Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Locuri de munca in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 Decebal007, on 21 septembrie 2014 - 12:33, said:

Salutare tututor!
Am terminat facultatea + master acum un an și am încercat sa îmi încep viața, ca angajat la o firma (Delphi). Dar nu mai vreau sa continui pe salariul asta de mizerie (la sfârșit de luna nu pot pune nimic deoparte).Așa ca apelez la cei ce cunosc firme sau locuri de munca în străinătate,dacă vor sa mă ajute cu un pont. Ofer și comision după ce încep munca (1 salariu în 2 transe, jumatate in prima luna iar restu în a 2 luna. (Sau cum vreti și cat vreti, în limita bunului simt)
Accept orice post (agricultura, ferme, fabrici...) în orice tara (din UE). Am mai lucrat în vacantele de vara in solare din Grecia și Spania iar în Romania în constructii și manipulator marfa în depozite.

Va rog sa mă contacteze (posteze) doar cei ce pot ajuta,nu transformati totul în caterinca și circ.

Wow, usor! Te vinzi prea ieftin! E necesar sa ai rabdare, nu sa te arunci asa cu capul inainte.

Nu-ti pot da decat doua sfaturi:
  • Iti imbunatatesti skill-urile si te angajezi pe domeniul tau (ai terminat masterul, presupun ca iti place ce ai studiat in facultate) la o firma mai buna decat cea anterioara, aici in Romania. Ai un plus acum ca ai 1 an experienta.

  • Te duci intr-un internship in strainatate intr-un mediu curat si placut ca sa nu te duci de la "0" pe nu stiu unde. In strainatate la munci agricole, ferme, te muncesc mult si nu e de glumit. Angajatorul stabileste cand si la ce ora are toata lumea pauza. Cand se da startul la munca nimeni nu mai discuta, sa se vaite ca te dor genunchii, ca ai basici la maini de atata carat s.a.m.d. Pai asa mai bine mulgeai la vaci 5 ani in loc sa stai pe bancile faculatii...
Ai terminat de curand masterul si vrei sa lucrezi in strainatate. Posted Image S-ar potrivi bine un internship pe specializarea  + programul master: Multe dintre ele n-au cerinte mari:
Exemplu:

Quote

Analist Financiar in Costa Rica

Responsabilități:
Analiza financiară de zi-cu-zi care include întocmirea de rapoarte, managementul unei baze de date si reconcilieri.
Dezvoltarea unor mijloace de raportare care să mărească eficiența și transparența operațiunilor.
Efecturea operațiunilor în conformitate cu cerințele și legislația fiscală

Beneficii:
Spațiu de lucru personal
Computer
Acces la internet
1300$/Lună

Programul de lucru și perioada internshipului:
De la 8:00 până la 17:00 /40 de ore pe săptămână
Perioada internshipului este : 06.12.2013 – 06.12.2014

Cerințe:
Limba Engleza și Spaniolă
Student
Cunostințe în contabilitatea costurilor și cea financiară

[http://internshipint...iar-costa-rica/]


...Altele te angajeaza pe termen lung dar e mai greu (depinde de angajator):

Quote

Expansion Manager (vanzari)

.
.
.
Beneficii:
.
.
.
Posibilitatea de a deveni manager de sucursala locală și partener de afaceri pe termen lung cu CEO-ul. Ca acest scenario sa se intample, stagiu trebuie să fie de succes.
.
.
.
[http://internshipint...anager-vanzari/]

In caz ca te intrebi: "Ce este internship-ul?"
R: [http://internshipint...-un-internship/].

Edited by DiaboliKa, 22 September 2014 - 00:00.


#20
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Crezi ca mie îmi place situația?
Am băgat zeci de cv în orașul meu pt a caută ceva mai bine plătit și nimic. ...acelasi salariu.
Sa plec în alt oraș, poate găsesc pe bani mai mulți dar plătesc chirie, deci cred ca tot pe acolo ajung.Adică nu o sa strâng mare lucru.
Ideea cu străinătatea a venit din discuțiile cu alți prieteni și foști colegi și din ce mai lucrasem eu pe perioada vacantei de vara.
Am colegi care si-au bagat pe românește în ea de diploma și in 3 ani (au plecat direct dupa term facultatii) lucrati prin ferme si constructii, si-au ridicat casa, au mașină iar acum strâng pt o mica afacere. Pe când noi (restu ce am rămas sa facem masteru și sa lucram în domeniu) nu am făcut nimic.
Am pierdut 6 ani din viață degeaba. M-am aruncat direct in domeniile respective pt ca vin banii fără alte întârzieri (muncești și te plătește). Sa fac alte cursuri sau perfecționari și iar sa rămân cu limba scoasă,prefer basicile si durerea de spate. Nu sunt tipul de om care nu poate fără birou (deși asta gândeam pt viața mea, sa scap de tara si sa fac ceva mai bun)..... vreau doar sa fac bani,prin orice munca,deoarece timpul trece și nimeni nu sta după mine, nu vreau o viață "muncesti doar pentru a trăi".

Edited by Decebal007, 22 September 2014 - 12:43.


#21
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Nu știe nimeni o firma, un site de doamne ajuta?

#22
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
indeed.co.uk, totaljobs.com, gumtree. Poti cauta si pe prospects.co.uk, joburi pt graduate in domeniul tau. Ce-ti zic eu e pt UK.
Ideea cu internshipul, dar in strainatate, e foarte buna, mai ales ca unele sunt platite.

#23
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Merci adriana, stii si pentru spania?

Edited by Decebal007, 24 September 2014 - 09:48.


#24
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
www.infojobs.net
www.tecnoempleo.com
www.simplyhired.es
www.indeed.es

#25
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Soarece le-ai postat cu simt de răspundere? Ca pe google pot cauta și eu. Stii cazuri prin care a plecat cineva cu unu din ele.
Deci vreau cazuri concrete.
Ex.Uite amicul meu, a postat pe www.dute.tare.ro și în decurs de un timp, a plecat la munca.

Sunt multe situri unde lumea si-a luat teapa.
Parca tot pe forumul acesta am văzut.

#26
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Mai poti adauga www.linkedin.com
Toate-s cu simt de raspundere, primele doua sunt pagini cu locuri de munca, ultimele doua am impresia ca-s motoare de cautare. Nu-s agentii de forta de munca, daca la asta te gandeai.
Mai sunt si unele anunturi prin care firmele incearca sa adune cv-uri. Nu e nimic garantat, trimiti cv-uri pana te cheama la interviu, vezi despre ce e vorba, te informezi etc. Deja daca te cheama la interviu tu fiind Romania e mare lucru. Acum sunt oferte de lucru mult mai putine si nici salariile nu mai sunt asa de atractive in comparatie cu anii anteriori crizei.

Edited by soarce, 25 September 2014 - 00:56.


#27
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Merci!

#28
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
M-a rugat cineva care a mai lucrat in agricultura prin Spania si Grecia sa-i gasesc o firma care nu percepe comision... habar n-am unde si ce sa caut. M-am uitat pe Eures; sunt o gramada de locuri de munca dar el e lefter, are nevoie sa-i platesca si sa se ocupe de tot firma respectiva. Aveti vreo recomandare de firma?

Edited by since2004, 31 January 2017 - 12:41.


#29
mariocristianalmasanu

mariocristianalmasanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2017
Ceva despre Gemania.. http://jobx.ro/topic...ru-in-germania/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate