Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

caseta adaptoare cu jack vs cd-player

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ownage16

ownage16

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.12.2007
Salut . Mi-am cumparat de curand o astfel de caseta pentru masina si m-ar interesa cam ce diferenta ar fii daca mi-as pune un cd-player si daca merita . Ce diferenta ar fii la calitatea sunetului ?

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Iti merge adaptorul? Pentru ca daca ai casetofon autoeverse iti va face probleme.
In afara de estetica, diferenta de calitate nu o sa fie mare, pentru ca oricum interiorul auto nu este cel mai potrivit pentru auditii de supercalitate.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
caseta adaptoare nu e cine stie ce, acum depinde de calitatea capetelor (cel de la casetofonul auto, cat si cel al casetei)
dupa cum spune cineva mai sus, daca cas-ul e autoreverse ai sa ai probleme, dar chiar si cu cele normale
sfatul meu si nu numai
schimba cu totul playerul, gasesti bune si ieftine cu mp3, card-slot, USB, chestii si alte facilitati
si eu, dupa repetate incercari de adaptare a fel de fel de prostii, am renuntat si am cumparat asa ceva si am scapat definitiv. este ceva simplu, fara USB, card slot sau alte chestii, dar este f bun si sunt multumit, la un pret de 210 lei (era nu-stiu-ce promotie in Carrefour, acum 1 an si ceva)

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista destule masini la care "casetofoanele" standard nu se potrivesc si trebuie niste adaptoare nu f usor de gasit (atit mecanice cit si electrice ca nu se potrivesc nici mufele) - pe scurt nu cumpara daca nu stii ca merge - spune tipul masinii si se gaseste careva sa dea un sfat). De asemenea am mai vazut niste borduri de-astea "futuristice" in ultimul timp unde nu cred ca s-ar potrivi deloc un player normal (dar din fericire deja au CD).

#5
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010
Hai frate ca nu e stinta nucleara sa schimbi un aparat pe o masina ....  Unele masini au un bord mai complicat , gen noul Ford sau chevrolet cruze , dar si pentru masinilie astea exista solutii.

Daca schimbi aparatul o sa fie o diferenta mare , mai ales pe calitatea sunetului .... daca vrei sa faci o investitie iti recomand sa alegi dintre Alpine , Kenwood sau Pioneer ...

Stabileste un buget , spune ce masina ai si sigur o sa primesti destule recomandari ;)

#6
ownage16

ownage16

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.12.2007
Am un seria 3 din 2002 , 318d . Daca ar fii sa cumpar un cd-player nu as lua fara slot usb si acelea costa de la 400 de lei in sus . Momentan nu dispun de o suma asa mare si plus ca o caseta adaptoare costa 15 lei . Am deja un mp3 player pe care nu-l mai folosisem de mult si vreau sa incerc si asa . Cd-player fara usb mi s-ar parea ciudat ca daca vreau sa pun o melodie noua stau sa scriu un cd pentru o singura chestie .

Cum aflu daca casetofonul este autoeverse (si ce inseamna mai exact)?

Momentan mai mult ca sigur raman la caseta , doar ma interesa cam cat de mult s-ar simti diferenta fata de un cd-player (nu intentionez sa cumpar prea curand). Mersi

Edited by ownage16, 20 September 2010 - 09:20.


#7
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Casetofonul este mai mult ca sigur cu auto-reverse. Pentru a evita problemele de acest gen, recomand sa desfaci caseta si sa scoti toate rotitele si mecanismele din ea, in afara de fire si capul de redare.
Daca nu vrei  sa investesti 100+euro intr-un mp3-player, atunci recomand sa iei un cd-player oem, parca am vazut si cu 200 de lei pe diverse site-uri.

#8
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010

View PostMarius3k, on 20th September 2010, 15:52, said:

Daca nu vrei  sa investesti 100+euro intr-un mp3-player, atunci recomand sa iei un cd-player oem, parca am vazut si cu 200 de lei pe diverse site-uri.


Sincer decat 200 de ron pe un cd-player oem mai bine 274 ron pe un Pioneer cu CD , intrare Aux , tuner cu RDS , iesire rca pt amplificator , etc ... mai multe informatii aici : http://www.caraudioshop.ro/DEH-1200MP

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
274 radio + inca 15-25 de lei adaptorul pentru fire si inca 40-50 de lei rama adaptoare si uite-asa ajungem la 100 de euro.

#10
ownage16

ownage16

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.12.2007
tocmai de aceea raman la caseta si vroiam sa aflu ce "pierd" pana strang bani de un cd-player cu stick. Mersi

#11
ownage16

ownage16

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.12.2007
Exista vre-o sansa ca sa pot pune la un casetofon un amplificator + subwoofer ?

#12
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Poti, cu un adaptor de semnal hi-low, dar nu e recomandabil. Cel mai bine e sa ai rabdare sa iei un HU capabil, cu iesiri pre-out iar mai apoi sa pui woofer si amp.

#13
ownage16

ownage16

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.12.2007
Poti sa-mi zici te rog de ce nu este recomandabil si cam cat ar costa adaptorul?

Edited by ownage16, 21 September 2010 - 10:36.


#14
razvy_zeus

razvy_zeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 12.04.2010
pierzi mult din fidelitatea bass-ului  .... si mai e o problema la tine ... avand bwm o sa ai nevoie de un subwoofer puternic si un amp pe masura ... ceva de peste 10 mil .

Portbagajul este foarte bine antifonat si pentru a obtine un bass decent trebuie sa investesti .

#15
ownage16

ownage16

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.12.2007
Asa ca o intrebare mai prostuta :

1. De ce sunt antifonate bortbagajele ( asa bine ) ?
2. Se poate scoate acea antifonare ?

#16
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
de ce sunt antifonate?
simplu: fa comparatia cu o Dacie break care are portbagajul tabla goala. sunt sigur ca ai mers cu asa ceva si ai vazut ce zgomot si scartaiala e in spate
sigur ca se poate scoate antifonarea, dar numai un pusti de bani-gata, manelistii si teribilistii ar strica masina ca sa isi puna in portbagaj o lada pentru ceva bass in plus

#17
ownage16

ownage16

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.12.2007
Eu credeam ca zgomotu de la dacie e pentru ca e Dacia, nu ca nu are antifonare . Presupun ca zgomotu nu e din portbagaj ci de sub el , de la articulatii / roti ce mai e pe acolo. Din cat stiu portbagajul in sinea lui nu scoate sunete. Poate ma insel ,dar inca nu vad logica unei antifonari a portbagajului .

Edited by ownage16, 22 September 2010 - 13:51.


#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De ce crezi ca viorile si chitarile au o cutie GOALA in spatele corzilor? Cam asa se comporta si un portbagaj GOL la Dacie - amplifica orice zgomot si il directioneaza in habitaclu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate