Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cuperoza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
keepintouch

keepintouch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.10.2010
Salutare !
Am 15 ani (baiat) si am si eu o problema. Am obrajii, barbia si nasul mereu rosii ca focul. Chestia e ca sunt si putin supraponderal. Sa fie asta cauza ?
Sora mea, a fost si ea supraponderala, a slabit, si este tot rosie... Doar ca la ea roaseata nu e pe tot obrazul.. pe cand la mine tine pana la urechi :( (daca e nevoie va dau pe privat linkul de la profilul facebook sa vedeti exact)
Care este cauza rosetii mele din obraji ? Faptul ca sunt supraponderal (am 1.70 si 65 kg dar "sunca" este vizibila. prin haine nu prea dar am burtica...) sau sa fie ceva mostenit de la ai mei ? Tata e si el rosu, dar e toata fata :) ,  dar mama e alba ca branza...
Cum se poate trata aceasta boala ? Am citit pe net de o solutie din suc de ceapa si ulei de masline, aplicate de cateva ori pe zi pe piele, o sapt. Voi ce remedii naturale cunoasteti ? Sau chiar creme/solutii ceva.
Am mai citit sa evit mancarea iute si alcoolul (looool... in cantitati mari sau oricat ?) :( . Adica un pahar de bere ma aprinde in obraji ? Dar sunt rosu de cand ma stiu si nu beau de la 1 an :lol:

Edited by keepintouch, 04 October 2010 - 14:10.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 keepintouch, on 4th October 2010, 15:09, said:

Salutare !
Am 15 ani (baiat) si am si eu o problema. Am obrajii, barbia si nasul mereu rosii ca focul. Chestia e ca sunt si putin supraponderal. Sa fie asta cauza ?
Sora mea, a fost si ea supraponderala, a slabit, si este tot rosie... Doar ca la ea roaseata nu e pe tot obrazul.. pe cand la mine tine pana la urechi :( (daca e nevoie va dau pe privat linkul de la profilul facebook sa vedeti exact)
Care este cauza rosetii mele din obraji ? Faptul ca sunt supraponderal (am 1.70 si 65 kg dar "sunca" este vizibila. prin haine nu prea dar am burtica...) sau sa fie ceva mostenit de la ai mei ? Tata e si el rosu, dar e toata fata :) ,  dar mama e alba ca branza...
Cum se poate trata aceasta boala ? Am citit pe net de o solutie din suc de ceapa si ulei de masline, aplicate de cateva ori pe zi pe piele, o sapt. Voi ce remedii naturale cunoasteti ? Sau chiar creme/solutii ceva.
Am mai citit sa evit mancarea iute si alcoolul (looool... in cantitati mari sau oricat ?) :( . Adica un pahar de bere ma aprinde in obraji ? Dar sunt rosu de cand ma stiu si nu beau de la 1 an :lol:

semn bun , esti sanatos nu anemic ! :huh: de ce te ingrijorezi?

1.70 65kg e foarte bine ce vorbesti de supraponderal ?

#3
keepintouch

keepintouch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.10.2010
Da... grafic stau bine. Dar am o burta vizibila :P . Credeti ca daca as scapa de ea as mai scapa si de roseata ? PS: nu am chiar 1.70... 1.67 am sigur oricum

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu, nu scapi de roșeață dacă scapi de burtă.
există creme anticuperozice, dar ideal ar fi să te vadă un medic, e posibil să ai nevoie de pastile pentru a elasticiza vasele mici de sânge. Încearcă să iei niște Tarosin, două pe zi, după mâncare.

#5
keepintouch

keepintouch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.10.2010
Salut !
Mersi de raspuns ! ;)
Si de aceasta cuperoza se poate scapa definitiv ? Adica fac acel tratament n zile/saptamani iar apoi nu o sa mai am probleme ? Sau o sa ma urmareasca acele tratamente toata viata ?
Acel Tarosin te ajuta sa scapi de cuperoza ?

PS: Ma mananca foarte rar fata... doar ca ma inrosesc mereu cand sunt emotionat, cand e prea cald sau prea frig. Si ma deranjeaza dpdv al aspectului....  Chiar a facut o colega niste caricaturi si am ramas surpins cand la caricatura mea am vazut obrajii rosii.... :| Si doar la mine a pus, deci e clar ca e foarte evident...

#6
TBogdanE2000

TBogdanE2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 24.01.2017
Salut,ai mai rezolvat ceva?Am 16 ani și am și eu acceasi problemă.Am fost la medic,mi-a dat zeci de creme dar nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate