Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Dificultatile mamicilor in primul an de viata al bebelusului

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010

View Postadadoi, on 13th December 2010, 11:59, said:

medicul ce-a spus? Nu de alta, da' din ce știu eu, ăla e un simptom, nu un diagnostic, și dacă n-are altceva las-o în pace că trece pe măsură ce crește. Ser fiziologic pune-i, nu efedrinat.
fiziologic scuze  :deadtongue:
medicul n-a zis nimic, ptr ca nu i s-a parut nimic suspect la primul consult. asa mi s-a spus si mie ca trece cu timpul. dar parca i se infunda nasul prea des acum

#38
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
o cratiță de apă fierbinte pe calorifer sau un umidificator de cameră rezolvă destul de bine problema.
Și nu te stresa, dacă și medicul a spus că e ok, apoi e ok.

#39
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Am fost si noi la "revizia" de 8 luni. Eu suspectam si o usoara raceala si m-am gandit sa va impartasesc din sfaturile dr. neonatolog:
- dintii pot aparea pana la 1 an si 2 luni (noi inca nu avem nici unul si incepusem sa ma ingrijorez  :rolleyes:)
- fructe de orice fel si oricat (exceptie capsuni si fructe de padure). Aveam eu o nedumerire cu citricele, ca mi se pareau indispensabile in acest sezon dar am citit ca cica ar fi alergene.
- se considera copilul racit doar daca tuseste de minim 10 ori pe ora (de 10 ori pe zi e in standard si are alte cauze). Idem si pentru stranut.
- are mucisori doar daca: curg in nestire sau nu poate respira in timpul somnului (am eu impresia ca de 2 zile are nasul infundat dar se pare ca e doar halucinatie de mama  :thumbup: )
- fara peste pana la 2 ani (regula valabila la noi in Romania, ca nu stim exact cat e de proaspat, bun si fara "adaosuri toxice"
- e mai important sa pape fructe crude decat legume fierte - a mea mananca ca descreierata fructe, lactate si cereale, dar cu legumele si carnita nu ne impacam. Solutia este sa incep un piure de legume + carnita + fructe sau cereale si treptat sa scad ultimele ingrediente pana la eliminarea lor totala (acuma suna extrem de scarbos meniul cereale + carnita  :puke:, dar cine stie, poate lui fiica-mea ii place).

cam atat

sanatate si nopti linistite!

#40
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Codruta imi plac sfaturile scrise de tine. Mai pun si eu unul primit de la pediatra piciului meu ce in curand face 3 luni:
- afara se scoate copilul fara sa aiba nasucul sau gurita acoperite caci altfel il scoatem degeaba.

#41
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostLoreley, on 1st January 2011, 21:01, said:

Codruta imi plac sfaturile scrise de tine. Mai pun si eu unul primit de la pediatra piciului meu ce in curand face 3 luni:
- afara se scoate copilul fara sa aiba nasucul sau gurita acoperite caci altfel il scoatem degeaba.

:thumbup:
La multi ani piciului tau! Regula de mai sus ar trebui trimisa prin posta tuturor bunicilor, cred. Eu am reusit sa o conving pe a noastra greu, numai dupa ce i-am aratat un articol in care scria ca ar creste riscul de astm. Odata mi-a adus-o cu nici mai mult nici mai putin de 3 caciuli pe cap (una subtire sa absoarba transpiratia, una mai groasa sa ii acopere urechile si gluga de la combinezon) :worthy: Am intrebat-o serios daca ea vreodata iese afara cu 3 caciuli si a fost foarte nedumerita de intrebarea mea, ceva de genul care-i legatura aici?
Asa si ne laudam si noi cu primul dintisor, care s-a lasat muuuult asteptat!

#42
KoalaBeertje

KoalaBeertje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.08.2009

View Postadadoi, on 13th December 2010, 12:34, said:

o cratiță de apă fierbinte pe calorifer sau un umidificator de cameră rezolvă destul de bine problema.
Și nu te stresa, dacă și medicul a spus că e ok, apoi e ok.


View Postcodruta, on 17th December 2010, 15:57, said:

Am fost si noi la "revizia" de 8 luni. Eu suspectam si o usoara raceala si m-am gandit sa va impartasesc din sfaturile dr. neonatolog:


View PostLoreley, on 1st January 2011, 21:01, said:

Codruta imi plac sfaturile scrise de tine. Mai pun si eu unul primit de la pediatra piciului meu ce in curand face 3 luni:
- afara se scoate copilul fara sa aiba nasucul sau gurita acoperite caci altfel il scoatem degeaba.


Multumesc celor 3 doamne pentru sfaturile foarte rationale de mai sus, ajuta mult - chiar si la calmarea unei mame paranoice asa, ca mine.

#43
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

View Postcodruta, on 2nd January 2011, 10:58, said:

:thumbup:
La multi ani piciului tau! Regula de mai sus ar trebui trimisa prin posta tuturor bunicilor, cred. Eu am reusit sa o conving pe a noastra greu, numai dupa ce i-am aratat un articol in care scria ca ar creste riscul de astm. Odata mi-a adus-o cu nici mai mult nici mai putin de 3 caciuli pe cap (una subtire sa absoarba transpiratia, una mai groasa sa ii acopere urechile si gluga de la combinezon) :worthy: Am intrebat-o serios daca ea vreodata iese afara cu 3 caciuli si a fost foarte nedumerita de intrebarea mea, ceva de genul care-i legatura aici?
Asa si ne laudam si noi cu primul dintisor, care s-a lasat muuuult asteptat!

Felicitari pentru dintisor. Asta inseamna ca vor durea mai putin gingiile?

View PostKoalaBeertje, on 8th January 2011, 11:46, said:

Multumesc celor 3 doamne pentru sfaturile foarte rationale de mai sus, ajuta mult - chiar si la calmarea unei mame paranoice asa, ca mine.

Cu placere.
Acum devin eu paranoia. Puiutul meu a inceput sa-si suga degetul mare. Eu pana acum nu i-am dat suzeta pantru ca stiu ca nu ii face bine (poate afecta dentitia si pofta de mancare). Dar oare degetul nu face acelasi rau? Stiu ca medicii stomatologi recomanda suzeta in locul degetului. Am auzit si cazuri in care bebele scuipa suzeta si sugea degetelul. Voi ce parere aveti? Care face mai putin rau?

Edited by Loreley, 09 January 2011 - 20:36.


#44
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostLoreley, on 9th January 2011, 20:32, said:

Acum devin eu paranoia. Puiutul meu a inceput sa-si suga degetul mare. Eu pana acum nu i-am dat suzeta pantru ca stiu ca nu ii face bine (poate afecta dentitia si pofta de mancare). Dar oare degetul nu face acelasi rau? Stiu ca medicii stomatologi recomanda suzeta in locul degetului. Am auzit si cazuri in care bebele scuipa suzeta si sugea degetelul. Voi ce parere aveti? Care face mai putin rau?
De suzetă scapi la 2 ani, de deget la 7.

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu-i cam tarziu la 7 ani ?Nu de alta dar in conditiile astea scapi de deget si intra in schema aparatul dentar. :D

#46
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

View Postmufa, on 9th January 2011, 23:02, said:

De suzetă scapi la 2 ani, de deget la 7.


Mufa ca de obicei: sec si la obiect. :) Ti-am ascultat sfatul si i-am dat azi suzeta dar surpriza: a refuzat-o. Am sa mai incerc de cateva ori cand am sa-l vad ca-si suge degetelul si daca nu o vrea asta este. Si-a ales singur varianta.

#47
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostLoreley, on 1st January 2011, 21:01, said:

- afara se scoate copilul fara sa aiba nasucul sau gurita acoperite caci altfel il scoatem degeaba.

:w00t:
Familia Adams???

View Postmufa, on 9th January 2011, 23:02, said:

De suzetă scapi la 2 ani, de deget la 7.
este valabil doar pentru baieti...

#48
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCarrman, on 11th January 2011, 08:22, said:

:w00t:
Familia Adams???


este valabil doar pentru baieti...
Citez din pediatra țîncilor: "copiii trebuie să stea cît mai mult afară, indiferent de vreme. Cu nasul gol"

N-am zis cînd se reapucă, da? :D

#49
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postmufa, on 11th January 2011, 09:45, said:

Citez din pediatra țîncilor: "copiii trebuie să stea cît mai mult afară, indiferent de vreme. Cu nasul gol"

N-am zis cînd se reapucă, da? :D
ma gandeam la psihopatii care isi infofolesc copiii!

#50
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
La tara copiii umbla si vara pe caldura cu fes in cap si vestuta crosetata peste camasa. Prin caldura inteleg o vreme in care fii-mea sta in curte in chiloti (cind era mai mica chiar in curu gol).

#51
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
@Loreley

Neonatologul a zis ca el sfatuieste mamicile sa dea suzeta copiilor ca se pare a fi de mare ajutor cand apar dintisorii. Eu pot sa zic ca are dreptate. Cumpara-i mai multe forme si modele si nu i-o da asa seaca de la bun inceput, pune un piculet de lapte pe ea si incet incet se va obisnui.
Eu i-am tot scos degetul din gurita de la primele tentative (nu am exagerat, dar nici nu am lasat chiar dupa ea) iar acuma nu pare sa fie extrem de atasat de degete. Nu pare foarte atasata nici de suzeta dar nici nu i-am dat decat ocazional, in special cand vroiam sa adoarma.
Sigur nu e bine sa il lasi sa doarma cu suzeta in gura (a mea adoarme cu ea si mai nou o scuipa singura, dar la inceputuri dupa ce adormea i-o trageam eu finut din gurita).


Am bifat si noi prima raceala (ca norocul, usoara) si prima noapte cu febra de 39.5, care a cedat si nu prea.

#52
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postfilipxxx, on 10th January 2011, 12:46, said:

Nu-i cam tarziu la 7 ani ?Nu de alta dar in conditiile astea scapi de deget si intra in schema aparatul dentar. :D
Cica eu am fost copil model, eu si degetul. M-am lasat (oficial) pe la scoala. Dar si acum cand dorm, sunt stresata, nu-mi dau seama si-s cu degetul in gura. E ceva reflex.

View Postcodruta, on 11th January 2011, 16:57, said:

Cumpara-i mai multe forme si modele si nu i-o da asa seaca de la bun inceput, pune un piculet de lapte pe ea si incet incet se va obisnui.
Cele de la Nuk au o forma buna si sunt rezistente la multiplele sterilizari ulterioare.
Fiica-mea a stat doar pe nr1, cele nr 2 erau prea mari.

#53
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postcodruta, on 11th January 2011, 16:57, said:

Neonatologul a zis ca el sfatuieste mamicile sa dea suzeta copiilor ca se pare a fi de mare ajutor cand apar dintisorii.

neonatologul tau ar trebui sa se lase de meserie!
nenoroceste copii pe banda...

#54
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
carmane, termină.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate