Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Este leul subevaluat?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Este leul subevaluat? Așa s-ar părea, comparând prețurile din România și SUA ale celui mai popular sandviș de la McDonald’s. Experții vorbesc, însă, mai degrabă despre o supraevaluare.

Încă din 1986, ziariștii de la „The Economist“ folosesc indicele Big Mac pentru a stabili cât de aproape sunt ratele de schimb valutare de o valoare corectă. Indicele se bazează pe prețul respectivului sandviș în diferite țări și pe teoria parității puterii de cumpărare (PPP), care susține că, pe termen lung, cursurile de schimb ar trebui să se miște astfel încât să egalizeze prețurile unui coș identic de cumpărături din două state diferite.

Însă lucrurile nu stau mai niciodată așa și ratele de schimb suferă numeroase influențe, oficiale și neoficiale. „Un curs mai slab îmbunătățește competitivitatea unei țări, făcând exporturile mai ieftine. De asemenea, el încurajează consumatorii să renunțe la produsele importate, mai scumpe, în favoarea celor locale, mai ieftine“, explică jurnaliștii britanici. Ultima ediție a indicelui arată că, în raport cu dolarul american, valutele continuă să fie ieftine în țările emergente și supraevaluate în vestul Europei.

Leul pare a fi nedreptățit

Calculul este simplu: se ia prețul local al unui Big Mac și se împarte la prețul mediu din SUA (3,73 dolari). Se compară apoi rezultatul cu rata oficială de schimb dintre dolar și valuta națională. Dacă primul este mai mare, moneda locală este supraevaluată. Dacă, din contra, rata oficială este mai mare, atunci avem de-a face cu o subevaluare.

În cazul României, luăm cei 8,50 lei (prețul unui Big Mac) și îi împărțim la 3,73. Rezultă 2,28, mult sub cursul oficial de 3,10 lei pentru un dolar. Cu alte cuvinte, potrivit metodei inventate de The Economist, trebuie să tragem concluzia  că leul este subevaluat cu circa 26% față de dolar.

Ideea leului subevaluat este privită cu reticență de analiștii economici. Daniel Dăianu crede că, pentru România, calculele sunt influențate și deformate în mare măsură de ponderea mare a unei populații rurale care nu intră aproape deloc în jocul economic. „Cu cât ponderea bunurilor «tradable» este mai mare într-o economie, cu atât calculele sunt mai pertinente“, afirmă acesta.

Între critici și confirmări

Nici Doru Lionăchescu, Managing Partner la Capital Partners, nu pare foarte convins de acuratețea metodei Big Mac. „Să nu simplificăm ceea ce nu se poate simplifica. Cred că mai putem găsi patru indicatori empirici care să ne ducă, fiecare, la o cu totul altă concluzie. Indicele cu pricina este, până la urmă, o joacă“, declară acesta. Lionăchescu mai spune că, în cazul României, e foarte greu să susții că moneda națională este prea slabă, când, de fapt, pentru a reflecta performanțele economice, leul ar trebui să se mai devalorizeze.
Criticii teoriei Big Mac mai aduc în discuție faptul că, deși produsul final este același, prețul său se stabilește diferit. Există țări în care costul muncii sau cel al transportului cântăresc mai mult, în timp ce în altele este mai mare ponderea taxelor sau cea a materiei prime. Nu în ultimul rând, marja de profit este diferită.
Totuși, în ciuda tuturor punctelor slabe, indicele Big Mac s-a dovedit, în destule rânduri, o metodă extrem de simplă de a arăta ceea ce mulți știau sau simțeau: unele valute erau în mod artificial sub sau supraevaluate. Mai mult, anumite prognoze bazate pe corelațiile dintre prețurile celebrului sandviș au fost confirmate de realitate. Se va întâmpla la fel și în cazul leului? Cu alte cuvinte, urmează o apreciere a monedei naționale? Dacă da, atunci Big Mac a fost primul care a simțit-o.


26%
Cu atât ar fi subevaluat leul în raport cu dolarul (și, ca urmare, și față de euro și alte valute), potrivit metodei de calcul a celor de la The Economist

Sursa: capital

Attached Files



#2
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009
Cred că o paritate cu...francul elveţian,ar rezolva problema economică a susţinerii cursului de schimb

#3
tscristina

tscristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.10.2010
Si eu cred ca este subevaluat si probabil cauza principala este instabilitatea politica. oare cat va mai dura acest lucru?

#4
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Topicul de evolutie a cursului valutar este aici: http://forum.softped...howtopic=479308

#5
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 26.01.2009
Leul se va aprecia.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Daca se va aprecia, asta are la baza doar salvarea populatiei indatorate in valuta, nicidecum un suport economic real.
Aceasta miscare va afecta negativ exportatorii, adica fix aia care inca mai misca.

#7
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Nu e prima data cand aud de moneda "Big Mac" dar mi se pare o tampenie:
1) pretul e controlat de o singura firma. Daca ea decide sa faca o promotie inseamna ca s-a apeciat brusc moneda locala?
2) la noi multe Mc-uri sunt fransize. Deci costurile nu mai cad in spatele Mc ci in grija celui care a luat fransiza.
3) preturile de productie si salariile difera substantial. Salariul unui licean american nu e acelasi cu cel al unui student roman.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 Astor, on 27th October 2010, 11:16, said:

3) preturile de productie si salariile difera substantial. Salariul unui licean american nu e acelasi cu cel al unui student roman.
Corect. In SUA salariul minim parca e 7 USD/ora. La noi e undeva in jur de 1,35 USD/ora.

#9
voliere

voliere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.10.2005
Leul nu are cum sa se aprecieze. Deficitul extern dicteaza asta.
Importam prea multe, lumea cumpara prea multe chestii importate.
Rezxulta deci ca trebuie sa-i micsoram leafa lumii ca sa nu-si mai poata permite sa se gandeasca la atatea cumparaturi...
Direct nu se poate ca ti se urca in cap, deci ramane metoda indirecta...

Orice guvern ar face asta, chiar si tu daca ajungi maine in guvern si vezi ca exporturile sint 50 mild si importurile sint 70 mild. euro.

#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Metoda e prea empirica din cauza diferentei de venit mediu per capita, adica cate bigmacuri iti poti cumpara cu un salariu mediu x nivelul chiriilor x costurile reale de productie = forta de lucru
Nu stiu cat ar costa un bigMac in Somalia dar sunt sigur ca ar fi al dracului de ieftin ca sa se vanda totusi, iar asta nu ar arata ca moneda somaleza e mult subevaluata.
E ro o tara de "somalezi"? Cam da.

In concluzie nu vad de unde s-ar aprecia leul.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,682
  • Înscris: 29.03.2006
Leul este supraapreciat de cel putin 4 ori.
  Importurile sunt devastatoare fata de exporturi.
  Se importa tot, de la fructe, legume si cereale, pana la materie prima, prefabricate, haine, electronice, combustibili si masini, etc., etc.
  
Metoda Mac-ului este complet irelevanta pt. RO.
In state - si ei in criza - asa cum deja a amintit cineva, salariile variaza de la 7 USD/ora pana la peste 35 USD/ora.
In RO putin peste 1...


Cei care sustin aprecierea leului sunt inconstienti.
Pe ce baze reale ???
Ce exporta Romania - un rahat - si ala mare parte cu profit externalizat.
Ce mai produce Romania pt. consum intern - un rahat, iar partial cu profit externalizat, atat de unii producatori, cat si de multe supermarketuri straine, care evident au adaus comercial partial externalizat...
Si mare parte din materia prima si din prefabricate sunt tot importate, de la granule de plastic la placi de pal, suruburi, manere, tabla de aluminiu sau de orice.
Banii aia externalizati - si asa putini, nu se mai intorc, si iau francezii de ex. pensie, nu romanii...
Atunci cand ajung sa fie aproape toata bruma de bani facuta aici, conteaza si aia putini.

Nu ma pierd in detalii, dar subliniez grotescul aberant pana la care s-a ajuns.

Edited by loock, 28 November 2010 - 11:07.


#12
noob64

noob64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.06.2008
este supraevaluat, la sf. lui decembrie ca cadea oleaca ca-n tot anu.

#13
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

 loock, on 28th November 2010, 11:03, said:

Leul este supraapreciat de cel putin 4 ori.
  Importurile sunt devastatoare fata de exporturi.
  Se importa tot, de la fructe, legume si cereale, pana la materie prima, prefabricate, haine, electronice, combustibili si masini, etc., etc.

Care bre devastatoare diferenta, ia citeste niste statistici si zi-ne si noua cat de mare e devastarea facuta de deficitul comercial.
Ne place sa dam cu vorba-n forum...

#14
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Courage, on 27th October 2010, 07:43, said:

Daca se va aprecia, asta are la baza doar salvarea populatiei indatorate in valuta, nicidecum un suport economic real.
Aceasta miscare va afecta negativ exportatorii, adica fix aia care inca mai misca.
Nu cred ca e vorba doar despre indatorarea populatiei in valuta.Majoritateta populatiei nu a avut incredere in leu nici anul asta, nici anul trecut, lumea asteptandu-se ca euro sa sara catre 5 lei, de fapt ceea ce am facut si eu, toate economiile mele fiind in euro.
Faptul ca BNR a tinut euro in frau, si aratand ca poate tine sub control cursul + perspectivele pozitive pentru leu pentru leu+ dobanzile mult mai mari la leu fata de euro ma face ca sa-mi schimb economiile in lei anul viitor.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 16.10.2007

 galeo, on 27th December 2010, 12:34, said:

Faptul ca BNR a tinut euro in frau, si aratand ca poate tine sub control cursul + perspectivele pozitive pentru leu pentru leu+ dobanzile mult mai mari la leu fata de euro ma face ca sa-mi schimb economiile in lei anul viitor.
Eu am mizat pe leu. Cand am ascultat de Benerel Isarescu nu am gresit, in schimb am gresit cand am ascultat de diversi care se perindau pe la TV.

#16
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Chiar daca s-ar aprecia leul semnificativ in raport cu euro, sa zicem pana undeva la 3-3,5 lei, preturile de la coltul strazii sau din piata tot nu ar scadea! La noi cum bate un pic vantul, gata cresc preturile, insa de scazut ai vazut pe vreunul sa le scada? Pai cum, doar nu-s prosti sa piarda ei, ca asa-i la noi, in timp ce in tarile civilizate e taman invers! :death:
Deci degeaba se apreciaza daca salariul iti ramane la fel si poti cumpara exact aceeasi cantitate de bunuri si servicii ca inainte! Credeti ca vor mai da inapoi preturile caselor si terenurilor, ca atunci cand costau apartamentele pana in 11000$? Da' de unde! Asa ca hai sa nu mai visam degeaba, doar traim in Romania! Romania, trezeste-te!  :D

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 16.10.2007

 duculeana, on 27th December 2010, 16:44, said:

Credeti ca vor mai da inapoi preturile caselor si terenurilor, ca atunci cand costau apartamentele pana in 11000$? Da' de unde! Asa ca hai sa nu mai visam degeaba,
Apropo, mai ti minte cat era salariul mediu cand un apartament costa 11000$?

#18
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Nu mai stiu, dar parca 3-5 milioane, cam asa. Stiu sigur ca undeva prin 2001-2002 vara cand am lucrat doua luni era salariul minim 1,5 milioane. Dar nu vad ce relevanta are salariul mediu pe la noi, dat fiind ca majoritatea populatiei care lucreaza nu atinge leafa aia. Poate fi cel mult un indicator al cresterii nivelului de trai, dar si a preturilor si a valorii bunurilor si serviciilor produse intr-o tara la un moment dat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate