Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Colet primit din State si lucratorii de la Vama

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postady_77, on 20th October 2010, 18:45, said:

pentru ca toti sunt la fel! fiecare angajat de asta nu gandeste! pentru ca angajati de astia pun oamenii pe drumuri aiurea,prostia e la nivel de arta in romania!  
    de cate o v..a de asta am parte de fiecare data cand aduc o masina,echipamente pt afacerea mea,bunuri din us sau canada... m-am saturat de tembeli de astia pusi sa bage bete in roate romanului. de ce cand ajung cu marfa la budapesta totul e ok,doar la romani se comporta de parca nu au aderat la ue? plus de asta daca as primi pachete in ungaria( unde doar le scaneaza la raze x ,nu le deschid),le-as aduce cu masina in romania,vama nu mai e ,asa ca... excesul asta de zel e aiurea rau,astia sunt in alt film. de ce in aeroportul din budapesta nu comenteaza nimeni nimic in legatura cu electronice,bauturi,bijuterii,doar romanii au de comentat de fiecare data?
eu nu zic ca tu nu esti bine intentionat sau corect. dar sunt altii (foarte multi altii - ca deh, romanasi) care fac tot felul de kkturi. tu n-ai sufla si-n iaurt daca te-ai frige?

#20
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostSuperDuper, on 19th October 2010, 22:44, said:

Nu ai voie legal sa importi seminte fara autorizare prealabila. Nici un fel de seminte. Nu stiu ce exces de zel visati, tipa si-a facut perfect datoria!


Perfect nu si-a facut-o ci pur si simplu nu a stiu ce sint semintele si atunci ca sa se acopere in caz de,  a procedat cum a procedat
Atunci nu am voie nici sunflower seeds, flax seeds, etc ca doar sint "material saditor".

Attached Files


Edited by active95, 20 October 2010 - 17:54.


#21
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postady_77, on 20th October 2010, 18:45, said:

pentru ca toti sunt la fel! fiecare angajat de asta nu gandeste! pentru ca angajati de astia pun oamenii pe drumuri aiurea,prostia e la nivel de arta in romania!  
    de cate o v..a de asta am parte de fiecare data cand aduc o masina,echipamente pt afacerea mea,bunuri din us sau canada... m-am saturat de tembeli de astia pusi sa bage bete in roate romanului. de ce cand ajung cu marfa la budapesta totul e ok,doar la romani se comporta de parca nu au aderat la ue? plus de asta daca as primi pachete in ungaria( unde doar le scaneaza la raze x ,nu le deschid),le-as aduce cu masina in romania,vama nu mai e ,asa ca... excesul asta de zel e aiurea rau,astia sunt in alt film. de ce in aeroportul din budapesta nu comenteaza nimeni nimic in legatura cu electronice,bauturi,bijuterii,doar romanii au de comentat de fiecare data?
hai ca bati campii. cine iti baga bete in roata?
si un ungaria platesti acelasi lucru (tva+taxe vamale) ca si in romania cand faci import din sua sau canada (sau orice tara din afara uniunii).
numai ca in romania poti sa dai o spaga si sa pleci cu bunurile nevamuite. in ungaria mai greu.

#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postactive95, on 20th October 2010, 11:53, said:

Perfect nu si-a facut-o ci pur si simplu nu a stiu ce sint semintele si atunci ca sa se acopere in caz de, a procedat cum a procedat
Atunci nu am voie nici sunflower seeds, flax seeds, etc ca doar sint "material saditor".

Ia planteaza tu semintele alea din punca de floarea soarelui sau flax seeds si vezi daca este material saditor sau nu - adica daca creste ceva din ele. Sunt deja tratate la ambalare pentru a nu germina - asta ca sa poate sa fie exportate in US in primul rand.
Si legea zice clar - NUMAI agentii autorizati au voie sa importe seminte viabile. Nu zice deloc ca persoanele fizice se exclud, ar nega tot scopul legii declarat in primul articol - controlul plantelor venite in Romania.

#23
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pana la urma tind sa cred ca e vorba de incompetenta celor de la Vama.A trecut mai mult de o luna si nu am primit niciun raspuns, nu m-a sunat nimeni, nici de la Vama, nici de la Posta.Am sunat eu si tipa de la Vama mi-a zis sec ca ei au trimis pachetul la laborator la Constanta si ca nu mai e in custodia lor, drept urmare mi-a zis sa iau eu legatura cu ei (care ei???) ca nu mai e de competenta lor.Pai acum intreb:e treaba mea sa iau legatura cu ei, sa fac eu investigatii sa vad unde e pachetul, daca s-au facut sau nu analize???Mi se parea logic si normal ca cei de la Posta/Vama unde am fost sa ridic pachetul sa ma anunte in vreun fel, nu sa alerg eu de nebun in toate partile pentru niste seminte banale care se gasesc in toate magazinele de afara, inclusiv pe la noi, in Plafar.
Nu stiu sincer ce sa fac, mi-e sila de atitudinea si incompetenta astora.
Voi ce ma sfatuiti?

Edited by nirosbog, 05 November 2010 - 12:13.


#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai sunt bugetari si sindicalizati, cum vrei sa se miste?

#25
predaa

predaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 26.10.2009
Mi se parea logic si normal ca cei de la Posta/Vama unde am fost sa ridic pachetul sa ma anunte in vreun fel, nu sa alerg eu de nebun in toate partile pentru niste seminte banale care se gasesc in toate magazinele de afara, inclusiv pe la noi, in Plafar.
Nu stiu sincer ce sa fac, mi-e sila de atitudinea si incompetenta astora.
Voi ce ma sfatuiti?
[/quote]



pai si de ce ne le-ai cumparat de aici?

#26
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
El e de vina nu, ca nu le-a cumparat de aici. Du-te ma la puscarie cu logica asta.

#27
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Uite ca au trecut 2 luni si cei de la Posta/Vama ma aburesc in cel mai pur mod romanesc: nu au sosit rezultatele de la laborator, reveniti maine, va sunam noi, nu mai insistati, etc, etc.
Pentru tipul care ma intreaba de ce nu le-am cumparat de aici:punga trimisa este exact asta, iar la noi un pachet de 450 Gr costa 5o ron.Ai inteles acum de ce, da? Si, in plus, fratele meu trimite periodic mamei mele medicamente naturiste, care aici ar costa o avere.

#28
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Deci, nici pana acum nu am primit niciun raspuns din partea nimanui.Asta se numeste incompetenta si as vrea sa reclam acesta atitudine.Intrebare:unde si cum as putea face o reclamatie ? Eventual, vreau sa chem si televiziunea sa vedem ce va iesi.

#29
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
După ultimele evenimente... cred că cel mai bine ar fi să iei legătura cu cineva de la vreo televiziune ca să faci o emisiune în acest sens!!!

#30
eSilviu

eSilviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007

View PostSuperDuper, on 24 octombrie 2010 - 16:07, said:

Ia planteaza tu semintele alea din punca de floarea soarelui sau flax seeds si vezi daca este material saditor sau nu - adica daca creste ceva din ele. Sunt deja tratate la ambalare pentru a nu germina - asta ca sa poate sa fie exportate in US in primul rand.
Si legea zice clar - NUMAI agentii autorizati au voie sa importe seminte viabile. Nu zice deloc ca persoanele fizice se exclud, ar nega tot scopul legii declarat in primul articol - controlul plantelor venite in Romania.

citat din "Hotărâre 563/2007 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Ordonanței Guvernului nr. 136/2000 privind măsurile de protecție împotriva introducerii și răspândirii organismelor de carantină dăunătoare plantelor sau produselor vegetale în România",
http://lege5.ro/Grat...-de-carantina-d

(1) Se exceptează de la prevederile privind ambalarea, etichetarea, certificarea, testarea și privind obținerea documentelor de calitate și de înregistrare din prezentul regulament, cu respectarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 563/2007, cu modificările și completările ulterioare, cantitățile de semințe și material săditor destinate:
a) scopurilor științifice sau de selecție;
B) testării de către Institutul de Stat pentru Testarea și Înregistrarea Soiurilor în vederea înregistrării;
c) testării în vederea brevetării;
d) testării prin analize de laborator.
(2) În sensul art. 13 alin. (6) din Hotărârea Guvernului nr. 563/2007, cu modificările și completările ulterioare, prin cantități mici de plante și produse vegetale se înțelege:
a) fructe și legume proaspete, care împreună nu trebuie să depășească 20 kg;
B) flori tăiate și părți de plante care formează împreună un aranjament - un buchet;
c) organe vegetative de înmulțire: bulbi, rizomi, cormi, tuberculi, cu excepția cartofului, care împreună nu trebuie să depășească 2 kg;
d) semințe ambalate în pliculețe originale, cu excepția semințelor de cartof, nu mai mult de 100 g;
e) plante la ghiveci - 5 bucăți.

(3) Se exceptează de la prevederile prezentului regulament cantitățile mici de semințe și material de înmulțire prevăzute la alin. (2) lit. B)-e), precum și semințele de mărimea bobului de grâu sau mai mari, în cantitate mai mică de 2 kg, în ambalaje originale, introduse în țară de persoane particulare, care nu necesită aviz de import și documente de calitate.

Deci se pot sau nu se pot importa importa seminte in cantitate mica de catre persoane particulare, fara aprobari suplimentare?!

#31
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Se pot de persoane fizice, nu de persoane juridice, pentru ca trebuie sa aiba aprobare. Cel mai probabil aprobarea se cere pentru ca unele specii de plante pot fi intruzive si te trezesti ca nu mai produce romania porum pentru ca s-au important plante mancatoare de porumb (dau si eu un exemplu Posted Image).

Totusi, semintele nu erau importate in scopul de a inmulti plantele, ci de a le manca.

PS: medicina naturista, adica homeopatia e frectie la picior de lemn; atunci cand homeopatia functioneaza, se numeste medicina si este folosita in spitale.

Edited by keeekeeess, 28 February 2013 - 01:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate