Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Pericol vacanta la Paris?!

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007
Trebuie sa plecam la Paris pe 14 octombrie in vacanta de 8 zile. Am aflat insa de curand 2 vesti care m-au cam bulversat. Prima e legata de atentate teroriste si a doua de greve....

http://www.ziuaveche...den-007130.html

http://77.235.37.71/...in-pericol.html

Mai pleaca cineva in perioada asta? Oare cat de unsafe este, s-ar putea pune problema unei anulari a vacantei?

#2
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

 diciulina, on 4th October 2010, 15:23, said:

Trebuie sa plecam la Paris pe 14 octombrie in vacanta de 8 zile. Am aflat insa de curand 2 vesti care m-au cam bulversat. Prima e legata de atentate teroriste si a doua de greve....

http://www.ziuaveche...den-007130.html

http://77.235.37.71/...in-pericol.html

Mai pleaca cineva in perioada asta? Oare cat de unsafe este, s-ar putea pune problema unei anulari a vacantei?

Sincer la Notre-Dame poate sa intre oricand, oricine si cu 50 Kg de explozibil si sa arunce in aer totul pentru ca la intrare
controlul este inexistent (daca ar introduce control probabil ca ar fi cozi pana in Bucuresti) .
La Tour Eiffel este alta treaba, controlul este riguros, sodati inarmati in zona, scannere, etc.

Cred ca probleme mai mari trebuie sa-ti faci cu greva decat cu atentatele.

Succes !!

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
pe americani ii avertizeaza in perioada asta cu privire la TOATE tarile Europene

Good Luck :)

#4
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.08.2009
M-am intors ieri de la Paris si nu am avut niciun sentiment de nesiguranta. Peste tot exista politisti care patruleaza si prin anumite locuri, inclusiv pe langa Tour Eiffel, soldati inarmati. Eu am fost atat de incantat de Paris incat nimic altceva nu a mai contat. Vorba lui Judas, probleme sa iti faci doar cu miscarile revendicative, tocmai se discuta in Senat reforma pensiilor. Motiv pentru care sambata era sa nu intram la Versailles, noroc ca s-au razgandit in ultima secunda si am vizitat Palatul. Ghinion am avut doar cu nuit blanche, seara in care trebuia sa intram gratis la muzee. Ne-am dus la Louvre si ne-au dat cu flit. In fine, pot sa ii inteleg, sunt suparati, dar turistii pot fi victime colaterale. Cu transportul nu am avut probleme, nici in Paris, nici cu RER. Drum bun si distractie placuta in CEL MAI FRUMOS ORAS DIN LUME.  :D

#5
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 ctatar, on 4th October 2010, 19:17, said:

.....Ghinion am avut doar cu nuit blanche, seara in care trebuia sa intram gratis la muzee. Ne-am dus la Louvre si ne-au dat cu flit. In fine, pot sa ii inteleg, sunt suparati, dar turistii pot fi victime colaterale.......
NU a fost noaptea alba a muzeelor , ci o noapte a unor festivitati in anumite zone pariziene . Detalii aici --->  http://www.nuitblanche.paris.fr/   , in josul paginii se poate accesa si programul ( e in format PDF ) a ceea ce a fost in noaptea respectiva , de asemenea sunt si cateva imagini video.


Cat despre teroristi si agitatia pe acest caz ....  , daca e sa ti se intample ceva rau in viata , o sa ti se intample  , cu sau fara ei . Daca stai de frica unui atentat , tot asa de bine poti sta inchis in casa de frica sa nu te calce masina afara , sau orice accident sa ti se intample.  Asa ca , problema adevarata e doar cea legata de avion , si nu de amenintarile facute de niste fanatici religiosi .

#6
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007
Da, intr-adevar, dar cand se aduna mai multe, parca te mai gandesti odata. Nu-mi surade ideea sa ajung acolo si sa fie inchise una alta, sa nu am cum sa ajung de la aeroport la apartamentul inchiriat, sa nu pot urca in Turnul Eiffel sau daca urc sa-mi fie teama, sa nu pot ajunge cu fii-mea la Disneyland , etc. Nu mi-ar placea sa vad manifestatii de amploare pe strazi, cum se anunta, si impreuna cu cine stie ce vreme rea, se duce poate duce totul de rapa.
Recunosc insa ca mie imi este teama de atentate, poate pentru ca cele de la 11 septembrie 2001 m-au prins acolo si nu e usor sa uit prin ce am trecut. Chiar ma gandeam azi in gluma, eu sunt motz acolo unde sunt astfel de evenimente :naughty:

Asa ca ma aflu intr-o dilema pe care trebuie sa o rezolv in 2-3 zile pt a-mi putea comanda bilete online la Disney. :coolspeak:

Edited by diciulina, 04 October 2010 - 23:34.


#7
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Am citit articolele puse de tine. Sigur ca nu suna deloc bine, dar nici nu trebuie sa-ti anulezi vacanta. Sunt atat de multe variabile incat nu cred ca este atat de ingrijorator pe cat suna. Asa ca pirpy are dreptate, iar eu as spune nici sa nu te mai gandesti. Si nu uita ca noi chiar am trecut printr-o alarma cu bomba la turn. Si pentru ca judas are dreptate in ce priveste Notre Dame, ei bine, eu as zice sa-ti programezi vizita acolo intr-o dimineata si cu asta basta. Pe insula ai ce vedea o zi intreaga chiar si n-ar trebui ratata nici inghetata de la Berthillon. In ce priveste greva anuntata pe 12 octombrie asta e chiar o veste buna, in sensul ca va fi pe 12, deci inainte de a merge tu si cu siguranta alta nu va mai fi pana pleci tu de acolo.

#8
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007
Asa imi zice si mie logica, :rolleyes: sa mergem!

Totusi ma mai gandesc. Mi-ar fi placut sa nu fie atatea variabile totusi.
Mai am cateva zile la dispozitie.

#9
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 diciulina, on 5th October 2010, 10:26, said:

Asa imi zice si mie logica, :rolleyes: sa mergem!

Totusi ma mai gandesc. Mi-ar fi placut sa nu fie atatea variabile totusi.
Mai am cateva zile la dispozitie.


Eu mi-as face mai curind griji legate de vreme decit de ipoterice atentate teroriste

#10
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007

 menumorut81, on 5th October 2010, 12:06, said:

Eu mi-as face mai curind griji legate de vreme decit de ipoterice atentate teroriste


Biletele de avion sunt cumparate de 3 luni. Riscul cu vremea l-am luat in calcul inca de pe atunci. Acum insa au aparut prea multe riscuri.
Inca nu m-am hotarat.

#11
xandra30

xandra30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.08.2007
Diciulina, noi am mai vorbit despre sejurul la paris evident la alte topicuri (gen cel cu apartamentul rezervat pe homelidays) asa ca am intrat sa-ti povestesc despre sejurul meu de la paris de acum fix o luna si sa te incurajez sa te duci.

Probabil ca ar fi trebuit sa postez randurile ce urmeaza la celalalt subiect cu prima vizita la paris (ma rog, la mine nu a fost vorba tocmai de prima vizita, mai fusesem la paris, sunt una dintre persoanele iremediabil indragostite de acest oras) dar pentru ca am vazut ca iti faci probleme legate de vacanta ta (aspecte la care m-am gandit si eu inainte sa plec) m-am decis sa intru la topicul tau sa iti raspund.

Povestioara mea va fi probabil un pic mai lunga, voi incerca sa o scurtez dar dezvalui de pe acum finalul: a fost un sejur f f reusit, f misto, as fi regretat enorm sa renunt din cauza grevelor, amenintarilor, etc.

Biletele de avion le-am cumparat in februarie pentru septembrie pentru mine, sotul meu, mama mea si puiul de aproape 5 ani. Va dati seama cu cat entuziasm astepta toata familia plecarea! Prima problema intampinata a fost cea a cazarii: fiind o familie oarecum numeroasa, ne-am gandit sa inchiriem un apartament deoarece 2 camere de hotel nu ne prea permiteam asa ca am gasit unul pe homelidays, central (langa les Halles), chiria de 650 e/noapte – peste buget oarecum dar arata f bine asa ca am trimis avans de 100 e (asta se intampla cu 1 luna inaintea plecarii) ramanand sa platim diferenta acolo. Dupa cateva zile, proprietarul imi scrie ca s-a facut o confuzie si ca imi va returna banii cu scuzele de rigoare, dupa care nu mai reusesc sa dau de el vreo 5 zile. Aici vina imi apartine, nu vorbisem cu el decat pe mail si cand am incercat sa-l contactez pe nr lasate de mobil/fix, niciunul nu era nr bun! M-am cam panicat/suparat, 100 e nu e o suma pt care sa-ti tai venele dar nici sa renunt asa usor nu-mi venea. Dupa aproape o saptamana am primit banii inapoi fara niciun mesaj de la individ.

Apoi am gasit un alt apt in aceeasi zona cu 550 e. Am vb cu proprietarul care insista sa nu venim pe 8 sept cum aveam rezervat caci din 7 se anunta greva generala pe durata nedeterminata. Ne-am tot gandit si am hotarat sa mergem totusi. Cu 2 saptamani inainte de sejur i-am scris omului care m-a asigurat ca apartamentul ne este rezervat si ca ii vom plati in totalitate la sosire acolo. Am revenit cu un nou e-mail cu 1 saptamana inainte de venirea noastra acolo sa il mai intreb cum e vremea, daca e frig, sa-i spun ca mai e putin si venim, etc. Am primit 1 raspuns dupa vreo 2 zile in care proprietarul ne spunea ca s-a RAZGANDIT!!!!!! Ca va fi groasa cu greva si el nu-si poate asuma riscul sa ma lase sa vin cu copil mic in perioada asa tulbure, plus ca e cam frig!!! Imi venea sa turbez, mai aveam 4 zile si nu stiam unde voi sta!

Am trimis mail la 20 de proprietari de pe homelidays care imi raspunsesera anterior la cerere de oferta. Dintre acestia mi-au raspuns 17. dintre toti 17, numai 2 mai erau disponibile! Normal, cu 2 zile inainte! Dintre cei 2 am sunat pe unul cu care m-am inteles, dar si pretul a fost pe masura: 720 e, dar nu eram intr-un moment in care sa fac nazuri, era deja cu 1 zi inainte de sosire!

Sa scurtez, cu cazarea a fost super super ok, zona, proprietari apartament, facilitati, vecinatati!

Tot cu 1 zi inainte sa plec am intrat pe le figaro si pe site-ul aeroportului sa vad ce se mai intampla. Desi scrisesem din timp mailuri la aeroport (serviciul clienti) si la compania de zbor, iar francezii de la beauvais m-au asigurat ca nu va fi nicio problema pt ca ei (cica) nici macar nu vor participa la aceasta greva, in mult anuntata zi de 7 sept toate  zborurile ryanair de pe beauvais fusesera anulate!!! Aterizasera doar blue air-ul din bucuresti si wizz de nu mai stiu unde. Nu-mi venea sa cred!

Le figaro anunta proteste stradale masive, trafic RER perturbat la greu (RER B nu a circulat deloc in acea zi) si celelalte mijloace de transport doar 1 din 3, 1 din 4 (asta de fapt nu a fost atat de grav).

Va dati seama cum am plecat a2a zi, l-am pregatit pe fiu-meu sa nu inceapa sa planga pe-acolo de suparare ca nu mai plecam, i-am zis ca francezii au probleme si ca sunt in greva si pare-se ca a inteles (de ce sunt suparati? Nu mai au bani de jucarii???).

Totusi, singurul lucru pe care l-am facut ca mijloc de precautie (sa nu mai pierd alti bani, in caz de cancelare a zborului) a fost sa nu iau de-aici online biletele pt Disney si Tour Eiffel, mai ales pt ca trebuie sa indici ziua si vedeam pe prognoze ploaie pt tot sejurul nostru. Nu va zic ca a plouat decat intr-o singura zi, in rest au fost 22-24 grade!

Of, cred ca v-am obosit cu povestea mea cat o placinta, ideea e ca acum e intr-adevar o perioada mai tulbure dar nu intr-atat incat sa se pericliteze/perturbeze anumite lucruri gen transport, trafic decat poate pe perioade f scurte, cateva ore/1 zi si fara implicatii majore as presupune eu. Francezii castiga f mult din turism si nu cre ca isi pot permite sa sperie turistii cu greve a la long. Cat despre amenintari cu bombe&co, asta tine mai mult de hazard/soarta si pana acum au fost (majoritatea) alarme false.

In general nu ma arunc cu capul inainte cand iau o decizie, mai ales ca plecam cu copilul peste hotare (pt I data) si cantaresc destul de serios asemenea situatii (sincer nu am dormit prea bine saptamana de dinaintea venirii) si pot spune cu mana pe inima ca nu am simtit niciun moment vreun pericol de orice fel.

Ce te pot sfatui, diciulina, este sa ai totusi un plan de rezerva just in case si eventual o mica suma de bani in plus fata de bugetul propus. Daca nu ai cum sa faci rost pana pleci, si aici nu ma refer la sume fabuloase, dar oricum la vreo 300-400 euro, poate ai pe cine sa suni de-acolo aici in tara sa iti trimita in caz de mai stiu eu ce. Asta cu banii este intr-adevar un aspect mai sensibil, dar ar fi bine pe cat posibil sa ai o rezerva care sa iti permita sa stai linistita daca totusi ai nevoie urgenta intr-o situatie neprevazuta.

O sa revin la celalalt subiect cu partea a2a – povestea sejurului un pic mai tarziu.

Sejur placut si numai bine!!!

#12
diciulina

diciulina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 10.05.2007
xandra30, nu stiam ca ai trecut prin atatea peripetii si emotii!  :deadtongue:
Iti multumesc foarte mult pentru ce ai scris si pentru incurajari!

Ne-am hotarat sa mergem! Am planificat de 4 luni aceasta vacanta, i-am promis fetitei mele, am luat biletele si nu in ultimul rand i-am promis proprietarului aparatamentului ca venim fara nici o garantie pt el. In plus ne dorim si abia asteptam.
Ploi, frig, greve, atentate, le am in vedere dar atat. Speram sa fie bine.
Nu zic ca nu am emotii.

Problemele cu cazarea cred ca ti-au dat bataie de cap, este mare noroc ca ai gasit cazare cu 2 zile inainte si in niste conditii acceptabile si pentru voi. 720 euro, nu e putin dar nici f mult.
Si eu am cautat cazare pe homelidays cred ca vreo luna pana sa ma pot hotara la ceva, depindeam mult si de conditiile de plata. Pana la urma am gasit un apartament cu 2 camere in Marais (Les Halles) cu 600 euro pt 7 nopti si 100 euro garantie si fara niciun fel de avans. Proprietarul a zis ca are incredere in noi. Am primit si contract pe e-mail si zilele astea am schimbat ultimele detalii. A zis ca daca e greva el ne pune la dispozitie "a minimal service"...cred ca se refera la bicicleta. :lol:  Oricum iti voi urma sfatul sa luam niste bani in plus pt ca am inteles ca numai taxiul este 150 euro de la Beauvais. Scuze daca ma repet.

Insa biletele pentru Disneyland as vrea sa le iau de pe francilien zilele acestea. Si asta pentru ca e o mare diferenta de pret. De exemplu pt 1 zi un parc ma costa 29 euro/ persoana. Daca le-as lua de acolo m-ar costa dublu si nu as putea nici sa ma duc la FNAC sa le iau cu 5 zile inainte, pt ca stam doar 6 zile pline acolo. Asa ca voi risca si cu greva si cu vremea mai ales ca noi ajungem joi si nu vreau sa mergem in weekend acolo iar pt saptamana urmatoare se anunta vreme rea si frig, ploi si 10-13 grade. Uff.
La Turnul Eiffel vom lua bilete online chiar de acolo pt ca vom avea net in apartament si putem alege o zi in functie de vreme, la fel si cu vaporasul.

Cam astea deocamdata.

Multumesc incaodata pt sfaturi! :kisstogether:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate