Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

emigrare australia

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Victorake, on 12th November 2010, 22:11, said:

La ce anume te referi cu "specializing in blabla" ?
Vezi in http://www.liveinvic...st-Nov-2010.pdf la pagina 5 - ICT professionals.

#20
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
Si asta trebuie sa o cer eu sau o dau ei?

#21
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Victorake, on 13th November 2010, 15:27, said:

Si asta trebuie sa o cer eu sau o dau ei?
O ceri tu atunci cand aplici la ACS. Trebuie sa obtii un assessment de forma "261313 Software Engineer - Specializing in C/C++", doar cu codul ANZSCO nu cred ca primesti sponsorizare. Nu e clar din lista publicata de Victoria, ar trebui sa mai sapi pe http://liveinvictoria.vic.gov.au ca sa te lamuresti daca e musai sa ceri specializare. Dar ma gandesc ca daca nu era musai, nu cereau.
Cand am facut eu echivalare la ACS, pe vremea cand se folosea MODL, am cerut 2231-79 Nec. - Specializing in Network Security / Firewalls. Pe site-ul DIAC scria ca nu poti obtine punctele de job pe MODL daca nu ceri explicit specializarea, codul nu era suficient. Ma gandesc ca si acum cei de la imigrari o sa mearga pe acelasi rationament si o sa ia ca implicita necesitatea ca tu, candidat, sa ceri de la ACS specializarea dorita. Ai grija ca, in functie de actele pe care le trimiti la ACS si de cine iti verifica dosarul, s-ar putea sa primesti alta specializare, sau chiar alt cod. Eu a trebuit sa fac apel fiindca prima data m-au scos 2231-11 (parca) - Systems Manager, care nu era pe MODL si eu aveam nevoie de puncte. Asa ca am refacut aplicatia, am mai modificat pe ici pe colo si a doua oara mi-au dat ce trebuia.
Asa ca fii pregatit. Oricum la tine pare mai simplu, ca software developer lucrurile sunt mai clare si nu ar trebui sa fie nevoie de apel.
Bafta cu aplicatia, daca iei ACS-ul cum iti trebuie si Victoria iti accepta dosarul pentru 176 esti ca si plecat.

#22
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
Ultimele tale cuvinte ma duc cu gandul departe:) Sper sa bem o bere rece curand, impreuna.

#23
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 Victorake, on 12th November 2010, 12:40, said:

Listening 7.5
Reading 7
Writing 7
Speaking 7
Overall Band 7

\:D/

Bravos!!! Sunt note foarte bune! Succes cu assesmentul si incerca sa faci din prima un dosar cat mai bun sa nu fie nevoiti sa-ti mai ceara ei cate ceva ca te vor intarzia!
Bafta

#24
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
Fac tot posibilul sa nu ma prinda 1 iulie 2011 fara aplicatia depusa la DIAC. Daca obtin sposorizarea as avea 135 de puncte, fara sponsorizare as avea 125. Optez pt SS pentru ca timpul de procesare este mai scurt (iar Melbourne este oricum destinatia). Conteaza cat de multe punte sunt in ochii evaluatorilor?
O alta intrebare pe care o am este pentru cei care au facut assessmentul la ACS. Au fost sunati angajatorii?

Edited by Victorake, 15 November 2010 - 08:50.


#25
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 Victorake, on 15th November 2010, 08:50, said:

Fac tot posibilul sa nu ma prinda 1 iulie 2011 fara aplicatia depusa la DIAC. Daca obtin sposorizarea as avea 135 de puncte, fara sponsorizare as avea 125. Optez pt SS pentru ca timpul de procesare este mai scurt (iar Melbourne este oricum destinatia). Conteaza cat de multe punte sunt in ochii evaluatorilor?
O alta intrebare pe care o am este pentru cei care au facut assessmentul la ACS. Au fost sunati angajatorii?
Din pacate pt ei pctele sunt importante doar pt atingerea baremului minim... tot ce e peste nu mai are importanta... Eu am facut assesmentul la EAUS si nu au sunat pe nimeni, dupa parerea mea cred ca chestia asta cu sunatul e puternic influentata si de seriozitatea cu care abordezi acest assesment, dar la fel poate fi si o chestie aleatoare.
Noi acum avem si SS dar batem pasul in loc ca nu avem bani pt viza, mai e valabila doar 3 luni, dar speram ca anul asta sa reusim cumva sa aplicam.. cu putin noroc :)

#26
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Victorake, on 15th November 2010, 17:50, said:

O alta intrebare pe care o am este pentru cei care au facut assessmentul la ACS. Au fost sunati angajatorii?
ACS nu face verificari la angajator, parca scrie si pe site-ul lor. Doar DIAC o face cand dosarul tau e procesat la Adelaide. Teoretic, poti scrie ce bazaconii vrei pentru ACS. Practic, vei fi probabil verificat de DIAC pe aceeasi documentatie.

L.E. Hopa, scuze, am spus prostii  :unsure:  Vad ca intre timp s-au sucit, pot verifica: http://acs.org.au/in...task#experience
32. Will you contact my employer?
We reserve the right to contact your employer in the course of an assessment.

Edited by beastie, 15 November 2010 - 11:09.


#27
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
Am inteles.
Merci.

Edited by Victorake, 15 November 2010 - 11:14.


#28
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
Salut,

Tocmai ce am aplicat online pentru assesment. Vin si eu cu cateva intrebari:

1. "A copy of the signed online ‘application record’ and the email acknowledgement with the reference number. "  means acel pdf printabil si emailul semnat pe care le-am obtinut la sfarsitul aplicatiei?

2. in pdf nu  apar datele cardului, e ok? ce receipt ar trebui sa includ in plicul trimis prin posta?

3. cand trimit plicul cum trebuie sa mentionez reference number? as vrea sa il trimit maine prin UPS.

4. Fac assesmentul pentru obtinerea unei sponsorizari in Victoria. Nu am fost intrebat nicaieri de specializare. Am inteles ca ar trebui ca rezultatul sa fie ceva de genul: specializing in (c++). Trebuie mentionat undeva?

Multumesc.

#29
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
OK, am intampinat o problema.
Ii intreb pe cei care au trimis, la ce adresa au trimis si cu cine au trimis.

Pe mine m-au refuzat DHL, TNT si UPS pe motiv ca nu trimit la PO boxes.
Adresa de posta oferita in aplicatia online era un PO Box.
Exista alta adresa?

#30
Victorake

Victorake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.10.2007
nevermind, adresa pt curierat este :

Level 3, 160 Clarence Street
Sydney NSW 2000
Australia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate