Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

C.N.A. a propus parlamentarilor modificarea articolului din Legea audiovizualului referitor la must carry.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

 C.N.A. a propus parlamentarilor modificarea articolului din Legea audiovizualului referitor la must carry.




Legea audiovizualului nr. 504 din data de 11 iulie 2002 va fi modificată, unul dintre aspectele vizate fiind articolul 82, care reglementează principiul "must carry", potrivit unor declarații ale unor oficiali cu atribuții în reglementarea domeniului audiovizual din C.N.A. și Comisiei de Cultură a Camerei Deputaților, la data de  4 noiembrie.

Sursa: "MEDIA EXPRES".



#2
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Si cam ce inseamna must carry ?

#3
DoubleV

DoubleV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.09.2009
N-am inteles nimic

#4
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006

C.N.A.: Sunt necesare criterii care să spună ce înseamnă interes public în audiovizual.



Cristina Trepcea, membru al C.N.A., a declarat miercuri, în fața Comisiei de Cultură a Camerei Deputaților, că sunt necesare niște criterii clare, elaborate cu sprijinul Parlamentului, care să stabilească ce înseamnă "interes public", pentru că peisajul audiovizual s-a degradat.

Cristina Trepcea, alături de alți șapte membri ai C.N.A., participă miercuri la ședința Comisiei de Cultură a Camerei Deputaților.

Membrii C.N.A. sunt audiați la Comisia de Cultură a Camerei ca urmare a unei sesizări transmise de o parte dintre aceștia, care au solicitat o întrevedere cu parlamentarii.

"Când am lăsat să plece această scrisoare, ne-am pus întrebarea dacă gestul nostru nu va fi politizat. Dar, dacă ne lăsăm opriți de această teamă, o să ajungem să nu mai facem nimic (...) Sunt foarte multe lucruri care au apărut în ultima vreme ca nesatisfăcătoare, atât pentru noi, cât și față de radiodifuzori, dar și față de public (...) Problema este că nu suntem deloc siguri că înțelegem cu toții același lucru prin interes public. Unul dintre motivele noastre este să vedem dacă am putea găsi o soluție, pentru a găsi împreună o definiție cât se poate de clară a ceea ce înseamnă interes public. Noi vedem niște criterii de care să putem ține seama când judecăm încălcarea sau respectarea legii. Noi gândim într-un anumit fel, dar când radiodifuzorul spune interes public, el citește altfel, atunci în fața lui apar niște date de audiență. Nu întotdeauna ceea ce stârnește interesul public este cu adevărat interesul public. Poate ar trebui să ne gândim serios dacă nu putem să stabilim niște criterii ca în momentul în care judecăm să nu mai putem fi acuzați nici noi de dublă măsură", a spus Cristina Trepcea.

Ea a precizat că nu știe cum poate fi rezolvată problema doar în baza actualei legislații a audiovizualului. "Direcția în care se aduce audiovizualul nu este cu siguranță cea în care noi ne-am dori să se ducă. Dacă, în urma acestor discuții, o să rezulte ceva, poate la nivelul legii, poate în atitudine, poate la nivelul radiodifuzorilor care creează programe de televiziune, înseamnă că discuția asta și-a atins scopul", a spus Trepcea.

Ea a precizat că C.N.A. nu își dorește să aplice sancțiuni posturilor de televiziune și radio. "De curând, s-a spus că C.N.A. vrea să închidă o televiziune", a atenționat ea, precizând că în momentul în care a fost numită inițial în C.N.A. și-a dorit foarte mult să poată contribui la redeschidea postului OTV, a cărui licență audiovizuală fusese retrasă de Consiliu. "Mi-am dorit acest lucru, nu pentru că televiziunea aceasta este pe gustul meu, ci pentru că oriunde mă duceam în Europa mi se spunea că noi suntem ăia care închidem televiziuni. Ne dorim să nu mai avem nevoie să luăm măsuri pe care nu ni le dorim", a explicat Trepcea. 

Șase membri ai C.N.A. au solicitat, în data de 28 octombrie, prin intermediul unei sesizări, Comisiilor de cultură din Parlament o audiere pentru "a identifica soluții pentru corectarea neajunsurilor și pentru crearea unor criterii care să definească interesul public din domeniul comunicării audiovizuale al cărui garant este C.N.A.".

La ședința Comisiei de Cultură a Camerei Deputaților participă și Răsvan Popescu, președintele Consiliului, Ioan Onisei, vicepreședintele Consiliului, Narcisa Iorga, Dan Grigore, Gelu Trandafir, Constantin Duțu și Mihai Mălaimare - membri ai Consiliului. De asemenea, la ședință, sunt prezenți George Chiriță, directorul executiv al Asociației Române de Comunicații Audiovizuale (A.R.C.A.), Mircea Toma, președintele Active Watch - Agenția de Monitorizare a Presei, și Liana Ganea de la aceeași asociație, dar și Cristina Lupu, de la Centrul pentru Jurnalism Independent.

Sursa: http://www.mediafax....vizual-7688852/

Edited by megafanro, 04 November 2010 - 15:37.


#5
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Totusi nu sunt sigur ca exista cineva atat de destept incat sa aiba o parere corecta privind ce reprezinta si ce nu reprezinta interestul public.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate