Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mac OS X 10.7 Lion: Conferinta Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Classicul este din punctul meu de vedere, cel mai bun și mai util model din linie. De ce? Pentru că e SIMPLU și are CLICK-WHEEL.Nu îmi plac device-urile de tip Touchscreen.
Pe mine nu mă interesează ce tip de hard disk are Classic înăuntru. Pe mine mă interesează capacitatea de stocare și bateria. Care este legătura dintre Classic și trecerea mea pe Mac? Simplu. De ce să cumpăr produsele lui Jobs, dacă scoate din linie exact device-ul meu preferat? Nu mă interesează să-l îmbogățesc pe Jobs, ci să îmi fac mie plăcere.

#20
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
sa-ti raspund punctual, eu as merge pe un iPod touch fara HDD, daca tii sa ai iPod.

Am mai spus ce dureri am avut cu iPod cu clickwheel: practic l-am avut circa 4 ani, timp in care nu cred ca l-am folosit mai mult de 3 luni (l-am luat in vreo 2-3 concedii si excursii, si atunci mai mult nevasta-mea l-a folosit).

1/ Totusi, clickwheel-ul a incetat sa mai raspunda, recent. Deci o fi el o tehnologie simpla, dar ceva imi spune ca nu-i prea durabila. Prefer touchscreenul oricand, oricum.
2/ Cand am luat decizia sa cumpar un mp3 player, am vrut neaparat sa pot sa descarc poze pe el (deci sa-l folosesc ca HDD mobil). Vrajit de marketing, mi-am luat conector special de la Apple (altfel nu se poate) impreuna cu iPod-ul video de 30GB. Toate bune si frumoase, insa cand incepea harddisk-ul iPod-ului sa incarce poze din camera, bateria pur si simplu se topea sub ochii mei (si termic, si din punct de vedere al capacitatii ramase). Nu cred ca am reusit vreodata sa decarc mai mult de 1GB de poze (cam 10-15 minute), dupa care trebuia sa intrerup transferul si sa las iar la incarcat iPod-ul cateva ore (ca e un singur conector, atat pentru incarcare continut, cat si pentru charging = design fail).

sigur, YMMV.

#21
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

Quote

sa-ti raspund punctual, eu as merge pe un iPod touch fara HDD, daca tii sa ai iPod.

Și eu am să-ți răspund la fel de punctual(?):

1. Gusturile nu se discută.
2. Nu suport dispozitivele tactilo-senzitive deoarece nu suport amprentele ce se lasă pe ecran. Nu sunt obsedată cu curățenia, dar nici nu-mi face plăcere să știu ecranul veșnic murdar și să stau să-l șterg întruna cu cârpa. Poate că iPod Classic nu este la fel de bine văzut de unele persoane fancy cum este văzut Touch-ul, însă nu-mi doresc să dețin așa ceva.
3. De asta spun că Apple nu a fost făcut pentru oricine. Unii rămân cu o satisfacție după ce au folosit aceste produse, alții nu.

#22
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
1. nu era o chestiune de gust, ci de functionare de durata.
2. si pe iPod classic o sa ai amprente, ba chiar si zgarieturi.
3. asa e, Apple nu e pentru oricine, sunt eu mai oropsit si mai ciufut. Totusi nu-mi pot imagina cine ar fi putut ramane cu o satisfactie dupa ce am patit eu.

Edited by glumetu, 04 November 2010 - 17:31.


#23
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
iPod Nano anterior 6th gen are clickwheel. Classic nu este singurul iPod cu clickwheel. Și eu prefer Classic-ul unui iPod Touch, asta în parte pentru că folosesc un iPhone așa că iPod Touch-ul devine redundant, însă în principal datorită capacității de stocare ridicată. Sunt genul de persoană ce preferă să care toată colecția de muzică în buzunar. Acum, pe Classic am fix 67.4 Gbytes de muzici *out of 80 GB / 74 formatat.

@glumetu - cred că ai avut ghinion însă ce ai pățit nu vorbește la modul general despre calitatea construcției iPod-urilor. Folosesc Classic-uri și Nano din 2004, dacă nu mă înșeală memoria. Exceptând un Video 5.5th Gen/30 GB, pe care l-am scăpat pe șine, la metrou, și nu l-am recuperat, toate iPod-urile din casă funcționează ireproșabil. (Toate trei, și anume: un Photo, un Classic 6th și un Nano 5th). Photo-ul încă este folosit în dock, în bucătărie. Bateria încă ține cel puțin 4.5-5h în audiție. Niciunul dintre iPod-uri nu a avut și nu are probleme cu ClickWheel-ul, cu bateria sau cu hdd-ul.

#24
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postglumetu, on 4th November 2010, 09:28, said:

...Deci o fi el o tehnologie simpla, dar ceva imi spune ca nu-i prea durabila. Prefer touchscreenul oricand, oricum....

Nu voi adauga decit ca este probabil cea mai folosita interfata care a existat vreodata pe un gadget. Deci este buna, probabil ai nimerit ceva prost...

Am vazut iPod-uri albe (primele generatii) trecute prin ciur si dirlog si clickwheel-ul inca merge.

#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005
Am un nano din prima generatie pe-acasa. Cazut, trantit, calcat pe el, balit cainele pe el, you name it, inca-l mai tine 6-7 ore bateria. Nu mai zic la sala si la alergat de cate ori l-am transpirat, iar, bagat pe la elastic la pantaloni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate