Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Jihadul, fard sau nu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Cortex187, on 2nd November 2010, 20:16, said:

realizezi ca ceea ce era valabil acum 600 de ani poate nu mai e valabil in prezent.
vorbim de perioade istorice diferite.
Pai vezi ca habar n-ai?
Musulmanii is OBSEDATI, aia fanatici, sa emuleze secolul 7. E principalul lor program. Sa nu stii asta dar sa vorbesti despre ei e ca si cum ai vorbi de masini fara sa cunosti roata.
Pentru ei NU EXISTA ISTORIE, ea s-a oprit la 612. Ce s-a intamplat dupa e doar rezultatul pacatoseniei oamenilor care n-au aplicat Islamul riguros si-au dat nastere la evenimentele urmatoare care sunt tot atatea nereguli ca nu-s dupa Sharia.

 Cortex187, on 2nd November 2010, 20:26, said:

daca ar fi asa, conform bibliei, relatiile sexuale intre frati nu ar fi condamnate de biserica.
[...]
dar crestinismul accepta reforma?
daca ar fi asa ar trebui scoase parti din biblie.
la fel si in cazul coranului.
Daca ai sti mai bine istoria iudaismului si a crestinismului ai sti c-au fost mereu schimbari, si rabinii au clar ideea epocilor diferite care cer reguli diferite. Ei le chiar numesc "lumi", sunt efectiv alte lumi, alte organizari ale sufletului si viziunii, necesita alte reguli.
Crestinismul are unele dificultati sa accepte asta in masura in care el se considera revelatia ultima, dar de bine de rau tolereaza mai ales in ultimele secole diversitatea opiniilor.
Islamul nu intelege nimic din astea.
De aia si e usor de asmutit la lupta.

#38
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 searcher-star, on 5th November 2010, 10:11, said:

Pai vezi ca habar n-ai?
Musulmanii is OBSEDATI, aia fanatici, sa emuleze secolul 7. E principalul lor program. Sa nu stii asta dar sa vorbesti despre ei e ca si cum ai vorbi de masini fara sa cunosti roata.
Pentru ei NU EXISTA ISTORIE, ea s-a oprit la 612. Ce s-a intamplat dupa e doar rezultatul pacatoseniei oamenilor care n-au aplicat Islamul riguros si-au dat nastere la evenimentele urmatoare care sunt tot atatea nereguli ca nu-s dupa Sharia.


Daca ai sti mai bine istoria iudaismului si a crestinismului ai sti c-au fost mereu schimbari, si rabinii au clar ideea epocilor diferite care cer reguli diferite. Ei le chiar numesc "lumi", sunt efectiv alte lumi, alte organizari ale sufletului si viziunii, necesita alte reguli.
Crestinismul are unele dificultati sa accepte asta in masura in care el se considera revelatia ultima, dar de bine de rau tolereaza mai ales in ultimele secole diversitatea opiniilor.
Islamul nu intelege nimic din astea.
De aia si e usor de asmutit la lupta.

daca chiar s-ar dori schimbari, ar arde Biblia, Coranul, Talmudul sau ce carti mai au ei si ar face unele noi.
Toate religiile sunt primitive, nu doar islamismul.
Musulmanii ies in evidenta deoarece ei chiar respecta regulile impuse de religia lor.
Normal ca nu prea o sa vezi ordocsi romani fanatici din moment ce 90% din ei nici macar nu stiu cum arata Biblia si dau la biserica din an in pasti.

Edited by Cortex187, 05 November 2010 - 12:22.


#39
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Cortex187, on 5th November 2010, 12:22, said:

Normal ca nu prea o sa vezi ordocsi romani fanatici din moment ce 90% din ei nici macar nu stiu cum arata Biblia si dau la biserica din an in pasti.
Pe la 1850 cam toata lumea frecventa biserica.
Si ghes uat, nu erau talibani crestini.

#40
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 searcher-star, on 5th November 2010, 13:06, said:

Pe la 1850 cam toata lumea frecventa biserica.
Si ghes uat, nu erau talibani crestini.

nu pe dracu
ia sa fi zis unu atunci ca nu crede in dumnezeu sau sa fi vazut vreun homosexual sa vezi cum ii  blestema preotul si cum ii omorau in bataie satenii
da, toleranti erau atunci ortodocsii nostri. :deadtongue:

#41
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Cortex187, on 5th November 2010, 14:09, said:

nu pe dracu
ia sa fi zis unu atunci ca nu crede in dumnezeu sau sa fi vazut vreun homosexual sa vezi cum ii  blestema preotul si cum ii omorau in bataie satenii
da, toleranti erau atunci ortodocsii nostri. :deadtongue:
Nu se compara cu Saudia sau Iranul (sau multe altele), nu vorbi aiureli.
In plus, pe atunci nu vazuse nimeni altceva, astia de acum tot vad de decenii si tot nu se lipeste.

Edited by searcher-star, 05 November 2010 - 14:42.


#42
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 searcher-star, on 5th November 2010, 14:41, said:

Nu se compara cu Saudia sau Iranul (sau multe altele), nu vorbi aiureli.
In plus, pe atunci nu vazuse nimeni altceva, astia de acum tot vad de decenii si tot nu se lipeste.

nu prea vad ca sunt indoctrinati de mici
daca au parinti fundamentalisti, ma indoiesc ca ai lor copii vor fi lasati sa se uite la posturi tv americane.

#43
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Despre jihad cu argumente teologice, asta e subiectul.

#44
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Se pare ca jihadul e fard, chiar si cel ofensiv.

De la islamonline.net citire:

Varianta originala in araba: http://www.islamonli...unsel_C...;كم

Traducerea lui Goagal:http://translate.google.ro/translate?

I think that this is not fair with the opponents, nor of the accuracy and honesty In their views, it read the opinions of those Jihad find them acknowledge the request, and the invasion of the enemy in his home, For several reasons, including:
1 -   Ensure freedom of advocacy, prevention Sedition in religion, and the removal of physical barriers that stand between the masses of people and to achieve The call of Islam to them, and this was Fattouh, adult companions and the Almighty, To remove the tyrant powers that control the necks of humans and their consciences, and say what Pharaoh said to those who Safe from his people: (you believed him before I give you permission?). This goal is the embodiment of the verse: "And fight them until persecution is no more."

2 -         Ensure the safety of the Islamic State, and safety Borders, If it is threatened by its enemies, who are waiting for them, and her scheming, Which is what they call in our time: (preventive war), and these necessities of the king, and appropriate Years (scramble), and most of the Islamic conquests were of this type of preventive war, after That collided early Islamic state, since the era of the Prophet in a two-state big world   Persians and the Romans, and began to conflict with the Romans since the secret of Mutah, and the Battle of Tabuk, and began to struggle is With the Persians since Chosroes tore Book of the Prophet peace be upon him to it, including threatened and threatened him by.


Asadar dupa Qaradawi, musulmanii pot pura un jihad ofensiv, adica pot ataca necredinciosii pentru a distruge barierele dintre oameni si chemarea islamului sau pentru a asigura granitele statului islamic.

#45
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 eu_unul, on 22nd January 2011, 01:39, said:

Se pare ca jihadul e fard, chiar si cel ofensiv.

Lasa aiurelile teologice pentru ca in mod sigur nici tu si nici altcineva de p-aici nu-i cat de cat initiat in teologia islamica.

Ce-ar fi sa te intrebi "cum pune in practica Islamul "obligatia" de a face jihad?". Ia vezi ce-ti iese... Dupa mintea ta Islamul nu-i Islam pentru ca nu respecta o prescriptie islamica obligatorie. Daca Islamul nu-i Islam atunci despre ce vorbesti, despre un Islam ideal? Despre un concept vid de continut?

#46
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Off, mai Silvestre mai, intelegi greu si uiti repede, asa-i?

Quote

Ce-ar fi sa te intrebi "cum pune in practica Islamul "obligatia" de a face jihad?". Ia vezi ce-ti iese... Dupa mintea ta Islamul nu-i Islam pentru ca nu respecta o prescriptie islamica obligatorie. Daca Islamul nu-i Islam atunci despre ce vorbesti, despre un Islam ideal? Despre un concept vid de continut?

Orice religie are niste precepte, niste dogme pe care daca le incalci comiti un pacat iar daca le negi devii un apostat. De exemplu un ortodox care nu se impartaseste comite un pacat dar daca neaga taina impartasaniei devine un apostat.
La fel si cu islamul, musulmanul care nu participa la jihad comite un pacat, dar daca neaga obligativitatea jihadului devine un apostat. Si asta e parerea teologilor islamici, nu a mea. Nu eu am hotarat ca e jihadul fard ci Qaradawi sau Imad Moustapha iar ei sunt autoritati in materie de teologie. Daca ei zic ca e fard inseamna ca e fard in acelasi mod in care daca Patriarhul Daniel zice ca botezul infant e obligatoriu pentru ortodocsi inseamna ca el e obligatoriu.

Intrebarea ta "cum pune in practica Islamul obligatia de a face jihad" e lipsita de sens. Nu islamul trebuie sa puna in practica un precept al islamului ci oamenii. Iar daca asta e intrebarea pe care voiai sa o pui, cum pun in practica musulmanii obligatia de a face jihad, raspunsul il gasesti frumos pe topicul "44 de metode de sustinere a jihadului" unde sunt prezentate cele 44 de metode dupa opinia lui Al Awlaki, un alt teolog islamic.

#47
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010
Site-ul islamonline.net il are drept co-fondator pe dobitocul de Yusuf al-Qaradawi (pus la mare cinste pe forumul Islamul Azi : http://islamulazi.ro...?showtopic=3394 )

In 2004, "2500 Muslim intellectuals from 23 different countries have joined in a campaign and a request to the UN asking for initiatives against what they call ?terror theologians?, and they are specifically mentioning one of them, Mr. Qaradawi"

http://www.honestthi...n_Qaradawi.html

Deci problema musulmanilor nu e sa aleaga intre al-Qaradawi si Selam, problema e mai degraba sa aleaga intre al-Qaradawi si aia 2500 care-l huiduie.
Eu sint optimist...cred ca cu trecerea timpului, musulmanii vor deveni mai moderati.

Edited by StefanU, 24 January 2011 - 11:34.


#48
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010
Cit despre cerinta "argumente strict teologice"...hai s-o lasam moarta...musulmanii se comporta in functie de cita influenta are un teolog/formator de opinie sau altul, nu dupa ce scrie in Coran si in hadisuri, si nici dupa ce diplome au acesti formatori de opinie.Regina Rania a Iordanului promoveaza quranismul desi n-are nici o pregatire teologica.
Selam, in caz ca mai esti prin zona : esti foarte tare, cumetre, cum banezi tu pe Islamul Azi pe cine nu e politicos, in schimb lasi un thread dedicat lui al-Qaradawi, care al-Qaradawi instiga la terorism.

Edited by StefanU, 24 January 2011 - 12:36.


#49
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 StefanU, on 24th January 2011, 11:33, said:

1.Deci problema musulmanilor nu e sa aleaga intre al-Qaradawi si Selam, problema e mai degraba sa aleaga intre al-Qaradawi si aia 2500 care-l huiduie.
2.Eu sint optimist...cred ca cu trecerea timpului, musulmanii vor deveni mai moderati.
Problema musulmanilor nu e sa aleaga intre un imam sau altul ci sa aleaga intre Islam si Noul Islam, unde Noul Islam trebuie sa fie un islam reformat pe alte baze teologice. Islamul are nevoie de o reforma similara reformei prin care a trecut crestinismul in urma cu 400 de ani. Dar in cazul islamului va fi mult mai greu de reformat pentru ca are o gramada de sisteme de protectie impotriva reformei. O miscare similara reformei luterane in islam este coranismul, un fel de Sola Scriptura islamica, un inceput bun al unui drum anevoios. Problema coranismului este ca si ignorand hadithurile si Sunna extremismul isi poate gasi legitimitate in versurile Coranului. Versul Sabiei e in Coran nu in Sira sau hadithuri. O idee de a scapa de acest inconvenient este de a considera doar versurile mecane ca fiind prescriptive iar cele din perioada de dupa Hegira ca fiind rezervate lui Mohamed si timpurilor acelea. (nu imi mai aduc aminte unde am intalnit aceasta idee, o secta de prin Nigeria cred) Frumos dar asta ar insemna ca 90% din Coran trebuie aruncata. Cea mai de succes miscare de reforma a Islamului este Ahmadiya pentru ca trece toate preceptele coranice prin filtrul lui Mahdi, iar acesta a inlaturat frumos cam tot ce e incompatibil cu o societate moderna.
Revenind, e un pic aiurea ca ai pomenit de cei 2500 de intelectuali care il huiduie pe Qaradawi, cei care il lauda sunt poate 25000.
2. Si eu cred asta, numai ca in mod sigur moderatii vor fi supravietuitorii unei bai de sange, reforma nu va fi in mod sigur pasnica. Se vor macelari intre ei ca chiorii.

 StefanU, on 24th January 2011, 12:32, said:

Cit despre cerinta "argumente strict teologice"...hai s-o lasam moarta...musulmanii se comporta in functie de cita influenta are un teolog/formator de opinie sau altul, nu dupa ce scrie in Coran si in hadisuri, si nici dupa ce diplome au acesti formatori de opinie.Regina Rania a Iordanului promoveaza quranismul desi n-are nici o pregatire teologica.
E important argumentul teologic. Bin Laden e un mare formator de opinii, cu toate astea  o fatwa emisa de el nu are legitimitate pentru ca el nu are pregatire teologica, s-ar putea sa se insele, s-ar putea sa nu. In acest domeniu nu sunt toate opiniile egale, asa cum nici opinia lui Gheorghe de le Afumati nu este egala cu cea a Preafericitului Daniel in cea ce priveste ortodoxia. Deoacamdata opiniile Raniei sau ale altor reformatori sunt insignifiante pentru ca sunt urmate de foarte putini musulmani, majoritatea musulmanilor urmeaza opiniile lui Qaradawi si ale celorlalti invatati islamici ortodocsi.

#50
Inder

Inder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2008

 eu_unul, on 22nd January 2011, 01:39, said:

Se pare ca jihadul e fard, chiar si cel ofensiv.

De la islamonline.net citire:

Varianta originala in araba: http://www.islamonli...unsel_C...;كم

Traducerea lui Goagal:http://translate.google.ro/translate?

I think that this is not fair with the opponents, nor of the accuracy and honesty In their views, it read the opinions of those Jihad find them acknowledge the request, and the invasion of the enemy in his home, For several reasons, including:
1 -   Ensure freedom of advocacy, prevention Sedition in religion, and the removal of physical barriers that stand between the masses of people and to achieve The call of Islam to them, and this was Fattouh, adult companions and the Almighty, To remove the tyrant powers that control the necks of humans and their consciences, and say what Pharaoh said to those who Safe from his people: (you believed him before I give you permission?). This goal is the embodiment of the verse: "And fight them until persecution is no more."

2 -         Ensure the safety of the Islamic State, and safety Borders, If it is threatened by its enemies, who are waiting for them, and her scheming, Which is what they call in our time: (preventive war), and these necessities of the king, and appropriate Years (scramble), and most of the Islamic conquests were of this type of preventive war, after That collided early Islamic state, since the era of the Prophet in a two-state big world   Persians and the Romans, and began to conflict with the Romans since the secret of Mutah, and the Battle of Tabuk, and began to struggle is With the Persians since Chosroes tore Book of the Prophet peace be upon him to it, including threatened and threatened him by.


Asadar dupa Qaradawi, musulmanii pot pura un jihad ofensiv, adica pot ataca necredinciosii pentru a distruge barierele dintre oameni si chemarea islamului sau pentru a asigura granitele statului islamic.
D ce nu dai traducerea integrala?  Ex:

قتال غير المسلمين هو ما يعرف فقها بالجهاد في سبيل الله، والجهاد يشرع وجوبا في حالة اعتداء الكفار على المسلمين، فيجب مقاومتهم وجهادهم ودفعهم؛ وذلك بنص القرآن، قال الله تعالى: "وَقَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَكُمْ وَلَا تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ [البقرة/190] وهذا النوع من الجهاد يعرفه الفقهاء بجهاد الدفع، وهو واجب باتفاق الفقهاء، بل واتفاق العقلاء، وأقرته المواثيق الأممية المعروفة اليوم. إلا أن المحتل وأعوانه يسمونه باتوا يطلقون عليه ما يسمى "بالإرهاب".

"Lupta cu non musulmanii cunoscut sub numele de  jihad in numele lui Allah, și jihad-ul este prescris  în cazul unui atac al necredincioșii împotriva musulmanilor, rezistand si luptand impotriva lor și de a-i invinge conform textul din Coran:" Dumnezeu a spus: "Luptati pe calea lui Allah împotriva acelora care se luptã cu voi, dar nu începeti voi lupta, cãci Allah nu-i iubeste pe cei care încep lupte! Acest tip de lupta, este in conformitate cu legile internationale,recunoscute de ONU in ziua de azi. "
Nu este corect ca un om, sau o comunitate sa se apere de agresor?
Eu am tradus in romaneste, si nu m-am ascuns dupa google translate.
Marea majoritate dintre voi, voit sau nu, evidentiati jihadul ca fiind obligatia de baza in Islamului. Iata bazele Islamului:
   1. Crezul in Allah,
   2. Credinta in trimisii Lui Allah,
   3. Credinta in cartiile divine,
   4. Credinta in ingerii Lui Allah,
   5. Credinta in Ziua Judecatii,
   6. Credinta in soarta ( ca binele si raul sunt numai cu voia Lui Allah).

Obligatiunile unui musulman(stalpii Islamului):

   1. Rostirea expresiei "La ilahe illa Allah",
   2. Implinirea rugaciunii zilnice,
   3. Postul in luna Ramadan(luna sfanta in care a fost cobarat Coranul),
   4. Darea daniei(zakeat),
   5. Implinirea pelerinajului(la Mekkah).

Dupa cum vezi, nici vorba de jihad. Pana si invadarea Irakului a avut conotatii cruciate. Bineinteles, cand este vorba de musulmani se numeste jihad, cand este vorba de crestini se cheama "razboi impotriva terorismului".

War and peace: Did evangelicals' support for Iraq invasion damage credibility?
http://www.abpnews.c.../view/2803/116/

Robin Hayes says we will win in Iraq by "spreading the message of Jesus Christ" there.
http://www.bluenc.co...us-christ-there

Bush's fundamentalism: the president as prophet
http://seattletimes....81_domke23.html

The King's Torah: a rabbinic text or a call to terror?
http://www.haaretz.c...terror-1.261930

#51
StefanU

StefanU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 19.12.2010
Inder, tradu-mi si mie asta, te rog :
وأرى أن هذا ليس من الإنصاف مع الخصوم، ولا من الدقة والأمانة في عرض آرائهم، فمن قرأ أراء هؤلاء يجدهم يقرون جهاد الطلب، وغزو العدو في داره، لعدة أسباب، منها :

#52
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Inder, on 24th January 2011, 16:37, said:

D ce nu dai traducerea integrala?  Ex:
Am pus atat link catre textul in original cat si link catre traducerea automata a lui Guagal.

Quote

"Lupta cu non musulmanii cunoscut sub numele de  jihad in numele lui Allah, și jihad-ul este prescris  în cazul unui atac al necredincioșii împotriva musulmanilor, rezistand si luptand impotriva lor și de a-i invinge conform textul din Coran:" Dumnezeu a spus: "Luptati pe calea lui Allah împotriva acelora care se luptã cu voi, dar nu începeti voi lupta, cãci Allah nu-i iubeste pe cei care încep lupte! Acest tip de lupta, este in conformitate cu legile internationale,recunoscute de ONU in ziua de azi. "
Nu este corect ca un om, sau o comunitate sa se apere de agresor?
Eu am tradus in romaneste, si nu m-am ascuns dupa google translate.
Ok, daca tot stii araba, esti bun sa traduci intreaga fatwa? Nu neg ca cea ce ai scris tu numai ca tu ai ales doar cea ce iti convine, enuntarea jihadului ca mijloc de aparare in conditiile in care fatwa vorbeste de jihadul ofensiv.



Quote

Marea majoritate dintre voi, voit sau nu, evidentiati jihadul ca fiind obligatia de baza in Islamului. Iata bazele Islamului:
   1. Crezul in Allah,
   2. Credinta in trimisii Lui Allah,
   3. Credinta in cartiile divine,
   4. Credinta in ingerii Lui Allah,
   5. Credinta in Ziua Judecatii,
   6. Credinta in soarta ( ca binele si raul sunt numai cu voia Lui Allah).
Irelevant in cea ce priveste discutia.

Quote

Obligatiunile unui musulman(stalpii Islamului):

   1. Rostirea expresiei "La ilahe illa Allah",
   2. Implinirea rugaciunii zilnice,
   3. Postul in luna Ramadan(luna sfanta in care a fost cobarat Coranul),
   4. Darea daniei(zakeat),
   5. Implinirea pelerinajului(la Mekkah).

Acestia sunt cei 5 stalpi. Jihadul nu e unul din stalpii islamului, asta stiam. Problema e daca jihadul e fard sau nu. vezi tu, in Islam fard nu sunt doar stalpii.
Asculta de imamii tai cand iti zic ca jihadul e fard:

Third The ruling on physical jihad against the disbelievers is that this is an obligation on the community as a whole (fard kafayah).

Ibn Qudamah said: “Jihad is an obligation upon the community; if some people undertake it, the rest are relieved of the obligation.”

What fard kafayah means is that if it is not undertaken by enough people, then all the people are guilty of sin, but if enough people undertake it, the rest will be relieved of blame. Initially the command is addressed to all of them, as in the case of an individual obligation (fard ‘ayn), but then in the case of fard kafayah the obligation is dropped if enough of the people undertake to do it, unlike the case with fard ‘ayn where the obligation is not dropped if someone else does it. Jihad is a fard kafayah according to the majority of scholars.” (Al-Mughni, 9/163)


http://www.islamonli...d=1119503546772


Quote

Dupa cum vezi, nici vorba de jihad. Pana si invadarea Irakului a avut conotatii cruciate. Bineinteles, cand este vorba de musulmani se numeste jihad, cand este vorba de crestini se cheama "razboi impotriva terorismului".

Hmmm, s-au dus americanii acolo sa raspandeasca crestinismul? Din cauza asta acum in Irak nu mai sunt nici jumatate din crestinii care erau pe vremea lui Sadam? Americanii ala cat de tampiti sunt au facut islamistilor un cadou nesperat, un Irak pe tava. Sadam le statea in gat atat arabilor wahabiti cat si iranienilor.

Quote

War and peace: Did evangelicals' support for Iraq invasion damage credibility?
Micutule ipocrit, crestinii sa nu aiba voie sa faca da'wa crestineasca in Dar al Islam dar musulmanii sa faca toata ziua prozelitism prin Dar al Harb. Normal ca au fost crestini care au sustinut razboiul din Irak, vreo 80% din americani sunt crestini, cine ai fi vrut sa sprijine razboiul, musulmanii americani? S-au dus americanii in Irak sa raspandeasca crestinismul? Nu, nici macar bibliile lor personale nu le-au luat cu iei, au fost cazuri in care soldatii americani au dat foc bibliilor, si nu s-a aruncat nimeni in aer pentru o asemenea blasfemie.

Asadar, revenind la subiectul topicului, jihadul e o obligatie a intregii comunitati, nu esti obligat sa iti pui centurea neagra cu 7 dinamite, sunt destui care o fac. Poti sa participi la jihad cu limba si inima, de preferabil cu portofelul ca e criza si la casele mujahedinilor.

#53
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Islamul are niste metode de manevrare care includ:
Iadul pentru necredinciosi.
Jihadul si misionarii luptatori
Sharia ca religie de stat.

Crestinismul are niste metode de manevrare care includ:
Iadul pentru necredinciosi.
misionarii luptatori
Statul Vatican.

Iudaismul are niste metode de manevrare care includ:
Nerecunoasterea existentei raiului si iadului
Nu exista misionari
Religia e desprinsa de stat.

Concluzia: Asta e o religie plictisitoare.
nu-i de mirare ca exista atit de putini evrei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate