ai facut asta si asta, si ai umblat cu cutare prin baruri etc."

La care fata nu trebuie sa raspunda nimic. Insa peste ceva timp, poate relua discutia. Si tot asa, de 1-3 ori pe zi, pana se fac cateva 5-6 saptamani.

Ma bazez pe faptul ca nimeni nu poate fi complet surd. De fapt pe acest principiu functioneaza si publicitatea de la televizor. Ti se sugereaza sa cumperi un produs de care nu ai nevoie si pana la urma o faci.

Edited by Kaskadoru, 09 November 2010 - 08:43.


#7
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Recomand o fuga pana la Protectia Copilului... Cu cat amani mai mult, cu atata e mai rau pentru ea ...

#8
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
protectia copilului nu o poate lua sa o duca intr-un centru de plasament?

#9
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

View Postiulik17d, on 9th November 2010, 06:45, said:

protectia copilului nu o poate lua sa o duca intr-un centru de plasament?
Da, dar nu neaparat intr-un centru de plasament... Mai are si alte rude presupun... Oricum cei de la Protectia Copilului alerteaza si pe garcea... Presupun ca prima data i se va da o amenda, iar apoi daca v-a continua, asta se afla intreband vecinii si etc, ii baga un pic la racoare...
Daca as avea niste parintii ca astia i-as bate non stop :)) si nu glumesc...

#10
Jumper515

Jumper515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.04.2010
familia nu este una intr-o situatie sociala extraordinara; tatal fetei este internat in spital pentru niste tratamente de recuperare la plamani parca, iar mama se pare ca ar fi avut in trecut probleme psihice. Ideea este ca fata nu mai are alte rude inafara de o matusa, care insa sunt foarte mici sanse sa fie de acord sa o aiba in grija.

#11
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
dar tata nu are?
eu personal nu as mai sta pe ganduri si m-as duce sa fac scandal la toate rudele si reclamatie la opc, ca asa ceva nu se poate
alt motiv sa nu dau 2 bani pe romania si romani  :nonobad:

later edit: acum am citit postul anterior

solutia 2 ar fi sa aiba o discutie cu mama ei si sa o convinga ca nu a fost asa, dar totusi, cazul ei trece de multe limite ...

Edited by reventon, 09 November 2010 - 09:39.


#12
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005
In prima faza nu o duce la centrul de plasamanet din cate stiu, dar parintii primesc o avertizare si o atentionare la posibilitatea de a intra la racoare! de asta ziceam ca poate o sperie...

In ceea ce priveste lucrurile frumoase i le poti arata si pe net + sunt sigur ca o sa va mai intalniti :) ... poate nu o sa mai petreceti atat d emult timp impreuna!

#13
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Atunci sa-i spuna cineva maicasii sa se duca la un psiholog si la un psihiatru...

#14
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
N-o lasati pe tampita aia sa scape. Vorbeste cu un adult care-ti poate oferi ajutorul: parintii tai, un unchi cu care te intelegi mai bine, un profesor, un diriginte, care sa-ti zica ce sa faci sau sa mearga cu tine la politie, protectia whatever.

Daca femeia are probleme psihice, n-are cum sa educe un copil (cum s-ar presupune ca trebuie sa faca).

Degeaba o consiliaza cineva pe ea, daca problema ramane in picioare.

#15
1Q WILD

1Q WILD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.09.2004
Medical : Daca zici ca a lovit o in zona capului si mai ales daca a luat o si ameteala dupa lovitura eu recomand sa se duca sa faca o scanare. E una din cele mai sensibile zone in care poti lovi.

Juridic : Reclamatii la politie la protectia copilului, poti vb si cu fata ( daca zici ca mai poti comunica online ) sa zica si ea ce se poate face. ( Sau ce vrea sa faca si ce nu )

#16
Jumper515

Jumper515

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.04.2010
va multumesc enorm ca ati incercat sa ma ajutati. Intr-un final a intrat pe fir si politia de proximitate si au discutat cu mama fetei. Inca nu stiu mai multe detalii, cert este ca situatia s-a mai indreptat.

#17
1Q WILD

1Q WILD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 26.09.2004

View PostJumper515, on 11th November 2010, 09:15, said:

va multumesc enorm ca ati incercat sa ma ajutati. Intr-un final a intrat pe fir si politia de proximitate si au discutat cu mama fetei. Inca nu stiu mai multe detalii, cert este ca situatia s-a mai indreptat.


  Foarte bine. Sa se faca si mai bine treaba si e ok atunci. Bafta voua. :)

#18
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

View PostJumper515, on 11th November 2010, 09:15, said:

va multumesc enorm ca ati incercat sa ma ajutati. Intr-un final a intrat pe fir si politia de proximitate si au discutat cu mama fetei. Inca nu stiu mai multe detalii, cert este ca situatia s-a mai indreptat.
Fata cum e acum?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate