Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Agricultura la gravitatie 0

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Taygun

Taygun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.08.2010
Cum credeti ca ar creste plantele la gravitatie 0 ? Ma gandeam ca daca gravitatia ar fi inexistenta ar creste mai repede,mai mari si inalte,dar nu stiu daca gravitatia ar vreun efect in mecanismele plantelor . Am citit ceva absolut genial : rusii au crescut gandaci in spatiu iar acestia s-au dezvoltat mai repede si mai puternici.

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Cine stie cum ar circula apa prin sol, catre radacini, sau in planta, de la radacini inspre frunze. Chiar, ar mai cadea frunzele?

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
MMm,stiam ca majoritatea plantelor se folosesc de gravitatie pentru sa stabili in care sens cresc(pozitionarea radacinilor/tulpinii)

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
http://www.redorbit....n_zero_gravity/

http://spaceflight.n...ronicles13.html

#5
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

View Postxeleron, on 24th October 2010, 21:10, said:

MMm,stiam ca majoritatea plantelor se folosesc de gravitatie pentru sa stabili in care sens cresc(pozitionarea radacinilor/tulpinii)

Eu te-as contrazice aici - bineinteles neargumeneta suficient- si ca plantele se orienteaza dupa campul magnetic terestru.
Acesta explicatie o dau si la cresterea mai rapida in spatiu.  Substantele ionice au o frecare cu campul magnetic terestru. Asta le incetineste dinamica, deci si ritmul de crestere.
Ceea ce am scris nu este o explicatie unanim acceptata. Asa nu am raspuns, ci a fost doar unul din raspunsuri.

Apa urca datorita prsiunii osmotice - e ca o sugativa, sau ca fitilul unei lampi pe gaz.

Edited by Gurban_Dan, 25 October 2010 - 07:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate