Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

LG retrage toate aparatele GPS de pe piata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Am un LG 555 din 2006 de care am fost foarte multumit. In 2008 inainte de expirarea garantiei, am fost sa-mi reactualizez harile gratuit conform contractului la reprezentanta service. Totul ok pana anul acesta cand am dorit sa fac acelasi lucru contracost, tot conform contractului. Numai ca la telefon am fost instiintat ca nu mai au asa ceva caci nu se mai fabrica si NavTeq nu mnai face harti pentru LG. La replica mea ca nu am cumparat un aparat pentru 3 ani si nici nu scrie in manual ca este bun numai 3 ani, am primit un raspuns sec, ca voi fi contactat de catre cineva de la vanzari. Asa a  si fost dupa cateva zile ma trezesc cu un telefon cu o voce "blonda si suava" foarte politicoasa care ma instiinteaza ca  va trebui sa merg la reprezentanta indicata de ei, sa-mi depun aparatul GPS, daca se poate (nu obligatoriu) cu factura si cutia (culmea ca le am) si voi primi o hartie cu care sa merg apoi la magazinul de unde am cumparat aparatul, sa-mi recuperez banii pe aparat  :upset: :eek:  
Inca nu am ajuns, caci trebuie sa primesc mail cu adresa unde sa duc aparatul.
Oricum am ramas destul de contrariat si-mi fac tot felul de ganduri. Daca voi primi toata suma (aprox 1000ron) sau se considera ca l-am folosit pana acum si va fi o plata partiala.  Alt aparat nu primesc caci nu se mai fabrica LG nu mai fabrica aparate GPS. Deci va trebui sa aleg alota marca.
Va supun atentiei si astept comentarii si pareri despre acest aspect si despre politica LG. Care o fi enigma si marinimia companiei LG cu aceste aparate?

#2
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Zici ca nu-i obligatoriu. Vorbeste cu cei de la magazin. Zic si eu... chestii gen .. sa vad daca il mai gasesc, daca il caut.. etc...


Oricum ciudata actiune.

Edited by c72_c72, 09 October 2010 - 21:33.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Bine inteles ca nu este obligatoriu. Ei i-au oferit acea optiune la cerea lui expresa (cand s-a plans ca a folosit telefonul "numai" 3 ani, de parca trebuia sa dureze 100 de ani).
Clar, au "stricat caruta" cu NavTeq si inghit costurile ca sa evite eventuala degradare a imaginii firmei.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai nu-l obliga nimeni sa se duca, doar ca poate sa ia probabil de trei ori cit face aparatul ala. Asa am patit si eu cu un card de memorie (defect total) si cu un aparat foto (defect minor) - mi-au dat banii inapoi considerabil mai mult decit facea (dar erau in garantie), multumesc asta e (nu-i vorba de LG).

#5
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Pai eu nu vreau decat pretul pe care l-am platit, ca sa pot sa-mi iau altul. Nu am avut acum in plan sa schimb GPS-ul deci nu sunt dispus sa mai pun bani in plus.
Ei nu ofera alt aparat. Treaba mea ce fac cu banii. Dar cat vor fi? Si ce sa iau acum in loc ca nu mai stiu piata?

Uite ce-mi  raspunde cineva de pe alt forum:
"Asta e afacere de 8 miliarde de para - ce mai conteaza clientul?
NavTek a fost cumparat de Nokia si aceasta a obligat-o sa nu mai produca software GPS decat pentru aparate Nokia.
Eu am BlackBerry si foloseam un program (Nav4All) bazat pe hartile NavTek - de la 1 ianuarie 2010 am fost anuntati ca se va inchide serviciul. Uite asa cea mai mare comunitate GPS a fost inchisa. Partea proasta e ca desi am modul GPS hardware in BlackBerry nu am deocamdata cum sa il folosesc, asa ca a trebuit sa cumpar o chinezarie.
De la 1 ianuarie eu m-am hotarat sa boicotez prin orice mijloc marca Nokia. Niste magari! Si ma bucur ca le-o trage iPhone de le scoate fumurile de monopol."

Oare se poate?

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si ce ar fi avut daca luau niste bani si de la LG? Si chiar si asa, de ce nu s-ar duce LG la TomTom (TeleAtlas) pentru software?

Edited by SuperDuper, 10 October 2010 - 03:01.


#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ciudat, dar oricand pot implementa softul iGo, care face cam acelasi lucru si sta mai bine pe Est.

E pacat, desi aparatele acelea nu sunt tocmai cele mai bune, cel putin LN550, imi venea sa-l bat de fiecare data cand il foloseam.

#8
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 30.05.2008

View PostRADU_, on 9th October 2010, 23:09, said:

NavTek a fost cumparat de Nokia si aceasta a obligat-o sa nu mai produca software GPS decat pentru aparate Nokia.
Oare se poate?

Total neadevarat, sunt o multime de sisteme de navigatie care folosesc hartile Navteq ca si alternativa la cele furnizate de TeleAtlas. Chiar si Sygic, ultimul set de harti compatibil cu Mobile Maps 10 de la Navteq are cea mai buna harta pentru Romania in afara de cea de la Suncart. Contractul cu Nav4All intr-adevar nu a mai fost prelungit, daca tin eu minte bine era o versiune Java si gratuita ceea ce contravenea intereselor Nokia, care ofera navigatie gratuit pe terminalele sale. Deci, probabil cazul LG este un caz particular, nu stiu ce s-a intamplat acolo, dar nu cred ca este de vina Navteq/Nokia, LG poate oricand sa foloseasca alt producator de harti (TA). Nokia lasa Navteq sa livreze harti pentru orice sistem de navigatie atata vreme cat este pe bani. Cine vrea navigatie gratuita cu harti Navteq, asta e alta poveste, trebuie sa cumpere Nokia - grozava strategie intr-adevar!

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Surprinzator mai nou se pare ca e o lipsa de programe nu de material pentru harti (fragmentarea in symbian/android/winmob/webos/winmob7/iphone de asemenea nu ajuta). Ma refer la openstreetmap care pare sa fie EXCELENT la harti practic mai oriunde in lume (comparati locatia favorita in openstreetmap/google/nokia/igo/garmin ca sa vedeti despre ce vorbesc, ca un punct de plecare va recomand Vatra Dornei).

#10
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Pentru mine este jumatate chinezeste tot ce spuneti aici despre toate sistemele (probabil )
Acum va intreb...ca alternativa ce sa cumpar in loc? Am vazut ceva Mio la 880ron . Parca este cel mai raspandit.

#11
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 05.04.2006

View PostRADU_, on 9th October 2010, 22:27, said:

Am un LG 555 din 2006 de care am fost foarte multumit.... NavTeq nu mnai face harti pentru LG...

Ce soft avea pe el LG555 cu harta Navteq multumitoare pentru 2006-2008? Harta Navteq pentru Romania a avut acoperire cam 10% pana de curand, acum fiind de cca 28% (conf Sygic).

Oricum situatia PNA-urilor LG este similara cu cea a multor alte marci vandute in Romania cu cativa ani in urma, pentru care nu exista update oficial de harti de la producator.

#12
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006

View PostAdrian P., on 11th October 2010, 09:37, said:

Ce soft avea pe el LG555 cu harta Navteq multumitoare pentru 2006-2008? Harta Navteq pentru Romania a avut acoperire cam 10% pana de curand, acum fiind de cca 28% (conf Sygic).

Oricum situatia PNA-urilor LG este similara cu cea a multor alte marci vandute in Romania cu cativa ani in urma, pentru care nu exista update oficial de harti de la producator.


PPai update a existat si l-am facut. Ca dovada ca dupa aceea au aparut multesensuri giratorii si intersectii din Brasov. De ex cele din Bartolomeu peste calea ferata si altele..

Iata mailul trimis de cei de la LG

Sent: Friday, October 08, 2010 5:08 PM
Subject: produs LN555

Buna ziua,

Asa cum am discutat cu dvs la telefon o sa va acordam retur pentru  navigatia dvs LN555.
Vom anunta si noi service-ul ca sa nu fie nicio problema in acest sens.

Service-ul va elibereaza cererea de retur( in prealabil este trimis la noi semnata si stampilata) dupa care mergeti cu factura si cu cererea la magazinul de unde ati cumparat produsul.

Ati putea sa inlocuiti produsul tot cu unul LG, dar din pacate este o problema cu hartile ( fabrica nu mai creeaza un soft pentru update-ul acestora).
Puteti cere sa va fie inapoiati banii pe produs.

Service-ul la care trebuie sa mergeti este tot Jida SRL, telefon 0368401673.

Daca aveti vreo problema la magazin in sensul ca nu vor sa va schimbe produsul / returneze banii fiind un produs post garantie va rog sa ma sunati cat sunteti acolo ( telefon 021 23 32 491 interior 180) ca sa pot vorbi eu cu ei sa va pot ajuta.

Daca aveti nevoie de mai multe detalii va stau la dispozitie .

Multumesc
Weekend placut

urmeaza semnatura.

#13
goodoane

goodoane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 16.01.2005
Eu unu nu prea inteleg de ce te cramponezi sa folosesti si softul cu care a venit el implicit atita timp cat exista alternative.
Este un device bazat pe windows ce care poate fi folosit in fel si chip(daca era unul cu sistem de operare proprietar mai ziceam ....).Pentru programe noi cu harti noi poti cumpara carduri care contin softul si hartile din foarte multe locuri.Problema este ca acum toti distribuitorii ofera update gratuit doar pentru 12 luni.Dupa care daca vrei noi update-uri trebuie sa le cumperi.Aum nimeni nu mai ofera update pe viata deoarece tehnologia se schimba foarte repede si totul e bazat pe consum.Pot spune ca cei de la LG fac un gest minunat acceptand sa-ti cumpere dispozitivul inapoi.Pesonal nu cred ca-ti vei primi toti banii dati pe el la achizitie.
Sa auzim de bine.

Edited by goodoane, 12 October 2010 - 10:09.


#14
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
Astazi s-a rezolvat problema cu apartul GPS marca LG  :peacefingers: . Am primit toti banii inapoi dupa 3 ani de folosinta :coolspeak: . Totul a decurs normal, fara piedici, doar ca a durat putin pana s-au plimbat hartiile. Odata ajuns cu hartia si cu aparatul la magazin (Careffour BV) toata lumea din raion stia ca se va returna un aparat etc etc :worthy: . In 10min s-a rezolvat totul.Deja achizitionasem un WayteQ 950BT mult mai performant si mai ieftin (doar 500ron fata de 1000 cat am primit inapoi) :OK:
Nedumerirea?
D-le ce grija au astia de la LG de clienti....  :P

#15
Nis1234tor5678and1011

Nis1234tor5678and1011

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.10.2017

View PostRADU_, on 09 octombrie 2010 - 22:09, said:

Pai eu nu vreau decat pretul pe care l-am platit, ca sa pot sa-mi iau altul. Nu am avut acum in plan sa schimb GPS-ul deci nu sunt dispus sa mai pun bani in plus.
Ei nu ofera alt aparat. Treaba mea ce fac cu banii. Dar cat vor fi? Si ce sa iau acum in loc ca nu mai stiu piata?

Uite ce-mi  raspunde cineva de pe alt forum:
"Asta e afacere de 8 miliarde de para - ce mai conteaza clientul?
NavTek a fost cumparat de Nokia si aceasta a obligat-o sa nu mai produca software GPS decat pentru aparate Nokia.
Eu am BlackBerry si foloseam un program (Nav4All) bazat pe hartile NavTek - de la 1 ianuarie 2010 am fost anuntati ca se va inchide serviciul. Uite asa cea mai mare comunitate GPS a fost inchisa. Partea proasta e ca desi am modul GPS hardware in BlackBerry nu am deocamdata cum sa il folosesc, asa ca a trebuit sa cumpar o chinezarie.
De la 1 ianuarie eu m-am hotarat sa boicotez prin orice mijloc marca Nokia. Niste magari! Si ma bucur ca le-o trage iPhone de le scoate fumurile de monopol."

Oare se poate?

Iati north cross es515

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate