Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

44 de metode de sprijinire a Jihadului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Cine a auzit de Anwar al Awlaki sa ridice doua degete! Pentru restul: acest domn este unul dintre cei mai cautati oameni de pe planeta. Este un imam american, fost american mai bine zis pentru ca acum se ascunde prin Yemen probabil, cautat pentru terorism de catre autoritatile americane. Conform autoritatilor americane acesta a cunoscut personal 3 dintre luptatorii pentru libertate ce au daramat Turnurile Gemene pe 11 septembrie 2001, a intretinut o corespendenta cu maiorul Nidal Hassan, militarul care a ucis 13 alti militari la Fort Hood, de asemenea Anwar al Awlaki l-a antrenat pe Umar Farouk Abdulmutallab, cel care a incercat anul trecut de Craciun sa arunce in aer un avion pe ruta Amserdam-Detroit. Mai multe detalii aici.
Acum ca am facut introducerea sa trecem la lucruri mai serioase!

Iar si iar mi-sa repetat ca jihadul e o lupta interioara de fapt, sau in cel mai rau caz o lupta de aparare, in nici un caz jihadul nu are nimic de-a face cu terorismul.
De exemplu domnul Kerim (Enghin??):

Se impune să lămurim foarte sumar anumite aspecte. Jihadul nu este „război sfânt”, deși mult prea adesea termenul este astfel tradus și „adaptat” de către occidentali și, uneori, paradoxal, preluat mecanic chiar de către musulmanii deficitari în sfera educației religioase. Războiul sfânt este un concept care ține de moștenirea culturală occidentală, concept manipulat într-un mod malefic pentru a servi intereselor mai degrabă laice decât creștine, ale unui grup de „creștini” care au exact aceeași legitimitate în a se erija în exponenți fideli ai creștinismului precum teroriștii actuali în raport cu Islamul. Așa cum creștinismul în doctrina, esența și finalitatea sa originară nu reflectă, nu întemeiază și nu este responsabil de acțiunile cruciaților, nici Islamul nu poate fi incriminat pentru actele teroriste ale unor indivizi care se prevalează de religie pentru a-și îndeplini anumite obiective politice. Este o chestiune de logică elementară, un truism, de altfel, dar care devine subit incomprehensibil atunci când se cere aplicat și realității islamice.http://forum.softped...t...t&p=4441547

Selam:
Jihadul militaresc se face doar pentru aparare,deci, spre deosebire de cruciada, care personal o consider "razbunare"
In timpul Jihadului:
->Nu se ucid decat cei inarmati.Se exclud femei, copii, batrani, si calugari
->Nu se darama cladirile, gardurile! Mai ales lacasurile de cult ( P.S. in timpul asaltului otoman,va reamintesc ca populatia din Romania se adapostea in biserici, stiind ca nu vor fi deranjati de acolo)
->Nu se otravesc fantani
->Animalele se sacrifica doar pentru a fi mancate
->Pomii nu se taie, mai ales cei roditori
http://forum.softped...t...t&p=2415156

Din nou Selam:
Jihad inseamna "Straduinta"
A-ti creste copilul intr-un spirit cuviincios, a face fata ispitelor din viata de zi cu zi, a trai pe calea cea dreapta sunt jihad-uri.
http://forum.softped...t...t&p=2413045


Umm Naamah:
Jihadul nu este definit ca o agresiune fizica impotriva altcuiva ci dimpotriva este un mijloc de aparare la care musulmanii pot recurge cand sunt atacati. Atentatele cel mai frecvent nu sunt comise in numele credintei ci din motive politice, iar uneori atentale sunt o forma de lupta in numele unor cauze care nu au nimic de a face cu credinta. Alteori atentatele sunt o modalitate de a atrage atentia. Intrebarea ta reflecta ceea ce ai inteles tu despre jihad din media sin u din sursele islamice. Jihad inseamna a depune, effort a te stradui si este de mai multe feluri, jihad interior pe care il duci cu propriul tau suflet cu scopul de a scapa de vicii si jihad exterior care are rol de aparare a teritoriilor locuite de musulmani. Cine sta pasiv cand tara lui e ocupata ?
La asta nu dau link, credeti-ma pe cuvant ca asa a zis. Iuz gugal daca nu ma credeti!

Mai sunt si altele dar e trei noaptea si nu mai stau acum sa caut si alte citate. In general zic cam aceleasi lucruri cu ce spun cei citati mai sus.

Nu stiu daca stiti dar in Romania exista un grup de musulmani numit Liga Islamica si Culturala din Romania al carei afiliat este Fundatia Taiba, fundatie al carui sait principal este saitul IslamulAzi. Bineinteles ca de aceasta Fundatie si Liga mai sunt legate alte cateva zeci (nu le-am numarat pe toate) de alte saituri, in principal pentru ca acestia se erijeaza in reprezentantii musulmanilor din Romania, intre acestia si muftiatul cultului islamic existand un conflict deschis.
Astazi cautam un material care sa ma ajute sa-i dau un raspuns lui Selam legat de toleranta religioasa in islam, cum Gugalul de multe ori gaseste si ce nu cautai, am dat peste ceva mai interesant, peste un PDF numit Anwar_Al_Awlaki___44_Ways_To_Support_Jihad. Bineinteles ca numele mi-a sarit in ochi, am mai dat peste acest document si cualte ocazii, dar de data asta a fost altceva, acest PDF era postat pe un topic de pe forumul IslamulAzi. De ce ar face cineva reclama unui terorist? Cine stie, poate ca l-au pus acolo pentru a-l combate? Surprize, surprize, este acolo doar pentru reclama, nu e nici un cuvant acolo care sa arate cat de mult greseste Anwar al Awlaki in chemarea sa la jihad, in considerarea atacarii civililor americani jihad, cand invita musulmanii sa se alature mujahedinilor!

Am sa trec acum in revista o parte din cele 44 de metode de sprijinire a jihadului conform eruditului al Awlaki:

Introducere:
Jihad is the greatest deed in Islam and the salvation of the ummah is in practicing it. In times likethese, when Muslim lands are occupied by the kuffar, when the jails of tyrants are full of Muslim POWs, when the rule of the law of Allah is absent from this world and when Islam is being attacked in order to uproot it, Jihad becomes obligatory on every Muslim. Jihad must be practiced by the child even if the parents refuse, by the wife even if the husband objects and by the one indebt even
if the lender disagrees.
Dear brothers and sisters the issue is urgent since today our enemy is neither a nation nor a race. It is a system of kufr with global reach. The kuffar today are conspiring against us like never before. So could we be heading towards the great battle between the Romans and the Muslims - Al Malhamah - which the Prophet(saaws) spoke about? Again, the point needs to be stressed: Jihad today is obligatory on every capable Muslim. So as a Muslim who wants to please Allah it is your duty to find ways to practice it and support it. Following are 43 ways for the brothers and sisters to support Jihad fi sabeelillah:


1. Having the right intention
You must make the intentions of joining the ranks of the mujahideen. The Messenger of Allah says: “Whoever dies and has not fought or intended to fight has died on a branch of hypocrisy” (Related by Muslim)

2. Praying to Allah to award you with martyrdom
The Messenger (saaws) says: “Whoever sincerely asks Allah to award him with martyrdom would be given the rewards of martyrs even if he dies on his bed” (Related by Muslim)

3. Jihad with your wealth
The financial Jihad has preceded the physical Jihad in every verse except one. This is to point out to us the importance of the Jihad of wealth because Jihad depends on it. In other words, no money no Jihad, and Jihad needs lots of it. That is why according to Al Qurtubi in his tafseer he states that the reward for money given as Sadaqah is multiplied by ten, but the reward for money spent in Jihad is multiplied by 700!

4. Fundraising for the mujahideen
In addition to paying from your own money you should also encourage others to do the same. Rasulullah says: “The one who guides others towards a good deed would receive rewards equal to those who practice it.” By fundraising for the mujahideen you are also fulfilling a sunnah of Rasulullah (saaws) which he would often practice before going out for a battle.

12. Defending the mujahideen and standing up for them
The Messenger of Allah (saaws) says: “Whoever protects the reputation of his brother, Allah will protect his face from Hell Fire on the Day of Judgment” (Related by al Tirmithi)

13. Fighting the lies of the Western Media
The perceptions of many Muslims are formed by the Western media. Allah says: “O you who havebelieved, if there comes to you a disobedient one (fasiq) with information, investigate, lest you harm a people out of ignorance and become, over what you have done, regretful” (49:6) So what about when the news is coming from a kafir rather than a fasiq?!

15. Encouraging others to fight Jihad
Inviting others to do good is an encouraged act of worship since it falls under enjoining good and forbidding evil. In addition to that, encouraging others to participate in Jihad was an act of worship we were specifically asked to do.

16. Protecting the mujahideen and preserving their secrets
We need to guard our tongues. Sometimes you could end up endangering your brothers unwillingly by your words. A Muslim should develop the habit of being able to keep secrets.

19. Spreading the writings of the mujahideen and their scholars

23. Arms training
Preparing for Jihad is obligatory since Jihad today is obligatory and the sharia rule states that: “Whatever is needed for an obligatory act becomes obligatory”. Arms training is an essential part of preparation for Jihad.

27. Developing the Aqeedah of Walaa’ and Baraa’
The issue of loyalty towards Allah, His Messenger and the believers and the declaration of our animosity towards the disbelievers and their gods has not had its fair share of attention in Islamic circles.



Selam, ai cuvantul, te rog sa-i arati acestui nebun de al Awlaki ca jihadul e lupta interioara, ca jihadul e un razboi defensiv cel mult si ca in jihad nu sunt afectati civilii. Te-as intreba de ce niste buni musulmani, ce traiesc in pace si armonie cu restul cetatenilor acestei tari, fac reclama unui terorist? O intrebare si mai rautacioasa, din cele 44 de puncte cate ti-le-ai insusit?

PDF-ul atasat l-am descarcat de la adresa asta: http://islamulazi.ro...amp;#entry13648. Necesita inregistrare acolo, de asta l-am atasat aici.

PS. Cea care a uploadat fisierul zicea ca a obtinut permisiunea lui Awlaki de a traduce pdf-ul... ma intreb, cum dracu a reusit sa intre in legatura cu el un simplu musulman, pasnic si fara intentii razboinice cand cele mai bune servicii secrete il cauta pe Awlaki si-n gaura de sarpe? Oare nu o fi stiut ca printr-un astfel de gest a intrat sub incidenta legii 535/2004 art.33 litera e ?

Attached Files



#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteu_unul, on 22nd September 2010, 04:55, said:

Selam, ai cuvantul, te rog sa-i arati acestui nebun de al Awlaki ca jihadul e lupta interioara, ca jihadul e un razboi defensiv cel mult si ca in jihad nu sunt afectati civilii. Te-as intreba de ce niste buni musulmani, ce traiesc in pace si armonie cu restul cetatenilor acestei tari, fac reclama unui terorist? O intrebare si mai rautacioasa, din cele 44 de puncte cate ti-le-ai insusit?

PDF-ul atasat l-am descarcat de la adresa asta: http://islamulazi.ro...amp;#entry13648. Necesita inregistrare acolo, de asta l-am atasat aici.

PS. Cea care a uploadat fisierul zicea ca a obtinut permisiunea lui Awlaki de a traduce pdf-ul... ma intreb, cum dracu a reusit sa intre in legatura cu el un simplu musulman, pasnic si fara intentii razboinice cand cele mai bune servicii secrete il cauta pe Awlaki si-n gaura de sarpe? Oare nu o fi stiut ca printr-un astfel de gest a intrat sub incidenta legii 535/2004 art.33 litera e ?

Cine citeste postarile ulterioare isi poate da seama ca noi nu suntem de acord cu acel articol.

Ba mai mult, ironia domnului root admin Kerim e evidenta, si subliniaza ca avem si noi un articol despre jihad pe site, articol care nu contine incitare la razboi:

Quote

Nu stiu dc am inteles. Nu sunteti de acord cu articolul despre Jihad de pe ISLAMUL AZI? Poate imi trimiteti si mie traducerea .

Apoi in postarile ulterioare se corecteaza aceasta perceptie asupra Islamului.

P.S. Zau ca nu stiu cum a reusit ea sa obtina acordul lui, si CIA si SRI nu l-a depistat  :coolspeak:

#3
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View PostSelam, on 22nd September 2010, 16:18, said:

Cine citeste postarile ulterioare isi poate da seama ca noi nu suntem de acord cu acel articol.

Ba mai mult, ironia domnului root admin Kerim e evidenta, si subliniaza ca avem si noi un articol despre jihad pe site, articol care nu contine incitare la razboi:



Apoi in postarile ulterioare se corecteaza aceasta perceptie asupra Islamului.

P.S. Zau ca nu stiu cum a reusit ea sa obtina acordul lui, si CIA si SRI nu l-a depistat  :coolspeak:

Pai nu degeaba sunteti in conflict cu Muftiatul . Sunteti banuiti demult voi astia care sunteti cu Taiba ca aveti legaturi cu jihadistii asa ca nu te mira .

#4
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmihaela5, on 22nd September 2010, 20:54, said:

Pai nu degeaba sunteti in conflict cu Muftiatul . Sunteti banuiti demult voi astia care sunteti cu Taiba ca aveti legaturi cu jihadistii asa ca nu te mira .
Ca stii tu mai multe ca SRI-ul.
Functionam de peste 10 ani si nu a zis nimeni nimic, ba am fost chiar felicitati, si esti tu desteapta si atotstiutoare si zici ca avem legaturi cu jihadistii.
Scuteste-ma  :thumbdown:

#5
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSelam, on 22nd September 2010, 15:18, said:

Cine citeste postarile ulterioare isi poate da seama ca noi nu suntem de acord cu acel articol.
Ba mai mult, ironia domnului root admin Kerim e evidenta, si subliniaza ca avem si noi un articol despre jihad pe site, articol care nu contine incitare la razboi:
Tocmai ca le-am citit, nu am gasit nici un post care sa declare in mod deschis si fara echivoc ca cea ce spune al Awlaki este o prostie si ca nu are fundament in traditia islamica. In schimb Gabi ii multumea celei ce a uploadat pdf-ul pentru materialele aduse. De ce ai multumi cuiva pentru faptuul ca promoveaza ideile unui terorist, idei cu care nu esti de acord?

Quote

Apoi in postarile ulterioare se corecteaza aceasta perceptie asupra Islamului.
Nu chiar, de fapt mai deloc pentru cineva care stie sa foloseasca un motor de cautare.

Umm Namaah:Noi nu analizam Coranul din punct de vedere esoteric, exista musulmani care fac acest lucru, insa majoritatea folosesc Tafsiyrul- Explicatia care analizeaza versetele Coranice.

Problema e ca in tafsire gasesti tot interpretarea fundamentalistilo. De exemplu Ibn Khatir despre versetul sabiei:http://www.tafsir.co...sid=9&tid=20750

Quote

P.S. Zau ca nu stiu cum a reusit ea sa obtina acordul lui, si CIA si SRI nu l-a depistat  :coolspeak:
Ata ar fi posibil doar daca respectiva are cunostiinte care la randul lor au cunostinte cere il cunosc pe Awlaki. Si nu iti face griji, SRI-ul vegheaza...

Revin mai incolo sa detaliez restu legaturilor dintre Taiba si Fratii Musulmani si restul gruparilor islamiste. Bineinteles tu le stii deja. :lol:

Edited by eu_unul, 23 September 2010 - 12:15.


#6
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

Quote

Functionam de peste 10 ani si nu a zis nimeni nimic, ba am fost chiar felicitati, si esti tu desteapta si atotstiutoare si zici ca avem legaturi cu jihadistii.

Chiar asa sa fie? Eu cu cat sap mai adanc cu atat dau de mai multe legaturi. De exemplu saitul istoriaislamului.ro, un sait facut de fratele Khalid, la care au contribuit mai multi membrii ai Ligii. La sectiunea dedicata perioadei moderne 1922-prezent sunt prezentati 2 reformatori ai islamului, personalitati de marca ale acestei religii, Sayyid Qutb, un membru important al Muslim Brotherhood  si Seyyd al Mawdudi, fondatorul unui partid fundamentalist din Pakistan, Jaamat Islamia care are legaturi cu organizatia terorista din Kashmir Hizbul Mujahideen. Reformatorii islamului sunt tocmai acei musulmani care au inspirat miscarile fundamentaliste din intreaga lume? Se pare ca da, cel putin in opinia Ligii.

Un alt exeplu al legaturii dintre Liga Islamica si Culturala din Romania si Fratii Musulmani o reprezinta saitul organizatiei Surorile Musulmane care prezinta pe sait 20 de Principii. Aceste 20 de principii nu sunt alteca decat o traducere a unui manifest al lui al Banna, fondatorul Fratilor Musulmani. Bineinteles ca Asociatia Surorilor Musulmane nu este de acord cu ideologia acestuia, doar din intamplare le ii face reclama, ducandu-i mesajul mai departe.
Primul principiu:
1. Islamul este un sistem atotcuprinzător care implică toate sferele vieții. Reprezintă o țară, o patrie sau un guvern și o națiune. Reprezintă un tip de conducere și putere sau îndurare și dreptate. Reprezintă o cultură și o lege sau cunoaștere și jurisprudență. Reprezintă resurse și avere sau câștig și prosperitate. Este jihad și chemare sau o armată și o cauză. În final, Islamul reprezintă credința adevărată și adorarea corectă.


Acst prim principiu seamana cu introducerea din lucrarea lui Awlaki. Se poate observa clar declararea islamului ca ideologie politica. Tineti minte ca ideologiile politice nu se bucura de privilegiile pe care le are religia. Fascismul este o ideologie interzisa, poate ca si islamul ca ideologie politica va fi interzis.
Aceste principii fac parte dintr-un mesaj adresat celor din Fratia Musulmana asa cum reiese clar din introducerea pe care al Banna, introducere care nu apare pe saitul Surorilor Musulmane. Daca aparea ar fi insemnat ca in mod public recunosc aproprierea ideologica intre acestea si Fratii Musulmani iar asta nu da bine la public.

Mesajul lui al Banna
This is my message to those who strive in the Muslim Brotherhood, who believe in the nobility of their call and the sanctity of
their ideology. They have made a firm resolve to live by it and die in its path. Only to these Brothers do I direct my words. They
are not lessons to be memorized but instructions to be carried out.
So let us proceed towards action my truthful Brothers:
‘Soon will Allah, His Prophet and the believers observe your work. And soon will you be brought back to the
Knower of what is hidden and what is open; then will he show you of all that you did.’1, and ‘Indeed this is my way
leading straight; so follow it and follow no other paths. They will scatter you about from his path . Thus He
commands you that you may be righteous.’

Din partea subliniata se vede clar ca aceste cuvinte sunt destinate Fratilor Musulmani si numai acestora, sa inteleg ca prin publicarea pe blogul Surorilor acestea isi asuma statutul de "Frati Musulmani"?

Sunt legaturi intre Liga si Frati? Nu stiu daca legaturi fizice sunt, daca e sa dau crezare SRI-ului sunt, dar se vede de la o posta ca ideologiile diseminate publicului din Romania de catre membrii Ligii sunt aceleasi cu cele ale Fratilor Musulmani, cu scopul clar de a radicaliza musulmanii din Romania. Prin astfel de miscari Liga nu doreste altceva decat distrugerea armoniei in care etnicii musulmani traiesc in Romania.

#7
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
Jihadul este profetit in NT. Este razoiul sfant prin care lumea va fi impartita ca la impartirea apelor din vremea lui Moise. Pana atunci nu se va sti exact care cu cine este insa atunci se vor clarifica lucrurile: unii vor fi salvati iar altii - cei de partea Fiarei se vor duce in iad.

Redau aproximativ: Nu socotiti ca Am venit sa aduc pace, ci sabie (Isus).
Crestinii ori se vor alatura razboiului sfant impotriva Fiarei ori vor pieri odata cu fiara in focul vesnic. E simplu.

Edited by orlandosorin, 26 September 2010 - 07:44.


#8
Parmalat1176

Parmalat1176

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2010
Anwar al-Awlaki e considerat unul din seicii Al-Qaeda, activ pe unul dintre cele mai noi fronturi ale Jihadului global - Yemen. Intamplator sunt familiarizat cu parerile sale atat despre Islam in general cat si despre Jihad.

"In timpul Jihadului:
->Nu se ucid decat cei inarmati.Se exclud femei, copii, batrani, si calugari"

DAR conform Fatwa din 1998 emisa de seicul Ussama bin Laden:

"The ruling to kill the Americans and their allies -- civilians and military -- is an individual duty for every Muslim who can do it in any country in which it is possible to do it, in order to liberate the al-Aqsa Mosque and the holy mosque [Mecca] from their grip, and in order for their armies to move out of all the lands of Islam, defeated and unable to threaten any Muslim. This is in accordance with the words of Almighty Allah, "and fight the pagans all together as they fight you all together," and "fight them until there is no more tumult or oppression, and there prevail justice and faith in Allah. [...]

We -- with Allah's help -- call on every Muslim who believes in Allah and wishes to be rewarded to comply with Allah's order to kill the Americans and plunder their money wherever and whenever they find it. We also call on Muslim ulema, leaders, youths, and soldiers to launch the raid on Satan's U.S. troops and the devil's supporters allying with them, and to displace those who are behind them so that they may learn a lesson."

si completarile seicului Ayman al-Zawahiri conform carora inamicul nu se clasifica in "militari" si "civili", ci mai degraba in "combatanti" si "non-combatanti" iar in categoria combatantilor intra absolut toti cei care isi aduc sprijinul pentru mentinerea ocupatiei teritoriilor musulmane - inclusiv de exemplu cei care platesc taxe in statele coalitiei ("Al-Azhar - the Lions' Den" sau "Results of 7 years of crusades" - nu retin exact in care release facea seicul afirmatia respectiva)

deci teoretic exista justificare religioasa pentru actiuni impotriva personalului neinarmat.

De asemenea, in [The Book of Jihad] Mashari Al-Ashwaqila Masarial - Ushaaq - Revised Edition exista urmatoarele citate:

"Offensive jihad without the permission of the Imam (Muslim leader) or whoever represents him is makrooh (discouraged) but it is not Haraam (illegal). There are exceptions to the discouragement: [...] If the person cannot seek permission because he knows in advance that the Imam would not give him permission."

"It is not allowed to kill women and children if they don’t fight but if they do fight then there is no doubt that it is allowed to kill them. It is also the consensus of scholars that if an old man fights then it is allowed to kill him. That also applies to the weak, blind, and handicapped. The ruling also applies if any of the above aided in fighting the Muslims with their intellect."

"It is allowed to ambush an enemy at night even if there are women and children among them since that is a necessity of jihad."

"The spy cannot be given protection and must be killed. If a disbeliever who was already granted protection turns out to be a spy then he should be killed." -> misiunile umanitare din Iraq si Afghanistan sunt clasificate de catre mujahideeni drept spioni sau predicatori crestini, din acest motiv au existat un numar semnificativ de victime din randul acestora

Mai exista si citate despre calugari si copacii din teritoriul inamic, nu le mai redau pentru ca nu s-au inregistrat acte care sa implice calugari sau copaci din 2001 pana acum.

#9
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Scurtă cronologie a islamului – 570 până la 777

Dacă privim la începutul istoriei islamului, nu putem să nu observăm cât de multe războaie au avut loc în decursul unei scurte perioade. Din 623 și până la 777, într-un interval de 154 de ani, musulmanii au fost implicați în 83 de conflice militare, vorbim doar de datele oferite aici. Privind la datele de mai jos, ne punem următoarea întrebare: este islamul o religie a pacii? Musulmanii îmi spun că este. Dar…
Scurtă cronologie a islamului – 570 până la 777

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate