Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

În data de 03.11.2010, RCS & RDS operează modificări tehnice la serviciul de televiziune digitală prin cablu din municipiul Bucuresti și județul Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
504 replies to this topic

#487
vmkriss

vmkriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 29.03.2007

View PostRaduceanu, on 5th November 2010, 09:13, said:

nu e nimic intamplator si totul duce catre marea combinatie IPTV peste DVB-C peste analog. :naughty:

tu nu intelegi ?!?

Definirea IPTV-ului Numele IPTV are în esență două componente:
Internet Protocol (IP): specifică forma pachetelor și modul de adresare. Cele mai multe rețele combină IP cu un protocol de nivel superior. În funcție de soluția providerului cel mai înalt protocol este de regulă UDP (user datagram protocol). IP stabilește un mecanism prin care directează pachetele de informație între dispozitivele conectate la o rețea. IP-ul este o metodă standard de formatare și adresare a pachetelor într-o rețea mare și multifuncțională precum internetul. Un pachet este o unitate informațională (o colecție de biți) de lungime variabilă, cu un format bine definit care poate fi transmis într-o rețea IP. De obicei un mesaj ca un e-mail sau un video clip este împărțit în mai multe pachete IP. IP-ul poate fi folosit în multe tipuri de rețele precum: Ethernet LAN, conexiuni prin fibră optică, rețele wireless Wi-Fi
Televiziune (TV). TV specifică modul de comunicare care operează prin transmisiuni de imagini și sunet. Toți știu ce e TV, dar aici ne referim la servicile care sunt oferite pentru televizor precum transminsiuni normale și video la cerere.
Dacă îmbinăm cele două componente avem: IP+TV = IPTV

DVB-C
Digital Video Broadcasting - Cable
DVB-C , Digital Video Broadcasting Cable reprezinta standardul de emisie a televiziuniilor prin cablu in sistem Digital

DECI UNU E PE CABLU DE LAN, ALTUL PE CABLU TV

#488
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postvmkriss, on 5th November 2010, 10:32, said:

DECI UNU E PE CABLU DE LAN, ALTUL PE CABLU TV
dragul meu, faci o confuzie intre mediul fizic (asa cum este definit de ISO-7) si protocoale de comunicatie.
asa, pentru informare, si cablul de LAN si cablul TV tot din cupru sunt facute.

#489
vmkriss

vmkriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 29.03.2007

View PostRaduceanu, on 5th November 2010, 09:59, said:

dragul meu, faci o confuzie intre mediul fizic (asa cum este definit de ISO-7) si protocoale de comunicatie.
asa, pentru informare, si cablul de LAN si cablul TV tot din cupru sunt facute.

Intr-adevar IPTV se poate transmite si pe CATV si pe linie telefonica(cazul Romtelecom), dar nu foloseste frecvente ci protocol IP, asa ca nu are nici o treaba DVB-C cu IPTV. 

Edited by megafanro, 05 November 2010 - 11:10.


#490
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postvmkriss, on 5th November 2010, 11:08, said:

O sa intri tu in istorie daca o sa transmiti IPTV pe cablu coaxial., cel putin in Romania.
am inteles, tu o sa faci IPTV pe cablu de lan.
le: vad ca ti-ai modificat postul. oricum suntem offtopic pe aici, aici vorbim despre scanare. :peacefingers:

Edited by Raduceanu, 05 November 2010 - 10:21.


#491
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Da, RDS-ul o sa dea IPTV prin fibra optica dar are dreptate si Raduceanu.
S-a spus ca odata cu lansarea IPTV se va modifica si pachetul DigiCablu (posibil prin marirea numarului de programe), ramane de vazut ce si cum.
Ca urmare, era normal ca cei de la tehnic sa pregateasca terenul, sa faca o ordonare ("curatenie") a frecventelor  :peacefingers:

#492
vmkriss

vmkriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 29.03.2007

View PostRaduceanu, on 4th November 2010, 22:07, said:

rescanarea este necesara pentru introducerea IPTV. :naughty:

View PostRaduceanu, on 4th November 2010, 22:19, said:

optimizeaza utilizarea benzii.

View PostRaduceanu, on 5th November 2010, 09:13, said:

nu e nimic intamplator si totul duce catre marea combinatie IPTV peste DVB-C peste analog. :naughty:

OK . pai despre scanare vorbim.
O avea dreptate dar ce naiba treaba are optimizarea benzii cu IPTV. Intr-adevar, poate se face loc pentru canale noi, dar asta e altceva. 

Edited by megafanro, 05 November 2010 - 11:03.


#493
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View PostRaduceanu, on 5th November 2010, 09:13, said:

nu e nimic intamplator si totul duce catre marea combinatie IPTV peste DVB-C peste analog. :naughty:
Am mai auzit de comunizarea grilei IPTV si DVB-C, din pacate "in jos", pentru inceput doar, insa IPTV peste DVB-C  - nu vad legatura. Daca stii mai multe ar fi bine sa dezvolti.

#494
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Probabil s-a gandit ca IPTV-ul va veni pe cablu coaxial, adica "peste" analogic si "peste" digital dar i s-a explicat ca IPTV-ul RDS va fii prin fibra optica.

#495
Red Force

Red Force

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.12.2005
Va rog sa reveniti la subiect.
Aici se dicuta despre ziua Marii Scanari.

Edited by Red Force, 05 November 2010 - 15:20.


#496
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
 Voi intra mai rar pe net câteva zile, așadar, îl rog pe colegul meu Ady să se ocupe de acest topic și de celelalte. 

Quote

Și pentru liniștea voastră: tot ce știu voi spune numai în privat, așa cum face și Cătălinman și nu numai. Consider că acest subiect este închis.  Voi continua să ajut acest minunat forum în postura de moderator. Am greșit anunțând pe forum ceea ce știu. Fanta și cu KingBlana au avut dreptate! Îmi cer scuze și sper că vor fi acceptate! Vă mulțumesc pentru înțelegere!
 

Edited by megafanro, 05 November 2010 - 15:56.


#497
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmegafanro, on 5th November 2010, 15:39, said:

 Voi intra mai rar pe net câteva zile, așadar, îl rog pe colegul meu Ady să se ocupe de acest topic și de celelalte. 
Grea povară îi lași lui Ady!

#498
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Hellooou... ce e cu linistea asta? Cineva sa stearga praful, iar un moderator sa modifice titlul, a trecut o saptamana de la grandiosul eveniment.

#499
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ar cam trebui inchis.. nu vad ce s-ar mai putea discuta pe tema asta.

#500
AlxMAX

AlxMAX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 04.10.2007
Încă mai sunt perturbații în eter! Unii încă prind dubluri ale posturilor! Deci rearanjarea nu s-a terminat!

#501
dimipc

dimipc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 22.09.2008
Sa inteleg ca proiectul Digifilm a fost lasat deoparte si se pastreaza filmele pentru noul canal generalist?

#502
dimipc

dimipc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 22.09.2008

View PostAlxMAX, on 11th November 2010, 15:38, said:

Încă mai sunt perturbații în eter! Unii încă prind dubluri ale posturilor! Deci rearanjarea nu s-a terminat!

Eu unul am probleme cu sacadarile si macroblocurile, nu mai zic de receiver de cate ori se restarteaza sau se blocheaza! Cam de 2 saptamani am probleme cu macroblocurile, in sensul ca apar cam la 15-20 de min, si uneori ecranul este indescifrabil timp de 2-3 secunde! Spre ex si acum la meciul Rapid-Steaua de pe PROTVsemiHD am patit la fel! Am sunat la rel cu clientii si mi-au zis sa merg cu receiverul in service! Mentionez ca semnalul este: putere 76% si calitate 100%, iar in timpul macroblocurilor valorle sunt aceleasi!

Va rog sa imi spuneti daca patiti la fel, caci nu prea am chef sa merg la service indrumat de o fatuca de la rc care nu prea stie care-i treaba cu tehnicul asta!

#503
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
si eu am vazut macroblocuri nt impul meciului
totusi, nu tin minte sa fi vazut macroblocuri si pe alte canale HD de cand am TV-ul

#504
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,402
  • Înscris: 05.09.2005

View Postdimipc, on 11th November 2010, 19:45, said:

Sa inteleg ca proiectul Digifilm a fost lasat deoparte si se pastreaza filmele pentru noul canal generalist?



Nu, Digi Film se va lansa in curand :) ( dupa ce pachetul grafic va fi pus la punct)

sursa: Fanta - RDI

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate