Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Lucrare de licenta femeia islamica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#127
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postsearcher-star, on 30th September 2010, 11:55, said:

Oho, ba da.
E plin de pitzi in Anglia mai ales care au fost agatzate si care au sfarsit prin a se prostitua ca sa aduca bani lu'iubi, exista articole. Cu toate incercarile disperate ale familiei si prietenilor de a le stopa.
E si o terorista de are 5 copii cu 5 negri musulmani diferiti, a fost carpa tuturor.
Belgianca aia de s-a aruncat anul trecut in aer in Iraq si ea se tot culcase cu arabi.
Multe autohtone in Franta servesc de saltele la tot cartierul arab. Fiindca au inceput prin a fi mari rebele si-au intrat intr-o gasca d-asta multiculti, apoi i-au schimbat pe aia din ea, si pana la urma n-au mai facut diferenta intre a schimba si a fi pasate - iar apoi folosite - de toti maimutoii.
Trebuie facuta o diferenta intre libertinele destepte - o minoritate din pacate -  si cele pe care doar le-a convins societatea sa se culce cu cine se nimereste, si sufera ca niste caini in consecinta. Si care nimeresc des cu ''din astia", ca mai ales grupul asta profita mai tare si mai fara scrupule de ele.

Nu stiu, poate la noi libertinele destepte or fi o minoritate, dar, cu siguranta, libertinele pe care societatea le-a convins sa se culce cu cine se nimereste sunt mult mai rare.


View Postsearcher-star, on 30th September 2010, 11:55, said:

Altfel, focul se combate cu foc. Sunt oameni care au nevoi mistice, si daca societatea face abstractie de asta nu rezolva nimic, ca nevoia ramane, si de oriunde vine o oferta, ei o vor primi daca n-au altceva. Deci lupta pentru ateism e FOARTE contraproductiva.
Cu antidotul, e mai complicat.
Eu zic ca trebuie un pic din toate.
O societate care are religie dar n-o ia foarte-n serios, si care are mai multe orientari religioase, care se stie si distra, oleaca de libertinaj, si multa responsabilizare individuala, adica asa cum era in Anglia si SUA la 1900, protectie sociala cooperatista de cartier, organizata spontan de mai multi amici/vecini, nu de stat, zero sindicate, zero pensii de stat, retele de prieteni si rude puternice care sa se ocupe unii de altii si de cum isi duce viata si rezolva fiecare problemele etc. Plus banci care tiparesc fiecare propria moneda, federalism cat de extrem, etc. Individualism responsabil si amical-familist. Asa ceva merge mai ales in majoritati protestante. Totusi niste profunzime teoretica/teologica ortodox-catolica ar ajuta, cu conditia ca rutinele lor sa nu predomine.].

Multe dintre lucrurile enumerate de tine mi se par ingrozitoare. Nu mi-e clar daca esti sau nu esti de acord cu ele, dar, in fine, asta e mai putin important. Pentru mine, cum am spus, sunt ingrozitoare.

Nu cred ca e cazul ca cineva sa lupte pentru ateism. E sau nu e. Exact ca si credinta.

Edited by dyana25, 30 September 2010 - 13:57.


#128
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postdyana25, on 30th September 2010, 14:56, said:

1 Nu stiu, poate la noi libertinele destepte or fi o minoritate, dar, cu siguranta, libertinele pe care societatea le-a convins sa se culce cu cine se nimereste sunt mult mai rare.

2 Multe dintre lucrurile enumerate de tine mi se par ingrozitoare. Nu mi-e clar daca esti sau nu esti de acord cu ele, dar, in fine, asta e mai putin important. Pentru mine, cum am spus, sunt ingrozitoare.

3 Nu cred ca e cazul ca cineva sa lupte pentru ateism. E sau nu e. Exact ca si credinta.
1 Poate nu m-am exprimat bine, dar orice societate moderna e plina de femei care resping traditionalismul fara a sti sa fie moderne, doar ca asa-i tendinta. Eu vad multe, pline de contradictii si care drept urmare isi cam deregleaza psihicul si viata. Sa nu-mi spui ca nu stii din astea care se lanseaza usor in tot felul de legaturi lejere de care dup-aia se agatza cu disperare, sau invers, trateaza relatii cu potential ca pe aventuri. Sigur si barbatii fac de multe ori asa dar vorbim de femei. Plus ca barbatii-s mai constanti, in bine sau in rau. Aia care nu-s facuti pentru ceva serios se cam vad si-s cam asa toata viata. Femeile nu prea stiu in ce barca is, de multe ori, nici ce vor de la cei din jur. Oricum se investeste enorm de mult timp, energie si sentiment in relatii fara sens. Mai ales la asta ma refeream. De aia nici nu se prea fac copii in societatea contemporana. Iar eu pun instabilitatea psihica moderna in carca statului-providenta si a relativismului.
2 Ma consider obiectiv, nu partizan. Ar fi simplu si bine sa existe asigurari si pensii sigure de stat, individualism pur, blabla, dar nu se poate. Birocratii fura, politicienii manipuleaza si risipesc aiurea pentru ei si relatiile lor si pe interese electorale pe termen scurt, iar oamenii oarecare se destabilizeaza repede odata lipsiti de griji si responsabilitati, in ultimul hal. Iar statul nu numai ca nu-i poate supraveghea, dar e instanta cea mai corupatoare si mai iresponsabila din cate exista.
3 La unii. Dar ESTE o lupta pentru relativism/agnosticism/ateism, si contra convingerilor religioase (nemusulmane) in Vest, asta o poate vedea oricine, vezi entuziasmul pro-Dawkins & co. Doar Islamul, si budismul (dar ala nu e periculos), scapa religiofobiei ambiante.

Edited by searcher-star, 30 September 2010 - 15:07.


#129
ionescu_ionut

ionescu_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.09.2010

View Postsearcher-star, on 30th September 2010, 15:56, said:

1 Poate nu m-am exprimat bine, dar orice societate moderna e plina de femei care resping traditionalismul fara a sti sa fie moderne, doar ca asa-i tendinta. Eu vad multe, pline de contradictii si care drept urmare isi cam deregleaza psihicul si viata. Sa nu-mi spui ca nu stii din astea care se lanseaza usor in tot felul de legaturi lejere de care dup-aia se agatza cu disperare, sau invers, trateaza relatii cu potential ca pe aventuri. Sigur si barbatii fac de multe ori asa dar vorbim de femei. Plus ca barbatii-s mai constanti, in bine sau in rau. Aia care nu-s facuti pentru ceva serios se cam vad si-s cam asa toata viata. Femeile nu prea stiu in ce barca is, de multe ori, nici ce vor de la cei din jur. Oricum se investeste enorm de mult timp, energie si sentiment in relatii fara sens. Mai ales la asta ma refeream. De aia nici nu se prea fac copii in societatea contemporana. Iar eu pun instabilitatea psihica moderna in carca statului-providenta si a relativismului.
2 Ma consider obiectiv, nu partizan. Ar fi simplu si bine sa existe asigurari si pensii sigure de stat, individualism pur, blabla, dar nu se poate. Birocratii fura, politicienii manipuleaza si risipesc aiurea pentru ei si relatiile lor si pe interese electorale pe termen scurt, iar oamenii oarecare se destabilizeaza repede odata lipsiti de griji si responsabilitati, in ultimul hal. Iar statul nu numai ca nu-i poate supraveghea, dar e instanta cea mai corupatoare si mai iresponsabila din cate exista.
3 La unii. Dar ESTE o lupta pentru relativism/agnosticism/ateism, si contra convingerilor religioase (nemusulmane) in Vest, asta o poate vedea oricine, vezi entuziasmul pro-Dawkins & co. Doar Islamul, si budismul (dar ala nu e periculos), scapa religiofobiei ambiante.



Ce frumos SERCHER-STAR folosesti accentul de ardeal si in scris!!!!!!! Esti un ardelean convins! :thumbup:

Oameni buni l-ati cam redus l tacere pe Selam, nu se prea mai vede pe topic.

#130
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Probabil e ocupat cu banarile pe islamulazi sau strange ajutoare pentru Gaza alaturi de Moonasdm, Gabi si Seherezada.

#131
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postionescu_ionut, on 20th September 2010, 17:18, said:

Buna,
  Sunt nou pe acest forum, sunt student la teologie si am lucrarea de licenta cu titlul conditia femeii in islam si in crestinism.
:w00t:
pai ati rezolvat-o pe aia a femeii in ortodoxism?  :rolleyes:

#132
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010
va inselati....
Selam nu mai scrie nici pe Islamul Azi decat sporadic.
Este alt aluat decat arabii scoliti in Iordania pripasiti in Romania sa-i ilumineze si sa-i islamizeze pe musulmanii romani...
Acolo taie si spanzura conducerea fundatiei Taiba, reintitulata cu acte in regula Liga  Islamica si turcii care viseaza iar la un imperiu

#133
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postabbulafia, on 15th January 2011, 01:06, said:

va inselati....
Selam nu mai scrie nici pe Islamul Azi decat sporadic.
Este alt aluat decat arabii scoliti in Iordania pripasiti in Romania sa-i ilumineze si sa-i islamizeze pe musulmanii romani...
Acolo taie si spanzura conducerea fundatiei Taiba, reintitulata cu acte in regula Liga  Islamica si turcii care viseaza iar la un imperiu
Si care sunt arabii scoliti in Iordania pripasiti in Romania ?

#134
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostSelam, on 17th January 2011, 01:38, said:

Si care sunt arabii scoliti in Iordania pripasiti in Romania ?

Unul tocmai a luat de curand o medalie...!

#135
ionescu_ionut

ionescu_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.09.2010
De unde am plecat si unde am ajus.
Putem vorbi fara sa nu ne atacam?

#136
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004

View Postabbulafia, on 22nd January 2011, 00:31, said:

Unul tocmai a luat de curand o medalie...!

Off-topic: te referi la Raed Arafat?

#137
sushimic

sushimic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 11.01.2010

View Postionescu_ionut, on 13th March 2011, 16:19, said:

De unde am plecat si unde am ajus.
Putem vorbi fara sa nu ne atacam?
hai fraiere, las-o balta. zi mai repede care-i conditia femeii in ortodoxism, aia, "mai amara decat moartea" si "prin care pacatul a intrat in lume".
personal, intre "islamul azi" si "forumul crestin ortodox roman" nu vad diferente majore.  aceeasi exponenti fanatici si tembelizati. :confuzzled:

Edited by sushimic, 30 March 2011 - 11:31.


#138
SnowBlack

SnowBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 05.12.2010

View Postbuteliearagaz, on 21st September 2010, 10:40, said:

Nu cred ca exemplu de mai sus este relevant , din simplul motiv ca si femeile musulmane din SUA o duc mai bine decat cele din SUA .

Poftim????

#139
ionescu_ionut

ionescu_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 20.09.2010
„Ele suntacoperământul vostru și voi sunteți acoperământul lor.”(Sura II—187)

Poti spune ca acest lucru este adevarat?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate